اولین جشنواره شیر مادر با حضور شرکت سلامت سینا در شیراز برگزار شد.

شرکت سلامت سینا در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود، در روز یکشنبه 12 آذرماه، با همکاری نمایندگی خود در استان فارس، در جشنواره شیر مادر که در شیراز برگزار گردید حضوری فعال یافت.

برگزار کنندگان این جشنواره دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کانون بانوان استانداری فارس، انجمن متخصصان کودکان و پزشکی قانونی استان فارس بودند و جشنواره نیز با حضور بیش از پانصد نفر از بانوان باردار و یا مادران شیرده در سالن مجتمع فرهنگی دانشگاه شیراز برگزار گردید.

این جشنواره با هدف آشنا سازی حضار با مزایای استفاده هرچه بیشتر از شیر مادر و نیز تشریح باید و نبایدهایی که در این خصوص مطرح است برگزار شد و شامل چند سخنرانی، نمایشگاه جانبی، اجرای برنامه های فرهنگی و نیز مسابقه و تقدیر از فعالان حوزه سلامت مادر و کودک بود.

آقای مهندس آذرپیرا، نماینده شرکت نانو سینا در استان فارس، یکی از سخنرانان این جشنواره بودند که در خصوص فناوریهای جدید و لزوم ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیس به ایراد سخنرانی پرداختند و برای حضار نکات عملی را بیان کردند که بتوانند ضمن بهترین استفاده از وسایلی که منتشرکننده امواج الکترومغناطیسی می باشند، خود و عزیزانشان را از خطرات احتمالی مصون دارند.

از نکات برجسته دیگر، نمایش آخرین محصولات ایمنی ساز امواج الکترومغناطیسی شرکت سلامت سینا در نمایشگاه جنبی جشنواره بود که بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت.

همچنین لازم به ذکر است که مسابقه این جشنواره که در بین حضار برگزار گردید توسط شرکت سلامت سینا طراحی شده بود و جوایز آن نیز به بیست نفر از برگزیدگان توسط همین شرکت اهدا شد.

پذیرش و ارائه مقاله ای در راستای “ارتباط تلفن بی سیم با بی خوابی، سر درد و سوزش چشم افراد” توسط دکتر علی زینلی مدیرعامل شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا در کنفرانس بین المللی بیوالکترومغناطیس BioEM2017 در هانجو چین

کنفرانس بین المللی بیوالکترومغناطیس BioEM2017 در هانجو چین، همگام با شکل گیری نشست سالانه انجمن بیوالکترومغناطیس اروپا در نوامبر 2017 برگزار گردید. در این کنفرانس دکتر علی زینلی مدیر عامل شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا سخنرانی خود را در راستای ارتباط بین اختلالات خواب، سردرد و سوزش چشم و تلفن های بی سیم ارائه دادند که بسیار مورد توجه حضار واقع گردید.

منبع : www.ebea.org

رو نمایی از کالای خواب ضد امواج الکترومغناطیسی

کالای خواب ضد امواج الکترومغناطیسی توسط شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف رونمایی شد.

 • روبالشتی ضد امواج شبیه یک روبالشتی معمولی به نظر می رسد و دارای ساختار پارچه ای از جنس پنبه، قابل شستشو با ماشین لباسشویی(بدون سفید کننده!) و حاوی الیاف نقره ای فوق العاده ریز (که برای دیدن آنها نیاز به یک میکروسکوپ است) می¬باشد. هر لایه داخلی این روبالشتی باعث کاهش شدت امواج به میزان ~ 90٪ شده و این روبالشتی دو لایه می باشد! این روبالشتی می تواند زیر یک روبالشتی معمولی مورد استفاده واقع شود.
 • ست خواب ضد امواج الکترومغناطیسی یکی دیگر از محصولات رونمایی شده است. پشه بندهای ضد امواج بسیار بزرگ هستند، اما گاهی اوقات نیاز به یک روش ایمن سازی قابل حمل، راحت با ظاهری ساده و “عادی” احتیاج است. ست خواب ضد امواج بهترین گزینه است و حفاظ مناسبی در برابر امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی ( تضعیف بیش از 90 درصد امواج تلفن همراه و سیگنال وای – فای) بوده و پارچه آن قابل شست و شو، با بافتی از الیاف پنبه حاوی فیبرهای مسی پوشش داده شده با نقره می باشد. الیاف مذکور فوق العاده ریز هستند که با چشم غیر مصلح قابل مشاهده نبوده در حالیکه به راحتی در زیر میکروسکوپ ظاهر می شوند. این ست تقریبا تا 30 بار شستشو بدون از دست دادن عملکرد قابل استفاده است. با توجه به اینکه پتو یا لحاف میتواند داخل این پوشش ها واقع شود لذا در تابستان و زمستان با توجه به دما می توان پوشش ضد امواج مناسب را داشت که از مزایای این محصول است.
 • کیسه خواب ضد امواج محصول دیگری است که اگر می خواهید تجربه خواب شبانگاهی لذت بخشی را داشته باشید، می توانید از آن استفاده کنید. کیسه خواب شامل کیسه ای متشکل از متریال بازتابنده امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی است. پارچه پنبه ای Swiss Shield Wear یک حفاظ فوق العاده از جنس پنبه، مناسب برای البسه ضد امواج و Swiss Shield Daylite پارچه ای از جنس پلی استر سوئیسی، برای کلاه و سایر تجهیزات ضد امواج الکترومغناطیسی قابل استفاده است. پارچه کیسه خواب زیبا و سفید از جنس پنبه است و این ست پس از تا شدن به اندازه یک کتاب معمولی شده و به راحتی قابل حمل است. میزان تضعیف امواج تا فرکانس 1.8 گیگاهرتز تا حدود dB22 گزارش شده و نیاز به زمین شدن الکتریکی ندارد.

حضور شرکت دانش بنیان توسعه فناوریهای نوین سلامت سینا در نمایشگاه بین المللی فناوری های برتر2017 در شنزن چین (CHTF)

نمایشگاه فناوری های برترhigh tech چین (CHTF) از تاریخ 25 الی 30 آبان ماه در شهر شنزن کشور چین برگزار شد. این نمایشگاه یکی از بزرگترین و با نفوذ ترین نمایشگاه های علمی و فناوری در زمینه های مختلف مانند نسل جدید فناوری اطلاعات، سوخت و انرژی های جدید سیستم¬های الکترونیک، زیست فناوری، حفاظت از محیط زیست و… می باشد. این نمایشگاه می تواند نقش مهمی در ارتقاء همکاری ها ومبادلات علمی، اقتصادی و تکنولوژیکی میان کشورهای مختلف دنیا را ایفا کند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای توسـعه صادرات و همکاری‌های علمی و فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح بین‌المللی، برای سومین سال متوالی هیأتی متشکل از ۲۲ شرکت دانش‌بنیان را به نمایشگاه CHTF ۲۰۱۷ شنزن چین اعزام کرده است. با توجه به ثبت اختراعات و تلاشهای شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه شریف، این شرکت توانسته به عنوان یکی از شرکت های منتخب نمونه در این نمایشگاه بین المللی حضور یابد.

محصولات مجموعه سلامت‌سینا نیز مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت که منجر به عقد ۹ تفاهم نامه همکاری علمی ، صادرات فناوری و تولید مشترک محصول با مراکز علمی ، اقتصادی و دانشگاهی گردید.

دریافت تقدیر نامه از اتحادیه صنف پوشاک تهران به عنوان کار آفرین نمونه توسط مدیر عامل شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران و همچنین معاونت امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت از دکتر علی زینلی مدیر عامل شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه شریف به عنوان کارآفرین نمونه تقدیر و تشکر بعمل آوردند. این مجموعه در نوآوری محصولات با تکنولوژی بالا همچنین اشتغال زایی و تولید محصول مشترک توانست امتیاز بالا در این انتخاب را کسب نماید.

برگزاری دوره آموزشی حفاظت در برابر امواج الکترو مغناطیس در سازمان حفاظت محیط زیست تهران توسط شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا

روز سه شنبه مورخ 23 آبان ماه سال 1396 دوره آموزشی حفاظت و ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی در سازمان حفاظت محیط زیست با حضور جمعی از کارشناسان و متخصصین آن سازمان توسط شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید.

در این دوره که با حضور جمعی از کارشناسان و متخصصین سازمان حفاظت محیط زیست شهر تهران برگزار شد، پیرامون برخی عوارض ناشی از امواج الکترومغناطیسی، روش های کاهش مخاطرات این امواج و راه حل های ایمن سازی فردی و محیطی در سبک زندگی سالم آموزش داده شد، که با استقبال مخاطبین روبرو بوده است.

منبع : اداره کل حفاظت محیط زیست در برابر امواج الکترومغناطیسی

کتاب امواج الکترومغناطیس، اثرات بیولوژیک و راهکارهای ایمن سازی

کتاب اثرات بیولوژیک امواج الکترومغناطیس کتاب امواج الکترومغناطیس، اثرات بیولوژیک و راهکارهای ایمن سازی در برابر آن با تهیه و تنظیم دکتر غلامرضا حبیی و دکتر علی زینلی به چاپ رسیده و آماده توزیع است. این کتاب نتیجه مطالعات و تحقیق در راستای امواج الکترومغناطیسی، اثرات بیولوژیک و راهکارای ایمن سازی در برابر آن است که به همت تیم تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا واقع در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است. برای تهیه این کتاب می توانید از طریق وب سایت و یا تماس با تلفن های شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا اقدام نمایید.
کتاب اثرات بیولوژیک امواج الکترومغناطیس

افتخاری دیگر در عرصه علم و فناوری

پارک علم و فن آوری دانشگاه صنعتی شریف شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا با همت پرسنل خود توانست مجوز واحد فناوری را اخذ و افتخار استقرار در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف را کسب کند. این شرکت از بین چندین شرکت به عنوان مجموعه فعال در حوزه محصولات پیشرفته برگزیده و فعالیت خود را به صورت تخصصی تر در این مجموعه ادامه خواهد داد. پارک علم و فن آوری دانشگاه صنعتی شریف

زیست آنلاین: اولین دوره آشنایی و مقابله با امواج الکترومغناطیس در بیمارستان بهمن برگزار گردید.

نتایج بسیاری از تحقیقات نشان می دهد، امواج الکترومغناطیسی با تغییر در توزیع یون ها تاثیراتی بر ارگانیسم موجودات زنده از جمله رشد آنها می گذارد و به واسطه فناوری های نوین، اگرچه زندگی انسان ها ساده تر می شود اما اثرات منفی این فناوری ها نیز می تواند به کیفیت زندگی انسان و سلامت آنان لطمه وارد کند.

در همین راستا 20 آبان ماه امسال دوره ای توسط کادر آموزش بیمارستان بهمن برگزار گردید که بخشی از آن با رویکرد اثرات امواج الکترومغناطیس و ایمن سازی در برابر آن بوده است.

این دوره به موضوع امواج الکترومغناطیس و راهکارهای کاهش عوارض این امواج اختصاص یافته و با حضور کارشناسان شرکت دانش بنیان توسعه‌ فناوری‌های نوین توسعه‌ی سلامت سینا برگزار گردید. پس از برگزاری این دوره که مورد رضایت مخاطبین قرار گرفت مقرر گردید که به صورت دوره ای در آن بیمارستان برای پرسنل و مخاطبین برگزار گردد.

منبع : پایگاه خبری زیست انلاین

برگزاری دوره آموزشی ساختمان سازی با رویکرد استفاده از فناوری های نوین در جهت توسعه پایدار در وزارت راه و شهر سازی سازمان ملی زمین و مسکن

روز سه شنبه 9 آبان 1396 دوره آموزشی ساختمان سازی با رویکرد استفاده از فناوری های نوین در جهت توسعه پایدار در وزارت راه و شهر سازی سازمان ملی زمین و مسکن برگزار شد.

هدف از برگزاری این دوره آشنایی شرکت کنندگان با مصالح جدید و تکنیک های نوین در جهت بکارگیری آنها در پروژه های ساختمانی جدید بود. یکی از موضوعات اصلی این دوره تاثیر امواج الکترومغناطیس بر سلامت انسان و اهمیت به کارگیری راهکارهای محافظتی در جهت ایمن سازی ساختمان ها در برابر این امواج اعم از منازل و محیط کار بوده است. در این راستا جناب آقای دکتر نظری عضو مرکز پژوهشی فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه شریف و آقای دکتر زینلی مدیر عامل شرکت دانش بنیان سلامت سینا به ارائه مطالبی در این زمینه پرداختند که مورد استقبال متخصصین این حوزه قرار گرفت.

همچنین استفاده از مصالح قابل بازیافت، لزوم ایمن سازی ساختمان ها در برابر آتش سوزی، بهسازی لرزه ای ساختمان ها و انتخاب روش بهینه تاسیسات مکانیکی و تهویه از دیگر موضوعات مورد بررسی این دوره آموزشی دو روزه بوده است.

منبع : وزارت راه و شهرسازی سازمان ملی زمین و مسکن

برگزاری اولین کارگاه سبک زندگی سالم، آگاهی از عوارض امواج الکترومغناطیس با حضور تعدادی از دانش آموزان علاقه مند و منتخب در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف

روز پنجشنبه مورخ 11 آبان 1396 اولین دوره از سری دوره های آموزشی کمیته دانش آموزی سلامت و فناوری های نوین با موضوعیت “آگاهی از عوارض امواج الکترومغناطیس” در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. این کارگاه با همکاری گروه اجتماعی و گروه علوم انسانی کمیته ملی یونسکو و شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا برگزار شد.

دانش آموزان شرکت کننده در رده سنی 12 تا 18 سال قرار داشتند و به آنها از سوی کمیته دانش آموزی، گواهینامه اعطا خواهد شد و می توانند سفیر سلامت در مدرسه، محیط خانواده های خود برای انتقال پیام سلامت شوند.

همچنین برای دانش آموزان عضو این کمیته دوره های تکمیلی دیگری هم در زمینه بهداشت امواج الکترومغناطیس و هم توانمندسازی دانش آموزان در مسئولیت های اجتماعی با محوریت هوش هیجانی، ذهن برتر، کارآفرینی و سبک زندگی سالم برگزار خواهد شد. مقالات منتخب دانش آموزانی که در این دوره ها آموزش می بینند، برای کنفرانسی که در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می شود، ارسال می گردد.

هدف شرکت دانش بنیان سلامت سینا آموزش دانش آموزان درخصوص زندگی سالم و چگونگی استفاده از تکنولوژی هایی نوین و استفاده سالم از فضای مجازی می باشد.

برای عضویت در این کمیته می توانید در کانال [email protected] عضو شوید و با ادمین در ارتباط باشید.

این شرکت آمادگی برگزاری کارگاه های مشابه در تمام مناطق شهر تهران را دارا می باشد.

منبع : پایگاه خبری زیست انلاین

سخنرانی جناب آقای دکتر نظری در نشست تخصصی آموزه های زیست محیطی سازمان ملل برای جوانان

روز چهارشنبه مورخ 10 آبان سال 1396جناب آقای دکتر نظری عضو مرکز پژوهشی ارتباطات دانشگاه صنعتی شریف در نشست تخصصی آموزه های زیست محیطی سازمان ملل و یونسکو برای جوانان به زبان انگلیسی در مجمع و مجالس آسیایی با موضوعیت اهمیت لزوم کنترل امواج و سبک زندگی سالم سخنرانی کردند. در این نشست که با حضور سفرای کشور های خارجی، نماینده سازمان ملل در ایران و… برگزار شد، موضوع سخنرانی فوق الذکر، مورد توجه حضار واقع گردید.

دیدار جمعی از استعدادهای برتر و نخبگان جوان کشور با رهبر معظم انقلاب

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز چهارشنبه 26 مهرماه در دیدار صدها نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، جوانان نخبه میهن را مایه امید به آینده درخشان برای ایران خواندند و با اشاره به ضرورت هوشیاری در مقابل مکر و حیله شیطان بزرگ، خطاب به مردم، مسئولان و فعالان سیاسی و مطبوعاتی نکات مهمی را درباره قضایای اخیر پیرامون برجام مورد تأکید قرار دادند. دکتر علی زینلی محقق و مخترع در حوزه ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی و مدیر عامل شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف،به عنوان منتخب شرکت های نوآور دانش بنیان در این دیدار حضور یافت.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

رونمایی از تولید لباس نوزادی ضد امواج توسط شرکت دانش بنیان توسعه سلامت سینا مستقر در مرکز فناوری های پیشرفته دانشگاه شریف با همکاری گروه تولید پوشیران و شرکت سوئیسی Swiss Shield برای اولین بار در جهان

با استعانت از خداوند متعال ، شرکت دانش بنیان توسعه سلامت سینا مستقر در مرکز فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف با همکاری گروه تولید پوشیران و شرکت سوئیسی Swiss Shield برای اولین بار در جهان در جهت حفظ سلامت کودکان و نوزادان از مخاطرات و عوارض امواج (وایرلس ، رادیویی ، بی سیم و …) اقدام به تولید لباس نوزادی ضد امواج نموده است. امروزه با افزایش سرطان های بدخیم، تومور های مغزی، تشدید مشکلات عصبی، سردرد و اختلالات خواب، افسردگی، اوتیسم، تیم های تخصصی را واداشته تا در مقابل این حجم از بیماری ها عکس العمل قاطعانه ایی انجام دهند. در این بین کودکان و خردسالان درصد آسیب پذیری بیشتری در برابر امواج مضر دارند. زیرا سیستم عصبی آنها در حال رشد است. در نتیجه امواج الکترومغناطیسی به راحتی این روند را مختل و احتمال بیماری حاد و بدخیم را افزایش می دهد.

با توجه به سابقه درخشان و موفق مجموعه سینا در تولید لباس های بارداری ضد امواج اکنون تولید لباس نوزادی ضد امواج برای اولین بار در جهان توسط تیم دانشمندان ایرانی باعث مباهات و افتخار برای مردم ایران و گروه تولید کننده این لباس می باشد.

اطلاعات ایمنی مهم درباره iPad ها و تبلت ها

خطرات و راهکارهای مقابله با آثار منفی iPads ها و تبلت ها

قبل از خرید یک تبلت جدید، لطفا این اطلاعات ایمنی و مهم را در نظر بگیرید.

iPad ها و تبلت ها امواج الکترومغناطیسی ساتع می کنند.

تبلت ها دارای بیش از 5 آنتن فرستنده هستند که امواج الکترومغناطیسی را مانند یک آنتن جهتی حتی هنگامی که از اینترنت استفاده نمی شود، از خود ساتع می کنند. هنگامی که از اینترنت با اتصال Wi-Fi استفاده می کنید، شدت این امواج قوی تر است و در شرایط قطع بودن اینترنت، تشعشع این سیگنال ها متوقف نمی شوند.

پزشکان توصیه می کنند که در معرض امواج الکترومغناطیسی واقع نشوید.

آکادمی اطفال آمریکا، که بزرگترین سازمان متخصص کودکان در ایالات متحده است، بارها و بارها هشدار داده است که آسیب پذیری کودکان در برابر این امواج بیشتر است و توصیه می کند که خانواده ها تلاش کنند تا پرتوگیری در برابر این امواج را کاهش دهند. به عنوان مثال، یکی از ده نکته ای که برای کاهش میزان پرتوگیری مطرح شد، شامل موارد زیر است:

“اگر قصد دارید یک فیلم را در تبلت خود تماشا کنید، ابتدا آن را دانلود کنید، سپس حالت پرواز را فعال کنید تا از مواجهه با امواج غیر ضروری به هنگام تماشای آن جلوگیری کنید”.

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی، در سال 2011 امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی را تحت عنوان “احتمال سرطان زا بودن” در کلاس B 2 دسته بندی کرده است و از آن تاریخ شواهد علمی بسیاری افزایش یافته و مشاوران مدت زمان بسیاری است که خواستار طبقه بندی مجدد امواج الکترومغناطیس در کلاس 1 سرطان زایی برای انسان توسط سازمان بهداشت جهانی شده اند. مطالعات 25 میلیون دلاری آمریکا در مورد برنامه ملی سم شناسی ایالات متحده موجب شده است که امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی با سرطان مرتبط شده و تکرار پذیری یافته های انواع تومور مشابه را در مطالعات نمونه های انسانی تایید می کند. همچنین آسیب DNA در این مطالعات قابل شاهده است.

امواج الکترومغناطیسی با اثرات بیولوژیکی جدی مرتبط است.

مطالعات بررسی شده توسط پژوهشگران حاکی از افزایش مشکلات دیگری مانند افزایش سردرد، مشکلات خواب، آسیب رساندن به فرایند تولید مثل و رشد مغز می¬باشد. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده است که تابش Wi-Fi حتی در دوزهای بسیار کم سبب آسیب بر کیفیت و تعداد اسپرم ها می شود. در موش هایی که در معرض تابش امواج قرار داشتند نسبت به موش هایی که تحت تابش واقع نشده اند، سلول های مغزی آسیب دیده بیشتری مشاهده شده است. ارتباط بین امواج الکترومغناطیسی و اوتیسم سبب توصیه پزشکان مبنی بر کاهش استفاده از وای-فای در مدارس سراسر کشور شده و همچنین در مورد اثرات بهداشتی این امواج بویژه برای کودکان در سال های آینده بسیار نگران هستند.

در دفترچه های راهنمای iPad ها و تبلت ها فاصله ایمن بین دستگاه و بدن ذکر شده است. اکثر مردم از هشدارهای ایمنی FCC در رابطه با ایمنی دستگاه های بی سیم بی اطلاع هستند. مصرف کننده باید فاصله ای خاص از دستگاه داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که میزان پرتوگیری از حد مجاز FCC فراتر نمی رود. با ظهور iPad ها برای اولین بار در بازار، دفترچه راهنمای کاربر اپل اعلام کرد: “دستگاه و تلفن همراه خود را دور از بدن یا اشیاء دیگر قرار دهید”. به طور مشابه، در دستورالعمل مدل های دیگر رایانه های دستی به”اجتناب از تماس مستقیم با آنتن فرستنده” و / یا قرار دادن “آنتن دور از بدن” سفارش شده است.

امواج الکترومغناطیس ناشی از iPads ها و تبلت ها به بدن نفوذ می کنند.

هنگامی که کودکان iPads یا تبلت را در دامان خود نگه می دارند، امواج ناشی از آن در اندام های تولید مثل جذب می گردد. تحقیقات نشان داده است که این امواج نیز در مغز کودکان با کاهش فاصله بیشتر نفوذ می کند. بسیاری از کودکان در حالی که بر روی زمین دراز می کشند یک تبلت را در دست می گیرند که این امر باعث افزایش میزان پرتوگیری چشم و مغز آنها می شود.

بسیاری از iPad ها و تبلت ها بدون اتصالات بی سیم نیز قابل استفاده هستند.

با بکارگیری برخی دستورالعمل های ساده، به راحتی می توان از ارتباطات بی سیم دوری کرده و با اتصال اترنت و آداپتور و اطمینان از خاموش بودن Wi-Fi تبلت می توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید (در غیر این صورت تبلت همچنان امواج الکترومغناطیسی را ساتع خواهد کرد). همچنین می توان فایل های مورد نیاز را از قبل دانلود کرده و بعد از قطع Wi-Fi آنها را بدون اتصال به اینترنت مشاهده کنید.

به شما توصیه می کنیم به دنبال این دستورالعمل ساده باشید:

 • iPad یا تبلت خود را با اتصال اترنت (بدون Wi-Fi) به اینترنت وصل کنید.
 • حالت پرواز را فعال کرده به علاوه اطمینان حاصل کنید که Wi-Fi، بلوتوث و … همه غیرفعال هستند.
 • به هنگام استفاده از تبلت، آن را روی یک میز قرار دهید.
 • گامی ساده برای کاهش میزان پرتوگیری: تنظیمات Wi-Fi را هر وقت که با اینترنت سیمی اتصال دارید غیر فعال کنید.

اطلاعات منتشر شده در نشریه انجمن آموزش و پرورش نیوجرسی

مهم است بدانید!!!!
دانلود داده های بیشتر = پرتوگیری بیشتر: برای مشاهده ویدیو در صورتی که امکان مشاهده ویدئو بدون اتصال به اینترنت را ندارید حتمن اتصال سیمی استفاده کنید.
سیگنال ضعیف = پرتوگیری بیشتر: هنگامی که سیگنال ضعیف است، دستگاه امواج قوی تری را برای ارتباط با آنتن مورد نظر ارسال می کند. بنابراین، زمانی که سیگنال اینترنت ضعیف است، سعی کنید از تلفن همراه یا تبلت استفاده نکنید. (متاسفانه یک سیگنال قوی تر به این معنی است که محیط شما دارای سطوح بالاتر امواج الکترومغناطیسی بوده و به طور کامل پرتوگیری بدن از آنتن های BTS و روترهای Wi-Fi را افزایش می دهد.)
استفاده از ارتباطات بی سیم در اتومبیل ها، اتوبوس ها، آسانسورها و یا وسایل حمل و نقل دیگر = پرتوگیری بیشتر: بسیاری از افراد ارتباطات بی سیم خود را داخل ماشین فعال می کنند در حالی که در هنگام جا به جایی با وسیله نقلیه، میزان پرتوگیری می تواند به سه دلیل بالا باشد.
اول، انعکاس امواج توسط فلز باعث می شود در اتومبیل، آسانسور و یا سایر وسایل نقلیه فلزی میزان پرتوگیری افزایش یابد.
دوم: توان سیگنال خروجی از تلفن همراه به منظور عبور از بدنه وسیله نقلیه و ارتباط با شبکه سلولی و همچنین انعکاس امواج، افزایش می یابد.
سوم، در این شرایط آنتن دستگاه در تلاش است که به محض خروج از محدوده آنتن، به منظور شناسایی نزدیکترین آنتن شبکه سلولی و ارتباط با آن، سیگنال قوی تری ارسال کند.
در کنگره سال 2009 دکتر Bucher، موسسه ملی بهداشت NTP، توصیه می کند که از استفاده تلفن همراه در ماشین یا آسانسور خود داری کنید.
همچنین آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که “از تماس تلفنی در اتومبیل، آسانسور، قطار و اتوبوس ها اجتناب کنید. در این شرایط تلفن همراه سیگنال قوی تری را به دلیل بدنه فلزی وسیله و در نتیجه انعکاس امواج به منظور ارتباط با آنتن شبکه ارسال و دریافت کند. ”

به نقل از: ehtrust.org
ترجمه و نگارش: ساحل ربیعی، کارشناس ارشد ایمنی و حفاظت پرتویی
شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا

مغز نوزادان و کودکان، امواج الکترومغناطیس فرکانس رادیویی بیشتری را جذب می‌کند

مطالعات جدید حاکی از آن است که مغز نوزادان و کودکان، امواج الکترومغناطیس فرکانس رادیویی بیشتری را جذب می کند!!!

کارشناسان فناوری اطلاعات نشان می دهند که میزان جذب امواج الکترومغناطیس ساتع شده از تلفن همراه در مغز نوزادان و کودکان بیشتر است.

اولین مطالعه ارزیابی پرتوگیری از امواج ساتع شده از تلفن همراه با استفاده از مدل های واقعی سر کودکان

مدل سازی جذب امواج تلفن همراه در یک مقاله جدید منتشر شده در IEEE ، نشان می دهند که میزان جذب امواج الکترومغناطیسی ساتع شده از تلفن همراه در کودکان نوپا نسبت به داده های ارائه شده در مطالعات قبلی، بیشتر است. مقادیر بیشینه جذب انرژی ویژه (SAR) امواج الکترومغناطیسی؛ در ارزیابی ایمنی تلفن همراه در بافت سر کودکان به میزان 78٪ بیشتر از نرخ جذب انرژی ویژه در مدل انسان بالغ است. محققان و کارشناسان فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به منظور محدود کردن حدود ایمن پرتوگیری از تلفن همراه بویژه برای مواجهه کودکان، از رگولاتوری های مربوطه درخواست دارند تا توصیه های آکادمی کودکان اطفال آمریکا را به منظور به روز رسانی مقررات ایمنی تلفن همراه در راستای حفاظت از کودکان، در نظر بگیرند.

محققان دانشگاه علوم پزشکی کوئینزلند استرالیا در دپارتمان فناوری اطلاعات و مهندسی برق، طی مطالعات خود میزان جذب انرژی امواج الکترومغناطیسی ناشی از تلفن همراه را در مدل بافت بزرگسالان و نوزادان و کودکان نوپا (در سنین 3 ماه تا 3 سال) به همراه سناریوهای مختلف پرتوگیری را مورد ارزیابی قرار دادند. برای مثال در شرایطی که والدین تلفن همراه را نزدیک سر کودک خود نگه داشته اند، میزان جذب انرژی امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی تابیده شده به سر و پوست صورت کودک را مورد مطالعه قرار دادند. با تایید تحقیقات منتشرشده قبلی توسط کارشناسان دانشگاه Porto Alegre و انجمن سلامت محیط EHTrust، دریافتند که میزان جذب امواج ساتع شده از تلفن همراه در مغز کودکان بیشتر از آنچه در مطالعات قبلی تخمین زده شده است، می باشد.

باید بدانیم کودکان افراد بزرگسال کوچک شده نیستند (این به معنای آن است که مشخصه های بافت اندام های مختلف بویژه مغز آن ها با بزرگسالان یکسان نیست). این تحقیق و شواهد مستند دیگر نشان می دهند که سیستم های تست و ارزیابی ایمنی امواج ساتع شده از تلفن همراه قدیمی و ناکافی هستند. الی کوهن، سردبیر مجله مجتمع پزشکی محیط زیست؛ که شامل فصلی پیرامون ایمنی امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی همراه با ارائه توصیه های عملی به پزشکان است؛ اذعان داشت: “اغلب تحقیقات در حوزه مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی، از مدل کوچک شده سر یک فرد بالغ استفاده کردند و این در حالی است که در این بررسی مدل مغز با اندازه و مشخصه آناتومیکی کودکان استفاده کرده و اولین ارزیابی ایمنی پرتوگیری از امواج الکترومغناطیسی مختص کودکان است.”

محققان در این پژوهش از بهترین تکنولوژی ارزیابی و مدل سر کودک در سنین 3، 6، 12، 18 و 36 ماهگی برای شبیه سازی میزان جذب انرژی امواج الکترومغناطیسی، استفاده کردند. در این مطالعه از مدل های واقعی سر که به صورت آناتومیکی بر پایه مراحل رشد و خواص الکتریکی ویژه بافت های کودک؛ که در سن 3 ماهگی نسبت به 3 سالگی تغییر می کند، استفاده کرده و دریافتند که مقادیر جذب انرژی امواج الکترومغناطیسی در سر کودک باعث افزایش سن او کاهش می یابد.

پروفسور ام گاندی، یکی از فعالان در حوزه سیستم های ارزیابی ایمنی تلفن همراه و مشاور ارشد EHTrust، اظهار داشت: “گوشی های هوشمند نباید در نزدیکی مغز کودکان قرار گیرد.” در طول دو دهه گذشته، گاندی و همکارانش چندین مقاله پژوهشی منتشر کرده اند که بیانگر چگونگی جذب بیشتر امواج الکترومغناطیسی در سر کودکان نسبت به بزرگسالان است. “این پژوهش بسیار حائز اهمیت است زیرا مدلسازی جذب امواج تلفن همراه درکودکان نوپا و نوزادان بخشی از فرایند ارزیابی ایمنی فعلی نیست. در عوض، سیستم های ارزیابی موجود فقط مواجهه یک مرد بالغ با امواج الکترومغناطیسی را ارزیابی و شبیه سازی می کند و این سیستم ناقص است. “

“مطالعات انتشار یافته از سوی دولت فرانسه بیانگر این موضوع است که اکثر تلفن های همراه در هنگام ارزیابی در برابر بدن، از حدود ایمن و قانونی پرتوگیری از تلفن همراه فراتر می روند، لذا می توان انتظار داشت که میزان جذب امواج در مغز کودکان، زمانی که والدین گوشی تلفن همراه را به طور مستقیم در مجاورت سر کودک نگه داشته اند، از حدود قانونی فراتر می رود. دکتر دورا داویس، موسس و بنیانگذار EHTrust، اظهار داشت: اقدام فوری در این راستا ضروری است. وی همچنین اشاره کرد که محققان در این مطالعه، امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی ساتع شده از تلفن همراه را در فاصله 10 تا 30 میلیمتری از سر کودک مورد ارزیابی قرار داده اند. “لذا اگر تلفن در تماس مستقیم با سر کودک و بدون فاصله قرار گیرد، میزان جذب امواج در مغز آنها به مراتب افزایش می یابد.”

محققان به منظور شبیه سازی پرتوگیری از تلفن های همراه موقعیت های زیر را مورد بررسی قرار دادند: 1- ارزیابی کودکانی که تلفن همراه در نزدیک گوش و دهان آنها واقع شده است؛ 2- ارزیابی کودکان نوپا که در فاصله های مشخصی از تلفن همراه قرار دارند؛ 3- تلفن همراهی که در مجاورت سر کودک واقع شده است. نتایج این یافته ها بیانگر این موضوع است که مقادیر SAR یا نرخ جذب ویژه انرژی امواج در سر کودکان بیشتر از بزرگسالان می باشد. آنها این اختلافات را به تغییرات مربوط به سن، ساختار، اندازه و مشخصه های بافت سر آنها ارتباط می دهند. “در ابعاد سر یک فرد بالغ، انرژی امواج الکترومغناطیسی در یک حجم بزرگتر از بافت تخلیه شده و به میزان کمتری در بافت های داخلی و حساس جذب می شوند.”

نرخ جذب ویژه (SAR) انرژی امواج ساتع شده از تلفن همراه در سر کودکان 3 تا 18 ماهه _ به منظور مقایسه با میزان جذب انرژی داخل بافت سر یک فرد بزرگسال در فرکانس مشخص

به نقل از: ehtrust
ترجمه و نگارش: ساحل ربیعی، کارشناس ارشد ایمنی و حفاظت پرتویی
شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا

حضور شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی شیراز

دکتر “علیرضا مهدی زاده”، رییس مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اذعان داشت: شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت “سینا”، مستقر در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف همراه با نماینده و همکار علمی خود در استان فارس، شرکت “پیشگامان هفت اقلیم زیما” که در مرکز رشد تجهیزات دانشگاه علوم پزشکی شیراز مستقر است، با حضور در سیزدهمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی در شیراز، توانمندی ها، دستاوردها و محصولات خود را ارایه می دهند.

تحقیق و پژوهش در زمینه امواج الکترومغناطیس، ارایه راهکارهای ایمن‌ سازی در مقابل امواج الکترومغناطیسی، ارایه محصولات ضدامواج شامل برچسب شیشه، کاغذ دیواری، پرده، لباس بارداری، لباس زیر مردانه و رنگ ضد امواج و خدمات اندازه گیری میزان آلودگی امواج الکترومغناطیس محیطی، از جمله دستاوردهای ارایه شده در این نمایشگاه، به شمار می رود. تحقیق و پژوهش در زمینه امواج الکترومغناطیس، ارایه راهکارهای ایمن‌ سازی در مقابل امواج الکترومغناطیسی، ارایه محصولات ضدامواج شامل برچسب شیشه، کاغذ دیواری، پرده، لباس بارداری، لباس زیر مردانه و رنگ ضد امواج و خدمات اندازه گیری میزان آلودگی امواج الکترومغناطیس محیطی، از جمله دستاوردهای ارایه شده در این نمایشگاه، به شمار می رود.

منبع : وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی

شیلدینگ و ایمن سازی ساختمان شرکت دارویی فرانسوی در برابر امواج الکترومغناطیسی توسط مجموعه توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف

شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا پس از ارزیابی آلودگی امواج الکترومغناطیسی در یک شرکت تولیدی دارویی فرانسوی، اقدام به ایمن سازی این ساختمان 6 طبقه در تهران نموده است.

ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی به درخواست واحد بهداشت محیط آن سازمان انجام شده و بر مبنای معرفی شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا توسط چند شرکت آلمانی و ایتالیایی صورت گرفته است. خوشبختانه اقدامات ایمن سازی ساختمان فوق الذکر مورد رضایت آن سازمان واقع گردید.

حضور شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا در چهارمین نمایشگاه زیست فناوری

ستاد توسعه زیست‌فناوری به‌منظور فراهم نمودن فضای تبادل اطلاعات و تکنولوژی، ایجاد روحیه رقابت سالم و توسعه‌گرا میان فعالان حوزه زیست‌فناوری کشور، هدایت فعالیت‌ها به سوی اولویت‌های کشور و همچنین ترویج عمومی علم و تکنولوژی زیست‌فناوری از طریق ایجاد آشنایی جامعه با محصولات و کاربردهای آن‌ها در زندگی روزمره، از سال 1389 اقدام به برگزاری “نمایشگاه زیست‌فناوری ایران” به‌صورت هر دو سال یک‌بار نموده‌ است.

این رویداد علاوه بر شناسایی، معرفی و تشویق فعالان این فناوری راهبردی، بستری جهت تبادل فناوری و هم‌افزایی سازندگان با یکدیگر، بازار سازی، تقویت تعاملات بین‌المللی، زمینه ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ورود به بازارهای جهانی به‌ویژه در منطقه و کشورهای اسلامی ‌را فراهم می‌نماید. شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف با حضور در این نمایشگاه مورخ 27 لغایت 29 شهریور ماه سال 1396 محصولات ساختمانی ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی خود را ارائه نمود. محصولات ارائه شده در این نمایشگاه به شدت مورد توجه بازدید کنندگان خارجی قرار گرفت.

منبع : نمایشگاه زیست فناوری ایران

برگزاری کارگاه آموزشی عوارض امواج الکترومغناطیسی و شیوه های ایمن سازی در سالن کنفرانس دانشگاه صنعتی شریف

این کارگاه توسط مرکز الکترومغناطیسی دانشگاه شریف برگزار گردید و جناب مهندس مطاعی مطالبی در مورد عوارض امواج الکترومغناطیسی را ارایه نمودند. همچنین موارد عملی در رابطه با ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی توسط شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف آموزش داده شد

برگزاری سمینار آموزشی حفاظت ساختمان ها در برابر امواج الکترومغناطیسی

سمینار آموزشی تحت عنوان حفاظت ساختمان ها در برابر امواج الکترومغناطیسی با سخنرانی آقایان دکتر علی زینلی و دکتر محمدرضا نظری با اهداف شناخت اثرات مخرب امواج الکترومغناطیسی، معرفی راهکارهای ایمن سازی ساختمان در برابر امواج الکترومغناطیسی و ارائه نمونه پروژه های ایمن سازی در روز سه شنبه 12 مرداد ماه سال 1396 در مشهد با مشارکت نظام مهندسی ساختمان استان خراسان و دفتر منطقه ای مرکز تحقیقات راه وشهرسازی شمال شرق و شرق کشور و همچنین دبیرخانه دائمی فناوری های نوین صنعت ساختمان برگزار گردید.

برگزاری سمینار آموزشی در مورد عوارض امواج الکترومغناطیسی و شیوه های ایمن سازی برای والدین در مهدکودک کندو

سمینار آموزشی با موضوع عوارض امواج الکترومغناطیسی و شیوه های ایمن سازی در مهد کودک کندو توسط شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا برای والدین و پرسنل آن برگزار گردید. پس از ایمن سازی ساختمان با بهره گیری از متریال های ضد امواج الکترومغناطیسی، با وضع قوانین و مقررات مشخص و ارائه مشاوره و راهکار توسط شرکت سلامت سینا، نمونه داخلی یک محیط آموزشی سبز و عاری از امواج، پیاده سازی شد.

برگزای دوره آموزشی ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی برای مادران باردار در مرکز مشاوره و خدمات مامایى سلامت مادران

مرکز مشاوره و خدمات مامایى سلامت مادران به مدیریت سرکار خانم دکتر روستا (www.iranbirth.com) با توجه به اهمیت عوارض امواج الکترومغناطیس در ایام بارداری، اقدام به سنجش میزان امواج الکترومغناطیس این مجموعه نموده و برای کاهش ورود امواج الکترومغناطیس به این ساختمان ایمن سازی و ساختمان سبز در برابر امواج اجرا گردید در مرحله اول شیشه های این مجموعه توسط برچسب ضد امواج ایزوله و ورود امواج کنترل گردیدند.

همچنین در این مرکز در هنگام آموزش خانم های باردار نکات ایمنی استفاده از دستگاه های مولد امواج الکترومغناطیسی آموزش داده و راهکارهای عملی کاهش عوارض آن توسط شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف توضیح داده شده است.

منبع : [email protected]

اما و اگرهای جالب در خصوص مضرات امواج وای فای!!!! در گفتگوی دکتر علی زینلی محقق و مخترع در زمینه عوارض امواج الکترومغناطیس و شیوه های ایمن سازی با باشگاه خبرنگاران جوان

در دنیای امروز ناگزیر در معرض امواج الکترومغناطیس قرار میگیریم، اما به راستی برای حفظ سلامتی‌مان چه باید بکنیم؟ اما و اگرهای جالب در خصوص مضرات امواج وای فای/ چه باید کرد؟ به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اکثر ما عادت داریم که شب ها با تلفن به رختخواب برویم و تازه در آن موقع به چک کردن ایمیل و صفحات اجتماعی خود بپردازیم؛ ولی غافل از اینکه اگر شب ها نزدیک موبایل و یا تلفن بی سیم و یا وای فای بخوابیم، مکررا در معرض امواج الکترومغناطیسی هستیم که می تواند تولید شبانه هورمون خواب را کاهش دهد. قبل از آن باید بدانیم در هنگام فرا رسیدن خواب چه اتفاقی خواهد افتاد ، مرکز تنظیم خواب در ساقه مغز قرار دارد، تاریکی شب باعث افزایش تولید هورمون خاصی در بدن به نام ملاتونین ( melatonin ) می‌شود، این هورمون توسط غده “پینه آل” در غده اپیفیز (اپیتالاموس یا صنوبری) مغز، شبکیه و گلبول های خون تولید می شود.

در حالیکه تابش و پرتوی نور روز به چشم، از تولید ملاتونین جلوگیری می کند، تاریکی شب تولید این هورمون در خون را افزایش داده و ایجاد خواب آلودگی می کند.

علی زینلی محقق و مخترع در زمینه عوارض امواج الکترومغناطیس و شیوه های ایمن سازی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص تاثیرات امواج موبایل و وای فای بر مغز گفت: هورمون ها مواد قدرتمندی هستند که با همان مقادیر کمی که توسط غدد درون ریز تولید می شوند، تاثیر بسیار بزرگی روی سیستم بدن دارند. حتی کوچک ترین تغییر در میزان این هورمون ها می تواند اثرات بیولوژیکی زیادی در برداشته باشد. لذا حفظ تعادل هورمونی برای سلامتی بدن ضروری است. وقتی این تعادل حساس و ریتم هورمونی دچار تغییر می شود، توانایی بدن برای تنظیم سیستم های اصلی دچار اختلال و آشفتگی می گردد.

وی تاکید کرد: سبک زندگی مدرن، تهدیدها و خطرات زیادی برای عملکرد غدد درون ریز دارد. استرس، مسمومیت، تغذیه غلط کمبود خواب، مصرف داروها و … تعادل هورمون ها را مختل می کنند. اما یک عامل مختل کننده خاص هم وجود دارد که انرژی الکترومغناطیسی تولیدشده توسط تلفن های همراه، آنتن های تقویت کننده ی امواج مخابراتی، کامپیوترها، وای فای و …است.

زینلی در پایان تاکید کرد: در نهایت باید گفت چه بخواهیم و چه نخواهیم موبایل ها فراگیر هستند و وای فای مزاحم هم آمده است تا بماند. پس مسئولیت محافظت از سلامتی به عهده ی خود ماست تا اقداماتی محافظت کننده در پیش بگیریم و از خانواده و نسل آینده مان مراقبت کنیم.

منبع : خبرگذاری باشگاه خبرنگاران جوان

آموزش ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی در مدرسه سفارت ایتالیا

شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف دوره آموزشی ایمن سازی و حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی را در مدرسه سفارت ایتالیا با حضور دانش¬آموزان و مسئولین مدرسه برگزار کرد.

حضور شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا در نمایشگاه تجهیزات پزشکی (ایران هلث)

شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف برخی از محصولات خود را در بیستمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی (ایران هلث) پاویون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه کرد.

منبع : خبرگذاری ایران هلث

امواج وای‌فای مضرتر است یا اینترنت موبایل؟

کارشناسان سلامت امواج معتقدند امواج اینترنت موبایل از اینترنت وای‌فای به مراتب مضرتر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با توجه به رشد تکنولوژی و همچنین افزایش آلاینده های امواج الکترومغناطیس، کارشناسان حوزه سلامت در تکاپوی شناسایی مضرات امواج برای بدن انسان و همچنین ارائه راهکارهایی کاربردی برای کاهش این ضررها هستند.

در دنیای تکنولوژی نمی‌توان از ابرازهای به‌روز برای پیشگیری از ابتلا به مضرات آن دوری کرد. با پیشرفت‌های لحظه‌ای که در دنیای تکنولوژی رخ می‌هد، فناوری‌های جدید ناخودآگاه زندگی همه افراد را در مسیر استفاده از این ابزار قرار می‌دهد، به خصوص اینکه در آینده ای نزدیک، بهره‌مندی از اینترنت اشیاء به طور کامل زندگی انسان را با اینگونه ابزارها احاطه خواهد کرد.

در کنار تمامی مزایایی که دنیای فناوری و محصولات آن برای رفاه زندگی دارد معایب آن به خصوص تاثیر امواج بر سلامتی بدن نیز باید مورد توجه ویژه باشند، کارشناسان سلامت و متخصصات حوزه امواج در ایران نیز به خوبی به این مضرات آگاهند و به همین دلیل علاوه بر فرهنگ سازی در استفاده صحیح از ابزار تکنولوژی، راهکارهای حفاظت از سلامت را نیز ارائه می دهند.

یکی از سوالات مهم و اساسی مطرح شده در حوزه سلامت امواج، شدت مضرات امواج وای‌فای و اینترنت موبایل است.

علی زینلی محقق و مخترع در زمینه عوارض امواج الکترومغناطیس و شیوه های ایمن سازی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در مورد میزان شدت آلودگی دستگاه‌های وای‌فای گفت: استفاده از اینترنت گوشی یا تبلت به صورت دیتا به مراتب آلودگی بیشتری از دستگاه وای‌فای دارد.

وی ادامه داد: علت آن است که تلفن همراه شما تبدیل به مودم تولید موج شده و با توجه به فاصله کم گوشی با بدن می‌تواند آسیب بیشتری وارد کند، این آسیب‌ها به خصوص در نوزادان، کودکان و افرادی که در نزدیکی دستگاه هستند بیشتر خواهد بود.

این محقق با ارائه راهکاری ساده اعلام کرد: برای کاهش میزان شدت امواج برای کسانی که به صورت طولانی از اینترنت استفاده می‌کنند بهتر است از اتصال اینترنت به صورت کابل به دستگاه کامپیوتر و یا لپ تاپ استفاده کنند و یا مودم وای‌فای در دورترین محل فضای منزل قرارداده شود.

زینلی همچنین به محل‌های نامناسب برای قراردادن مودم وای‌فای اشاره و تأکید کرد: محل خواب، فضای اتاق تلویزیون و محل‌هایی که بیشترین رفت و آمد و حضور در طول روز را دارند می تواند عوارض بیشتری را در بدن ایجاد نماید.

منبع : خبرگذاری باشگاه خبرنگاران جوان

تولید برچسب شیشه و رنگ نانویی ضد امواج برای جلوگیری از ورود امواج الکترومغناطیسی به داخل ساختمان

محققان شرکت دانش بنیان توسعه فناوری‎های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف موفق به ساخت رنگ نانویی ضد امواج برای کاهش شدت ورود امواج الکترومغناطیس خارجی شدند. دکتر علی زینلی، محقق طرح، درباره این رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیسی اظهار کرد: با توجه به گسترش آلاینده‌های نوین ناشی از سبک زندگی و ایجاد عوارض بر روی بدن، یکی از معضلات امروزه بشر ایمن سازی و کاهش میزان آلاینده‌ها است. وی افزود: در واقع امروزه آلودگی امواج الکترومغناطیس مانند موبایل، تلفن‌های بی‌سیم، مودم‌های وای فای منازل شخصی و همسایگان و دکل‌های مولد امواج در خارج از ساختمان، پیرامون ما را احاطه کرده اند. زینلی ادامه داد: رنگ نانویی ضد امواج یکی از راهکارهای پیشگیری از آسیب امواج الکترومغناطیس بوده و می‌توان از آن بر روی سطوح ساختمانی با لایه‌های نازکتری استفاده کرد و شدت ورود امواج الکترومغناطیس خارجی را کاهش داد.

برچسب شیشه ضد امواج الکترومغناطیس یکی از مفیدترین و پرکاربرد ترین محصولات شرکت توسعه سلامت سینا بوده که با استفاده از نانو فناوری و نانو پوشش‎ها تولید گردیده است. این محصول پس از نصب بر روی پنجره، میزان امواج الکترومغناطیس را تا حد استاندارد سلامتی پایین آورده و امواج آلوده را فیلتر می‎نماید. برچسب ضد امواج حاصل تحقیقات و پژوهش‎های انجام شده و استفاده از نانو ذرات جهت کاهش امواج الکترومغناطیس بوده و در سازمان ثبت مالکیت معنوی با عنوان برچسب نانویی ضد امواج الکترومغناطیس با شماره ثبت اختراع ۸۳۱۱۳، به ثبت رسیده است. از دیگر مزایای این برچسب کاهش ورود امواج نوری UV بوده که میزان این امواج را تا حد استاندارد پایین می‎آورد. راحتی نصب، راندمان و طول عمر بالا، هزینه مناسب (یک دهم قیمت شیشه ضد امواج) و کاهش خروج انرژی از طریق پنجره‎ها از دیگر مزایای این برچسب می‎باشند. هم اکنون این برچسب در تعداد زیادی از ساختمان‎های مسکونی، اداری و تجاری، بیمارستان‎ها، مراکز پزشکی، مراکز آموزشی، مدارس، مهد کودک‎ها، دانشگاه‎ها، مراکز دارای آلودگی امواج بالا، اتاق‎های اپراتوری سویچینگ و … نصب گردیده و با راندمان بالای خود، توانسته رضایت استفاده کنندگان را به دست آورد.

منبع : خبرگذاری ایران توانا

تولید رنگ ضد امواج در کشور

مخترع و مدیر عامل شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا مستقر در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه شریف از تولید نوعی رنگ در کشور خبر داد که با ایجاد عایق مقابل امواج مضر الکترومغناطیسی باعث حفظ سلامتی بدن می‌شود.

علی زینلی مخترع و مدیر عامل یک شرکت فناور با محوریت سلامت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به افزایش انواع آلاینده های نوین در کشور اظهار داشت: متاسفانه آلاینده های نو در کشور رو به افزایش بوده و همین مسئله سبب بروز مشکلاتی در زندگی افراد شده و زندگی شهرنشینی تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته است.

وی بیان کرد: آلاینده های نوین سبب ایجاد عوارض گوناگونی بر بدن افراد می شود و همین امر لزوم ایمن سازی و کاهش آلودگی ها را می طلبد.

زینلی ادامه داد: متاسفانه امواج الکترومغناطیسی در پیرامون محیط زندگی افراد به وفور وجود دارد و امواج وای فای، موبایل، تلفن های بی‌سیم و همچنین دکل های مولد امواج باعث بروز مشکلاتی می شوند.

وی با بیان اینکه رنگ تولید شده قابل استفاده در منازل است، تاکید کرد: این رنگ خاصیت ایمن سازی در برابر امواج را دارا بوده و از سازمان های بین‌المللی در دنیا گواهی تایید دریافت کرده است. وی تصریح کرد: برای جلوگیری از آسیب های امواج الکترومغناطیسی ناشی از موبایل و اینترنت توانستیم رنگی را طراحی کنیم که با کشیدن آن بر روی دیوار خارجی ساختمان، از شدت امواج ورودی به داخل منازل و محوطه داخل خانه کاسته می‌شود.

وی یادآور شد: این رنگ با استفاده از تکنولوژی و ذرات نانویی تولید شده و در تست های مختلف موفقیت چشمگیری داشته است.

منبع : خبرگذاری باشگاه خبرنگاران جوان

ارائه راهکارها و دستورالعمل های حفاظت از کودکان و دانش آموزان در برابر امواج الکترومغناطیسی توسط دکتر محمدرضا نظری ( والدین و مسئولان مدارس بخوانند )

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در گزارش حوزه محافظت از کودکان در برابر امواج در پاسخ به چرایی آسیب پذیری آنها با استناد به تحقیقات علمی، گفته شده است که به دلیل سرعت رشد سیستم عصبی، ادامه بلوغ تا 20 سالگی، فعالتر بودن سلول های بنیادین در کودکان از عواملی هستند که آسب پذیری این قشر در برابر امواج را نسبت به بزرگسالان بیشتر می کند. در ادامه این گزارش با محمدرضا نظری عضو پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف و مدرس دانشگاه در خصوص راهکارها و دستورالعمل های حفاظت از کودکان و دانش آموزان در برابر امواج به گفتگو پرداخت.

وی در ابتدا به بیان منابع تابش امواج در مدارس پرداخت و اظهار داشت: بسیاری از سیستم های مدارس وابسته به Wi-Fi بوده و باعث فعال بودن آن در مدرسه میشوند، آیپدهای بی سیم، تبلت، کامپیوتر، لپ تاپ، پرینتر و تلفن های بی سیم امواج الکترومغناطیسی را منتشر می کنند اما دستورالعمل های موجود فعلی برای محافظت در مقابل امواجی که از منابع مختلف منتشر میشوند کافی نیستند و عملکرد مناسبی ندارند.

این مدرس دانشگاه گفت: در واقع یک دانش آموز از منابعی همچون لپ تاپ و یا تلفن همراه شخصی، لپ تاپ و یا تلفن همراه افرادی که در نزدیکی دانش آموز قرار دارند، دکل های انتقال امواجی که در خارج و نزدیکی مدرسه قرار دارند و دیگر دستگاه های بیسیم (مثل پرینتر،موس بیسیم،مودم اینترنت و …) که در مجاورت آنها قرار میگیرند، در مواجهه با امواج هستند.

نظری در ادامه به ارائه راهکارهای کاهش آسیب پرداخت و اعلام کرد: مدارس باید محیط آموزشی امن و سالم را برای کودکان فراهم کنند و بهترین روش برای مدارس، استفاده از اینترنت با کابل LAN و استفاده از تلفن های سیمی می باشد، سازمان حفاظت از محیط زیست پیشنهاد می کند مدارس تا حد امکان استفاده خود از این وسایل بی سیم را محدود کنند، کابل های فیبر نوری و اتصالات اترنت از بهترین راه حل هایی هستند که دسترسی کامل به وب را بدون قرار گرفتن در معرض امواج فراهم می کنند.

نظری تاکید کرد: مسئولان، معلمان، دانش آموزان و والدین با رعایت دستورالعمل های مربوطه می توانند نقش موثری در کاهش آسیب داشته باشند.

منبع : خبرگذاری باشگاه خبرنگاران جوان

مصاحبه جناب آقای دکتر نظری با باشگاه خبرنگاران جوان در مورد امواج الکترومغناطیسی و مخاطرات آن

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ “امواج موبایل سرطان زا است”، “تاثیرات مخرب امواج بر بدن انسان پایه علمی ندارد”، این دو جمله چکیده عقاید دو گروه است که هر یک رویکردی متفاوت در حوزه امواج الکترومغناطیس دارند، گروهی هایی که نگرانی و آسودگی خیال را توامان به جامعه القا می کنند و هر یک بر سخنشان پا برجا هستند.

محمدرضا نظری عضو پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف و مدرس دانشگاه تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان به تشریح کلیاتی از آسیب امواج بر بدن انسان پرداخت و گفت: مردم از دو گروه آسیب می بینند، ابتدا گروهی که با بزرگ نمایی آثار و تبعات امواج بر بدن انسان در بین مردم ایجاد نگرانی می کنند و گروه دوم افرادی هستند که در مجموع آثار مخرب امواج بر بدن انسان را رد می کنند، اما باید گفت قطعا امواج بر بدن انسان تاثیرات سوئی خواهد گذاشت اما بیان این مضرات باید با رویکرد منصفانه، علمی و اثباتی باشد. وی با بیان اینکه جامعه به مخابرات نیاز دارد و نمی توان به دلیل مضرات احتمالی امواج بر بدن انسان دسترسی ها را به ابزار نوین محدود کرد، اظهار داشت: به طور قطع امواج الکترومغناطیس مانند هر پدیده مضر دیگری بر روی بدن انسان آثاری بر جای خواهد گذاشت اما نحوه مواجهه با امواج و استفاده صحیح می تواند بخشی از ضررهای احتمالی را کاهش دهد.

نظری با اشاره به پژوهش های جهانی انجام شده بر روی مضرات امواج بر روی بدن انسان، تصریح کرد: در مساله تاثیرگذاری امواج بر افراد پژوهش های بسیار سنگینی انجام شده، خانم های باردار، کودکان، رابطه امواج با روند بهبودی زخم های بدن، اختلالات مغزی، بی خوابی، استرس، تپش قلب، و … همگی مورد بررسی قرار گرفته اند هرچند که برخی هنوز به اثبات علمی نرسیده اند اما پژوهش ها نشان از تاثیر امواج دارد و اصل بر پیشگیری است. همانطور که در گزارش نیز اشاره شد مدرنیته شدن هزینه دارد و به طور قطع عقیده تمام مردم اینست که هیچ چیز ارزش از دست دادن سلامتی را ندارد، فضای مدرن جهان و پیشروی آن به سمت وابستگی زندگی به ابزار الکترونیک و اینترنت غیر قابل انکار است اما می تواند با شعار همیشگی “پیشگیری بهتر از درمان است” و رعایت توصیه های کارشناسان شرایط زندگی سالم تری را برای خود فراهم کنید.

منبع: خبرگذازی باشگاه خبرنگاران جوان

اثرات امواج الکترومغناطیس بر روی بارداری و جنین

بارداری

آیا امواج الکترومغناطیس بر بارداری تأثیر می گذارد؟ آیا تابش های الکترومغناطیسی برای کودکان و خانم های باردار مضر است؟ آیا تابش های الکترومغناطیسی در افزایش اوتیسم موثر است؟ دلیل افزایش بیش فعالی دوران کودکی، خشونت، سندرم نقص توجه و اوتیسم چیست؟ آمارهای ثبت شده از افزایش قابل توجه و مستمر کودکانی که به بیش فعالی، پرخاشگری، طیف اوتیسم و مشکلات روانی را دارد. کودکان مبتلا به اوتیسم با مشکل برقراری ارتباط و معاشرت، مشکلات کلامی وسواس فکری و رفتار تکراری دارند. کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی از عدم تمرکز و عدم کارایی کافی در مدرسه رنج می برند. در سال های اخیر  شاهد افزایش 60 برابری اوتیسم را شاهد بودیم و این افزایش همزمان با گسترش ارتباطات راه دور با استفاده از تلفن های همراه، وای فای و همچنین استفاده از اجاق های مایکروویو بوده است. به علاوه سیم کشی های برق ساختمان ها نیز منجر به ورود امواج با فرکانس بسیار پایین به زندگی افراد شده است. که همه ی اینها میتواند در به خطر انداختن سلامتی افراد نقش داشته باشد. امروزه اثر امواج الکترومغناطیسی بر نشت برخی از بافت ها که منجر به بیش فعالی و رشد نامناسب مغز می­ شود بر ما ثابت شده است. مطابق برخی از آمارها امروزه از هر 91 کودک به دنیا آمده 1 نفر از آنها به اوتیسم مبتلا هستند. همچنین درصد کودکان مبتلا به بیش فعالی در حدود 3-7 درصد تخمین زده می شود. نظریه های بسیاری در مورد علت افزایش اوتیسم در عصر حاضر وجود دارد که از جمله ی آنها میتوان به عوامل محیطی، واکسن ها، افزایش استرس و مصرف مواد مخدر در دوران بارداری، آلرژی به شیر و غیره اشاره کرد. برخی از دانشمندان بر این باورند که وضعیت با قرار گرفتن مادر و یا فرزند در معرض منابع تابش الکترومغناطیسی با توسعه ناقص و یا مشکل ساز مغز کودکان همراه است.

 

چرا ارگانیسم های در حال رشد در مقابل امواج الکترومغناطیسی آسیب پذیرتر هستند؟

 • سیستم ایمنی این ارگانیسم ها( ارگانیسم های در حال رشد) هنوز کامل نشده است.
 • تکثیر سریع سلول ها آنها را در مقابل آسیبهای ژنتیکی آسیب پذیرتر میکند.
 • اثرات بیولوژیکی که امواج الکترومغناطیسی مصنوعی بر روی سلولهای جوان و در حال رشد می­گذارند بسیار بیشتر از سلولهای پیر و با رشد کمتر می باشد.
 • نفوذ تابش در مورد مغز های کوچکتر، به دلیل سایز کوچک، استخوانهای نازکتر و ظرفیت بالای آبی (بالا بودن رسانایی)، عمیق تر صورت می­گیرد.

در شکل زیر تفاوت در میزان جذب تابش ناشی از تلفن همراه توسط مغز کودکان 5 و 10 ساله و همچنین مغز یک فرد بالغ را نشان می­دهد ( از راست به چپ).


ارگانیسم در حال رشد

شاید افزایش پیوسته­ ی سرطان مغز در کودکان در انگلیس، امریکا و استرالیا و همچنین ژاپن و توجه به این حقیقت که 20 درصد تومورهای مغزی در کودکان بدخیم بوده وتنها 2 درصد از تومورها در بزرگسالان بدخیم میباشد؛ نشانه ای از تاثیر بیشتر امواج بر روی مغز کودکان باشد.   عوارض ناشی از آلودگی های الکترومغناطیسی ممکن است دهه ها طول بکشد تا خود را نشان دهند هر چند برخی از عوارض مانند سرطانزا بودن هم اکنون خود را نشان داده­اند. اگر بخواهیم منتظر بمانیم تا ببینیم نتایج استفاده ی گسترده از این همه فن آوری های بی سیم در آینده چطور خواهد بود این آزمایش خطرناکی است که برروی فرزندان و نوادگانمان انجام داده ایم و ممکن است نتایج بسیار فاجعه بار و غیرقابل جبران باشند؛ بنابراین لازم است ما احتیاط های لازم را برای کاهش خطرات احتمالی انجام دهیم ( Paul Rosch استاد پزشکی دانشکده ی پزشکی نیویورک)

بزرگترین مسئله، تابش های بی سیم هستند

تابش های بی سیم به شکل موج های پالسی منتشره از تلفن های همراه، دکل های تلفن همراه، تلفن های بی سیم و مودم های وای فای در واقع عاملی در تولید این آلودگی ها هستند.
 • به گفته ی دکتر Gerard Hyland بیوفیزیک کار دانشگاه وارویک، ” آلودگی های الکترومغناطیسی مانع تشکیل فعالیت های الکترومغناطیسی نرمال مغز می شوند این فعالیتها در حدود سن 12 سالگی به تعادل می رسند. این اختلال در عملکرد مغز باعث افزایش بیش فعالی و صرع در کودکان می شود.”
 • همچنین به گفته ی دکتر Neil Cherry از دانشگاه لینکلن نیوزلند ” این الودگی های الکترومغناطیسی می تواند منجر به اختلالات خواب، افسردگی، خستگی مزمن، سردرد، کاهش توانایی یادگیری، سقط جنین، مرگ نوزادان نارس، تغییر شکل های مادرزادی، سرطان خون، سرطان سینه و پروستات شود. به علاوه در صورتی که والدین بیش از اندازه در معرض این امواج باشند احتمال ابتلای کودکشان به سرطان سیستم عصب مرکزی بیشتر است.”
 • امواج ناشی از دستگاههای بی سیم می تواند باعث عدم هماهنگی در تنظیم اولیه ­ی شبکه ی مغزی و سیستم عصبی میرور در نوزادان و در نتیجه باعث ایجاد الگوهای اوتیسمی می شود و شاید این یکی از دلایل افزایش اوتیسم در بین کودکان باشد.
 • این امواج می­ توانند باعث به وجود آمدن اتصالات رندم و غیرلازم در شبکه ی عصبی مغز شوندکه شاهدی بر بزرگ بودن غیر عادی جمجعه ی کودکان اوتیسمی است (دکتر Andrew Goldsworthy استاد سابق دانشگاه امپریال کالج لندن)
 • امواج الکترومغناطیسی ممکن است یکی از دلایل احتمالی افزایش ناهنجاریهای رفتاری در کشورهای در حال توسعه باشد. مطابق نتایج تحقیقات انجام شده در دانشگاه ییل موشهایی که در دوران جنینی در معرض تابش های تلفن های همراه بوده اند؛ بیش از حد فعال بوده و حافظه ی کمتری دارند.
 • امواج الکترومغناطیسی ممکن است خطر ابتلا به سرطان در کودکان را افزایش دهد.
با توجه به اینکه احتمال می رود قرارگیری در برابر امواج الکترومغناطیسی برای جنین و کودکان، به دلیل حساسیت بیشتر آنها، خطرناک باشد؛ پیشنهاد می شود که مواجهه ی این گروه محتاطانه باشد بطوریکه در معرض کمترین میزان این امواج باشند ( سازمان بهداشت جهانی).

سایر اثرات تابش های الکترومغناطیسی بر روی بارداری

 • یک مطالعه در سال 2007 نشان داد که استفاده تلفن همراه در طول دوران بارداری باعث افزایش خطر سقط جنین میشود همچنین مطالعه ای در سال 2013 نشان داده است که زنانی که در دوران بارداری از رایانه و تلفن همراه زیاد استفاده می کنند بیشتر در معرض زایمان زودرس قرار دارند.
 • محققان ضعف عملکرد تخمدان و جفت، ضایعات تنفسی و کاهش فعالیت سلولهای قاتل را از عوارض ناشی از مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری عنوان کردند.
 • یک سری مطالعات حیوانی نشان دهنده ی تاخیر در رشد جنین هایی که در معرض تابش های ناشی از تلفن همراه بوده اند می باشد. بنابراین این محققان استفاده ی بیش از حد از تلفن همراه را برای زنان باردار مضر می­ دانند و تاکیید می کنند که ممکن است این تابش ها بر روی جنین اثرات مخربی دارد.
اثرات نامطلوب سلامتی در انسان از قبیل مواردی مانند سر درد، اختلال خواب، اختلال در حافظه کوتاه مدت و غیره در سرتاسر جهان گزارش شده است – هرچند که ممکن است این اثرات تهدیدی برای زندگی افراد نباشند؛ با این حال اثر ناخوشایندی دارند که بدون شک بر سلامت عمومی تاثیر می گذارد ، و در مورد بعضی از کودکان به خوبی می تواند منجر به ناهنجاریهای عصبی و افت تحصیلی شود. نمونه هایی از مدارسی که در نزدیکی دکل های مربوط به تلفن همراه بوده اند شاهدی بر این ادعا هستند (دکتر Gerard Hyland ، بیوفیزیک، دانشگاه وارویک). امواج و بارداری در آپارتمان ها معمولا به دلیل اینکه دستگاه های وای فای همسایه ها نیز روشن است و در اداره ها به دلیل وجود تلفن های بی سیم و شبکه های کامپیوتری، در محل های شلوغ به دلیل وجود آنتنهای مختلف و در خانه های نزدیک دکل های تلفن همراه و مخصوصا در طبقات بالاتر، سطح تابش بالاتر است.

پیشنهاد موسسه نوروبیولوژی واشنگتن برای زنان باردار

مطالعه ی موسسه نوروبیولوژی در واشنگتن نشان داد که میزان تابش های ناشی از منابع الکتریکی و بی سیم در محل تخت های مادرانی که کودکان اوتیسیمی به دنیا آورده اند به ترتیب  20 و 8 برابر بیشتر است. همچنین اندازه گیری ها نشان داد که در محل خواب کودکان مبتلا به اوتیسم میزان تابش های ناشی از منابع الکتریکی 8 برابر و ناشی از منابع بی سیم 13 برابر به نسبت محل خواب کودکان سالم بیشتر است. مدیر این موسسه دکتر Klingkchart با تاکید بر جلوگیری از مواجهه با شدت های بالای این تابش ها انجام اقدامات پیشگیرانه ی متعددی را برای زنان باردار پیشنهاد داد. در طول دوران بارداری باید محل خواب مادران از نظر میزان قرارگیری در معرض تابش های الکترومغناطیسی بررسی شود و در صورتی که مادر شاغل است محل کارش نیز باید مورد اندازه گیری واقع شود. اگر مادر در محیطی با میزان بالای تابش بخوابد کودک او از نظر عصبی غیرسالم خواهد بود. و در طی 2 سال، کودک تمامی نشانه های اوتیسم، اختلالات عصبی، بیش فعالی، اختلالات یادگیری و غیره را نشان می دهد ( دکتر Dietrich Klingkchart از موسسه نوروبیولوژی واشنگتن). او همچنین ادعا می کند که آلودگی الکترومغناطیسی مدرن بر رشد سالم مغز تأثیر می گذارد و با افزایش بیماریهای روانپزشکی و خشونت در دنیای غرب مرتبط است. نگرانیها در مورد استفاده ی کودکان و زنان باردار از تلفن همراه اطلاعیه هایی در مخالفت با استفاده ی کودکان و زنان باردار از از تلفن همراه توسط نهادهای مختلف در جهان صادر شده است که در زیر اسامی برخی از این نهادها و در ادامه به متن یکی از این اطلاعیه ها میپردازیم.
 • کمیسیون بین المللی ایمنی الکترومغناطیسی
 • کمیته روسیه برای حفاظت در برابر اشعه غیر یونیزه
 • پارلمان اروپا
 • وزارت آموزش و پرورش بریتانیا
 • موسسه سرطان دانشگاه پیتزبورگ
 • کمیته دولتی کمیته مستقل کارشناسی بر روی تلفن های همراه (IEGMP)
 • وزارت بهداشت اسرائیل و فرانسه
 • کمیته فنلاند برای حفاظت از اشعه
 • آکادمی آلمانی کودکان
 • و …
اطلاعیه ی کمیته ی حفاظت در برابر تابش های غیر یونساز روسیه را در ادامه بخوانید. برای اولین بار در تاریخ، ما با یک وضعیتی مواجه هستیم که اکثر کودکان و نوجوانان در جهان به طور مداوم در معرض تاثیرات بالقوه نامطلوب میدان های الکترومغناطیسی (EMF) ناشی از تلفن های همراه قرار می گیرند. میدان الکترومغناطیسی یک عامل مرتبط زیستی مهمی است که تنها بر سلامت انسان تاثیر دارد، بلکه همچنین فرآیندهای فعالیت عصبی از جمله رفتار و تفکر را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا هنگامی که مردم از تلفن های همراه استفاده می کنند، تابش مستقیم به مغز انسان تاثیر می گذارد. با وجود قوانین مندرج در توصیه های بهداشتی وزرات بهداشت مبنی بر عدم استفاده ی افراد زیر 18 سال از تلفن همراه، این گروه سنی به عنوان یک بازار هدف برای شرکت های تلفن همراه محسوب می شوند. استانداردهای ایمنی فعلی برای قرار گرفتن در معرض تابش های میکروویو برای بزرگسالان تنظیم شده است و شرایط خاص مربوط به ارگانیسم کودکان را در نظر نگرفته است. سازمان بهداشت جهانی حفاظت از سلامت کودکان را از تاثیر منفی ناشی از تابش تلفن های همراه به عنوان یک وظیفه مهمترین و با اولویت بالا در نظر گرفته است. این مشکل توسط کمیته علمی کمیسیون اروپا، توسط مقامات ملی کشورهای اروپایی و آسیایی، توسط شرکت کنندگان در کنفرانس های علمی بین المللی در مورد اثرات بیولوژیکی EMF تایید شده است.   خطر بالقوه برای سلامتی کودکان بسیار زیاد است
 • جذب انرژی الکترومغناطیسی در سر کودک به میزان قابل توجهی بیشتر از جذب سر در افراد بالغ است (مغز کودکان دارای هدایت بالاتر، اندازه کوچکتر، استخوان جمجمه نازک، فاصله کوچکتر از آنتن و غیره می باشد).
 • اندامهای کودکان نسبت به بزرگسالان حساسیت بیشتری نسبت به EMF دارد؛
 • مغز کودکان دارای حساسیت بالاتری نسبت به انباشت اثرات نامطلوب در شرایط مواجهه مزمن با EMF است؛
 • کودکان امروزه زمان بیشتری را با تلفن های همراه نسبت به بزرگسالان سپری می کنند؛
با توجه به نظر کمیته ی ملی روسیه در زمینه ی حفاظت از اشعه ی غیر یونساز،احتمال دارد که در آینده ی نزدیک کودکانی که از تلفن همراه استفاده میکنند با عوارض زیر روبرو شوند.
 • اختلال حافظه، کاهش توجه، کاهش یادگیری و توانایی های شناختی، افزایش تحریک پذیری، مشکلات خواب و غیره.
 • تومورهای مغزی، بیماری آلزایمر، “زوال عقل”، سندرم افسردگی و انواع دیگر آسیب های ساختارهای عصبی مغز (در سن 50 تا 60).
اعضای کمیته ملی روسیه در زمینه حفاظت از اشعه غیر یونساز، بر ضرورت دفاع از سلامت کودکان از اثر EMF سیستم های ارتباطی تلفن همراه تأکید دارند. ما امیدواریم که مقامات دولتی و کل جامعه  نسبت به این تهدید توجه کنند و با همکاری هم اقدامات کافی برای جلوگیری از پیامدهای منفی برای سلامت نسل آینده انجام دهیم. کودکانی که از تلفن همراه استفاده میکنند قادر به درک پیامدهای منفی ناشی از تابش های آنها نیستند. ولی به نظر ما خطر این تابش ها کمتر از خطر الکل و تنباکو برای کودکان نیست و ما وظیفه ی حرفه ای خود میدانیم که اجازه ندهیم سلامتی کودکانمان به خاطر کم کاری و غفلت ما به خطر بیافتد. مودم های WiFi / wLAN، تلفنهای DECT و سایر دستگاههای بی سیم مانند مانیتورهای کودک، تابش های رادیویی را تولید می کنند که میلیون ها نفر از مردم و نوزادان را در خانه های خود تحت تأثیر قرار می دهند و باید تا زمانی که گزینه های جایگزین بررسی شوند؛ متوقف شود.” لوکاس مارگارییتس، استاد، گروه زیست شناسی سلول و بیوفیزیک، دانشکده زیست شناسی، دانشگاه آتن، آتن، یونان”.    خطرات ناشی از “برق کثیف یکی دیگر از مشکلات مربوط به تابش الکترومغناطیسی در دوران  مدرن امروزی، افزایش اعوجاج درسیگنال ساده سینوسی با فرکانس 50-60هرتز است که به علت افزایش استفاده از لامپ های فلورسنت، آداپتورهای AC، سوئیچ های الکترونیکی، اینورتر تهویه مطبوع، تلویزیون های پلاسما، سیستم های فتوولتائیک و غیره است. این پدیده “برق کثیف” نامیده می شود و برخی آن را به سندرم کمبود توجه، مولتیپل اسکلروز و دیابت مرتبط می دانند. پژوهشگر مگدا هاوس استدلال می کند که: “شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشانه های برخی بیماری های عصبی در کودکان مانند اختلالات رفتاری و اوتیسم در محیط های تحت تاثیر برق کثیف بدتر شده و این رفتار در محیط های تمیز به طور قابل ملاحظه ای بهبود می یابد. ارتباط میدان های مغناطیسی شدت بالا با سقط جنین، آسم، سرطان خون در کودکان و چاقی میدانهای مغناطیسی با شدت بالا ناشی از خطوط انتقال برق ( ولتاژ بالا، متوسط و پایین)، ترانسفورماتورها و غیره با عوارض زیر ارتباط دارند: سرطان خون کودکان:  احتمال ابتلا به سرطان در کودکانی که در معرض 300 نانو تسلا و بیشتر از آن بوده اند دو برابر بیشتر است. این سرطان شایع ترین سرطان در بین کودکان است. آسم در کودکان: کودکانی که مادر آنها در دوران بارداری در معرض میدانهای مغناطیسی 100 نانوتسلا بوه اند؛ فرزندان آنها 15 درصد بیشتر در معرض آسم بوده اند. نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که “گزارش حضور مادر در محیط هایی با میدان های مغناطیسی بالا در دوران بارداری تا به امروز جدید، ناشناخته است و این میتواند عامل فاجعه باری باشدکه به اپیدمی جهانی چاقی کودکان کمک می کند”. گزارش BioInitiative در سال 2012 نشان می دهد که میدانهای الکترومناطیسی با فرکانس بسیار پایین ناشی از پتوهای الکتریکی با القای گرمای بیش از حد به بدن میتواند موجب ایجاد اثرات مخرب بر روی اسپرم ها و یا فرایند تشکیل جنین شود. توصیه هایی برای کاهش مواجهه­ی کودکان و زنان باردار با امواج الکترومغناطیسی
 • سطح تابش را در محل هایی که بیشتر اوقاتتان را در آنجا می گذرانید اندازه بگیرید.
 • استفاده از تلفن همراه را فقط به وارد ضروری محدود کنید و حتی از تلفن های بی سیم هم سعی کنید کمتر استفاده کنید و در مواقع تماس های بلند مدت حتما از تلفن های سیمدار استفاده کنید.
 • آنتن بی سیم مودم اینترنت خود را خاموش کنید و با استفاده از کابل اترنت به اینترنت متصل شوید.
 • از هشداردهنده های مراقب کودک بی سیم استفاده نکنید.
 • ساعت های استفاده از وسایل الکترونیکی را کاهش دهید و کی بورد های بی سیم را با انواع با سیم آن جایگزین کنید.
 • سایبانهای محافظت در برابر امواج الکترومغناطیسی یک راه حل مناسب برای کاهش مواجهه با امواج می تواند باشد به خصوص برای آپارتمانهایی که انواع مختلفی از ابزارالات بی سیم توسط ساکنان به کار گرفته می شود.
    ترجمه : خانم دکتر عبادی واحد تحقیق و پژوهش توسعه سلامت سینا منبع: http://www.home-biology.com

اثرات امواج بر باروری

باروری تحقیقات اخیر نشان می دهد که افزایش مواجهه با امواج ناشی از وسایل بیسیم مانند لپ تاپ، تلفن همراه، تبلت و غیره باعث ایجاد اثرات سوء بر روی باروری مردان و زنان شده است. برای فهمیدن اینکه چه منابعی می تواند مضر باشد و همچنین شما برای محافظت خود، باید چه کارهایی انجام دهید، بهتر است مقاله ی حاضر را مطالعه بفرمایید.

افزایش زیاد نرخ نا باروری

در دهه های اخیر ناباروری رشد زیادی در سرتاسر جهان داشته است. به عنوان مثال از سال 1989 تا سال 2005میزان غلظت اسپرم در بین مردان فرانسه 32 درصد کاهش داشته است. تخمین زده میشود که از هر 5 مرد بین 18 تا 25 ساله یک نفر انها میزان اسپرم کمی تولید میکند. افزایش ناباروری در دهه های اخیر در واقع همزمان با افزایش تابش های الکترومغناطیسی مصنوعی و روند افزایشی استفاده از ابزارهای ارتباطی بیسیم مانند تلفن های همراه، تبلت، دکل های تلفن همراه بوده است. تحقیقات بسیاری وجود دارد که صدمه ی اسپرم ناشی از قرارگیری در معرض امواج را نشان می­دهد که این میتواند منجر به افزایش نگرانی ها در مورد سلامت فرزندان آینده باشد. سطح قرارگیری در معرض امواج در این تحقیقات قابل مقایسه با زمانی بود که افراد تلفن های همراه خود را در جیب شلوار و یا به کمربند خود متصل می­کنند و یا از لپ تاپ بر روی پاهای خود استفاده می کنند. ( گزارش Bioinitiative 2012).

تابش های الکترومغناطیسی و نا باروری در مردان

اثر منفی بر روی کیفیت و کمیت اسپرم به دلیل افزایش استفاده از موبایل در بیشتر مطالعات اخیر نشان داده شده است[5]. کاهش تعداد و تحرک اسپرم ها معمولا با میزان مواجهه رابطه ی مستقیم دارد. استفاده ی بیش از 4 ساعت از موبایل در طول روز باعث کاهش 25 درصدی تعداد اسپرم ها می شود. نتایج تحقیق De Iuliis در سال 2009 بیان می کند که تابش های مربوط به فرکانس های ناشی از خطوط انتقال خطوط انتقال برق و تلفن همراه هر دو می توانند باعث افزایش گونه های اکسیژن فعال در میتوکندری اسپرم ها می شود که این میتواند به کاهش تحرک اسپرم ها و شکستن DNA شود. نتایج این مطالعه به وضوح لزوم توجه به استفاده ی درست از تلفن همراه را ثابت می کند. طی مطالعه ای که موشها را تحت تابش ناشی از دکل های تلفن همراه قرار دادند مشاهده شده که 39-46 در صد در مورفولوژی اسپرم اختلال ایجاد شد در حالی که این اختلال در گروه شاهد 2 درصد بود. مطالعات Avendaño در سال 2012 نشان داد که میزان کاهش تحرک اسپرم و شکست DNA با 4 ساعت استفاده از اینترنت بیسیم لپ تاپ ، به صورت ملموسی اتفاق افتاده است. مطالعه بر روی افرادی که از شغل انها کار با رادارها بوده است نشان داد که ارتباطی بین میزان در معرض بودن و تعداد و تحرک اسپرم وجود دارد. طی یک مطالعه ی دیگر بعد از اینکه 5 نسل از موشها در معرض تابش های ناشی از آنتن های فرستنده ی تلوزیونی قرار گرفتند مشاهده شد که تولد نوزادان جدید در طی نسلها کاهش یافت که این نشان از ناباروری بازگشت ناپذیر دارد. مطالعات Li در سال 2010 نشان داد که مردانی که در معرض میدان های مغناطیسی بیشتر از 160 نانوتسلا و به مدت بیش از 6 ساعت در روز قرار دارند ( این میزان میدان مغناطیسی برابر با قرارگیری در فاصله های کمتر از 5 متری از کابل های برق است) احتمال ناهنجاری های اسپرم در آنها بیشتر است. گزارشات BioInitiative نشان می دهد که تابش های با فرکانس بسیار پایین ناشی از پتوهای برقی میتواند با القای گرمای بیشتر منجر به گرم شدن و آسیب اسپرم شود. که این هم میتواند منجر به رساندن عوارض جانبی به جنین شود.

تابش امواج الکترومغناطیسی و کاهش تستسترون

نتایج یک مطالعه در سال 2010 نشان می دهد که موش که در روز به مدت 60 دقیقه در معرض تابش های ناشی از تلفن های همراه بوده اند به میزان قابل توجهی سطح تستسترون آنها کاهش پیدا کرده است. تستسترون یک هورمون مردانه است که اختلال در میزان آن می تواند در روند تولید مثل اختلال ایجاد نماید. در سال 2014، Qin نشان داد که موش هایی که در معرض تابش های بیسیم بوده اند علائمی از به هم خوردن ریتم شبانه روزی، کاهش تعداد و تحرک اسپرم از خود نشان دادند.

تابش های الکترومغناطیسی و نا باروری در زنان

به نظر میرسد که دکل های تلفن های همراه بر روی نرخ باروری تاثیر میگذارند. تحقیقی که توسط Augner منتشر شده است نشان می دهد که افرادی که در فاصله ی کمتر از 100متری دکل های تلفن همراه زندگی می کنند سطح بالای آنزیم آلفا آمیلاز را در بزاق خود دارند که این هم در واقع نشانه ای از افزایش استرس می باشد. همچنین تحقیقات جدیدتر نشان می دهد که زنانی که مقادیر بالای این انزیم را در بزاق خود دارا می باشند شانس بارداری آنها در مقایسه با دیگر زنان 29 درصد کمتر است. هرچند که شواهد علمی و مکانیسم اثر در برخی از موارد به طور کامل شناخته شده نیست با این حال رادیکال های آزاد میتوانند به عنوان مسئول اثرات ژنوتوکسیک ثبت شده از امواج الکترومغناطیسی باشند و منجر به اختلال در باروری شوند. رادیکال های آزاد و آنزیم  هیدرولیتیک که با قرارگیری در معرض میدان های الکترومغناطیسی تولید می شوند میتوانند تغییرات نامطلوب در هورمون های مردانه و زنانه ، آسیب به DNA( که آن هم به نوبه ی خود می تواند سبب اختلال در تحرک  اسپرم شود) را منجر شود. این حد از مواجهه با تابش های الکترومغنطیسی امروزه با استفاده از اینترنت بیسیم لپ تاپ تامین می شود. همچنین این مواجهات می توانند منجر به آسیب به تخمدان و حتی سقط جنین در زنان باردار شود.

چگونه میزان مواجهه ی روزانه ی خود را تعیین کنید

در سال های اخیر بسیاری از نهادهای علمی برای محافظت از مردم از میدان های الکترومغناطیسی مصنوعی، حدود مواجهه جدید پیشنهاد کرده اند، بر اساس تحقیقات جدید حتی تابش غیر حرارتی می تواند به اثرات جدی سلامتی منجر شود. شما برای اندازه گیری میزان مواجهه ی خود با تابش های ناشی از اینترنت بیسیم، تلفن های همراه، آنتن های تلفن همراه و غیره از یک تابش سنج فرکانس بالا و برای اندازه گیری میزان مواجهه تان در برابر امواج فرکانس پایین ناشی از کابل های برق و غیره از یک تابش سنج فرکانس پایین می توانید استفاده نمایید.  

توصیه هایی برای حفاظت از اندام های تولید مثل

 • تلفن همراه خود را در جیب خود قرار ندهید وحتی زمانی که با استفاده از هندزفری صحبت میکنید تلفن را در جیب خود قرار ندهید.
 • در هنگام استفاده از لپ تاپ آنرا روی پای خود قرار ندهید زیرا تابش های با فرکانس پایین ناشی از مدارها، باتری و غیره و همچنین تابش های با فرکانس بالا ناشی از سیستم بلوتوث و اینترنت بیسیم می تواند باعث بروز صدمات سلامتی شود. همچنین توصیه می شود که در هنگام استفاده طولانی مدت از لپ تاپ از کی برد خارجی سیم دار استفاده نمایید همچنین ترجیحا از لپ تاپ با باتری استفاده نمایید وای فای دستگاه هایی مانند لپ تاپ، تبلت، گوشی و غیره را در صورت عدم نیاز خاموش کنید چون این دستگاه ها حتی زمانی که شما به اینترنت متصل نیستید از خود تابش ساطع می کنند.
 • اگر که به هر دلیل شما دوست ندارید وای فای کامپیوتر و تبلت خود را خاموش کنید میتوانید از پارچه ها و یا پوشش هایی با مواد بازتاب دهنده یا جذب کننده ی امواج تهیه و استفاده کنید.
 • برای برقراری ارتباطات اینترنتی خود سعی کنید که به جای استفاده از سیستم وای فای از سیستم بیسیم استفاده نمایید.
 • در خانه تلفن بی سیم خود را با تلفن های سیم دار جایگزین کنید و یا حداقل از نوعی استفاده کنید که در حالتی که از آن استفاده نمی­ شود تشعشعی نداشته باشد.
 • در صورتی که شما عادت به خاموش کردن مودم وای فای خود ندارید و به ناچار باید از تلفن بیسیم در خانه استفاده نمایید حداقل در طول شب و یا به صورت کلی در زمان های استراحت خود آنها را خاموش کنید.
  منبع: http://www.home-biology.com (http://www.home-biology.com/electromagnetic-radiation/emf-radiation-health-effects/infertility) ترجمه: دکتر علی صدیقی واحد تحقیق و توسعه ی شرکت توسعه ی فن آوری های نوین سلامت سینا

به مناسبت هفته جهانی سلامت مردان

سلامت مردان

قبل از تولد کودک خود، پدر خوبی باشید

12 تا 18 ژوئن مصادف با 22 تا 28 خرداد، هفته جهانی سلامت مردان است. تغذیه سالم، ورزش، حفظ آرامش روحی، عدم استعمال دخانیات و احتیاط در رانندگی از مواردی هستند که در حفظ سلامت مردان اهمیت دارند. نکته ای که شاید تا کنون کمتر به آن توجه شده است، مشکلات ناشی از مواجهه با امواج الکترومغناطیس می باشد. امروزه به دلیل حضور دکل های مخابراتی، دستگاههای وای فای، تلفن های بیسیم، تلفن های همراه و انواع لپتاب و تبلت و دیگر دستگاههای الکترونیکی که عمدتا برای انتقال اطلاعات با امواج الکترومغناطیس سر و کار دارند، شکل جدیدی از آلودگی به نام آلودگی امواج الکترومغناطیس محیط پیرامون ما را فرا گرفته است. این آلودگی می تواند اثرات مخربی بر روی سلامت مردان نیز بگذارد که مهمترین آنها ناباروری و یا کاهش کیفیت اسپرم در مردان می باشد. سلامت مردان

سلامت مردان

قرار دادن تلفن همراه در جیب شلوار یا قرار دادن لپ تاب روی پا زمانی که وای فای آن روشن است، می تواند برای سلامت مردان و همچنین سلامت فرزندان آینده آنها مضر باشد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که افزایش مواجهه با امواج ناشی از وسایل بیسیم مانند لپ تاپ، تلفن همراه، تبلت و غیره باعث ایجاد اثرات سوء بر روی باروری مردان و زنان می شود. به عنوان مثال از سال 1989 تا سال 2005 میزان غلظت اسپرم در بین مردان فرانسه 32 درصد کاهش داشته است. از جمله تاثیرات مهم این امواج بر روی سلامت مردان، کاهش تعداد، کیفیت و تحرک اسپرم ها می باشد. عدم توجه به این نکته سبب تولد نوزادانی با آسیب پذیری و استعداد بالا در ابتلا به بیماری های جدی خواهد شد. بنابراین باید اقدامات اساسی از جمله آگاه سازی های لازم در جهت حفظ سلامت مردان در برابر آلودگی های ناشی از امواج الکترومغناطیسی انجام گیرد.    

به مناسبت هفته جهانی سلامت مردان

سلامت مردان

سلامت مردان

قبل از تولد کودک خود، پدر خوبی باشید

12 تا 18 ژوئن مصادف با 22 تا 28 خرداد، هفته جهانی سلامت مردان است. تغذیه سالم، ورزش، حفظ آرامش روحی، عدم استعمال دخانیات و احتیاط در رانندگی از مواردی هستند که در حفظ سلامت مردان اهمیت دارند. نکته ای که شاید تا کنون کمتر به آن توجه شده است، مشکلات ناشی از مواجهه با امواج الکترومغناطیس می باشد. امروزه به دلیل حضور دکل های مخابراتی، دستگاههای وای فای، تلفن های بیسیم، تلفن های همراه و انواع لپتاب و تبلت و دیگر دستگاههای الکترونیکی که عمدتا برای انتقال اطلاعات با امواج الکترومغناطیس سر و کار دارند، شکل جدیدی از آلودگی به نام آلودگی امواج الکترومغناطیس محیط پیرامون ما را فرا گرفته است. این آلودگی می تواند اثرات مخربی بر روی سلامت مردان نیز بگذارد که مهمترین آنها ناباروری و یا کاهش کیفیت اسپرم در مردان می باشد. سلامت مردان قرار دادن تلفن همراه در جیب شلوار یا قرار دادن لپ تاب روی پا زمانی که وای فای آن روشن است، می تواند برای سلامت مردان و همچنین سلامت فرزندان آینده آنها مضر باشد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که افزایش مواجهه با امواج ناشی از وسایل بیسیم مانند لپ تاپ، تلفن همراه، تبلت و غیره باعث ایجاد اثرات سوء بر روی باروری مردان و زنان می شود. به عنوان مثال از سال 1989 تا سال 2005 میزان غلظت اسپرم در بین مردان فرانسه 32 درصد کاهش داشته است. از جمله تاثیرات مهم این امواج بر روی سلامت مردان، کاهش تعداد، کیفیت و تحرک اسپرم ها می باشد. عدم توجه به این نکته سبب تولد نوزادانی با آسیب پذیری و استعداد بالا در ابتلا به بیماری های جدی خواهد شد. بنابراین باید اقدامات اساسی از جمله آگاه سازی های لازم در جهت حفظ سلامت مردان در برابر آلودگی های ناشی از امواج الکترومغناطیسی انجام گیرد.          

ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست

ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست از سوی رهبر انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، در نامه‌ای به رؤسای قوا، سیاست‌های کلی محیط زیست را ابلاغ کردند. ایجاد نظام یکپارچه‌ی ملی محیط زیست، مدیریت هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی، جرم‌انگاری تخریب محیط زیست، تهیه‌ی اطلس زیست‌بوم کشور، تقویت دیپلماسی محیط زیست، گسترش اقتصاد سبز و نهادینه‌سازی فرهنگ و اخلاق زیست‌محیطی از جمله محورهای ابلاغیه‌ی رهبر معظم انقلاب اسلامی است. ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست از سوی رهبر انقلاب اسلامی ایران متن سیاست‌های کلی محیط زیست که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده، به این شرح است: بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم سیاست‌های کلی محیط زیست ۱. مدیریت جامع، هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی (از قبیل هوا، آب، خاک و تنوع زیستی) مبتنی بر توان و پایداری زیست‌بوم به‌ویژه با افزایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های حقوقی و ساختاری مناسب همراه با رویکرد مشارکت مردمی. ۲. ایجاد نظام یکپارچه‌ی ملی محیط زیست. ۳. اصلاح شرایط زیستی به‌منظور برخوردار ساختن جامعه از محیط زیست سالم و رعایت عدالت و حقوق بین نسلی. ۴. پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی‌های غیرمجاز و جرم‌انگاری تخریب محیط زیست و مجازات مؤثر و بازدارنده‌ی آلوده‌کنندگان و تخریب‌کنندگان محیط زیست و الزام آنان به جبران خسارت. ۵. پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده‌ی هوا، آب، خاک، آلودگی‌های صوتی، امواج و اشعه‌های مخرب و تغییرات نامساعد اقلیم، و الزام به رعایت استانداردها و شاخص‌های زیست‌محیطی در قوانین و مقررات، برنامه‌های توسعه و آمایش سرزمین. ۶. تهیه‌ی اطلس زیست‌بوم کشور و حفاظت، احیاء، بهسازی و توسعه‌ی منابع طبیعی تجدیدپذیر (مانند دریا، دریاچه، رودخانه، مخزن سدها، تالاب، آبخوان زیرزمینی، جنگل، خاک، مرتع و تنوع زیستی به‌ویژه حیات وحش) و اعمال محدودیت قانونمند در بهره‌برداری از این منابع متناسب با توان اکولوژیک (ظرفیت قابل تحمل و توان بازسازی) آنها بر اساس معیارها و شاخص‌های پایداری، مدیریت اکوسیستم‌های حساس و ارزشمند (از قبیل پارک‌های ملی و آثار طبیعی ملی) و حفاظت از منابع ژنتیک و ارتقاء آنها تا سطح استانداردهای بین‌المللی. ۷. مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست‌محیطی نظیر بیابان‌زایی، گرد و غبار به‌ویژه ریزگردها، خشکسالی و عوامل سرایت‌دهنده‌ی میکروبی و رادیواکتیو و توسعه‌ی آینده‌نگری و شناخت پدیده‌های نوظهور زیست‌محیطی و مدیریت آن. ۸. گسترش اقتصاد سبز با تأکید بر: ۱ـ۸. صنعتِ کم‌کربن، استفاده از انرژی‌های پاک، محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک و مدیریت پسماندها و پساب‌ها با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اقتصادی، اجتماعی، طبیعی و زیست‌محیطی. ۲ـ۸. اصلاح الگوی تولید در بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی و بهینه‌سازی الگوی مصرف آب، منابع، غذا، مواد و انرژی به‌ویژه ترویج مواد سوختی سازگار با محیط زیست. ۳ـ۸. توسعه‌ی حمل و نقل عمومی سبز و غیرفسیلی از جمله برقی و افزایش حمل و نقل همگانی به‌ویژه در کلان‌شهر‌ها. ۹. تعادل‌بخشی و حفاظت کیفی آب‌های زیرزمینی از طریق اجرای عملیات آبخیزداری، آبخوان‌داری، مدیریت عوامل کاهش بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی و تبخیر و کنترل ورود آلاینده‌ها. ۱۰. استقرار نظام حسابرسی زیست‌محیطی در کشور با لحاظ ارزش‌ها و هزینه‌های زیست‌ محیطی (تخریب، آلودگی و احیاء) در حساب‌های ملی. ۱۱. حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری‌ها و فناوری‌های سازگار با محیط زیست با استفاده از ابزارهای مناسب از جمله عوارض و مالیات سبز. ۱۲. تدوین منشور اخلاق محیط زیست و ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ و اخلاق زیست‌محیطی مبتنی بر ارزش‌ها و الگوهای سازنده‌ی ایرانی ـ اسلامی. ۱۳. ارتقاء مطالعات و تحقیقات علمی و بهره‌مندی از فناوری‌های نوآورانه‌ی زیست‌محیطی و تجارب سازنده‌ی بومی در زمینه‌ی حفظ تعادل زیست‌بوم‌ها و پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست. ۱۴. گسترش سطح آگاهی، دانش و بینش زیست‌محیطی جامعه و تقویت فرهنگ و معارف دینیِ مشارکت و مسئولیت‌پذیری اجتماعی به‌ویژه امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ محیط زیست در تمام سطوح و اقشار جامعه. ۱۵. تقویت دیپلماسی محیط زیست با: ۱ـ۱۵. تلاش برای ایجاد و تقویت نهادهای منطقه‌ای برای مقابله با گرد و غبار و آلودگی‌های آبی. ۲ـ۱۵. توسعه‌ی مناسبات و جلب مشارکت و همکاری‌های هدفمند و تأثیرگذار دوجانبه، چندجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه‌ی محیط زیست. ۳ـ۱۵. بهره‌گیری مؤثر از فرصت‌ها و مشوق‌های بین‌المللی در حرکت به سوی اقتصاد کم‌کربن و تسهیل انتقال و توسعه‌ی فناوری‌ها و نوآوری‌های مرتبط

بررسی اثرات امواج الکترومغناطیس روی باروری و تولید مثل و ارائه راهکارهای مقابله با آن

بررسی اثرات امواج الکترومغناطیس روی باروری و تولید مثل و ارائه راهکارهای مقابله با آن اخیرا به دلیل ورود ابزارهای الکترونیکی به زندگی روزمره ی انسان ها و کاربردهای گسترده ای که در ارتباطات، انتقال داده ها، صنعت و سیستم های وایرلس دارند، منابع جدیدی از امواج الکترومغناطیسی (ELF-EMF) و تابش های مایکروویو رادیوفرکانسی (RFR) بوجود آمده اند که دسته ی جدیدی از الاینده ها و افزایش نگرانی ها در مورد اثرات تابش های الکترومغناطیسی بر روی سیستم های بیولوژیکی را بوجود آورده اند. میدان های الکترومغناطیسی و تابش های با فرکانس رادیویی با بافتهای بدن انسان برهمکنش دارند و می توانند اثرات سوئی روی باروری و تولید مثل داشته باشند زمانی که یک جسم بیولوژیک با رسانایی محدود در معرض EMF قرار می گیرد این امواج باعث القای میدان های الکتریکی و جریانهای الکتریکی حلقه ای می شوند که با جریانها و ولتاژهای درونزا رقابت میکنند. که این امر باعث به هم خوردن تعادل فیزیولوژیکی درون بدن می شود. عمق نفوذ به فرکانس و خاصیت الکتریکی آن قسمت از بدن که در مقابل این میدان ها قرار گرفته است، بستگی دارد. اگر چگالی جریان از یک حدی بیشتر شود تحریک ماهیچه ها و اعصاب اتفاق می افتد. مد برهمکنشی تابشهای غیریونیزه کننده ( تابش هایی که منجر به یونیزه شدن ماده ی هدف نمی شوند) با سیستم های بیولوژیکی به دو بخش تقسیم می شوند: ELF یا فرکانس های بسیار پایین و رادیو فرکانسی/ مایکروویو.

عوارض امواج الکترومغناطیس

تا زمانی که مولفه ی مغناطیسی میدان های الکترومغناطیس مد نظر باشد تراوایی مغناطیسی بسیاری از مواد بیولوژیکی تقریبا برابر با تراوایی مغناطیسی فضای آزاد می باشد که نشان می دهد میدان داخلی می تواند با میدان خارجی برابر باشد تنها استثنا آن مواد بیولوژیکی هستند که در داخل خود ذرات مغناطیسی دارند. یک میدان مغناطیسی متغیر با زمان می-تواند باعث القای جریان های الکتریکی در داخل اجسام رسانا شود بنابراین همه ی مدهای برهمکنشی میدان های الکتریکی متغیر با مواد زنده، می توانند با اعمال میدان های متغییر مغناطیسی اتفاق بیافتند. مطابق قانون الکترومغناطیسی فارادی، شار مغناطیسی متغیر با زمان منجر به القای میدان الکتریکی می شود که باعث ایجاد اختلاف پتانسیل و شارش جریان ادی (Eddy Current) در مسیرهای رسانای در دسترس می شود. بنابراین منابعی که میدان-های الکتریکی و مغناطیسی فرکانس پایین تولید می کنند منجر به تولید میدان الکتریکی قابل توجهی با استفاده از مکانیسم القای مغناطیسی در داخل بافت ها می شوند. اسپرم مردان حتی با تابش امواج تلفن همراه با شدت کم، در گستره ی 20.07 µw/m2 تا 0.00034 تخریب می شوند. سیل گسترده ای از مطالعات جدید در مورد امواج الکترومغناطیس، تخریب اسپرم در انسان ها و حیوانات را گزارش کرده اند که نگرانی-های زیادی را در مورد ناباروری، تولید مثل و سلامت فرزند (نوجهش های غیر قابل ترمیم) بوجود آورده اند. استفاده از تلفن همراه با کاهش تعداد، تحرک و زیست پذیری اسپرم و القای تغییرات پاتولوژی در اسپرم و مورفولوژی بیضه ها، نازایی را در مردان به شدت افزایش می دهند. فرایند تشکیل نطفه یک فرایند پیچیده و تحت تاثیر ژن ها و هورمون های زیادی می باشد که در بیضه اتفاق می افتد و ممکن است در معرض فرکانس های میکروموج خاصی که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند باشد. سطح تابش امواج در این آزمایشات، مشابه استفاده معمول از تلفن همراه بسته شده در کمربند یا قرار گرفته در جیب شلوار یا استفاده از لپ تاپ وایرلس است. اثر امواج تلفن همراه روی اسپرم و دستگاه تولید مثل مردان و زنان، هم گرمایی و هم غیر گرمایی است. انتقال انرژی توسط میدان الکترومغناطیس در فرکانس رادیویی سبب ایجاد گرمای موضعی و شدید روی دستگاه تناسلی می شود که اثر غیر قابل جبرانی بر کیفیت اسپرم می گذارد. تنش اکسنده (Oxidative Stress) و فعالیت رادیکال آزاد تولید شده توسط امواج الکترومغناطیس، مسئول مستقیم آسیب به باروری و تولید مثل هستند. قرارگیری در معرض امواج تلفن همراه یا دستگاه وایرلس با القای رادیکال آزاد و آنزیم های آبکافتی توسط یک فعل و انفعال بیوشیمی، تغییرات و اثرات جانبی ناگواری را در هورمون حیاتی دستگاه تولید مثل مردان و زنان ایجاد می کنند که باعث تخریب کلی DNA می شود. این اثرات به طور کلی باعث کاهش تحرک اسپرم، آسیب به مورفولوژی و قابلیت زنده ماندن اسپرم می شوند و نقش مهمی را در ناباروری مردان ایفا می کنند. بیشتر مطالعات در مورد ناباروری و تولید مثل روی مردان صورت گرفته است. اما امواج الکترومغناطیس روی باروری زنان نیز اثرات نامطلوبی را بر جای می گذارد. انقباض، نازک شدن غشای پلاسما و مرگ سلولی تخمک، همچنین افزایش تعداد ماکروفاژها (گلبول های سفید بیگانه ستیز) در یاخته های اتوفاژی در سلول های گرانولی و تخمدانی باعث مرگ سلولی بافت های بنیادی در غشاهای رحمی و مجرایی نتیجه تحقیقات محققان در مورد امواج الکترومغناطیس روی زنان است. از سوی دیگر قرارگیری در معرض امواج الکترومغناطیس باعث افزایش استرس و در نتیجه دو برابر شدن افزایش ریسک باروری و طولانی تر شدن آغاز زمان باروری می شود. محققان دریافتند که زنانی با سطح آلفا-آمیلاز (آنزیم بزاقی در دهان که به هضم کربوهیدرات کمک می کند و با سیستم استرس بدن در ارتباط است) بالاتر، 29% احتمال باروری کمتری نسبت به زنانی با سطح آنزیم کمتر دارند. قابل ذکر است که این آنزیم بزاقی در زنانی که در معرض امواج الکترومغناطیس هستند تا 2 برابر بیشتر ترشح می شود. AMARAو همکارانش در سال 2006 نشان دادند که موشهای نر بالغ که در معرض این میدانها قرار گرفته اند (یک ساعت در روز و به مدت 30 روز، mT 128) کاهشی در سطح تستسترون و القای اکسیداسیون DNA آنها دیده شده است البته قرارگیری در معرض این میدان ها نتوانست نطفه زایی در بیضه ی موشها را تغییر دهد. یک آزمایش مشابه توسط HONG و همکارانش (2005) نشان داد که امواج الکترومغناطیسی با فرکانس Hz 50 (به مدت 4هفته، mT 0.2 یا 6.4 mT)ممکن است شکستن رشته ی DNA در سلولهای بیضه و تراکم کروماتین(رنگینه) اسپرم را در موشها القا کند. Nakamura و همکارانش در سال 2000 نشان دادند که قرارگرفتن در معرض امواج مایکروویو پیوسته با طول موج GHz 2.45 با چگالی انرژی mW/cm2 2 و به مدت 90 دقیقه جریان خونی رحمی وابسته به جفت را کاهش و پروژسترون را در موش های باردار افزایش داد. Gutschi و همکارانش بر روری اسپرم های انسانی که از 2110 بیماری که از سال 1993 تا 2007 به کلینیک او مراجعه کرده بودند مطالعاتی انجام دادند. آنالیز نطفه بر روی تمام بیماران صورت گرفت و تستسترون سرم (T) هورمون محرک فولیکول (FSH) هورمون Luteinising(LH) و پرولاکتین(PRL) از همه ی بیماران گرفته شد و همچنین اطلاعات لازم برای میزان استفاده ی هرکدام از بیماران از تلفن همراهشان جمع آوری شد و به دو گروه کسانی که از تلفن همراه استفاده می کردد و کسانی که استفاده نمی کردند تقسیم بندی شدند . مشاهده شد که گروهی که از تلفن همراه استفاده می کردند میزان T بسیار بالا و میزان LH پایین تری نسبت به گروهی که از تلفن همراه استفاده نمی کردند داشتند. ولی تاثیر بخصوصی بر روی PRL و FSH آنها دیده نشد این گروه تحقیقاتی نتیجه گرفتند که استفاده از تلفن همراه تاثیر بدی بر روی کیفیت اسپرم ها در مردان دارد. همچنین Yan و همکارانش نیز در سال 2007 تاثیر تابش های ناشی از تلفن همراه را بر روی تحرک اسپرم ها در موش ها یی مطالعه کردند که 18 ماه بطور روزانه و در دو نوبت به مدت 3 ساعت در معرض این امواج قرار گرفته بودند. این محققان نهایتا نتیجه گرفتند که مرگ سلولی اسپرم در این موشها بسیار بیشتر شده است. با توجه به اینکه در سال های اخیر سوالات زیادی در مورد عواقب استفاده از تلفن همراه و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض امواج آن مطرح می شود گروه های متعددی بررسی این عوامل را در دستور کار خود قرار داده اند. نگرانی ها در مورد اثرات مخرب امواج الکترومغناطیس بر روی قدرت باروری انسان بسیاری از محققین را بر آن داشته است تا بدنبال راهکارهای مناسبی برای کاهش اثرات این امواج باشند. در همین راستا، در مقاله حاضر با بهره گیری از فناوری نانو سعی در کاهش برخورد این امواج با بافت های بدن داشته ایم تا از برهمکنش این امواج با اندام و بافت های بدن خصوصا اندام تولید مثل جلوگیری نماییم. نتایج حاکی از آن بودند که با بکارگیری این محصولات نانو که شامل لباس بارداری، لباس زیر مردان برای پوشش اندام تولید مثل است توانستیم تا 99 درصد از برخورد امواج الکترومغناطیس با بدن جلوگیری نماییم.

منبع:

Jitendra Behari, Paulraj Rajamani, Electromagnetic Field Exposure Effects (ELF-EMF and RFR) on Fertility and Reproduction, BioInitiative Working Group, 2012.

ترجمه : خانم دکتر مظفری واحد تحقیق و توسعه ی شرکت توسعه سلامت سینا

نمونه هایی از اثرات موجود در تحقیقات و یافته های اپیدمیولوژیک متناظر

نمونه هایی از اثرات موجود در تحقیقات و یافته های اپیدمیولوژیک متناظر
مطالعات اپیدمیولوژیک و علائم مرتبطتحقیقات علمیمباحث
 • افزایش بروز سرطان در حوالی دکل های رادیو و تلوزیون
 •  (Michelozzi 2002, Cherry 2000, Dolk 1997, Hocking 1996) ایستگاههای تلفن همراه  (Eger 2004, Wolf and Wolf 2004) دکل های برق  (Ahlbom et al, 2000, Greenland et al, 2000, Michael Kundi)
 • ناباروری در حشرات و انسان
 •  افزایش بروز مشکلات در جوانان
 
 • شکست DNA : در مجموع توسط 11 مطالعه نشان داده شده است. از جمله : * Lai/Singh at the U. of Washington * The 7-nation REFLEX project, and * The U. of Vienna. افزایش فعالیت های رادیکالهای آزاد القا شده بوسیله ی امواج مایکروویو  (بر طبق یافته های و 23 مقاله ی دیگر) میتواند تا حدی عامل این شکست باشد. برای مشاهده ی سایر مکانیسمهای ممکن جدول بعدی را ببینید.
 • تاثیرات بر روی بیان ژن
 
ژنتیک
 • با توجه به تحقیقات انجام شده  در کشورهای مختلف، علائمی از جمله سردرد، مشکلات خواب، از دست دادن حافظه و مشکل در تمرکز که با نزدیکی به دکل های تلفن همراه بیشتر مشاهده میشوند. (Santini, Navarro, A. Bortkiewicz, Abdel-Rassoul, etc.)
 • پروتئین های شوک حرارتی موجود در بیماران مبتلا به آلزایمر و پارکینسون (که ممکن است به مرگ نورون ها مربوط شود).
 • اثرات EEG
 • تغییرات در سطوح انتقال دهنده عصبی
 • باز شدن سد خونی مغزی و عبور و ورود سموم به مغز (Allan Frey, Leif Salford, Oscar and Hawkins, and Albert and Kerns)
 • مرگ نورون ها (Leif Salford) و از دست دادن حافظه در موشها (Henry Lai, Lukas H. Margaritis)
 • جریان یون کلسیم در بافت مغز (C.F. Blackman, Ross Adey)
 • دمیلینه شدن از سلول های عصبی موش (J.C. Lin)
 • افزایش متابولیسم گلوکز مغزبعد از 50 دقیقه قرارگیری در معرض تلفن (Volkow et al,2011)
 • پروتئین استرس (Martin Blank)
مغز و اعصاب
 • آریتمی (همانطور که در مطالعه دوسوکور با ماگدا هوس نشان داده شده است)
 • فشار خون بالا (در یک مطالعه دوسوکور نشان داده شده است)
 • یک مطالعه ی دوسوکور نشان داد که افراد EHS (افراد حساس به میدانهای الکترومغناطیسی) بعد از استفاده از تلفن بی سیم تجربه تاکی کاردی (افزایش ضربان قلب) داشته اند (Magda Havas).
 • نشت کلسیم در قلب حیوانات (Schwartz et al)
قلب
 • مطالعات انجام شده نشان دهنده ی افزایش آلرژی در کاربران تلفن همراه میباشد.
 • مطالعات انجام شده در Electrohypersensitivity (Olle Johansson)
 • افزایش تولید هیستامین، که در واکنش های آلرژیک دخیل است، مشاهده شده است.
 •  تغییر مورفولوإی سلولهای ایمنی
ایمنی
 • افزایش در “اختلالات خلقی افسردگی، بی حالی و بی میلی، اختلالات اشتها، اضطراب درونی” در نزدیکی دکل های مخابراتی (Kempten West).
 • کاهش ACTH، کورتیزول، هورمونهای تیروئید، پس از قرار گیری طولانی مدت در معرض امواج الکترومغناطیسی (Emad F. Eskander et al, 2011)
 • کاهش سروتونین و ملاتونین شبانه، افزایش ملاتونین در طول روز (Kempten West)
غدد درون ریز
 • تاثیر بر روی جهت یابی حیواناتی مثل پرنده ها و زنبورها
 • مطالعه دانشگاه لاندو در آلمان بر روی تاثیرات ایستگاه های بی سیم DECT و فروپاشی کلنی زنبورهای عسل
 • تاثیر بر روی مغناطیس
حیوانات
 

خلاصه ای از برخی مکانیسم های احتمالی

مکانیسم های احتمالینتایج احتمالی
رادیکال آزاد :افزایش فعالیت رادیکال های آزاد می تواند منجر به آسیب  DNA شود بلکه میتواند منجر به آسیب پروتئین نیز بشود (See Lai/Singh and 23 other papers since 1997)- آسیب DNA، اثرات ژنوتوکسیک، آسیب ناقل عصبی دوپامین، اثرات آنزیم عواقب احتمالی هستند.
جریان یون کلسیم :اثرات بر روی سیستم عصبی و قلب، نشت ناخواسته ی برخی مواد از غشاء ، تداخل با سیستم های ارتباطی تلفن همراه، کاهش ملاتونین
مگنتیت و کریپتوکروم (نوعی پروتین حساس به نور آبی در گیاهان و حیوانات) :جهت یابی حیوانات را مختل می­کند
الکتریکی :درگیر شدن فعالیت الکتریکی در قلب و مغز (اثرات EEG در باند آلفا). یک مطالعه در سال 2011 در مجله Nature Neuroscience به چاپ  رسید که بر طبق گزارش آن سلول های عصبی می توانند با میدانهای الکتریکی ارتباط برقرار کند. امواج مایکروویو همچنین می توانند باعث آریتمی قلبی در قورباغه ها شوند.
برهمکنش الکترون :پاسخ به استرس در قالب پروتئین استرس، آسیب DNA (Martin Blank)، افزایش نرخ واکنش
دی الکتریک و نیروهای جاذبه :مدل سازی ریاضی Bo Sernelius پیش بینی کرد که تابش امواج میتواند نیروهای جاذبه بین سلول را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به تجمع آنها شود. همچنین یافته های ماگدا هوس و دانشجویان آلمانی نشان می دهد که تجمع خون می تواند از قرار گرفتن در معرض مایکروویو مانند بی سیم و تلفن همراه می تواند منجر به تجمع ذرات خون شود. علاوه بر این، تابش الکترومغناطیسی ممکن است بر خواص آب تاثیر گذارد.
اثرات گرمایی:در سطوح بالایی از امواج مایکروویو، حرارت ممکن است به تخریب بافت، تشکیل آب مروارید، مهار رشد سلول از طریق کاهش فعالیت آنزیم، افزایش نفوذپذیری غشاء منجر شود

منبع: http://www.emfwise.com/science ترجمه: خانم دکتر عبادی حقیق و توسعه ی شرکت توسعه سلامت سینا

وای فای

وای فای

اساسا وای فای دستگاهی است که برای اتصال به شبکه با سرعت بالا و در فاصله کوتاه استفاده میشود. این دستگاه ها گاهی اوقات به عنوان شبکه های بی سیم محلی نامیده می شوند. همچنین برای ارتباط بین دستگاه های گیرنده ی سرویس مانند تلویزیون، دی وی دی، و دوربین نیز استفاده می شود. ارسال سیگنال به کامپیوتر از طریق Wi-Fi صورت می گیرد تابش الکترومغناطیسی و این سیگنال ها می توانند از دیوار عبور کنند. اگر شما در اطراف خود یک روتر و سایر دستگاه های بی سیم مانند بلوتوث و غیره دارید. میتوان گفت که شما در داخل سوپ بزرگی از امواج زندگی می کنید.

وای فای

خطرات سلامتی ناشی از Wi-Fi

با همه گیر شدن استفاده از تکنولوژی وای فای، اثرات سلامتی آنها نیز روز به روز بیشتر بروز میکند. برخی از خطرات بهداشتی مربوط به این سیگنال ها به شرح زیر است.

وای فای

فرکانس تابش از روتر ها در محدوده ی گیگاهرتز پایین است. دانشمندان و پزشکان یا کارشناسان سلامت این سطح از تابش را به طور بالقوه برای سلامت یک فرد خطرناک در نظر می گیرند. سیگنالهای رادیویی که توسط این روتر وای فای منتشر می شود در همان محدوده فرکانسی است که در مایکروویو در طبخ غذا استفاده می شود.

تاثیر بر سلامت کودکان

این اشعه باعث تأثیر زیادی بر سلامت کودکان به ویژه در سنین زیر 10سال شوند. کودکانی که از تلفن های همراه استفاده میکنند مشکلات سلامتی آنها بیشتر از کسانی است که از موبایل استفاده نمیکنند و یا کمتر از آن استفاده میکنند.

سیگنال های وای فای عامل بی خوابی

گاهی اوقات هنگامی که شما لپ تاپ خود را در شرایط کار قرار داده و در نزدیکی آن به خواب میروید با توجه به اینکه مغز شما به تابش الکترومغناطیسی حساس است. تداخل بین امواج مغزی و سیگنالهای وای فای میتواند باعث بی خوابی و اختلال در آن شود.

اقدامات پیشگیرانه

برای کاهش اثرات ناشی از این تابش ها برخی از اقدامات احتیاطی باید انجام شود. برای جلوگیری از شرایط مخاطره آمیز اقداماتی مانند محدود کردن استفاده از وای فای، جلوگیری از استفاده غیر ضروری از لپ تاپ، تلفن همراه و غیره ضروری است. همچنین سعی شود از روتر سیمی به جای بی سیم استفاده شود. با انجام این اقدامات کوچک شما می توانید خودتان را از شرایط مخاطره آمیز نجات دهید.

منبع: http://www.techkhoji.com

ترجمه: خانم دکتر عبادی واحد تحقیق و توسعه ی شرکت توسعه سلامت سینا

ارتباط بین استفاده از تلفن همراه و خطر ابتلا به تومورهای مغزی

ارتباط بین استفاده از تلفن همراه و خطر ابتلا به تومورهای مغزی

  ارتباط بین استفاده از تلفن همراه و خطر ابتلا به تومورهای مغزی انجمن سرطان دانمارک گزارش داد که تعداد مردان مبتلا به گلیوبلاستوما (گلیوبلاستوما نوعی از گلیوم است.)، بدخیم ترین نوع سرطان مغزی، در ده سال گذشته دو برابر شده است. Hans Skovgaard Poulsen رئیس بخش عصبی- تومورشناسی در بیمارستان دانشگاه کپنهاگ، آن را “توسعه ترسناک” می نامد. پولسن در بیانیه صادر شده توسط انجمن سرطان دانمارک در 2 نوامبر 2014 گفت ” ما هیچ ایده ای در مورد علت این اتفاق نداریم”. نتایج مشاهدات تیم مطالعاتی تحت رهبری Lennart Hardell سوئدی نشان می دهد که استفاده ی دراز مدت از تلفن همراه با نرخ بالای ابتلا به گلیوم در ارتباط است.

یک تیم مشترک تحقیقاتی از فعالان EMF و شرکت INTERPHONE مطالعه ای را در بررسی ارتباط بین استفاده از تلفن های همراه و تومورهای مغزی در 13 کشور جهان انجام دادند. نتایج این تحقیقات به این صورت منتشر شد که ارتباطی بین استفاده از تلفن همراه و افزایش خطر ابتلا به تومورهای مغزی وجود دارد این گروه هرچند این خطر را کم عنوان کردند ولی میزان این خطر را برای کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان اعلام کردند. Ronald B. Herberman رییس بازنشسته ی مرکز سرطان دانشگاه پترزبورگ اعلام کرده است که “بر اساس شواهد قابل توجهی، به ویژه مطالعات مستقل از صنعت، قرارگیری بلند مدت در معرض تابش فرکانس رادیویی ممکن است به افزایش خطر ابتلا به تومورهای مغزی منجر شود همچنین نگرانی مختص من به ویژه در مورد کودکان است”. همچنین یک مطالعه ی انجام شده در سوئد، نشان داد که افرادی که استفاده بلند مدت از تلفن های همراه خطر ابتلا به سرطان مغز و نوروم آکوستیک را دو برابر می¬کند. این مطالعه همچنین نشان داد که افرادی که قبل از سن 20 سالگی شروع به استفاده از تلفن های همراه کرده اند بیش از پنج برابر سایر افراد در معرض ابتلا به سرطان مغز بودند.

منابع:

 1. http://www.microwavenews.com
 2. http://www.mercola.com

ترجمه: خانم دکتر عبادی واحد تحقیق و توسعه ی شرکت توسعه سلامت سینا

Page 1 of 3123