اثرات میدانهای الکترومغناطیسی بر روی جنین

دکترDe-Kun Li  پژوهشگر ارشد در بخش تحقیقاتی Kaiser Permanente در کالیفرنیا، نشان داده است که قرار گرفتن جنین در معرض میدان های الکترومغناطیسی در رحم مادر با افزایش خطر ابتلا به چاقی در دوران کودکی مرتبط است. دکتر لی در مقاله ای که در Scientific Reports قرارداده شده است می نویسد " مواجهه ی  جنین در بدن مادر با میدانهای مغناطیسی در دوران بارداری ممکن است یک عامل جدید و ناشناخته ی بیماری همه گیر چاقی/ اضافه وزن در دوران کودکی در سراسر جهان باشد ." همچنین در سال 2011 نیز مقاله ای را منتشر کردند که ارتباط بین قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی در دوران جنینی و شیوع آسم در کودکان را نشان می دهد. مطالعه ی چاقی مانند مطالعه ی آسم یک برنامه ی آینده نگر است که هر دو در سال 1990 شروع شدند. دکتر لی در مطالعه ی خود میزان مواجهه­ی زنان باردار با امواج الکترومغناطیسی در طول بارداری و ارتباط آن با سقط جنین را ارزیابی نموده است. نتایج مطالعات نشان داد که زنان بارداری که در معرض میدان هایی با شدت بیشتر از 16میلی گاوس قرار داشتند احتمال سقط جنین در آنها بالاتر است. همچنین با ارزیابی وزن این کودکان تا سن 13 سالگی اذعان داشت کودکانی که در دوران جنینی در معرض میدان های مغناطیسی بیش از 2 میلی گاوس (25/0 میکروتسلا) حداقل 10 درصد از روز (4/2ساعت) قرار داشتند، خطر ابتلا به چاقی در بین آنها در مقایسه با کسانی که در معرض میدان های 5/1 میلی گاوس یا کمتر قرار داشتند، نزدیک به دوبرابر افزایش یافته است. این نتیجه از نظر آماری مهم و معنی دار است. همچنین با کنترل دقیق این کودکان که تا 11سال، خطر ابتلا به آسم برای گروه های مختلف از سه برابر تا 6 برابر افزایش یافته است. یک تیم تحقیقاتی در دانشکده ی پزشکی دانشگاه Yale به رهبری  Hugh Taylor نشان دادند که موش هایی که در دوران جنینی در معرض میدان های با فرکانس بالای ناشی از تلفن های همراه قرار داشتند در دوران بزرگسالی دچار مشکلات عصبی و رفتاری می شوند.

دکتر لی عنوان کرده اند که " ما نباید به هیچ عنوان اثرات جدی باالقوه ی مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را نادیده بگیریم."

در حال حاضر، چاقی مشکل حدود یک پنجم از کودکان آمریکایی و آسم شایع ترین بیماری مزمن دوران کودکی در بین آنهایی است که در دروان جنینی در معرض تابش امواج الکترومغناطیسی قزار داشته اند

 

منبع:   

 http://yon.ir/wKGvn

 

عوارض خطرناک صحبت با موبایل

شاید لازم باشد که یک‌بار دیگر به این موضوع اشاره نماییم که فرایندهای فیزیولوژیکی بدن انسان از طریق سیگنال های الکترومغناطیسی صورت می پذیرد. بنابراین مواجهه با امواج الکترومغناطیسی انتشار یافته از منابع خارجی می تواند بر این فرایندها تاثیرگذار بوده و سبب اختلالات عملکردی بیولوژیک شود.

 

مروری بر اثرات امواج الکترومغناطیسی بر مردان، بانوان باردار و کودکان

یکی از اثرات خطرناک امواج موبایل در باروری مردان قابل مشاهده است. چرا که اسپرم ها را از بین برده و با کاهش تحرک و مورفولوژی آن منجر به کاهش قوای جنسی فردمی شود. این امر در افرادی که تلفن همراه را در جیب شلوار یا کمربند قرار می دهند، شایع تر است.

یکی ازخطرناکترین مشکلات امواج موبایل، برای خانم های باردار مطرح است. بافت بدن جنین هنوز تکامل نیافته و بسیار حساس است. لذا امواج موبایل می تواند باعث ایجاد اختلال در عکس العمل مولکولی بدن جنین شود.

کودکان نیز از تاثیرپذیری ناشی از امواج موبایل در امان نیستند. یک سلول دارای غشایی است که آن را احاطه کرده است. سلول های مغز اطفال هنوز شکل و ساختار محکمی به خود نگرفته و تکامل نیافتند. لذا دیواره محکمی نداشته و میزان بیشتری از تشعشعات را از خود عبور می دهند. این امر باعث ایجاد اختلالات عصبی و مواردی مانند چشم درد و کم اشتهایی در آنها می شود. لذا والدین باید به هنگام استفاده از موبایل در کنار فرزندان خود با احتیاط بیشتری عمل کنند. پژوهشگران اعلام کردند کودکانی که از گوشی‌های موبایل استفاده می‌کنند 5 برابر بیشتر در خطر ابتلا به انواع تومورهای مغزی قرار دارند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از دیلی تلگراف،‌ تحقیقات دانشمندان سوئدی نشان می دهد که کودکان زیر 16 سال به علت سیستم عصبی و مغز در حال رشد و توسعه، آسیب پذیری بیشتری از امواج موبایل را تجربه خواهند کرد.

نتایج پژوهش‌های محققان سوئدی در کنفرانسی در مورد موبایل و سلامت در لندن ارائه شده است. یکی از یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که یک شخص هر چه زودتر و در سن پایین‌تری به استفاده از موبایل روی بیاورد احتمال ابتلا به تومور مغزی در وی افزایش می‌یابد.

میدان های الکترومغناطیسی به ویژه آنهایی که در گستره فرکانس بدن هستند، باعث تغییر عملکرد جذب مواد معدنی در بدن می شوند. این امر باعث افزایش سرعت گسترش ضوایع تومورال و همچنین ابتلا به بیماری هایی چون آلزایمر و پارکینسون می شود.

تشعشعات گوشی های تلفن همراه باعث ایجاد سنگ کلیه می شوند  !!!پیش از این درخصوص تأثیرات سوء امواج موبایل، مانند سرطان زایی، عقب ماندگی ذهنی و غیره مباحثی مطرح شده است. مطالعات اخیر حاکی از این امر است که تشعشعات ناشی از گوشی‌های موبایل سبب آسیب جدی کلیه‌ها می‌گردد. محققان پس از بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیده‌اند که حتی تشعشعات سطح پایین ناشی از گوشی‌های تلفن همراه، باعث تراوش هموگلوبین سلول‌های خونی به درون جریان خون می شود. در نتیجه طبق اظهارات محققان، انباشته شدن تدریجی هموگلوبین ممکن است منجر به شیوع ناراحتی‌های قلبی و سنگ کلیه گردد.

فاصله دکل های مخابراتی با انسان باید حداقل 200 متر باشد تا ضرر کمتری متوجه وی شود. موبایل در فاصله 30 سانتی متری سیگنالی به قدرت 400 پیکو وات بر متر مربع به بدن شما تحمیل می کند. لذا  "فاصله" اولین کلید واژه برای حفاظت در برابر امواج خطرناک موبایل است. هنگام حرکت در مکان هایی که سیگنال موبایل متغیر است، گوشی موبایل سیگنال قوی تری را به منظور دست یابی به حالت پایدار ارسال می کند که مخاطره آفرین است.
در مکان هایی که پوشش دهی سیگنال کم است امواج ارسالی توسط گوشی به منظور تشخیص نزدیکترین آنتن بیشتر می شود. در مقابل مکان هایی که نزدیک آنتن های مخابراتی   ( BTS ) می باشد و پوشش دهی خوب است، شدت امواج ارسال شده از طرف آنتن برای بدن بسیار خطرناک است.

 

مکالمه طولانی با تلفن همراه به حافظه آسیب می رساند!

پژوهشگران در مطالعات اخیر دریافته‌اند که صحبت کردن به مدت طولانی با تلفن همراه می‌تواند تاثیرات مخرب و جدی روی حافظه کاربران بر جای بگذارد. در این تحقیق پژوهشگران، اثرات تلفن همراه را روی موش‌های صحرایی آزمایشگاهی بررسی کردند .محققان بخش جراحی اعصاب در دانشگاه لوند در کشور سوئد با بررسی آزمایشات دریافتند که تابش امواج مایکرویو از تلفن‌های همراه، می‌توانند روی مغز تاثیر منفی بگذارند. محققان می‌گویند؛ این امواج روی ناحیه خاصی از مغز موسوم به «مانع خونی – مغزی» تاثیر نامطلوب دارند. این مانع نقش حفاظت از مغز را برعهده دارد. در واقع مانع خونی – مغزی از ورود مواد مخربی که در خون جریان دارند به داخل بافت های مغزی جلوگیری می‌کند. اگر این مواد به درون مغز وارد شوند، می‌توانند به سلول های عصبی موسوم به نورون ها آسیب برسانند که ادامه این وضعیت عملکرد مغز را دچار اختلال می‌کند.

اثرات امواج الکترومغناطیسی بر خواب

از مضرات امواج موبایل بر خواب خود اگاه هستید؟ با ما همراه باشید!!!

همه ما می دانیم که چقدر مهم است که یک خواب خوب و راحت را تجربه کنیم. این امر به بدن ما کمک می کند تا برای فعالیت های روز بعد آماده شود. اما این سوال مطرح است که " آیا شما می دانید امواج الکترومغناطیسی موجود در فضای استراحت شما می تواند بر کیفیت خواب تاثیرگذار باشد؟ "

اختلال خواب ایجاد شده در اثر امواج الکترومغناطیسی مسئله ای است که شاید بدون آنکه از آن مطلع باشید، از آن رنج ببرید. در این مقاله سعی داریم راهکارهایی را به شما پیشنهاد کنیم تا بتوانید در یک محیط عاری از آلودگی امواج الکترومغناطیسی استراحت کنید.

 

چه اتفاقاتی در حین خواب برای بدن شما می افتد؟

هنگام خواب، سیستم ایمنی کار اصلاحات را در بدن انجام می دهد. بازسازی سلول ها، جوان سازی، سم زدایی و ترشح ملاتونین توسط غده پینه آل در این زمان اتفاق می افتد. غده پینه آل یکی از غدد درون ریز در مغز است و به تنظیم خواب و بسیاری از فرایندهای حیاتی بدن کمک می کند.

خواب ناکافی و ناقص توانایی سلول ها و اندام های شما را برای انجام فرآیندهای مذکور تضعیف می کند و سلول های سالم می توانند آسیب ببینند. سلول های ناسالم می توانند رشد کرده و منجر به عفونت، جهش و اختلالات عصبی شوند. اگر خواب به فاز خواب عمیق نرسد، سیستم ایمنی بدن شما دچار اختلال شده  و احتمال بیشتری جهت ابتلا به بیماری های گوناگون وجود خواهد داشت.

مطالعات نشان می دهد که مواجهه با امواج الکترومغناطیس می تواند تولید ملاتونین را متوقف نموده و بر ریتم روزانه بدن تأثیر بگذارد. لذا قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی در اتاق خواب می تواند چرخه خواب را تضعیف نموده و باعث بسیاری از بیماری ها و علائم مانند موارد زیر شود:

 • تحریک های آلرژیک
 • احساس خستگی و خواب آلودگی در بیداری
 • تپش قلب
 • درد و ضعف عضلانی
 • تضعیف سیستم ایمنی بدن

 

8 نکته برای کاهش آلودگی امواج الکترومغناطیسی

کاهش آلودگی امواج الکترومغناطیسی در اتاق خواب شما می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد و به بازسازی بدن شما کمک نماید. در ادامه 8 راهکار مفید به منظور کاهش میزان آلودگی امواج الکترومغناطیس در اتاق خواب ارائه شده است.

 

1. مدیریت استفاه از تلفن های همراه در اتاق خواب

تلفن های همراه خود را خاموش کنید (یا حداقل در حالت پرواز قرار دهید). در غیر این صورت، تلفن همراه در مدت زمان استراحت شما با ارسال و دریافت سیگنال، آلودگی الکترومغناطیسی تولید نموده و از این رو باعث ایجاد اختلال در روند خواب شما می شود. بنابراین تلفن های همراه می توانند الگوی خواب شما را مختل کرده و سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کنند. لذا لازم است تلفن همراه را از اتاق خارج کنید.

 

2. تلفن های بی سیم و سایر دستگاه های بی سیم را از اتاق خود خارج کنید

تلفن های بی سیم را با یک تلفن سیمی (تلفن ثابت) در اتاق خواب خود جایگزین کنید. حذف مانیتورهای کودک بی سیم از اتاق خواب به عنوان منابع انتشار امواج الکترومغناطیسی، از میزان آلودگی می کاهد.

به منظور جلوگیری از مضرات امواج تلفن همراه آن را زیر بالشت یا در تخت خواب خود قرار ندهید. همچنین به هنگامی که کودکان تان در آغوش شما خوابیده اند از مکالمه با تلفن همراه و یا سایر فعالیت ها خودداری کنید.

 

3. میزان نور در اتاق خواب خود را بررسی کنید

قرار گرفتن در معرض نورهای بسیار زیاد دو ساعت قبل از خواب می تواند الگوی خواب طبیعی شما را مختل کند و باعث آسیب های درازمدت شود. مطالعات نشان داده که قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. لامپ های روشنایی CFL (لامپ های فلورسنت فشرده) را از زندگی روزمره و اتاق خواب خود خارج نمایید. این لامپ ها از طریق مکانیزم ذخیره انرژی به منظور کاهش ولتاژ، میزان آلودگی را به دلیل هارمونیک های فرکانسی که تولید می کنند، افزایش می دهد. استفاده از لامپ های رشته ای می تواند ایمن باشد. نور آبی صفحه نمایش تلفن همراه و تبلت نیز مخاطره آفرین است.

 

4. دو شاخه لوازم برقی را از برق جدا کنید

در طول ساعات خواب، به ویژه در نزدیکی تخت خود، تمام لوازم الکترونیکی را از برق جدا کنید. دستگاه های که به برق متصل هستند حتی در زمانی که از آنها استفاده نشود، میدان الکتریکی شگفت آوری را ایجاد می کنند. توصیه می شود که حداقل 2 متر از دستگاه هایی مانند یخچال، تلویزیون و … به هنگام خواب فاصله بگیرید. استفاده از فیوز های قطع برق محلی نیز می تواند راهکار ساده ای باشد تا جریان برق را صرفا در داخل اتاق خواب قطع نمایید.

 

5. مودم WiFi در اتاق خواب

یک روتر بی سیم سیگنال های الکترومغناطیسی را در فضا منتشر می نماید. اولین راهکار ساده خارج کردن آن از اتاق خواب و قرار دادن در دورترین محل نسبت به اتاق خواب است. همچنین خاموش کردن مودم در مواقع غیرضروری و استفاده از کاور مودم WiFi نیز به منظور کاهش میزان آلودگی امواج الکترومغناطیسی می تواند موثر باشد.

 

6. نفوذ امواج الکترومغناطیسی از منازل مجاور

منابع امواج الکترومغناطیسی مانند تلفن های بی سیم و مودم های WiFi منازل کناری شما می تواند منجر به آلودگی منزل شما و حتی اتاق خواب شود و در نهایت ایجاد اختلال فیزیولوژیکی در بدن شود. چرا که ممکن است منابع مذکور نزدیک محل قرار گرفتن سر شما واقع شود. بنابراین کسب اطلاعات از همسایه ها و یا اندازه گیری می تواند این موضوع را روشن کند.

 

7. امواج الکترومغناطیسی منتشر شده از دکل های مخابراتی

برج های تلفن همراه یکی از قوی ترین منابع انتشار امواج الکترومغناطیسی هستند، بنابراین اگر یک برج مخابراتی در نزدیکی منزل شما احداث شود، باید اقدامات احتیاطی صورت گیرد. بنابراین به منظور ارزیابی شرایط می توان با کارشناسان ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی مشورت نمایید. اگر سطوح امواج در محل از استانداردهای پیشگیرانه ارائه شده توسط انجمن بیولوژی و اکولوژی ساختمان فراتر باشد، اقدامات ایمن سازی محیط با استفاده از محصولات ایمن سازی مناسب صورت می گیرد. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

8. رابطه بین تشک و ایجاد اختلال در خواب

مجلهScientific American مقاله ای تکان دهنده ای را منتشر کرده است که نشان می دهد که تشک های ما می توانند باعث ایجاد اختلال در خواب شوند.

https://blogs.scientificamerican.com/guest-blog/left-sided-cancer-blame-your-bed-and-tv

این امر به دلیل وجود فنرهای فلزی و گاها ساختار فلزی خود تخت خواهد بود که می تواند به عنوان نقاط داغ تلقی شده و میزان آلودگی امواج الکترومغناطیسی را افزایش دهد.

https://www.nontoxicliving.tips/blog/can-your-mattress-cause-insomnia

لازم به ذکر است استفاده از تشک یا پتوی برقی اصلا توصیه نمی شود چرا که می تواند مخاطرات جدی بر سلامت شما ایجاد کند.

اتاق خواب شما محلی برای آرامش و کسب انرژی طی یک خواب راحت است نه مکانی که سلامت شما را به خطر بیندازد. بنابراین به نکات فوق الذکر کمی بیندیشید.

 

به نقل از:

https://www.nontoxicliving.tips/blog/8-tips-to-prevent-emf-sleep-disturbance

 

چگونه مواجهه روزانه با امواج الکترومغناطیسی ناشی از منابع مصنوعی پیرامون خود را کاهش دهیم؟

نکات و راه حل های ساده بسیاری وجود دارند که می توان با اجرای آنها به راحتی میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی ناشی از منابع مصنوعی مانند تلفن همراه، تلفن های بی سیم، مودم های Wi-Fi، لوازم الکتریکی، کابل ها و خطوط برق، ترانسفورماتورها و غیره را کاهش داد.

تلفن همراه

یکی از مهمترین ابزار جدایی ناپذیر از افراد تلفن همراه آن ها است. در این بخش چند راه حل ساده به منظور استفاده ایمن از تلفن همراه ارائه می گردد:

 • تا حد امکان لازم است تلفن همراه را از ناحیه سر دور نگه دارید. برای این منظور می توانید از بلندگو تلفن یا هندزفری های سیمی استفاده کنید.

 • هنگام صحبت کردن با هندزفری، یا در حالت عادی تلفن همراه را در جیب شلوار یا پیراهن خود قرار ندهید، زیرا دستگاه تناسلی آقایان و بافت سینه بانوان در برابر امواج الکترومغناطیسی بسیار حساس است.

 • زمان مکالمه خود را محدود کنید و سعی کنید در صورت امکان پیام کوتاه ارسال کنید.

 • برای تماس های طولانی ترجیحا از خطوط تلفن ثابت استفاده نمایید.

 • از استفاده از تلفن همراه در مناطقی که سیگنال ضعیف است، اجتناب کنید.

 • از استفاده از تلفن همراه در داخل خودرو، قطار، قایق، اتوبوس و غیره اجتناب کنید. در این شرایط امواج الکترومغناطیسی به دلیل سطوح فلزی وسایل نقلیه به داخل منعکس شده و همچنین همانطور که شما حرکت می کنید تلفن همراه با ارسال سیگنال قوی تر در تلاش برای اتصال به نزدیکترین آنتن است. بنابراین در این شرایط میزان پرتوگیری از امواج الکترومغناطیسی افزایش می یابد.

 • استفاده از هدست بلوتوث توصیه نمی شود، زیرا منبع امواج رادیویی ضعیف اما دائمی است.

 • در زمان مکالمه سعی کنید از یک گوش به منظور شنیدن صدا استفاده نکنید و تلفن همراه را جا به جا کنید.

 • اگر از تلفن های هوشمند به منظور دریافت داده ها از طریق Wi-Fi یا شبکه تلفن همراه استفاده می کنید، فقط زمانی که نیاز به استفاده از آن دارید، آن را فعال کنید. اکثر برنامه های کاربردی، هر بار که داده ها را بارگیری می کنند، می توانند به طور قابل توجهی میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تلفن همراه را افزایش دهند.

 • از قرار دادن تلفن همراه در مجاورت سر به هنگام خواب خودداری کنید.

 • لازم است کودکان در شرایط اضطرار از تلفن همراه استفاده کنند.

 • بانوان باردار نسبت به استفاده از تلفن همراه و استفاده از گوشی های هوشمند به منظور دریافت اطلاعات با حساسیت بیشتری عمل کنند.

آنتن های تلفن همراه

افزایش کاربران تلفن همراه نیاز به توسعه زیرساخت های ارتباطی دارد که این امر منجر به افزایش ظهور آنتن های مخابراتی در سطح شهرها بر فراز ساختمان ها و … شده است که به لحاظ بصری باعث ایجاد نگرانی شده است.

 • آنتن های تلفن همراه (ایستگاه های پایه) به طور مداوم امواج الکترومغناطیسی تابش می کنند.

 • آنها معمولا بر روی پشت بام های ساختمان های مسکونی و تجاری یا بر روی نواحی بلند نظیر کوه ها نصب می شوند

 • تعداد آنتن ها بر اساس جمعیت افراد منطقه می باشد. در نواحی پرجمعیت تعداد آنتن ها بیشتر است.

اگر تلفن همراهتان در خانه سیگنال ضعیفی دارد، به این معنی است که اپراتور مربوطه در نزدیکی شما آنتنی را ارائه نداده است در حالی که ممکن است آنتن اپراتورهای دیگر تلفن همراه، در نزدیکی شما وجود داشته باشد.

 • با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی می توان میزان تجاوز سطوح میدان ناشی از امواج ساطع شده از دکل ها  از حدود ایمنی توصیه شده توسط استانداردها را بررسی کرد.

برای اطلاعات بیشتر به بخش تجهیزات اندازه گیری امواج الکترومغناطیسی مراجعه نمایید.

 • شناسایی نقاط با سطوح بالای امواج الکترومغناطیسی این امکان را به شما می دهد تا تخت خواب یا میز کار خود را از آن نواحی دور کنید.

 • پوشش های ضد امواج الکترومغناطیسی که بیش از 99 درصد از تابش های الکترومغناطیسی را تضعیف می کنند، راه حل ساده ای برای حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی در برابر منابع امواج الکترومغناطیسی خارجی محسوب می شوند.

 • از آنجا که پنجره ها نفوذپذیرترین نقطه برای ورود امواج منتشرشده از منابع خارجی هستند، می توان با استفاده از برچسب یا پرده ضد امواج از ورود آن به محیط جلوگیری کرد.

  • دیوارهای ساختمان بسته به ضخامت و نوع مواد ساختاری منعکس کننده / جاذب  بخشی از امواج الکترومغناطیسی بیرونی هستند. حفاظ گذاری دیوارها و سقف های داخلی یا خارجی با اعمال رنگ ضد امواج الکترومغناطیسی یا استفاده از مش فولاد ضد زنگ می تواند موجب کاهش امواج الکترومغناطیسی به میزان بیشتری شود.

  • راه حل عملی این است که حداقل برای اتاق خواب، از پشه بند ضد امواج الکترومغناطیسی یا بعضا کالای خواب ضد امواج استفاده کرد که این امر مانع از ایجاد اختلال در خواب می شود.

برای اطلاعات بیشتر به بخش محصولات ضد امواج الکترومغناطیسی مراجعه نمایید.

 

اینترنت بی سیم (WI-FI یا WLAN)

یکی از منابع انتشار امواج الکترومغناطیسی مودم Wi-Fi است که به منظور اتصال به اینترنت استفاده می شود، به طور دائم امواج الکترومغناطیسی را حتی زمانی که از آن استفاده نشود، منتشر می کند.

  • مودم بی سیم خود را خاموش کنید  و از کابل شبکه (اترنت) برای اتصال کامپیوتر یا لپ تاپ به مودم استفاده کنید.

  • در صورتی که نمی خواهید مودم خود را خاموش کنید، سعی کنید آن را از مکان هایی که بیشتر وقت خود را در آن صرف می کنید دور نموده و در ساعاتی از شبانه روز که از آن استفاده نمی کنید، مودم را غیر فعال نمایید.

 

تلفن های بی سیم

تلفن های بی سیم به عنوان یکی از ابزارهای زندگی مدرن امروز مورد استفاده افراد بسیاری واقع شده است اما متاسفانه به دلیل ماهیت امواج الکترومغناطیسی منتشر شده از آنها مخاطرات بیولوژیکی قابل توجهی را می توانند بر جای بگذارند.

 • تلفن های بی سیم حتی زمانی که با آن صحبت نمی کنید (در حالت استند بای)، به طور مداوم امواج الکترومغناطیسی از خود منتشر می کند.

  • تلفن بی سیم خود را با یک تلفن سیمی جایگزین کنید.

  • اگر نمیخواهید تلفن بی سیم را جایگزین کنید، آن را از مکان هایی که بیشتر وقت خود را در آن می گذرانید (به خصوص اتاق خواب)، دور کنید.

 

اطلاعات بیشتر در مورد تلفن های بی سیم و مودم های Wi-Fi و اثرات آنها

در مورد دستگاه های بی سیم همسایگان (تلفن های بی سیم، روتر های Wi-Fi و غیره) چه اقداماتی را انجام دهیم؟

از آنجا که بسیاری از خانه ها در حال حاضر دارای تلفن های بی سیم، مودم های Wi-Fi یا دیگر آنتن های بی سیم مانند مانیتورهای کودکان، کنسول های بازی بی سیم، تلویزیون های هوشمند و غیره هستند. شما احتمالا در معرض تابش های بی سیم ناشی از وسایل الکترونیکی همسایگان خود هستید که گاها میزان این مواجهه بویژه برای افرادی که به میزان کمتری از تلفن همراه بهره می برند،بیشتر است.

  • با استفاده از دستگاه اندازه گیری می توانید تابش امواج الکترومغناطیسی ناشی از منابع بی سیم مجاور را ارزیابی کنید.

  • در این شرایط می توانید در صورت سطوح بالای مواجهه با امواج الکترومغناطیسی، تخت، میزکار یا مبل را به نقطه دیگر منتقل کنید.

  • پارچه ی منعکس کننده امواج الکترومغناطیسی زمانی که منبع تابش در طبقه زیرین شما واقع شده است، می تواند در اتاق نشیمن یا تخت مورد استفاده قرار گیرد.

 • با استفاده از رنگ ضد امواج الکترومغناطیسی بر روی دیوارهایی که محل نفوذ امواج از ساختمان های کناری هستند، می توان از میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی کاست و در نهایت برای اتاق خواب می توان از پشه بند ضد امواج الکترومغناطیسی استفاده نمود.

برای اطلاعات بیشتر به بخش محصولات ضد امواج الکترمغناطیسی سایت نانو سینا مراجعه نمایید.

 

لوازم خانگی برقی

امروزه پیشرفت تکنولوژی گستره وسیعی از لوازم خانگی برقی را به مصرف کنندگان ارائه می دهد. این تجهیزات سطوحی از امواج الکترومغناطیسی را از خود ساتع می کنند که می تواند مخاطره آفرین باشد بنابراین لازم است در دورترین فاصله ممکن از فضاهایی که بیشتر مورد استفاده افراد قرار می گیرند قرار گیرند.

 • لوازم برقی داخل آشپزخانه، بخاری برقی، سیستم های گرمایش کف، دیگ های بخار و غیره

 • دستگاه های ولتاژ پایین مانند شارژر، ترانسفورماتور، ساعت های الکترونیکی، لپ تاپ، چاپگر، لامپ 12 وات و غیره

 • لوازم با موتور الکتریکی، مانند یخچال و فریزر

 • کنتور برق و پنل های الکتریکی

 • سیستم های خورشیدی، ژنراتورها و مبدل ها

 • دیگ بخار و دیگر تاسیسات الکترومکانیکی

لوازم الکتریکی مانند ماشین اصلاح، خشک کن مو، مخلوط کن، جارو برقی و غیره معمولا میدان های مغناطیسی بالا تولید می کنند. با این حال، به دلیل آنکه استفاده از آنها معمولا در مدت زمان کوتاهی است تصور اینکه که آنها می توانند اثرات بیولوژیکی بر جای بگذارند دور از انتظار است (افرادی که دارای حساسیت الکتریکی هستند جدا از این مقوله می باشند).

راهکارهای پیشنهادی:

 • از دستگاه های الکتریکی که خروجی آنها غیر خطی بوده و سیگنال اصلی را تغییر می دهند استفاده نکنید. لامپ های فلورسنت و صرفه جو در مصرف انرژی، آداپتورهای AC، سوئیچ های کاهنده با ولوم الکترونیکی و …. لامپ های فلورسنت را در داخل اتاق ها استفاده نکنید بلکه در راهروها و نواحی خارجی نصب کنید.

 • لامپ های LED امواج الکترومغناطیسی پایین تری را منتشر می کنند، هرچند که به دلیل شدت روشنایی بالایی که دارند ممکن است ایمن نباشند.

 • به منظور روشنایی از لامپ های رشته ای و انواع لامپ های هالوژن که ایمن هستند، بهره ببرید.

 • لوازم الکترونیکی را از روی تخت و محل استراحت خود و کودکان دور کنید.

 • از پتوهای الکتریکی یا تخت آبی استفاده نکنید و یا حداقل قبل از رفتن به رختخواب، آنها را از برق جدا کنید.

 • صفحه نمایش تخت (LCD) امواج الکترومغناطیسی پایین تری را نسبت به انواع قدیمی آن (CRT و غیره) منتشر می کند. در هر صورت، از نشستن در مجاورت آنها اجتناب کنید.

 • اندازه گیری امواج الکترومغناطیسی ناشی از تجهیزات خانگی با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری فرکانس پایین امکان پذیر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به دستگاه های اندازه گیری امواج الکترومغناطیسی سایت نانو سینا رجوع کنید.

 

لپ تاپ و تبلت

آیا می دانید چطور می توانید از لپ تاپ و تبلت خود به صورت ایمن استفاده کنید؟

استفاده از لپ تاپ / تبلت یکی از منابع مهم امواج الکترومغناطیسی برای بخش بزرگی از افراد جامعه محسوب می شود. با توجه به تماس نزدیک آنها با بدن، فرد را در معرض میدان های الکتریکی و مغناطیسی فرکانس پایین  (به دلیل باتری، کابل ها و مدار های الکتریکی) و میدان های الکترومغناطیسی فرکانس بالا (به دلیل برقراری ارتباطات بی سیم)، قرار می دهد. مطالعات اخیر پژوهشگران حاکی از ارتباط بین استفاده از لپ تاپ و آسیب بر DNA و کاهش قابلیت تولید مثل است.

راهکارهای زیر می تواند در کاهش میزان مواجه با میدان های الکترومغناطیسی ناشی از این تجهیزات موثر باشد:

 • برای لپ تاپ از صفحه کلید جداگانه استفاده کنید تا به این وسلیه آن را در فاصله دورتری از خود  قرار دهید.

 • بر خلاف نام لپ تاپ از قرار دادن آن بر روی پا خود داری کنید.

 • با قرار دادن لپ تاپ بر روی پایه و میز مناسب از تماس مداوم با بدن کاسته و از آسیب های وارده به گردن جلوگیری کنید.

 • هنگامی که از اینترنت استفاده نمی کنید، اتصالات  wireless آن را غیر فعال نمایید.

 • به منظور استفاده از اینترنت سعی کنید از کابل اترنت به منظور اتصال به مودم استفاده نمایید.

 • کابل های اترنت یا آداپتورهای Power line را می توان برای برخی از تبلت ها با استفاده از تبدیل اترنت به USB یا مینی USB استفاده کرد.

 • به هنگام دانلود داده های حجیم (ویدئو و … ) در مجاورت تبلت قرار نگیرید و پس از اتمام دریافت فایل اتصالات آن را قطع نموده و به بررسی فایل بپردازید.

 • از ماوس بی سیم برای لپ تاپ استفاده نکنید.

 • از پوشش های محافظ در برابر امواج الکترومغناطیسی که می تواند شدت سیگنال های ساتع شده از لپ تاب یا تبلت را بیش از 99 درصد تضعیف نماید، برروی شکم یا پا استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش محصولات سایت نانوسینا مراجعه نمایید.

 

خطوط برق، ترانسفورماتورها، پست ها و غیره

خطوط انتقال نیرو ولتاژ بالا (100تا500 کیلوولت) از بسیاری از مناطق پرجمعیت عبور می کنند و به خطوط توزیع نیرو متوسط ​​و ولتاژ پایین (110/230/400 ولت50 کیلوولت) متصل می شوند. برای کاهش سطح ولتاژ از خطوط ولتاژ بالا به خطوط ولتاژ متوسط ​​و کم، از ترانسفورماتورهای کاهنده ولتاژ استفاده می شود.

 • میدان های الکتریکی که توسط کابل ها و پست های برق منتشر می شود، معمولا فقط در نواحی بیرونی اثر گذارند زیرا اکثر مصالح ساختمانی این میدان ها را مسدود می کنند. در خطوط توزیع نیروی زیرزمینی، میدان های الکتریکی همیشه زمین می شوند.

 • با این حال، میدان مغناطیسی نشتی کابل ها تقریبا در تمام مصالح ساختمانی نفوذ می کند.

 

 • براساس آمارها، شایع ترین علل میدان مغناطیسی بالا در محیط، خطوط انتقال ولتاژ پایین هستند که در همه جا قرار دارند و نه خطوط انتقال ولتاژ بالا!

 • مقادیر میدان مغناطیسی که خطوط انتقال نیرو منتشر می کنند، به آسانی قابل پیش بینی نیستند، زیرا آنها به عوامل متعددی نظیر میزان مصرف برق، رساناهای برق موجود در سیستم، اتصالات شبکه توزیع محلی و غیره بستگی دارد.

 • صفحه نمایش یا تلویزیون فلورسانس ممکن است باعث ایجاد مقادیر بسیار بالایی از میدان مغناطیسی شود.

 • با استفاده از ابزار اندازه گیری امواج الکترومغناطیسی فرکانس پایین می توانید میزان مواجهه منزل را اندازه گیری کنید.

 

راه حل های حفظ ایمنی در برابر امواج الکترومغناطیسی در اتاق خواب

راه حل های ایمنی در برابر امواج الکترومغناطیسی موجب کاهش نفوذ پرتوهای ساطع شده از منابع مصنوعی شده و به ویژه برای اتاق خواب توصیه می شود، زیرا اثرات تداخل امواج الکترومغناطیسی در طول ساعات بحرانی خواب قابل ملاحظه است.

 • حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی در یک ساختمان می تواند از طریق اعمال رنگ ضد امواج بر روی دیوارها و سقف به صورت داخلی و خارجی و استفاده از برچسب شیشه ضد امواج یا پرده برای پنجره صورت گیرد.

 • برای اتاق خواب استفاده از پشه بند ضد امواج الکترومغناطیسی (که مانع از نفوذ امواج از همه جهات به جز بخش زیرین تخت می شود) به همراه استفاده از رنگ (برای دیوارها و سقف)، برچسب و پرده ضد امواج (برای پنجره ها) توصیه می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش محصولات سایت نانو سینا مراجعه نمایید.

تأثیرات بهداشتی و خطرات امواج بلوتوث چیست؟

آیا تابش بلوتوث واقعا خطرناک است؟

در حالی که نهادهای رسمی معتقدند که امواج ساطع شده از هدست های بلوتوث و سایر دستگاه های مشابه برای انسان مخاطره آفرین نیست. نتایج مطالعات پژوهشگران حاکی از آن است که"این طرز فکر غلط است".

سطح امواج ساطع شده از هدست های بلوتوث پایین تر ازحدود مجاز اعلام شده در استانداردها و خطوط راهنمای پرتوگیری از امواج الکترومغناطیسی ارائه شده توسط سازمان های نظارتی فعلی است. بنابراین امواج ساطع شده از دستگاه های بلوتوث ظاهرا "بی خطر" تلقی می شوند.

 اما با این وجود بسیاری از افراد این سوال را مطرح می کنند که آیا این دستگاه های دارای فناوری بلوتوث واقعا "ایمن" هستند؟

در حالی که سازمان های نظارتی وابسته به صنایع مخابراتی به هنگام بررسی بر روی جنبه غیر حرارتی امواج الکترومغناطیسی، بی خطر بودن آن ها را اذعان می کنند، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اثرات غیر حرارتی نیز مخاطره آمیز هستند.

امواج الکترومغناطیسی که از دستگاه های دارای تکنولوژی بلوتوث پخش می شود، دارای فرکانس RF هستند که تحت عنوان امواج مایکرویو شناخته شده است. امواج مایکرویو دارای طول موج کوتاه و سرعت نوسان بالا هستند که باعث می شود بتوانند اطلاعات را در فواصل طولانی بدون سیم منتقل کنند. این ویژگی سبب می شود که به راحتی بتوانند به بافت سلولی زنده نیز نفوذ نمایند.

 

خطرات احتمالی امواج منتشر شده از طریق دستگاه های دارای بلوتوث

هر نوع فن آوری بی سیم امواج مایکروویو را منتشر می کند. اثرات مواجهه طولانی مدت با امواج الکترومغناطیسی مایکروویو در نشریات متعددی به چاپ رسیده است. از جمله مخاطرات بهداشتی می توان به شیوع سرطان و ضوایع تومورال، توسعه لوسمی، آلزایمر، اوتیسم، سقط جنین، نقایص مادرزادی، بیماری های سیستم ایمنی، اختلالات حافظه، مختل شدن عملکرد سیستم عصبی، تغییرات رفتاری و … اشاره نمود. امواج الکترومغناطیسی حتی در سطوح کم از طریق مکانیزم های غیر حرارتی بر فعالیت های بیولوژیکی بدن تاثیر گذاری دارد. این تغییرات در سطح سلولی اتفاق می افتد و اثرات آن می تواند به آسیب های ژنتیکی (DNA، RNA) منتهی شود.

استفاده از هدست بلوتوث منجر به آسیب رسیدن به نواحی درگیر مانند چشم، گوش و مغز می شود. کوری، ناشنوایی، ضوایع تمورال مغزی، درد گردن، بثورات پوستی، سردرد و … می تواند از جمله مخاطرات استفاده از هدست های بلوتوث مطرح شود.

 

امواج هدست بلوتوث در مقایسه با امواج تلفن همراه

فن آوری بلوتوث نیز همانند تلفن همراه از امواج مایکروویو برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می نماید. تنها تفاوت آن ها در برد سیگنال ارسالی است. آنتن تلفن همراه، سیگنال های ارتباطی را از برج های تلفن همراه و ماهواره ها دریافت نموده در حالی که هدست بلوتوث سیگنال های لازم را از فاصله چند ده سانتی متری دریافت می نماید.

 

خطرات امواج هدست بلوتوث و ارزیابی ایمنی

اثرات امواج ساطع شده از دستگاه های دارنده فناوری بلوتوث حتی کمتر از امواج تلفن همراه مورد مطالعه قرار گرفته است. با توجه به فقدان مطالعات رسمی، کارشناسان مجبورند آن را ایمن تلقی کنند تا بتوانند از منافع شرکت های ارائه دهنده این محصولات حمایت نمایند.

 

سازمان غذا و دارو (FDA) درباره ایمنی فناوری بلوتوث چه می گوید؟

سازمان غذا و دارو (FDA) دستگاه های دارای فن آوری بلوتوث را بدون هیچگونه ارزیابی اولیه پیش از ورود به بازار، برای استفاده مصرف کنندگان تأیید کرده است. این دقیقا همانند عملکردی است که در برابر تلفن همراه داشتند. با این حال، به نظر می رسد که از سال 2006، FDA احساس کرد که لازم است تلفن های همراه مجددا مورد ارزیابی واقع شوند. چرا که نتایج پژوهش های تحقیقاتی بر روی تلفن همراه که توسط موسسه ملی سلامت کارکنان سوئد صورت گرفت نشان داد کاربران تلفن همراه 240٪ بیشتر در معرض خطر پیشرفت تومورهای مغزی در همان سمتی که با تلفن همراه صحبت می کنند، هستند. هدست بلوتوث نیز در فرکانس رادیویی تلفن همراه عمل می کند.

فن آوری های بلوتوث (صفحه کلید بی سیم، موشواره بی سیم، پرینترها و غیره) همانند هدست های بلوتوث امواج مشابهی را ساطع می کنند بنابراین مشکلات بهداشتی استفاده از این ابزارها کمتر از تلفن همراه نیست.

 

به نقل از:           https://emfblues.com/bluetooth-radiation

آلودگی امواج الکترومغناطیس

آلودگی امواج الکترومغناطیس چیست؟

امروزه بشر در میان آلاینده های متنوعی غوطه ور شده است که محیط زیست پیرامون او را دچار دگرگونی نموده است. این دگرگونی های جدید در روند اکولوژیکی مجودات زنده اختلال ایجاد کرده است. یکی از مهمترین آلاینده های زیست محیطی امواج الکترومغناطیسی است که به آن اصطلاحا "آلودگی امواج الکترومغناطیسی" گفته می شود.

اصطلاح آلودگی امواج الکترومغناطیس به تمام میدان های الکترومغناطیسی مصنوعی تولید شده در محیط زیست اشاره می کند که انسان و محیط پیرامونش با آن مواجه خواهند شد. آلودگی امواج الکترومغناطیسی به عنوان تابش غیر یونیزان طبقه بندی می شود. این به این معنی است که بر خلاف اشعه یونیزان مانند اشعه ایکس، گاما و … امواج الکترومغناطیس (منظور از امواج الکترومغناطیسی دراین متن بازه 0 تا 300 گیگاهرتز است) انرژی لازم برای یون سازی در بافت بیولوژیک را نخواهند داشت. آلودگی امواج الکترومغناطیسی شامل موارد زیر است:

 • میدان های الکتریکی و مغناطیسی با فرکانس پایین
 • میدان های الکترومغناطیسی با فرکانس بالا

میدان های الکتریکی و مغناطیسی در محدوده فرکانس پایین زمانی ایجاد می شود که انرژی الکتریکی در لوازم خانگی مورد مصرف قرار می گیرد. میدان های الکترومغناطیس با فرکانس بالا توسط زیرساخت های ارتباطی بی سیم، تلفن های همراه هوشمند، تلفن های بی سیم،کنسول های بازی، گجت های پوشیدنی بی سیم، مودم Wi-Fi و یا مانیتورهای نوزاد تولید می شود. مایکروویو ها در آشپزخانه نیز از میدان الکترومغناطیسی فرکانس بالا برای گرم کردن غذا استفاده می کنند. بسیاری از کودکان و نوجوانان از گوشی های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ در تمام طول روز استفاده می کنند. طبق آخرین آمار بیش از 7.3 میلیارد تلفن همراه و تلفن های هوشمند در حال حاضر در سراسر جهان استفاده می شود و این تعداد همچنان هم در حال افزایش است. خانه های هوشمندی که توسط لوازم خانگی های هوشمند امروزی تجهیز می شوند نیز به افزایش آلودگی امواج الکترومغناطیسی کمک می کنند. روند افزایش مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در وسایل نقلیه نیز در حال افزایش است. علاوه بر امواج بلوتوث، GPS، گرم کن صندلی و داده های در حال انتقال تلفن همراه، استفاده آینده از اتومبیل های الکتریکی به علت موتور الکتریکی و باتری آن، باعث افزایش تعداد نفراتی که در معرض این آلودگی قرار می گیرند خواهد شد.

 

دلیل اهمیت آلودگی امواج الکترومغناطیس چیست؟

انسان موجودی الکترومغناطیسی است. این به معنای آن است که فرایند های فیزیولوژیکی بدن او از طریق انتقال سیگنال های الکتریکی و مغناطیسی صورت می گیرد. بشرهمواره در مواجه با امواج الکترومغناطیسی طبیعی موجود در سطح زمین قرار داشته است. با پیشرفت فناوری های ارتباطی و صنایع منابع انتشار امواج الکترومغناطیسی ساخت دست بشر به صورت روز افزون افزایش یافت. با توجه به سرعت دیجیتالی شدن و گسترش شبکه های برق، قرار گرفتن در معرض آلودگی الکترومغناطیسی به طور مداوم رو به افزایش است.  فرایندهای بیولوژیک بدن انسان از طریق ارسال سیگنال های الکترومغناطیسی کوچک صورت می گیرد، لذا مواجهه با امواج الکترومغناطیسی خارجی می تواند بر این سیگنال ها تاثیرگذار بوده و عملکرد فیزیولوژیکی بدن را دچار اختلال نماید.

عوارضی که می تواند مطابق نتایج مطالعات پژوهشگران در اثر مواجهه طولانی مدت با امواج الکترومغناطیسی ایجاد شود به شرح زیر است:

 • افزایش دمای بدن
 • افزایش ضربان قلب، تپش قلب و تشدید گردش خون
 • ضعف و خستگی و تار شدن دید چشم و آب مروارید زودرس
 • حالت تهوع سوزش پوست بالاخص در منطقه آهیانه (پاریتال) سر
 • تاثیر بر سیستم اعصاب و روان
 • رابطه امواج و ضوایع تومورال
 • احساس ناخوشی و کسالت عمومی؛ تحمل‌ناپذیری و تندخوئی
 • سرگیجه و سردرد، وزوز گوش
 • بیخوابی و بدخوابی و خواب آلودگی هنگام کار
 • اختلال در سیستم های عصبی عضلانی (نوروماسکولار)
 • کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی
 • کاهش حافظه بالاخص حافظه کوتاه‌مدت
 • کاهش قدرت جنسی و اختلال در باروری
 • تغییر شکل پروتئین‌های خون

شیلدینگ امواج الکترومغناطیس

شیلدینگ امواج الکترومغناطیسی چیست؟

شیلدینگ امواج الکترومغناطیسی در واقع کاهش شدت میدان الکترومغناطیسی در فضا از طریق مسدود کردن امواج با استفاده از موانع رسانا یا مواد مغناطیسی است. شیلدینگ امواج الکترومغناطیسی اغلب در راستای ایزوله سازی سیستم ها و ساختار های خاص و حیاتی مانند نیروگاه های برق، بیمارستان ها، سایت های نظامی، مراکز داده، فرستنده ها و گیرنده‌های رادیو و تلویزیون، سیستم های مخابراتی، سایت‌های پتروشیمی و پالایشگاهی و …؛ به دلیل به کار گیری ادوات و تجهیزات حساس الکتریکی، الکترونیکی و مخابراتی؛ مطرح می شود.

 

شیلدینگ ساختمان در برابر امواج الکترومغناطیسی

تنها تجهیزات الکترونیکی نیستند که نسبت به هجوم امواج الکترومغناطیسی خارجی حساسیت پذیری بالایی دارند. فرایندهای بیولوژیک بدن انسان از طریق ارسال سیگنال های الکترومغناطیسی کوچک صورت می گیرد و به بیان دیگر انسان موجودی الکترومغناطیسی است. لذا مواجهه با امواج الکترومغناطیسی خارجی می تواند بر این سیگنال ها تاثیرگذار بوده و عملکرد فیزیولوژیکی بدن را دچار اختلال نماید. بنابراین کاهش آلودگی محل سکونت و اشتغال افراد از آلایندهایی چون امواج الکترومغناطیسی؛ به عنوان محلی که مدت زمان زیادی را در آن سپری می کنند؛ حائز اهمیت است. دلیل این امر آن است که مواجهه طولانی مدت با امواج الکترومغناطیسی حتی در سطوح کمتر از حدود پرتوگیری قانونی مطرح شده در استانداردها و خطوط راهنمای جهانی ایمنی امواج الکترومغناطیسی (IEEE, ICNRIP, FCC, …) می توانند منجر به اختلالات بیولوژیکی شود. این استانداردها معتقدند تا زمانی تغییرات لحظه ای دمایی دراندام ها ناشی از مواجهه با امواج ایجاد نشود، آسیب پذیری در برابر امواج الکترومغناطیسی امکان پذیر نیست. لازم است بدانیم که اثر پذیری افراد در برابر امواج الکترومغناطیسی یکسان نیست و اقشار حساس مانند مادران باردار، نوزادان، کودکان، سالمندان، بیماران و افرادی که حساسیت الکتریکی بالایی دارند، باید نسب به حفاظت خود در برابر امواج الکترومغناطیسی اقدام نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه نمایید.

 بنابراین لازم است افرادی که در ساختمان های مجاور دکل های مخابراتی حضور دارند، به سلامت خود و خانواده شان اهمیت داده و در صورت نظر کارشناسان شیلدینگ امواج الکترومغناطیسی نسبت به ایمن سازی در برابر امواج اقدام نمایند.

 

شیلدینگ امواج الکترومغناطیسی چگونه صورت می گیرد؟

در واقع شیلدینگ امواج الکترومغناطیسی با استفاده از متریال هایی صورت می گیرد که با ایجاد یک قفس فارادی میزان امواج الکترومغناطیسی را کاهش می دهد(اما صفر نمی کند). شدت کاهش امواج الکترومغناطیسی به شرایط استفاده، ضخامت، اندازه، حجم، مش بندی ساختار شیلد، فرکانس موج و … وابسته است. متریال هایی که جهت ایمن سازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، برچسب شیشه ضد امواج الکترومغناطیسی، رنگ ضد امواج الکترومغناطیسی، کاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیسی و … است که 99 درصد امواج الکترومغناطیسی را به دلیل ساختار هادی خود بازتاب می دهند. علاوه بر این محصولات، پارچه های ضد امواج الکترومغناطیسی به همراه تنوعی از پوشاک ضد امواج می توانند جهت فرایند شیلدینگ در برابر امواج الکترومغناطیسی مورد استفاده واقع شوند.

 

 شیلدینگ امواج الکترومغناطیسی در ساختمان

جهت شیلدینگ امواج نفوذی از طریق پنجره ها به ساختمان، می توان از برچسب شیشه و پرده ضد امواج الکترومغناطیسی استفاده نمود. شیلدینگ امواج الکترومغناطیسی نفوذی از طریق دیوارها و سقف ساختمان نیز می تواند از طریق پوشش دهی دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان با استفاده از رنگ ضد امواج الکترومغناطیسی صورت گیرد. متریال های ساختمانی عادی خود می توانند بسته به ضخامت شان باعث تضعیف امواج الکترومغناطیسی نفوذی شوند. اما استفاده از رنگ ضد امواج الکترومغناطسی؛ به ویژه هنگامی که ساختمان در فاصله 200 متری از یک دکل مخابراتی قرار دارد؛ می تواند به میزان 99 درصد میزان آلودگی را کاهش دهد. همچنین استفاده از صفحات حاوی مش های فلزی قبل از نازک کاری ساختمان نیز می تواند یکی از راهکارهای ایمن سازی باشد.

استفاده از محصولات ضد امواج در شیلدینگ امواج الکترومغناطیسی وابسته به شدت آلودگی امواج موجود در محیط است. گاهی با توجه به شدت امواج نیاز به استفاده از چندین محصول در نواحی مختلف و یا اعمال رنگ ضد امواج الکترومغناطیسی در چند لایه می باشد.

 شیلدینگ بخش هایی از ساختمان چون اتاق خواب بسیار حائز اهمیت است چرا که امواج الکترومغنطیسی در شکل گیری چرخه خواب، اختلالات حافظه، سطح عملکردی افراد، ایجاد سردرد و … موثر است.
 

به نقل از:    www.home-biology.com


 

آنچه والدین باید در رابطه با نکات ایمنی دستگاه های الکترونیکی بدانند

 

 

پژوهش های علمی موجود در رابطه با مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی چه نظراتی دارد؟

شما به عنوان والدین کودکان مسئولیت های سنگینی جهت رشد، تعالی، حفظ سلامت و ایمنی آنها به گردن دارید. با گسترش تکنولوژی و تجهیزات بی سیم که حتی به دنیای کودکانه ی فرزندانمان راه یافته است، میزان مواجهه آنها با امواج الکترومغناطیسی روز به روز در حال افزایش است. نتایج مطالعات پژوهشگران حاکی از مخاطرات بیولوژیکی متعدی است که در اثر مواجهه انسان و به ویژه اقشار حساس مانند کودکان، مادران باردار و …  با امواج الکترومغناطیسی مشاهده شده است (برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا مراجعه نمایید).

بنابراین لازم است با راهکارهای ساده حفاظتی و تغییر در سبک زندگی میزان مواجه با امواج الکترومغناطیسی را کاهش داده و به کودکان روش استفاده و مدیریت صحیح استفاده از ابزارهای الکترونیکی را آموزش دهیم. 

 • بدن کودکان امواج الکترومغناطیسی بیشتری را جذب می کنند:

تحقیقات نشان می دهد که مغز، چشم و مغز استخوان کودکان از سه تا ده برابر امواج الکترومغناطیسی بیشتری را نسبت به بزرگسالان جذب می کنند. بافت نازک جمجمه و محتوای آب بیشتر اندام ها باعث افزایش میزان جذب امواج الکترومغناطیسی می شود.

 • آژانس بین المللی  تحقیقات  سرطان سازمان بهداشت جهانی، امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی را  به عنوان کلاس  2B، با احتمال سرطان زایی برای انسان دسته بندی کرده است.

استفاده بیش از حد از تلفن های همراه و تلفن بی سیم با افزایش تومورهای مغزی مرتبط است. این خطر برای کسانی که استفاده از تلفن همراه را در سنین زیر 20 سالگی آغاز کردند، مخاطرات بیشتری را به همراه دارد.

 • 2016: موسسه ملی علوم بهداشت محیط، برنامه ملی سم شناسی، یافته هایی مبنی بر افزایش تومورهای مغزی (گلیوم) را منتشر کرده است.

نتایج این تحقیقات حاکی از افزایش ضوایع تومورال در قلب، مغز و همچنین افزایش آسیب بر DNA  در موش های تحت امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تلفن همراه است.

 • امواج الکترومغناطیسی در سطوح بسیار پایین منجر به تغییرات در فعالیت مغزی می شود.
 • در سال 2011، محققان NIH دریافتند متابولیسم گلوکز در مغز به دلیل استفاده از تلفن همراه دچار تغییرات می شود.
 • تحقیقات پزشکی در سال 2011حاکی از افزایش بیش فعالی و مشکلات حافظه در کودکی در اثر مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری بوده است.

پزشکان دانشگاه هاروارد توصیه می کنند تا زنان باردار میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیس را کاهش دهند.

 • مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری با اختلالات عصبی و نقص های مادرزادی در نوزاد حیوانات مرتبط است.  

نتایج مطالعات پژوهشگران حاکی از آسیب دیدن سیستم تولید مثل، اختلال در روند توسعه و رشد مغز نوزاد، ناهنجاری های سیستم عصبی و بیش فعالی در اثر مواجهه جنین با امواج الکترومغناطیسی در رحم مادر است.

 • نتایج تحقیقات در دانشگاه ییل در سال 2011 افزایش بیش فعالی و مشکلات حافظه را در کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری با امواج الکترومغناطیس مواجه شده اند، گزارش کرده است.

محققین این پژوهش به بانوان باردار توصیه اکید می کنند تا از مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری؛ با به کار بردن راهکارهای ساده و مدیریت دستگاه های الکترونیکی خود، اجتناب نمایند.

کشورها در سراسر جهان اقدامات احتیاطی متعددی را برای حفاظت از کودکان انجام داده اند.

بلژیک، فرانسه، استرالیا، روسیه، انگلستان، هند، فنلاند، ترکیه، کانادا و اتحادیه اروپا مقررات سخت گیرانه ای را جهت کاهش مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی اعمال نموده اند.

 

دفترچه راهنمای تجهیزات الکترونیکی خودتان را به دقت مطالعه کنید

مطالعه راهنمای کاربر وسایل الکترونیکی اغلب نکات ایمنی مفیدی را ارائه می نماید. برای مثال در دفترچه راهنمای لپ تاپ برند سامسونگ اقدامات احتیاطی در هنگام اتصال 3G و همچنین فاصله ایمن از شکم بانوان باردار یا نوجوانان مطرح شده است.

"حدود پرتوگیری از امواج الکترومغناطیسی مطرح شده در توصیه شورای مشورتی بهداشت و حفاظت از محیط زیست کودکان مریلند 2017… اذعان داشته است که: "روتر  Wi-Fi را خاموش نموده و  از کابل شبکه (LAN) به عنوان یک روش قابل اعتماد و ایمن جهت استفاده ازاینترنت بدون هر گونه مواجهه با امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی؛ استفاده نمایید".

 

خطر ابتلا به سرطان در کودکان در اثر مواجهه با امواج الکترومغناطیسی

خطر ابتلا به سرطان؛ به دلیل افزایش نفوذ و میزان جذب امواج الکترومغناطیسی ناشی از تلفن همراه در مغز ؛ در کودکان بیشتر است.

تجهیزات بی سیم در همه جا حضور دارند
آیا استفاده از تجهیزات که از طریق کابل با یکدیگر ارتباط دارند می تواند موثر واقع شود؟

تغییرات ساده در استفاده از ابزارهای الکترونیکی روزانه مانند اتصال تجهیزات جانبی کامپیوتر با استفاده از کابل یا قرار دادن دستگاه های الکترونیکی در در حالت پرواز در شرایط غیر ضروری، نقش موثری در کاهش میزان مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی دارد.
از آنجا که بحث پرتوگیری فرایندی تجمعی است، کودکان نسل امروز از ابتدای تولد و یا حتی قبل از آن در معرض امواج الکترومغناطیس هستند. بنابراین این تغییرات می تواند ریسک ابتلا به سرطان و سایر بیماری ها را در آنها کاهش دهد.

 

پس چرا استفاده از این تجهیزات توسط نهادهای قانونی مرتبط مجاز اعلام شده است؟

دستگاه های بی سیم قبل از ورود به بازار فروش به طور کافی به لحاظ مسائل بهداشتی و مخاطرات بیولوژیکی مورد ارزیابی قرار نگرفته اند. امواج الکترومغناطیسی همانند دارو، غذا یا مواد شیمیایی نیستند و عوارض طولانی مدت آن توسط هیچ نهادی حتی , FDA EPA مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

 

آیا نهادهای قانونی مرتبط در این زمینه مسئولیتی را بر عهده دارند؟


FCC حدود پرتوگیری از امواج الکترومغناطیسی را مطرح نموده است. این استانداردها به لحاظ اثرات بیولوژیکی را در نظر نگرفته و نارسایی های قابل توجهی دارد. پژوهشگران معتقدند تصور این امر که این استانداردها ضامن سلامت و ایمنی افراد است، امری کاملا غلط می باشد.

 آکادمی پزشکی اطفال آمریکا درخواست دارد تا محدودیت های قانونی سخت گیرانه تری برای حفاظت کودکان اعمال شده و سرمایه گذاری برای تحقیقات گسترده تر به منظور بررسی های دقیق اثرات بیولوژیکی بر روی امواج اجرا شود.
لازم به ذکر است ایجاد قوانینی که بر روی سلامت کودکان متمرکز شود، ممکن است چندین سال طول بکشد. بنابراین والدین باید برای اطمینان از حفظ ایمنی کودکان در برابر امواج در خانه و در مدرسه، اقدامات زیر را انجام دهند.

"مخاطرات سلامت ناشی از تجهیزات الکترونیکی را کاهش دهید"

 • تجهیزات الکترونیکی را دور از کودک و اتاق خواب وی نگه دارید.
 • تجهیزات الکترونیکی مانند لپ تاپ و تبلت را روی میز قرار دهید، نه در تماس با بدن
 • از کابل LAN برای ارتباط با اینترنت استفاده کنید.
 • از تجهیزات بی سیم تا حد ممکن استفاده نکنید و دستگاه های جانبی مانند پرینتر، پروژکتور را به طور مستقیم به سیستم متصل کنید.
 •  از تلفن های سیمی به جای تلفن بی سیم استفاده کنید.

تا جایی که ممکن است اتصال تجهیزات جانبی کامپیوتر و لپ تاپ و همچنین ارتباط سایر تجهیزات الکترونیکی با اینترنت، از طریق کابل های استاندارد صورت گیرد. این امر به سادگی امکان پذیر بوده و میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی فرد را کاهش می دهد. برای دستگاه های الکترونیکی کوچکتر مانند تبلت، موبایل و … آداپتورهایی موجود است که امکان اتصال به مودم را فراهم می نمایند.

 

توصیه های ایمنی آکادمی اطفال امریکا برای خانواده ها

 

 • به هنگام مکالمه با تلفن همراه از اسپیکر استفاده نمایید.

استفاده از هندزفری سیمی یا هندزفری هوا-لوله نیز می تواند میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را کاهش دهد.

 

 • از قرار دادن تلفن همراه در جیب شلوار، پیراهن یا … خودداری نمایید.

تولید کنندگان ایمنی تلفن همراه شما در این شرایط ارزیابی نکرده اند.

 

 • اگر می خواهید یک فیلم را مشاهده کنید، ابتدا فیلم را دانلود نموده و سپس دستگاه را در حالت پرواز قرار دهید.

در این شرایط میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی غیر ضروری نیز کاهش می یابد.

 

 • بدانید که تلفن همراه اسباب بازی نیست

 

 • تنها در شرایط اضطراری مکالمه برقرار نمایید. مدت زمان مکالمه را کاهش دهید.

 

 • از برقراری ارتباط در وسایل نقلیه و آسانسور خودداری کنید.

 در این شرایط سیگنال های ارسالی و دریافتی توسط بدنه فلزی به دام افتاده و میزان پرتوگیری افزایش می یابد.

 • در شرایط آنتن دهی کم از برقراری ارتباط خودداری کنید.

 در این مورد شدت سیگنال ارسالی جهت تشخیص نزدیکترین آنتن توسط سیستم کنترلی خودکار لفن همراه افزایش یافته و میزان پرتوگیری به دنبال آن بیشتر خواهد شد.

 

به نقل از:

https://ehtrust.org/wp-content/uploads/Parents_SafeTech_Flyer_V5.pdf

اثرات امواج وای فای بر جنین

بارداری دوره بحرانی است که در آن سرعت رشد جنین بسیار بالا است. روند تکامل جنین در طول دوران بارداری، ایجاد حساسیت و آسیب پذیری آن در برابر عوامل خارجی را به دنبال دارد. آلودگی امواج الکترومغناطیسی به عنوان بخشی از لیست آلاینده های زیست محیطی است، که مواجهه با آن می تواند مخاطرات بیولوژیکی متعددی را برجای بگذارد. یکی از مهمترین این مخاطرات اثرات بر جنین و به طور ویژه اختلال در روند رشد نرمال مغز او است. از پیامدهای مواجهه جنین با امواج وای فای می توان به اختلال در مهارت های ارتباطی، از دست دادن حافظه، قدرت یادگیری و مشکلات رفتاری در کودکان اشاره نمود.

 

مروری بر چندی از مطالعات صورت گرفته در حوزه اثرات امواج وای فای بر جنین

دکتر لی، متخصص اپیدمیولوژی باروری و مطالعات پیش از تولد نوزاد است. او نتایج تحقیقاتی را منتشر کرده است که بیان می کند: "مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری خطر بالای سقط جنین، آسم و چاقی پس از تولد را به همراه دارد."

دکتر تیلور – رئیس گروه زنان و زایمان و علوم باروری در دانشکده پزشکی در دانشگاه ییل در نتایج تحقیقاتش بر روی موش ها بیان می کند که تغییرات رفتاری، مشکلات حافظه و بیش فعالی در فرزندان موش هایی که در دوران بارداری تحت تابش امواج بودند، مشاهده شده است.
 

مشکلات رفتاری در کودکان ناشی از اثرات امواج وای فای بر جنین

علاوه بر این مطالعات جانوری، مطالعات متعدد در مورد کودکان نشان داده است که قرار گرفتن در معرض امواج  تلفن همراه در حین بارداری با ایجاد اختلالات رفتاری در کودکان مرتبط است.  محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کالیفرنیا در سال های2008 و 2012 مطالعاتی را بر روی ده ها هزار کودک منتشر کرده اند. محققان نتیجه گرفتند که کودکان در معرض امواج تلفن های همراه قبل و بعد از تولد، مشکلات عاطفی و رفتاری بیشتری را نسبت به کودکانی که در معرض امواج نبوده اند، تجربه می کنند. در سال 2017، یکی از مطالعات پژوهشی بزرگ، داده های مربوط به مواجه والدین با امواج وایفای پیش از تولد فرزندشان، را در 5 کشور جمع آوری نموده است. نتایج حاکی از ارتباط معناداری بین پرتوگیری والدین از امواج وای فای و مشکلات بیش فعالی و عدم تمرکز کودکان است.

 

مشکلات بیش فعالی و عدم توجه کودکان ناشی از اثرات امواج وای فای بر جنین

نتایج بررسی سندروم ADHD یا بیش فعالی و عدم توجه و بررسی سطوح نروتوکسین در بدن کودکان مشابه افرادی است که به میزان قابل توجهی از تلفن همراه استفاده نموده و در معرض امواج الکترومغناطیسی بیشتری هستند.  این امر باعث می شود که پژوهشگران با احتیاط بیشتری در راستای توسعه تحقیقات خود در حوزه بررسی اثرات امواج وای فای بر جنین و کودکان متمرکز شوند.

 

چاقی، سقط جنین و مشکلات تیروئید در کودکان

مطالعات اخیر سال 2012 که توسط دانشمندان زیر نظر دکتر دون لی متخصص اپیدمیولوژی باروری و زایمان، در مجلات علمی منتشر شده است، نشان می دهد که کودکانی که در رحم مادر در معرض امواج الکترومغناطیسی بالا بوده اند، 69 درصد بیشتر نسبت به سایر کودکان در معرض ابتلا به چاقی و مشکلات اضافه وزن بوده اند. گروه تحقیقاتی او همچنین تحقیقاتی را منتشر کرده است که نشان می دهد مواجهه با میدان مغناطیسی بالا در دوران بارداری با افزایش خطر ابتلا به آسم در کودک همراه است.
در سال 2017، گروه لی، تازه ترین تحقیق خود را در یک کنفرانس بین المللی ارائه دادند و بیان کردند که مواجه با امواج الکترومغناطیسی در رحم مادر  با افزایش خطر ابتلا به کمبود هورمون های تیروئید در فرزندان )سطوح پایین(TSH  همراه است. این به معنای آن است که امواج الکترومغناطیسی بر توسعه و تکامل غده هیپوفیز جنین تاثیرگذار است.

 

مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در طول بارداری و افزایش میزان سقط جنین

در سال 2017 دکتر لی تحقیقات خود را در زمینه ارتباط سقط جنین و مواجهه با امواج الکترومغناطیسی منتشر کرد. نتایج مطالعات حاکی از آن است که مادرانی که در دوران بارداری در معرض امواج الکترومغناطیسی هستند، به میزان7/2 درصد احتمال سقط جنین بالاتری را نسبت به سایرین تجربه می کنند.

دکتر لی در سخنرانی خود این گفته را مطرح نمود: "این مطالعات شواهدی را نشان می دهد که پدیده امواج الکترومغناطیسی غیر یونیزه کننده، می تواند اثرات نامطلوب بیولوژیکی بر سلامت انسان بر جای بگذارد."

دکتر لی با توجه به یافته های تحقیقاتی خود در طول چند سال، مدارکی را به کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) در مورد عدم کفایت خطوط راهنمای ایمنی در برابر امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی در زمینه حفاظت مردم ارائه نمود.

مطالعات بیولوژیکی حاکی از آن است که ارتباط بین سلول های بدن از طریق سیگنال های ضعیف الکترومغناطیسی صورت می پذیرد. لذا میدان های الکترومغناطیسی خارجی می تواند باعث ایجاد تداخل در عملکرد سلول های بدن شده و منجر به ایجاد اختلال عملکردی بیولوژیکی شود. چنین اختلالاتی می تواند منجر به نقایص ماردزادی، سقط جنین، توسعه و شیوع سرطان یا بیماری های دیگر شود.
 

وی به طور مداوم نتایج مطالعات خود را به FCC ارسال می نماید و به آنها اعلام می دارد "هر گونه ادعایی که  امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی را ایمن تلقی می کند، مغلطه ای بیش نیست" .

 

 

به نقل از EHtrust

https://ehtrust.org/science/pregnancy-wireless-and-electromagnetic-fields/

استفاده از لپ تاپ و تبلت در حین بارداری

 

گسترش صنایع ارتباطی و رشد چشمگیر و روزافزون تجهیزات الکترونیکی این نگرانی را در افراد ایجاد کرده است که نحوه اثرگذاری امواج الکترومغناطیسی بر خود و نسل های آتی آنها چیست. پژوهشگران مطالعات متععدی را در راستای بررسی اثرات امواج الکترومغناطیسی انجام داده و این مطالعات هنوز ادامه دارد. از سویی دیگر با توجه به این امر که آسیب پذیری افراد در برابر امواج الکترومغناطیسی یکسان نیست مطالعاتی بر روی اقشار حساس مانند کودکان، نوزادان، بیماران، سالمندان و به طور ویژه مادران باردار انجام شده است.

یافته های تحقیقاتی نشان می دهد که ممکن است برخی از خطرات بهداشتی در ارتباط با نحوه استفاده نادرست از ابزرهای الکترونیکی مطرح شود. لذا این عامل می تواند در اثر گذاری بیولوژیکی امواج الکترومغناطیسی نقش موثری داشته باشد. قرار دادن تلفن همراه در جیب لباس یا شلوار، قرار دادن تلفن همراه زیر بالشت و در نزدیک بدن به هنگام خواب، مکالمه و ارتباطات هوشمند بی سیم در وسایل نقلیه، استفاده از تجهیزات جانبی مخاطره آفرین، قرار دادن لپ تاپ بر روی پا یا شکم (بویژه در دوران بارداری) نمونه ای از موارد استفاده ناصحیح از این ابزار است. واین امر  به ویژه برای زنان باردار لازم است مورد توجه قرار گیرد.

 

مواجهه مادر باردار با امواج الکترومغناطیسی

بارداری یک مسئولیت خطیر است که یک مادر آن را به دوش می کشد. از سویی مواجهه با سطوح بالای امواج الکترومغناطیسی محیطی برای هر فردی امری اجتناب ناپذیر است.  انسان قبل از گسترش و توسعه ابزارهای الکترونیکی در دریایی از امواج غوطه ور بوده است. اما منابع این امواج به صورت امروزی و در این تعداد در نزدیکی انسان قرار نداشت. با پیشرفت تکنولوژی و عرضه دستگاه های ارتباطی میزان مواجهه افراد با این امواج افزایش یافته است.

میزان حساسیت افراد دربرابر امواج الکترومغناطیسی به یک میزان نیست و برخی از افراد از حساسیت الکتریکی بالایی برخوردار هستند. در بررسی اثرات امواج الکترومغناطیسی بر سلامت افراد، در نظر گرفتن اقشار حساس مانند مادران باردار، کودکان، نوجوانان، زوج های جوان در حال اقدام به بارداری، بیماران و سالمندان حائز اهمیت است.

مطالعات بسیاری به منظور بررسی اثرات احتمالی امواج ساطع شده از لپ تاپ و تبلت بر سلامت بویژه بر روی خانم های باردار صورت گرفته است. واژه Lap در لپ تاپ این اشتباه را در بین افراد ایجاد کرده است که باید آن را بر روی پای خود قرار دهند. در حالیکه مطالعات نشان می دهد قرار دادن لپ تاپ بر روی پا میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را افزایش داده و برای اندام تحتانی، بدن مادر باردار و جنین وی مخاطره آفرین است. کاربران باید بدانند که به منظور حفظ ایمنی خود نباید لپ تاپ را روی پا یا شکم خود قراردهند و همچنین از تماس کابل تغذیه آن با بدن و شکم بویژه در دوران بارداری لازم است اجتناب کنند. همچننی جهت برقراری اتصال با اینترنت از کابل شبکه استفاده نموده و سایر درگاه های ارتباطی آن را غیر فعال نمایند.

 

راهکارهای حفاظت از مادران باردار در برابر امواج الکترومغناطیسی

طی تحقیقات انتشار یافته از گروه علوم اعصاب موسسه کارولینسکا، در استکهلم، دانشمندان سعی دارند استانداردهای جدیدی را توسعه دهند که در آنها حدود مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در کودکان و مادران باردار با سایرین متفاوت است. پژوهشگران که بر روی امواج الکترومغناطیسی مطالعه می نمایند به مادران باردار هشدار می دهد مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در سطح موجود، ممکن است بر رشد و نمو کودکان تاثیرات مخربی بر جای بگذارد. آنها به مادران باردار توصیه می کنند تا از وسایلی که امواج الکترومغناطیسی تابش می کنند، استفاده نکنند و همچنین از سایر کاربران آنها فاصله بگیرند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر اینجا را بخوانید.

 

آگاهی بخشی به مادران باردار و اهمیت آن

دانشمندان گروه علوم اعصاب موسسه کارولینسکا، استکهلم، سوئد سعی در ارائه حدود پرتوگیری سخت گیرانه تری در رابطه با کودکان ومادران باردار دارند. کودکان به دلیل شاخصه بدنی ویژه نسبت به بزرگسالان آسیب پذیری بیشتری را در برابر امواج نشان داده اند(لینک به مقاله کودکان). آنها همچنین به شواهدی استناد می کنند که بیانگر آسیب پذیری جنین در بدن مادر است که می تواند مکانیزم های طبیعی بدن کودک متولد شده را در سال های آتی زندگی تحت تاثیر قرار دهد. لذا معتقدند مواجهه این اقشار خاص با این سطح از امواج فعلی در محیط می توانند سبب بروز مخارات جبران ناپذیری شود.

پژوهشگران به خانم های باردار توصیه می کنند تا از دستگاههای بی سیم خود استفاده نکنند و از سایر کاربران فاصله بگیرند. آنها معتقدند که اثرات مواجهه با امواج الکترومغناطیسی بر عملکرد سیستم تولید مثل به شدت موج، فرکانس و مدولاسیون آن و همچنین مدت زمان پرتوگیری وابسته است. نتایج بررسی مطالعات بالینی حاکی از آن که امواج الکترومغناطیسی بر هورمون های تولید مثل، عملکرد غدد جنسی، رشد جنین، بارداری و … تاثیرگذار است.

 

نتیجه گیری

انسان در جامعه مدرن امروی نمی تواند از مواجهه با امواج الکترومغناطیسی مصون بماند لذا افزایش آگاهی در این زمینه می تواند به حفظ سلامت افراد کمک کند. افراد و به طور ویزه اقشار خاص باید راهکارهای کاهش میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را فرا بگیرند.

سازمان بهداشت جهانی  توصیه می کند که دستگاه هایی مانند لپ تاپ باید مجددا طراحی شوند تا میزان انتشار امواج توسط آنها کاهش یابد. لذا آگاهی بخشی به افراد در راستای مخاطرات امواج ساطع شده از لپ تاپ به ویژه در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است.

مطالعات در راستای بررسی اثرات امواج الکترومغناطیسی ادامه دارد و هنوز نتایج به طور قطع مشخص نیست. لذا لازم است اقدامات احتیاطی در مورد افراد و با تاکید ویژه برای بانوان باردار صورت گیرد. مادران باردار باید بدانند که تجهیزات الکترونیکی بی سیم را درمجاورت شکم خود قرار ندهند و همچنین به منظور حفاظت جنین از، البسه بارداری ضد امواج الکترومغناطیس استفاده نموده تا حد امکان از تبلت، لپ تاپ  و سایر تجهیزات الکترونیکی دوری نمایند. مراکز درمانی و مراقبت بهداشتی و همچنین پزشکان مربوطه موظف هستند در راستای اطلاع رسانی به مادران باردار از هیچ کوششی فروگذار نکنند و راهکارهای حفاظی دراز مدت را در برابر امواج الکترومغناطیسی به منظور ایمنی خود و جنین آنها آنها ارائه دهند.

 

برگرفته از:

https://www.defendershield.com/study-exposes-increased-health-risks-from-laptop-emfs-particularly-during-pregnancy/

 

دفع امواج الکترومغناطیسی انتشار یافته از مودم های بی سیم

همه می‌دانیم ‌سیگنال‌های Wi-Fi   از مودم شروع و به دستگاه کاربر ختم می‌شود؛ اما چه راهکارهایی در جهت دفع امواج الکترومغناطیسی مودم های بی سیم می توانند موثر باشد؟

 

خطرات و زیان‌های جسمی مربوط به سیگنال‌های Wi-Fi

محققان آزمایش‌ها و بررسی‌های بسیاری‌ روی امواج Wi-Fi ‌کرده‌اند و به این نتیجه رسید‌ه‌اند که شاید این امواج، منجر به بروز سرطان مغز در انسان شود. در سال ۲۰۱۱ آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) امواج Wi-Fi را در گروه عوامل ‌«احتمالا» سرطان‌زا برای انسان طبقه بندی کرد.
امواج ساطع شده از مودم های بی سیم در همه جا پخش می شوند و حتی ممکن است از ساختمان های مجاور نیز به داخل منزل نفوذ کنند.

 

چرا دفع امواج الکترومغناطیسی ضروری است؟

نگرانی‌هایی در زمینه آسیب پذیری افراد و به طور ویژه کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی وجود دارد و هنوز در حال بحث است.

مقاله : "مغز نوزادان و کودکان، امواج الکترومغناطیس فرکانس رادیویی بیشتری را جذب می‌کند"

در سال ۲۰۱۱، دکتر آنی ساسکو از موسسه سلامت عمومی، اپیدمولوژی و توسعه بوردو گفت: "اگر عمق نفوذ امواج الکترو مغناطیس به مغز چهار سانتیمتر باشد، در بزرگسالان به منطقه گیجگاهی خواهد رسید که وظایف چندانی بر عهده ندارد اما در کودکان این میزان نفوذ مناطق مرکزی‌تر مغز را تحت تاثیر قرار خواهد داد." به گفته او:"علاوه بر این جمجمه کودکان نازک‌تر است و کمتر می تواند نقش حفاظتی داشته باشد و میزان آب موجود در مغز آن ها نیز بیشتر است و می‌توان گفت دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد میزان جذب اشعه در کودکان بیشتر است."

به همین سبب لازم است والدین جهت دفع امواج مضر از محیط زندگی کودکان و نوزادان تلاش نمایند.

 

راهکارهای دفع امواج الکترومغناطیسی مودم های بی سیم

در واقع هیچ پوششی وجود ندارد که بتواند به طور 100 درصد از شما در برابر امواج الکترومغناطیسی محافظت نموده و امواج مضر ناشی از مودم وای فای را دفع نماید. اما از آنجا که این امواج و تجهیزات مرتبط با آن به عنوان بخشی از زندگی اجتماعی انسان ها بدل شده است، حذف آن امری معقول نخواهد بود. تنها اقداماتی که در این زمینه می‌توان انجام داد، کاهش میزان مواجهه با این امواج و دفع آنها از محیط پیرامون است.

 "فاصله" کلید واژه مهمی در امر حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی است. بنابراین لازم است تا حد ممکن از سرچشمه پخش و انتشار سیگنال‌های Wi-Fi دوری نموده و مطمئن شوید، مدت زمان زیادی را در نزدیکی میزی که مودم Wi-Fi‌ روی آن است نمی‌گذرانید. مسئله بعدی خارج کردن مودم وای فای از محل استراحت شما است. چرا که همانطور که در مقالات قبل مطرح شد، امواج الکترومغناطیسی می تواند بر چرخه خواب شما تاثیرگذار باشد. یکی از راه های دیگر غیر فعال کردن مودم Wi-Fi در مواقع غیر ضرور و به هنگام استراحت است.

ممکن است فروشندگان چیپ های کاهنده امواج الکترومغناطیسی ادعایی مبنی بر ایمن سازی محیط زندگی شما و دفع امواج مضر داشته باشند. اما لازم است به طور مختصر مطرح شود که این تجهیزات بیشتر تلقین مثبت ایجاد می کنند تا کارایی حفاظتی به منظور دفع امواج مضر مودم وایفای.

شدت سیگنال های ساطع شده از مودم های بی سیم بین 2000 تا 8000 میکرووات بر مترمربع است. این در حالی است که موسسه بیولوژی اکولوژی امریکا سطح اقدام کاهش شدت امواج الکترومغناطیسی در محیط مسکونی و به طور ویژه در اتاق خواب را حدود 1000 میکرووات بر متر مربع اعلام نموده است. بهترین راهکار استفاده از کاور Wi-Fi ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلدMy Shield  جهت دفع امواج مضر بوده که توسط کلینیک امواج ارائه شده است.

 

نحوه دفع امواج الکترومغناطیسی با استفاده از کاور مودم Wi-Fi

شدت امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از مودم Wi-Fi در شکل سمت راست نشان داده شده است. نقاط تیره تر (بنفش) نشان دهنده سطوح بالای امواج الکترومغناطیسی بالای 5000 میکروات بر متر مربع است. با استفاده از کاور وایفای ضدامواج الکترومغناطیسی مای شیلد My Shield ، سطوح امواج الکترومغناطیسی به زیر 500 میکروات بر متر مربع کاهش یافته است. در این شرایط میزان عملکرد دستگاه دچار تغییر نخواهد شد. کاور مودم وای فای می تواند با کاهش سطوح امواج ساطع شده در محیط میزان آلودگی امواج الکترومغناطیسی را کاهش دهد و به دفع امواج مضر ناشی از مودم Wi-Fi کمک نماید.

 

50 نکته قابل توجه جهت حفظ ایمنی در برابر امواج الکترومغناطیسی

مروری بر تلفن های همراه و مخاطرات تکنولوژی بی سیم

 

1. انسان موجودی الکترومغناطیسی است.

مکانیزم های بیولوژیکی بدن شما اساسا الکترومغناطیسی است. بنابراین بدن در برابر امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از منابع خارجی مصنوعی آسیب پذیر است. مغز، قلب و سیستم عصبی اصلی ترین اندام هایی هستند که بر مبنای امواج الکترومغناطیسی فعالیت می کنند، اما هر سلول نیز دارای بار الکتریکی بوده و عملکرد اجزاء بر مبنای انتقال الکتریسیته و الکترون استوار است.

 

2. ریتم طبیعی بدن چیست؟

حفظ هماهنگی تمامی سیستم ها برای عملکرد مطلوب بدن، مطابقت با عوامل خارجی و داخلی یک نیاز مبرم بدن به منظور حفظ تعادل بیولوژیکی است. بنابراین عوامل خارجی مانند امواج الکترومغناطیسی می توانند این ریتم را بر هم زند.

 

3.  لزوم کاهش مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در فرکانس های مخاطره آمیز.

مواجهه با منابع مصنوعی امواج الکترومغناطیسی عملکرد بدن را مختل می کند. لذا لازم است مواجهه با میدان های الکتریکی، میدان مغناطیسی، هارمونیک های فرکانسی، امواج فرکانس رادیویی، مایکروویو و پرتوهای یونیزاسیون مانند اشعه ایکس و … کاهش یابد.

گروه های تحقیقاتی متعددی در حال جمع آوری شواهد علمی مخاطرات بر سلامت ناشی از مواجهه کوتاه مدت و طولانی مدت با میدان های الکترومغناطیسی حتی در سطوح بسیار کم (که قابلیت افزایش دما در بدن  را ندارند) و اثرات امواج الکترومغناطیسی در فرکانس های بیولوژیکی هستند.

 

4. ریسک بالای آسیب پذیری کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی.

کودکان، نوزادان و جنین در مواجهه با میدان های الکترومغناطیسی آسیب پذیر هستند. محتوای آب بافت ها و اندام ها، جثه کوچک، سیستم عصبی در حال تکامل و همچنین استخوان نازک جمجه میزان جذب امواج در بدن کودکان را افزایش می دهد.

http://yon.ir/3XYcG

 

5. مولکول DNA یک آنتن فراکتال است و به انواع میدان الکترومغناطیسی پاسخ می دهد.

DNA با ساختار کویل های مغناطیسی، به شدت به میدان های الکترومغناطیسی فرکانس پایین، رادیویی و تابش یونیزان حساس است. دو ویژگی ساختاری آنتن های فراکتال، هدایت الکتریکی منجر به واکنش پذیری DNA نسبت به میدان های الکترومغناطیسی خارجی می شود. در نتیجه، خطرات بالقوه برای نسل های آینده انسان در حال حاضر به دلیل مواجهه بدن  با میدان های الکترومغناطیسی ساخت دست بشر مشهود است.

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/09553002.2011.538130

گزارش مهمی توسط محققین اروپایی در حوزه اثرات بیولوژیکی میدان های الکترومغناطیسی تحت عنوان "The Reflex Report " در 12 موسسه علمی در 7 کشور تهیه شده است. این گزارش آسیب های ژنتیکی طولانی مدت در خون و مغز کاربران تلفن همراه و دیگر منابع میدان های الکترومغناطیسی را تایید کرده  است. تصاویری از این گزارش (در زیر) نشان داده شده است که نشان می دهد اختلالات DNA در دو سناریو پرتوگیری از 1600 تصویربرداری قفسه سینه با اشعه ایکس در دوز 5/0 گری (قابلیت یونیزه نمودن اتم ها و سرطان زایی) و 24 ساعت مواجهه با امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه (عدم توانایی یونیزه نمودن اتم ها) نتایج مشابهی را در بر دارد.

 

 

6. ایجاد اختلال در باروری در اثر مواجهه با میدان های الکترومغناطیسی.

مطالعات پژوهشگران تأثیرات جدی بر اسپرم و باروری را در اثر مواجهه با امواج تلفن همراه تایید کرده است. به عنوان مثال، در نتیجه انتشار یافته یکی از مطالعات در مجله Fertility and Sterility  (شماره89) در سال 2008 توسط آگراویل و همکارانش از کلینیک کلولند، تعداد اسپرم با افزایش مدت زمان استفاده از تلفن همراه کاهش یافته است. در گروهی از مردان که مدت زمان بیشتری از تلفن همراه استفاده کرده بودند، حدود یک سوم از اسپرم ها در مدت زمان 4 ساعت استفاده از تلفن همراه از بین رفته و 50 درصد از اسپرم های باقی مانده تحرک و مورفولوژی خود را از دست داده بودند.

 https://www.holisticprimarycare.net/topics/topics-h-n/mens-health/1139-male-infertility-linked-to-cell-phone-emf-exposure-)

http://yon.ir/CGJSj

 

7. تلفن های همراه باعث ایجاد ضوایع تومورال می شوند.

تمام مطالعات موردی غیروابسته به مقامات دولتی که بر روی ایجاد تومورهای مغزی متمرکز شده است، افزایش خطر (معمولا خطر دو برابر) ایجاد تومور مغزی پس از 10 سال استفاده بیش از حد از تلفن همراه را نشان می دهد. نتایج پژوهش Interphone  ، بیان می کند که افزایش خطر ابتلا به تومور مغزی کاربرانی را که حتی مدت زمان کمی از تلفن همراه استفاده می کنند،  تهدید می کند.

http://electromagnetichealth.org/electromagnetic-health-blog/cellphones-cause-brain-tumors-says-new-report-by-international-emf-collaborative/

 

8. پژوهشگران پروژه Interphone   به کابران تلفن همراه هشدار جدی دادند.

"در حالی که مطالعات بیشتری بر روی اثرات امواج الکترومغناطیسی لازم است، نشانه های افزایش خطر (از نوع گلیوما – یک شکل ویژه از تومور مغزی خطرناک) در کاربران بالغ در پروژه Interphone  و مطالعات دیگران نگران کننده است. حتی یک ریسک کوچک در فرد در نهایت می تواند به تعداد قابل توجهی از تومور منجر شود و به یک مسئله مهم بهداشت عمومی تبدیل شود. " قابل توجه است که با وجود اینکه بیش از شش سال از زمان مطالعه Interphone  می گذرد، تقریبا 50٪ از داده ها، از جمله داده های مربوط به خطر نروماتیک صوتی و تومورهای بزاق که نزدیکترین محل به تلفن همراهی که در برابر گوش قرار دارد هستند، منتشر نشده است. با توجه به عدم انتشار این اطلاعات، به دنبال گزارش Cardis / Sadetzki در تاریخ 31 می 2011، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی (IARC)، امواج رادیویی ساطع شده از تلفن همراه را به عنوان کلاس   B "2: احتمال سرطان زایی" طبقه بندی کرد.

 

9. گزارش مطالعات انجمن ملی سلامت  اثرات امواج الکترومغناطیسی بر متابولیسم مغز را در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا.

یافته های این تحقیق نشان می دهد که امواج تلفن همراه باعث افزایش سرعت متابولیسم گلوکز به عنوان نشانگر فعالیت مغز؛ حتی در سطوح کم امواج الکترومغناطیسی فرکانس مایکروویو؛ می شود. این امر باعث ایجاد این نگرانی می شود که ممکن است این مکانیسم مرتبط با توسعه سرطان باشد. همچنین این مطالعات تاثیرات مهم نورولوژیکی را نیز تایید می کند.

 

10. استفاده از تلفن های همراه با توسعه سرطان های متعدد در ارتباط است.

 در ماه مه 2011، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی (IARC)، رادیوی تلفن همراه را به عنوان کلاس     B " 2 : احتمال سرطان زایی" طبقه بندی کرده است. مطالعات علمی نشان دهنده رابطه بین استفاده طولانی مدت از تلفن های همراه و افزایش خطر ابتلا به سرطان هایی از جمله: گلیوما، نوروم های صوتی، مننژیم ها، تومورهای غدد بزاقی، سرطان های چشم، سرطان های بیضه و لوسمی است. 

  http://electromagnetichealth.org/electromagnetic-health-blog/iarc-rf-carc/

 

11. از تلفن ثابت به منظور برقراری ارتباط استفاده کنید.

از تلفن های سیمی ثابت به جای تلفن همراه یا بی سیم استفاده کنید. برقراری ارتباط از طریق کامپیوتر شخصی (مانند Skype) که با کابل LAN  به مودم متصل شده است می تواند گزینه مناسبی جهت حفظ ایمنی شما در مکالمات باشد.

 

12. از یک بلندگو تلفن همراه یا هدست استفاده کنید.

در شرایط اضطرار، در مدت زمان کوتاه، مکالمه خود را پایان دهید و همیشه از  بلندگو، هدست یا هدست های هوا لوله استفاده کنید. گوشی های جدیدی به بازار عرضه شده اند که به تلفن همراه متصل شده و با ایجاد فاصله از آن، ریسک مخاطرات مربوطه را کاهش می دهد.

 www.EMFSafetyStore.com

 

13. از هدست های سیمی استفاده کنید.

از هدست بلوتوثی استفاده نکنید چرا که به طور غیر ضرور میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را افزایش می دهد. استفاده از هدست های شلنگی که از یک لوله و هوا جهت انتقال صوت استفاده می کند،  حتی از هندزفری های معمولی نیز ایمن تر است.

 

14. تلفن همراه نباید در طول شبانه روز در مجاورت بدن قرار گیرند.

هرگز تلفن همراه یا تبلت را مستقیما کنار سر یا بدن خود قرار ندهید. از این ابزار فقط در مواقع ضروری (نه برای تفریح) استفاده کنید. قرار گرفتن تلفن همراه در مجاورت بدن در طول شب با تغییر در سطح ملاتونین منجر به ایجاد اختلال در چرخه طبیعی خواب فرد می شود.

 

15. مغز کودکان، امواج الکترومغناطیسی بشتری را جذب می کند.

سیستم ایمنی و عصبی کودکان در حال شکل گیری و رشد سریع بوده و محتوای آب بافت های بدن کودکان امواج الکترومغناطیسی را به میزان پنج برابر بیشتر از بزرگسالان جذب می کند بنابراین ریسک ایجاد ضوایع تومورال مغزی در آن ها بالا است. افرادی که از سنین کودکی و نوجوانی از تلفن های همراه استفاده می کنند، ریسک بالایی در ابتلا به سرطان مغز دارند.

 

 • کودکان انرژی بیشتری را از تلفن همراه جذب می کنند.
 • ضوایع تومورال در بخش میانی مغز مرگبارتر از بخش های جانبی است و با توجه به میزان نفوذ امواج بیشتر به نواحی داخلی مغز در کودکان، ریسک اثر پذیری بالاتری را دارند.
 • سلول های کودکان سریع تر از بزرگسالان رشد می کنند.
 • سیستم ایمنی کودکان به اندازه بزرگسالان توسعه نیافته است.
 • کودکان مدت زمان بیشتری را در طول عمر خود در معرض امواج الکترومغناطیسی هستند.

http://yon.ir/BsKJG

 

16. اثرات روانی تلفن همراه بر کودکان.

پروفسور وارگو محقق در زمینه اثرا امواج الکترمغناطیسی اذهان داشت: "دستگاه های تلفن همراه می توانند احساس وابستگی روانی را در کودکان ایجاد کنند." در مقاله ای که در مجلات علمی (2012) توسط پروفسور جان وارگو و همکاران منتشر شده است، اثراتی چون انحراف، انزوا، بیش فعالی، عدم توانایی تمرکز بر وظایف پیچیده و بلند مدت و احساس اضطراب شدید را گزارش کرده است. "

http://www.ehhi.org/cell-phones.php/

 

17. نهاد های قانونی دولتی خواستار حفاظت از کودکان و افراد آسیب پذیرتر در برابر امواج الکترومغناطیسی هستند.

توجه داشته باشید که دولت های سراسر جهان اقداماتی راجهت حفاظت از کودکان انجام می دهند: آلمان، کانادا، روسیه، سوئیس، انگلستان و فنلاند هشدارهایی را با تأکید ویژه بر کودکان ارائه نموده اند. دولت فرانسه فروش تلفن همراه به کودکان را ممنوع نموده و استفاده از آن در مدارس ممنوع است. تولید کنندگان فرانسوی موظف اند تلفن های همراهی را برای دانش آموزان ایجاد کنند که تنها قابلیت ارسال پیام را دارا باشد. مقامات ارشد پزشکی انگلستان بیان کرده اند که کودکان و نوجوانان زیر 16 تنها در شرایط اضطرار از تلفن همراه استفاده نموده و مدت زمان مکالمات خود را کاهش دهند. مقامات روسیه اذعان داشتند کودکان زیر 18 سال نباید از تلفن های همراه استفاده کنند. وزارت مخابرات در هند توصیه می کند کودکان، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری های قلبی محدودیت استفاده از تلفن های همراه را جدی بگیرند. کره جنوبی می گوید: "تلفن های همراه ممکن است به فضای مطالعه در مدارس آسیب برسانند و می توانند باعث ایجاد خطرات بهداشتی برای بچه ها شود. مطلوب است که دانش آموزان از استفاده از تلفن های همراه در مدارس منع شود. پارلمان اروپا رسما توصیه می کند که مودم های بی سیم از مدارس، مهد کودک ها، مراکز بازنشستگی و بیمارستان ها برداشته شود و شورای اروپا اخیرا خواستار کاهش شدید میدان الکترومغناطیسی محیطی شده است. بزرگترین منطقه در هند، راجستان، در حال حاضر نصب برج های سلولی را در نزدیکی مدارس و مراکز درمانی ممنوع کرده است و بر چالش قانونی صنعت بی سیم غالب شده است.

هیچ نهاد دولتی فدرال در ایالات متحده اقداماتی را برای محافظت از سلامت عمومی افراد در برابر امواج الکترومغناطیسی انجام نداده است. با این حال اخیرا، سه عضو مجلس نمایندگان، درخواست شکل گیری تحقیقات بیشتر در این حوزه را مطرح کرده اند.

متاسفانه سلامت عمومی افراد قربانی مزایای اقتصادی در دولت ایالات متحده شده است. شاید این سوال مطرح شود که چرا یک رویکرد مسئول و پایدار برای ارزیابی و نظارت بر تکنولوژی بی سیم استفاده نشده است. تنها علت این امر که دانشمندان و پزشکان به آن اشاره کرده اند، اثرگذاری منافع خاص و ملاحظات اقتصادی بر مقامات دولتی است که منجر به نادیده گرفتن اثرات امواج الکترومغناطیسی بر سلامت جامعه شده است.

 

18. استفاده از تلفن همراه در اتومبیل، قطار و آسانسور میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را افزایش می دهد.

استفاده از تلفن همراه در اتومبیل، آسانسور، قطار، هواپیما و دیگر وسایل نقلیه فلزی به دلیل به دام افتادن سیگنال ها و ارسال توان بیشتر جهت برقراری ارتباط، میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را افزایش می دهد.

 

19. مقدار " (SAR)نرخ جذب ویژه" تنها یکی از مخاطرات ناشی از تلفن همراه را بررسی می کند و ایمنی تلفن همراه را تضمین نمی نماید.

این فاکتور در واقع میزان حرارت ایجاد شده در بافت مغز را ناشی از تلفن همراه واقع شده در کنار گوش بررسی می کند. در وافع نرخ افزایش حرارت در بافت مغزی را از طریق شبیه سازی کامپیوتری در یک فانتوم پلکسی گلاس در ابعاد 180 سانتی متر و در وزن 200 پوند در مدت زمان 6 دقیقه مورد ارزیابی قرار می دهد. این اندازه گیری بسیار محدود است زیرا تنها مقایسه اثرات گرمایی دستگاه ها را نسبت به هم و تنها در یک وضعیت بررسی می کند که به هیچ وجه ایمن نیست. جنبه های دیگری از مخاطرات تلفن همراه مانند شدت سیگنال های ارسالی، مدولاسیون پالسی سیگنال، فرکانس، دامنه و میدان مغناطیسی باتری و نوع ویژگی های فنی شبکه را در نظر نمی گیرد.

https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/11/05/Top-Safe-Cell-Phones-That-Arent-Safe.aspx

 

20. مشاهده افزایش نفوذپذیری سد خونی مغز در مقادیر SAR کمتر از حدود ارائه شده در استاندارد.

میزان نفوذپذیری در بافت سد خونی مغزی و مرگ سلول های عصبی در موش ها در SAR=0.012 W/kg اتفاق افتاده است در حالی که حد مجاز مطرح شده در استانداردهای FCC، SAR=1.6 W/kg می باشد.

http://portal.research.lu.se/portal/files/4849052/623822.pdf

 

21. از کابلLAN  جهت اتصال به اینترنت استفاده کنید.

تا جایی که امکان دارد از کابل LAN جهت اتصال به اینترنت در تمامی نقاط منزل استفاده نمایید. گاها برقراری اتصالات سیمی در سراسر خانه امکان پذیر نیست لذا در این شرایط از مودم های ترکیبی استفاده نمایید.

 

22. شدت سیگنال های منتشر شده از مودم های وای فای حدود 2000 تا 8000 میکروات بر متر مربع است.

موسسه بیولوژی اکولوژی آمریکا حدود پیشگیرانه ای را در خطوط راهنمای ارزیابی ساختمان در رابطه با شدت مجاز امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی برای اتاق خواب به شرح زیر مطرح کرده است:

 • بی خطر: کمتر از μW / m² 1/0
 • کم خطر: μW / m² 1-10/0
 • خطرناک: μW / m² 10-1000
 • بسیار خطرناک: بیشتر از μW / m² 1000

روزانه افراد در معرض امواج الکترومغناطیسی غیر قابل کنترل بسیاری ناشی از روترهای وای فای، تلفن های بی سیم، تلفن های همراه، دکل های مخابراتی و روترهای وای فای منازل مجاور و … قرار می گیرند که این مقدار همچنان در حال افزایش است.

 

23. سطح امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی محیطی به شدت در حال افزایش است.

شدت میدان های الکترومغناطیسی در محیط در سال 2000 حدود 30 میکروات بر متر مربع ابوده است حال آنکه در سال 2009 این مقدار به 6000 میکروات بر متر مربع افزایش یافته است. بیانیه علمی صادر شده Seletun توسط دانشمندان بین المللی در فوریه 2011، دولت های جهانی را برای کاهش آلاینده های محیطی در زمینه میدان های الکترومغناطیسی در جهت سلامت عمومی ترغیب کرده است.

http://www.emfsafetystore.com/

 

24. حساسیت الکتریکی.

از مجموع جمعیت 6،6 میلیارد نفر در جهان تا لحظه ثبت این گزارش، برآورد شده است که 2.3 میلیارد (35٪) نسبتا حساس و 200 میلیون (3٪) حساسایت الکتریکی بالایی دارند. طبق گفته هنری لای، استاد تحقیقاتی در دانشگاه واشنگتن، میدان های الکتریکی و مغناطیسی فرکانس رادیویی، فرکانس مایکرویو و فرکانس پایین دارای اثرات بیولوژیکی قابل توجهی هستند. اثرات سلولی و مولکولی، اثرات بر سیستم عصبی، نفوذ پذیری سد خونی مغز، تغییرات عملکرد سیستم قلب و عروق، اثرات سیستم ایمنی، اثرات هورمونی و متابولیکی، تغییرات متابولیسم کلسیم، افزایش پاسخ استرس پروتئین و اثرات ژنتیکی و .. از جمله اثرات مواجهه با امواج الکترومغناطیسی است. وب سایت پزشکی سان فرانسیسکو مقاله ای از سیندی سایگه، سردبیر گزارشBioinitiative تحت عنوان "پرتوگیری از امواج رادیویی و مایکرویو: بحران سلامت محیطی در حال رشد"منتشر کرده است که اثرات شناخته شده مواجهه با میدان های الکترومغناطیسی را شامل تغییرات در عملکرد غشای سلولی، تغییرات عمده در متابولیسم کلسیم و برقراری ارتباط، تکثیر سلولی، فعال شدن پروتنوکوژن ها، فعال سازی پروتئین شوک حرارتی HSP به صورت گرمایی و مرگ سلولی توصیف می کند. سایر اثرات گزارش شده شامل انحرافات کروموزومی، افزایش تولید رادیکال های آزاد، پیری زودرس، تغییرات عملکردی مغز مانند از دست دادن حافظه، اختلال یادگیری، سردرد و خستگی، اختلالات خواب، ناباروری، کاهش در ترشح ملاتونین و سرطان می باشد.          

http://tinyurl.com/3mvyqyu

 

25. حساسیت الکتریکی در برابر امواج الکترومغناطیس.

گرچه اثرات میدان‌ های الکترومغناطیسی بر بدن انسان شناخته شده است،‌ افرادی که خود را حساس به امواج الکترومغناطیسی می‌خوانند،‌ می‌گویند که میدان‌ ها یا پرتوهای الکترومغناطیسی غیر یونیزه‌ کنند مانند امواج رادیو و تلویزیونی حتی بسیار پایین‌ تر از حد استاندارد های تعیین‌شده بین‌المللی ایمنی در آنها واکنش ایجاد می‌کند. علائمی که این افراد گزارش می‌کنند معمولا غیراختصاصی است؛ به این معنا که این علائم ممکن است در بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات دیگر هم رخ دهد.

 

26. محل نصب دکل های مخابراتی.

سایت هایی وجود دارند که محل نصب دکل های مخابراتی را که مجوز قانونی دارند بر روی نقشه شهری نشان می دهند. از طریق انها می توانید دکل های مجاور را شناسایی کنید.

 

27. غیر فعال کردن اتصالان بی سیم کامپیوتر های شخصی.

مطمان شوید که اتصالات درگاه های ارتباطی بی سیم کامپیوتر شما مانند اتصال به مودم بی سیم، بلوتوث و … غیر فعال است. چرا که در غیر این صورت دستگاه مدام به دنبال سیگنال های الکتریکی است. مودم های بی سیم را تنها در صورت نیاز فعال کنید. در صورت استفاده از مودم های هیبریدی از غیر فعال بودن اینترنت بی سیم رایانه شخصی به هنگام استفاده از کابل شبکه اطمینان حاصل نمایید. در طول شب مودم ها را غیر فعال نمایید.

 

28. استفاده از iPads ممنوع.

iPads شرکت اپل تنها از طریق سیگنال های 3 G و یا Wi-Fi به اینترنت متصل شده و امکان استفاده از کابل شبکه برای آنها امکان پذیر نیست. جالب است بدانید شدت امواج الکترمغناطیسی در نزدیکی آنها به به حدود میزان 2500 میکرووات بر مترمربع است.

 

29. از تجهیزات جانبی سیمی برای کامپیوتر استفاده نمایید.

برخی از محصولات هستند که امکان اتصال بی سیم و سیمی را برای دستگاه شما فراهم می آورند. لذا لاز است از اتصالات غیر ضرور بی سیم خودداری نمایید.

 

30. مودم های بی سیم.

مودم های Wi-Fi را به منظور تجربه خواب راحت در طول شب غیرفعال کنید. در صورتی که در طول روز مودم های بی سیم فعال هستند حتما از کاور Wi-fi ضد امواج الکترومغناطیسی به منظور کاهش سطوح مضر امواج استفاده نمایید.

http://yon.ir/TzuRM+

 

31. امواج الکترومغناطیسی و بارداری.

عموما بانوان باردار در استفاده از تجهیزات الکترونیکی نگرانی هایی دارند. اما باید بدانند با رعایت راهکارهای ایمنی جهت مدیریت منابع شخصی (http://yon.ir/er9Qv+ می توانند خود و جنین را از آسیب حفظ نمایند. سایر منابع امواج مانند دکل های مخابراتی و مودم های و تجیهیزات بی سیم همسایگان نیز بر این امر تاثیرگذار است. لذا لازم است محل استراحت آنها ارزیابی شده  و عاری از آلاینده های بیش از حد امواج الکترومغناطیسی بوده و همچنین استفاده از البسه ضد امواج بارداری توصیه می شود(http://yon.ir/PcMsW+). افزایش مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری منجر به گسترش اختلالات اوتیستیک در کودکان می شود. پژوهشگران معتقدند برخی از اختلالات رفتاری در بزرگسالی ناشی از مواجهه با امواج الکترمغناطیسی در دوران جنینی است.

http://tinyurl.com/3pujavs

 

32. "نه" به دستگاه های مانیتور کودک.

این دستگاه که در فاصله کمی نسبت به کودک قرار می گیرد و به دلیل وجود آنتن های گیرنده و فرستنده تعبیه شده که امواج الکترمغناطیسی را منتشر می کنند، برای کودکان و حتی والدین آنها مخاطره آفرین است. سیگنال های ارسال شده توسط این دستگاه همانند سیگنال های تلفن همراه، تلفن بی سیم و … است.

 

33. اتاق خواب ایمن در برابر امواج الکترومغناطیسی ایجاد نمایید.

تلاش کنید که میزان آلودگی امواج الکترومغناطیسی اتاق خواب را کاهش دهید. بنابراین لازم است منابع تابش امواج الکترومغناطیسی مانند مودم ها و تلفن های بی سیم و تلفن همراه را از اتاق خواب خارج نمایید. همچنین سر خود را نزدیک به پریز یا محل عبور سیم کشی های برق قرار ندهید و سایر وسایل را از برق جدا کنید. امواج الکترومغناطیسی می توانند بر روند چرخه خواب تاثیرگذار باشد.  قرار دادن فیوز در مسیر سیم کشی اتاق خواب می تواند خواب آرامی را برای شما به ارمغان بیاورد.

 

34. استفاده از زمین الکتریکی می تواند سودمند باشد.

هنگامی که بدن در تماس با زمین قرار می گیرد، بارهای الکتریکی از طریق آن به زمین انتقال می یابد  و باعث تثبیت سیستم الکتریکی بدن می شود. تحقیقات به طور فزاینده ای نشان می دهد که زمین کردن بدن بسیاری از ریتم های طبیعی و سیستم بدن را تعدیل می کند. مچ بند دست، زانو و کمربند و الکترودهایی که در مصارف پزشکی که به زمین متصل می شود و بدن بیمار ار محافظت می کند.  

www.EarthingInstitute.net

 

35. پشه بند ضد امواج الکترومغناطیسی.

افرادی که نسبت به امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی حساسیت دارند، ممکن است تمایل داشته باشند از یک پوشش با مش بندی فلزی جهت محافظت در برابر امواج الکترومغناطیسی استفاده نمایند. این پوشش ها فرد را در برابر امواج ساطع شده از برج های سلولی، Wi-Fi و …. محافظت می کند و باعث می شود خواب راحتی را تجربه نماید. بازدهی عملکرد این محصول به میزان 99% است. شایان ذکر است که نباید از لپ تاپ و تلفن همراه در زیر این پوشش استفاده نمود.

www.emfsafetystore.com

http://yon.ir/laXp6+

 

36. فلزات موجود در محیط می توانند باعث بازتاب یا تمرکز شدت امواج الکترومغناطیسی در محیط شوند.

لذا آگاهی از اشیا فلزی در محیط بسیار حائز اهمیت است. قاب فلزی پنجره، صندلی، کابینت های فلزی و … و همچنین ایملنت های فلزی داخل بدن و دندان می تواند میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را افزایش داده و نقاط متمرکز پرتویی را ایجاد نماید.

 

37. رانندگی.

همانطور که مطرح شد استفاده از تلفن همراه در وسایل نقیله می تواند منجر به افزایش میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی شود. این امر می تواند منجر به ایجاد اختلالات عملکردی ذهن و واکنش پذیری افراد به موقعیت به دلیل مواجهه با امواج الکترومغناطیسی و حواس پرتی شود.

 

38. استراتژی هتل.

در هتل های مجهز به امکانات Wi-Fi در مورد افراد حساس به امواج الکترومغناطیسی لازم است اقداماتی صورت گیرد. یکی از ساده ترین راهکار ها انتخاب اتاق خود دور از محل تجهیزات مودم بی سیم است.  

 

39. خطوط هوایی.

از برقراری تماس با تلفن همراه داخل هواپیما خود داری نمایید. چرا که میزان پرتوگیری به دلیل تغییرات آنتن دهی و همچنین قفس فلزی ایجاد شده توسط بدنه وسیله افزایش می یابد. همچنین می تواند بر روی تجهیزات الکترونیکی هواپیما نیز تاثیر گذار باشد.

 

40. از تجمع در مکان هایی که Wi-Fi رایگان دارند خود داری کنید.

سعی کنید از نواحی که بدون آلودگی امواج هستند، به منظور تفریح استفاده کنید. کمی به بدن خود استراحت دهید تا به میزان کمتری با امواج الکترومغناطیسی مواجه شود.

 

41.  تلفن های سیمی را مجدد وصل نمایید.

اگر تلفن های بی سیم را جایگزین تلفن های سیمی قدیمی کرده اید، لازم است رویکرد خودتان را عوض کنید. وجود تلفن بی سیم در خانه به معنای حضور یک دکل مخابراتی است که به طور مداوم در حال انتشار امواج الکترومغناطیسی و پرتودهی افراد است.

 

42. لامپ های فلورسنت.

امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی، تابش فرابنفش و هارمونیک های فرکانسی از جمله مواردی است که از این لامپ ها ساطع شده و محیط پیرامون افراد را آلوده می کند. شواهد قابل استنادی موجود است که رابطه بین سرطان پوست و پرتوهای فرابنفش را تایید می نماید. این لامپ ها (CFL)حاوی جیوه هستند و باید به عنوان زباله سمی دفع شوند. استفاده از این لامپ ها در یک اتاق می تواند افراد نواحی دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. لذا استفاده از لامپ های رشته ای به منظور حفظ سلامت افراد حساس و سایرین توصیه می شود.

 

43. کنتورهای هوشمند.

اثرات بیولوژیکی حاد بسیاری برای افرادی که از کنتورهای هوشمند استفاده می کنند به ثبت رسیده است. این ابزارها به نوعی حکم درآمد زایی را برای مقامات دولتی به همراه داشته و توسعه دهندگان آن فاکتورهای ایمنی مربوطه را در نظر نمی گیرند. افراد بیمار یا با حساسیت الکتریکی باید مانع از ورود این ابزارها به داخل منزل خود شوند.

www.EMFSafetyStore.com

 

44.  بحث در مورد اثرات حرارتی و غیر حرارتی امواج الکترومغناطیسی.

مسئله اصلی این است که نگرانی در رابطه با امواج ساتع شده از تلفن های همراه، تلفن های بی سیم، روتر های بی سیم، دکل های مخابراتی، هارمونیک های فرکانسی و یا دستگاه های هوشمند روز به روز در حال افزایش است. موضوع مورد توجه این است که صنعت مخابرات و دولت به راحتی اثرات بیولوژی غیر حرارتی ثابت شده حتی در سطوح کم را در نظر نمی گیرند.  لذا استانداردها نیز از این موضوع مستثنی نخواهند بود.

 

45. عدم اعتنا به اخبار متناقض.

رسانه های عمومی گاها اطلاعات غلطی را پیرامون اثرات امواج الکترومغناطیسی ارائه می دهند که ممکن است ناشی از اجبار جهت حمایت از صنایع باشد. در حالی که نتایج مطالعات پژوهشگران متناقض این اطلاعات است و اثرات بیولوژیکی متعددی را حتی در سطح پایین امواج الکترومغناطیسی مطرح می کند.

 

46.  ارزیابی امواج الکترومغناطیسی محیط.

به منظور اطمینان از سطوح آلودگی امواج محیطی می توانید شدت میدان های الکترومغناطیسی را ارزیابی نمایید. برای این منظور می توانید با کارشناسان ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی ارتباط برقرار نموده و با آنها مشورت نمایید.

http://yon.ir/ie8r6+

 

47. کتاب های منتشر شده پیرامون راهکارهای حفاظتی در برابر امواج الکترومغناطیسی را مطالعه نمایید.

این کتاب ها اگر از سوی محققین غیر وابسته به مقامات دولتی انتشار یافته باشد، قابل استناد است.

 

48. لازم است استفاده از مودم های بی سیم در مدارس ممنوع شود.

اثر پذیری کودکان از امواج الکترومغناطیسی به دلیل شاخصه های بدنی آنها نسبت به بزرگسالان بیشتر است. از این رو مقامات دولتی کشورهای گوناگون استفاده از این تجهیزات را در مدارس ممنوع اعلام کرده اند.

 

49. حقیقتی در رابطه با سیگار.

همانطور که روزگاری اثرات سیگار بر سلامتی به دلیل منافع اقتصادی کتمان می شد و سال ها بعد حقایق برملا شد، در رابطه با امواج الکترومغناطیسی و اثرات بیولوژیکی آن نیز همین اتفاق خواهد افتاد.

 

50. نتایج مطالعات محققین را بررسی نموده و مصاحبه های آنها را گوش دهید.

از مشکلاتی که گریبان گیر افراد دارای سندروم های ناشی از امواج الکترومغناطیسی آگاه شوید و به دنبال یافتن راهکارهای حفاظتی باشید.

http://yon.ir/BLoej+

 

به نقل از

http://manhattanneighbors.org/50-emf-safety-tips/

نحوه اندازه گیری و ارزیابی امواج الکترومغناطیسی

اندازه گیری و ارزیابی شدت امواج الکترومغناطیسی در محیط با توجه به گسترش صنایع ارتباطی و حجم وسیعی از تجهیزات الکترونیکی مفهومی است که می تواند نقش مهمی جهت حفظ سلامت افراد داشته باشد. اثرات ناشی از مواجهه بیش از حد با امواج الکترومغناطیسی بر هیچ کس پوشیده نیست، برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید. با توجه به این امر که حذف تکنولوژی از سبک زندگی روزمره به نوعی غیر ممکن است. لذا لازم است راهکارهای علمی جهت کاهش سطوح آلودگی امواج الکترومغناطیسی اعمال شود.

اگر احساس می کنید که در یک مکان آلوده به امواج الکترومغناطیسی هستید نیاز است ابتدا شدت آلودگی محیط مذکور را ارزیابی نمایید. جهت ارزیابی شدت آلودگی نیاز به دستگاه های اندازه گیری امواج الکترومغناطیسی است. دستگاه های اندازه گیری امواج الکترومغناطیسی متعددی در بازار موجود هستند که دقت متفاوتی دارند.

لازم است بدانیم که مواجهه با امواج الکترومغناطیسی طیف فرکانسی وسیعی از میدان های ثابت تا امواج فرکانس مایکرویو را در بر می گیرد. لذا تشخیص منبع آلودگی و بازه عملکرد فرکانسی آن جهت اجرای اقدامات ایمن سازی حائز اهمیت است.

شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا تحت عنوان "کلینیک امواج" با استفاده از تجهیزات تخصصی اندازه گیری امواج الکترومغناطیسی و کارشناسان مجرب، امکان اندازه گیری امواج و پایش آلودگی الکترومغناطیسی در مکان های مختلف را دارد. این اندازه گیری ها طیف وسیعی از فرکانس های الکترومغناطیسی بین MHz 100 تا GHz 6 را در بر می گیرند.

 

مراحل ارزیابی آلودگی امواج الکترومغناطیسی با استفاده از دستگاه اندازه گیری

در مرحله اول لازم است شدت آلودگی امواج الکترومغناطیسی در محیط مورد نظر، توسط کارشناسان مربوطه با استفاده از دستگاه اندازه گیری امواج، ارزیابی شود. پس از آن نیاز به یک دستگاه اندازه گیری جهت یاب (Directional Device)، به منظور تشخیص محل ورود آلودگی به داخل محیط می باشد.

دستگاه HF35C RF  نه تنها امکان تشخیص جهت ورود موج را دارد، بلکه با تبدیل فرکانس امواج به سیگنال های الکتریکی مختلف متناسب با فرکانس، امکان تشخیص نوع منبع آلودگی را فراهم می آورد. همچنین این دستگاه قابلیت اندازه گیری شدت امواج الکترومغناطیسی را نیز دارا است. این دستگاه ها قادر به شناسایی امواج ساطع شده از تلفن های بی سیم، مودم های وای فای، مایکروفرها، بلوتوث و امواج مایکروویو تابیده شده از بیرون ساختمان را می باشند.

پس از این مرحله پلان آلودگی از محیط مورد نظر ترسیم شده و بر اساس آن مشاوره ی ایمن سازی توسط کارشناس مربوطه ارائه می شود. شدت امواج الکترومغناطیسی اندازه گیری شده در محیط بر اساس راهنمای ارزیابی ساختمان انجمن بیولوژی اکولوژی ساختمان آمریکا (SBM 2015) مورد ارزیابی قرار می گیرد. کلینیک امواج طیف وسیعی از محصولات حفاظت فردی و محیطی را در برابر امواج الکترومغناطیسی ارائه می دهد.

در مرحله بعد ایمن سازی ساختمان متناسب با شرایط صورت گرفته و پس از آن مجدد ارزیابی می شود. در صورت مطابقت با خطوط راهنمای ارزیابی ساختمان انجمن بیولوژی اکولوژی ساختمان آمریکا (SBM 2015) گواهی ساختمان طلایی به محیط تعلق خواهد گرفت. همچنین ارزیابی های دوره ای نیز پس از فرایند ایمن سازی هر چندوقت یکبار صورت می گیرد.

هم اکنون ساختمان های بسیاری شامل منازل، سازمان های خصوصی و دولتی، مدارس، مراکز آموزشی، مهد کودک ها و از این خدمات استفاده و اعلام رضایت نمود اند.

 

چیپ های ضد امواج الکترومغناطیسی

آیا چیپ های ضد امواج الکترومغناطیسی از شما محافظت می کند ؟

شاید به تازگی فروشندگان چیپ های ضد امواج الکترومغناطیس را به شما معرفی کرده باشند و ادعای آنها این باشد که این محصولات از شما در برابر امواج الکترومغناطیسی حفاظت می کند.

حال این سوال برای شما مطرح می شود:

آیا می توانید با محصولات ضد امواج الکترومغناطیس از خود محافظت کنید؟

گسترش تجهیزات الکترونیکی و صنایع ارتباطی از یک سو و نتایج مطالعات پژوهشگران بر روی اثرات بیولوژیکی ناشی از امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از این تجهیزات از سویی دیگر، موجی از نگرانی را بین افراد ایجاد کرده است. در این میان محصولاتی به بازار عرضه شده اند که کارایی حفاظتی در برابر آلودگی های امواج الکترومغناطیسی دارند. لذا هدف از این مقاله ارائه اطلاعات و آگاه سازی افراد است تا بتوانند در این زمینه انتخاب صحیحی داشته باشند.

بخش اول این مقاله در رابطه با محصولات حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی است که بدون مسدود کردن امواج، مواجهه با آن را خنثی می کند.

بخش دوم این مقاله در راستای محصولاتی است که با مسدود کردن امواج از شما در برابر امواج الکترومغناطیسی محافظت می کند.

پس از مطالعه این دو بخش شما می توانید به راحتی جهت محافظت خود و خانواده در برابر امواج الکترومغناطیسی تصمیم گیری کنید.

 

بخش اول: چیپ های ضد امواج الکترومغناطیسی

چیپ های ضد امواج الکترومغناطیسی ادعا می کنند که بدون مسدود کردن امواج الکترومغناطیسی از شما حفاظت می کنند. متاسفانه شواهد قطعی در راستای عملکرد صحیح چیپ های ضد امواج وجود ندارد و گزارش های موجود در فضای مجازی نیز کافی نیستند. برخی از این محصولات شامل موارد زیر می باشند:

1- چیپ های ضد امواج الکترومغناطیس تلفن همراه

چیپ های ضد امواج تلفن همراه در واقع یک تراشه کوچک هستند که شما می توانید آن را بر روی تلفن همراه خود بچسبانید. ادعای موجود در رابطه با چیپ ضد امواج تلفن همراه این است که با تغییر دادن ماهیت میدان های الکترومغناطیسی، امواج را برای بدن قابل تحمل نموده و یا شدت آن را کاهش می دهند.

2- خنثی کننده های امواج الکترومغناطیس Neutralizers

خنثی کننده ها در واقع تراشه هایی ساخته شده از یک لایه نازک از عناصر کمیاب خاکی هستند. آنها می توانند به بسیاری از دستگاه های الکترونیکی اعمال شوند که سطوح مختلف میدان های الکترومغناطیسی را منتشر می کنند.

3-دیودها

دیود یک قطعه الکترونیکی دو ترمینال است که می تواند به رایانه ها، چاپگرها، دستگاه های فکس، مانیتور، اجاق های مایکروویو، تلویزیون ها و غیره متصل شده و با تغییر دادن و خنثی سازی امواج الکترومغناطیسی مضر ساطع شده از دستگاه ها، تاثیرگذاری منفی بر انرژی بدن انسان را کاهش می دهد.

4– آویز ضد امواج الکترومغناطیس

زیور آلاتی که که در اطراف گردن قرار می گیرند، از بدن در برابر آلودگی الکترومغناطیس ساطع شده از تلفن های همراه و سایر دستگاه های تابشگر فرکانس های الکترومغناطیسی محافظت می کند. ادعاهای موجود بیان می کند که این زیور آلات ضد امواج به تعادل بدن کمک می کنند و آن را وارد حالت طبیعی می نمایند. 

5-گردنبند ضد امواج الکترومغناطیس

این جواهرات با مس، کوارتز پاک، الماس هرکیمر و دو آهنربای نئودیمیوم ساخته شده است. طبق گزارش ها، این آمالوت ها یا سنگ های ضد طلسم انرژی های ناخواسته را تخلیه نموده و باعث تسکین و بهبود درد و پاکسازی شدید انرژی های منفی می شوند. ادعاهای زیادی مبنی بر اثرات قابل ملاحظه این جواهرات در تسکین درد مفاصل و تنش عضلات، تورم و سردرد های جزئی، وجود دارد.

آیا ادعاهای موجود پیرامون این ابزارهای ضد امواج الکترومغناطیس واقعا صحیح است؟

صدها مدل از ابزارهای ضد امواج الکترومغناطیسی در بازار وجود دارد و هنگام تصمیم گیری مبنی بر این که کدام برای شما مناسب است. دقت کنید که ممکن است برخی از توضیحاتی که توسط افراد ارائه می شود، صرفا جهت ایجاد دید مثبت در شما جهت خرید باشد.  همچنین باید در رابطه با محصولات جعلی نیز آگاه باشید و صرفا به نتایج مطالعات علمی که فروشندگان ادعا می کنند اکتفا نکنید.

برای برخی از افراد ممکن است این ابزارهای ضد امواج الکترومغناطیس کارا بوده و در بهبود سندروم ها و حالات ناخوشایندشان موثر و یا تا حدودی مفید باشد. البته که این شرایط ممکن است ناشی از تلقین ایجاد شود. به هرحال با آگاهی از این امر که چه محصولی برای شما مناسب است، تصمیم بگیرید.

 

آیا اندازه گیری میزان اثر بخشی ابزارهای ضد امواج الکترومغناطیس امکان پذیر است؟

متاسفانه هیچ ابزاری جهت ارزیابی عملکرد ابزارهای ضد امواج الکترومغناطیس موجود نیست.

 

بخش دوم محصولات متعارف حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی، حفاظت فیزیکی

اگر از این محصولات استفاده کنید، می توانید با استفاده از دستگاه اندازه گیری، قبل و بعد از استفاده ی محصول، میزان راندمان و عملکرد آن را ارزیابی کنید. استفاده از این محصولات می تواند میزان مواجهه با آلودگی امواج الکترومغناطیسی را کاهش دهد. این در حالی است که امکان ارزیابی عملکرد ابزارهای معرفی شده در بخش اول، با دستگاه اندازه گیری وجود ندارد.

 

شیلدکننده های امواج الکترومغناطیسی

شیلدهای الکترومغناطیسی با استفاده از موانع ساخته شده با مواد مغناطیسی یا هادی به مسدود کردن امواج الکترومغناطیسی کمک می کند. این محصولات، امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تلفن ها، روتر ها، دکل های مخابراتی و… را مسدود می نمایند. بنابراین از این پوشش های ضد امواج می توان جهت ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی استفاده نمود. از جمله این محصولات ضد امواج جهت ایمن سازی ساختمان می توان به رنگ ضد امواج الکترومغناطیس، برچسب شیشه ضد امواج الکترومغناطیس و کاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیس اشاره نمود.

پارچه های ضد امواج الکترومغناطیسی

پارچه های ضد امواج الکترومغناطیسی برای پوشاندن بدن، تخت یا وسایل الکترونیکی طراحی شده اند. شما می توانید از آنها برای محافظت از پنجره ها و دیوارها، کلاه و لباس های ضد امواج استفاده کنید یا تخت خواب را با استفاده از آنها بپوشانید.

نمونه هایی از پارچه های ضد امواج الکترومغناطیس عبارتند از:

 

آیا محصولات ضد امواج الکترومغناطیس خطرناک هستند؟

این محصولات به تنهایی مخاطره آفرین نیستند. اما این تصور که " استفاده از این محصولات به معنای ایمن شدن تجهیزات الکترونیکی منتشر کننده امواج الکترومغناطیسی است " مخاطره آفرین خواهد بود. چرا که در این صورت ممکن است فرد به میزان بیشتری از این دستگاه ها استفاده نماید و میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیس افزایش یابد.

با ایمن کردن بخشی از اتاق از طریق شیلدینگ دیوارها یا تخت خواب، قفس فارادی ایجاد شده مانع از نفوذ امواج خارج از آن به داخل شده و از طرف دیگر امواج ساطع شده از منابع داخل قفس در آن به دام می افتد و میزان مواجهه با امواج را افزایش می دهد. بنابراین صرفا استفاده از این محصولات و عدم توجه به این موارد می تواند آلودگی را افزایش دهد. هچنین استفاده از تلفن همراه در وسایل نقلیه به دلیل بدنه فلزی ماشین و محبوس شدن امواج آن از یک سو و تغییرات میزان آنتن دهی در طول مسیر از سویی دیگر خطرناک است.

بنابراین لازم است برای استفاده از محصولات ضد امواج الکترومغناطیسی با کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت کنید و همچنین راهکارهای ساده حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی را یاد بگیرید. مقالات بیشتری دراین حوزه بخوانید و سبک زندگی امروزی خود را بهبود دهید.

 

به نقل از :   https://www.nontoxicliving.tips/blog/what-you-need-to-know-about-emf-protection-products

امواج مضر موبایل

ما هر روز در دریایی از امواج الکترومغناطیس(EMR)  انتشار یافته از لوازم الکتریکی، خطوط برق، سیم کشی ساختمان ها و تجهیزاتی الکترونیکی دیگر که به عنوان بخشی از زندگی مدرن هستند، شنا می کنیم. از ماشین ظرفشویی، مایکروویو در آشپزخانه، رادیو و ساعت دیجیتال کنار تختتان گرفته تا موبایلی که با آن ساعت ها صحبت می کنید و هر روز مدت زمان استفاده از آن روبه افزایش است، تبدیل به یک تهدید جدی برای سلامتی انسان می شود.

اما یک بحران بزرگ سلامت عموم افراد را تهدید می کند: امواج الکترومغناطیسی مضر انتشار یافته از موبایل شامل امواج ساطع شده از دستگاه تلفن و برج های مخابراتی

نتایج مطالعات پژوهشگران بیانگر ارتباط بین توسعه تومورهای مغزی، آسیب های ژنتیکی و سایر موارد مرتبط با قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی است. با این حال، دستگاه های دولتی و صنعت تلفن همراه سعی دارند که این تکنولوژی را بی خطر جلوه دهند.

 

موبایل هایی که بدون آزمایش وارد بازار فروش شدند

صنعت تلفن همراه در اوایل دهه 1980، زمانی که فناوری ارتباطات برای وزارت دفاع توسعه داده شده بود، توسط شرکت هایی با تمرکز بر سود تجاری متولد شد. این گروه، با ایده های بزرگ اما منابع محدود، با تحت فشار قرار دادن مقامات نظارتی دولتی، به ویژه سازمان غذا و دارو (FDA)، تلفن های همراه را بدون ارزیابی ایمنی به بازار عرضه نمودند. دلایل منطقی تلفن های همراه را به خاطر توان ارسالی شان از اجاق مایکرویو خطرناک تر تلقی می کرد. در حالی که در آن زمان، تنها اثر بهداشتی که از مایکروویو ها دیده می شد، توانایی بالای آنها برای گرم کردن بافت بیولوژیکی بود.

امروزه بیش از پنج میلیارد کاربر موبایل روز به روز در معرض خطرات امواج الکترومغناطیسی قرار می گیرند. مخاطراتی که واحدهای نظارتی و صنایع مخابراتی آن را انکار می کنند. خطراتی مانند: آسیب ژنتیکی، اختلال عملکرد مغز، تومورهای مغزی و سایر موارد مانند اختلالات خواب و سردرد.

 

عمکلرد صنایع مخابراتی در رابطه با مضرات موبایل

صنعت تلفن همراه و مخابرات کاملا از خطرات موجود آگاه است و مخاطرات بر سلامت مردم را مورد توجه قرار نمی دهد. از طرفی این صنایع مدام تحقیقات جدیدی را ترتیب می دهند و نتایج گزارشات آنها بیانگر ایمن بودن موبایل است. در حالی که حقیقت چیز دیگری است. پژوهشگران بی طرف معتقدند که نحوه اجرای این آزمایش ها اصلا مهم نیست و پاسخی که به مردم داده می شود، ساده لوحانه است و نمی تواند ایمن بودن موبایل را اثبات کند.

 

به نقل از: http://www.lifeextension.com/magazine/2007/8/report_cellphone_radiation/Page-01

پارچه ضد امواج الکترومغناطیس

با پیشرفت تکنولوژی و صنعت نساجی پارچه های متنوعی به بازار عرضه شده اند که دارای خواص ویژه ای می باشند. یکی از این نوآوری ها پارچه ضد امواج الکترومغناطیس است که حاوی ترکیبی از رشته های الیاف سلولوزی اکالیپتوس یا پنبه و نقره می باشد. مکانیزم عملکردی این پارچه به گونه ای است که امواج الکترومغناطیسی در بازه فرکانسی 10 مگاهرتز تا 8 گیگاهرتز را منعکس نموده و با ایجاد سپر از بدن فرد محافظت می کند. ترکیب نقره به همراه رشته های پنبه سبب بهبود کارایی حفاظتی و ایجاد خواص ضد باکتریایی شده است.

 

کاربرد پارچه های ضد امواج الکترومغناطیس

ترکیبات موجود در بافت این پارچه همراه با خواص ضد باکتریایی و میکروبی به گونه ای است که می تواند در تولید پوشاک ضد امواج مانند لباس های بارداری ضد امواج، لباس زیر آقایان و بانوان ضد امواج، لباس ضد امواج برای کودکان و نوزادان و همچنین کارکنان با منابع امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی مورد استفاده واقع شود. مکانیزم عملکرد این پارچه در لباس بارداری ضد امواج به گونه ای است که با ایجاد سپر در برابر امواج الکترومغناطیسی به صورت 360 درجه از بدن مادر و همجنین جنین داخل شکم محافظت می کند.

 

خواص پارچه های ضد امواج الکترومغناطیس

 • ضد امواج الکترومغناطیس

 • ضد باکتری و میکروب

 • ضد قارچ و ضد بو

 • ضد الکتریسیته ساکن

 • دسته بندی محصول: گروه B، (قابلیت تماس مستقیم با پوست بدن)

 • عناصر تشکیل دهنده پارچه ضد امواج الکترومغناطیس: حدود 60 % (7%+_تلورانس) الیاف اکالیپتوس یا پنبه و حدود 40 % (7%+_تلورانس) الیاف نقره برای ایجاد سپر محافظ امواج 

 

سایر مشخصات پارچه ضد امواج الکترومغناطیس

قیمت: هرمتر مربعمعادل یک متر در یک متر پارچه و یا یک متر مربع از پارچه عرض یک و نیم متری معادل خواهد بود با 70 در 150 سانتیمتر) 240  هزارتومان 

عرض پارچه:  یک و نیم متر

وزن مخصوص پارچه: 165  گرم بر متر مربع

 

رنگ: خاکستری نقره ای

محدوده فرکانسی ایزوله کننده: 10  مگاهرتز تا 8 گیگا هرتز

راندمان ایزوله: 50  تا 55 دسیبل

میزان هدایت سطحی:  5 اهم بر اینچ

مواد تشکیل دهنده: الیاف نقره و پنبه یا TENCEL 

 

 در مورد پارچه های: TENCEL

تنسل (لیوسل) الیافی است که از چوب درخت اکالیپتوس یا پنبه با استفاده از تکنولوژی نانو ساخته شده است که به دلیل سلولزی بودن آن، بسیار به الیاف پنبه شبیه بوده و دارای سطحی به مراتب صاف تر از تمامی نخ ها می باشد. به همین دلیل حس نرمی خاص و درخشندگی بسیار بالایی را در پارچه ایجاد می کند.
در هنگام شستشوی پارچه تنسل، سطح صاف الیاف، مانع برجای ماندن پسماند آهک روی منسوجات شده و در نتیجه درخشندگی آن حفظ می شود. بعد از چندین بار شستشو پارچه تنسل همچنان شفاف بوده و رنگ خود و ساختار پارچه را حفظ می نماید. این در حالیست که در مورد دیگر الیاف اینچنین نبوده و بعد از قرار گرفتن در معرض فرسایش و چندین بار شستشو ساختار پارچه قابل تشخیص نخواهدبود.

ساختار پارچه به گونه ای است که می تواند به خوبی رطوبت را انتقال دهد. در ساختار الیاف تنسل کانال هایی وجود دارد که می تواند به راحتی رطوبت را جذب کند و به محیط بیرون انتقال دهد. در این شرایط پارچه یک حالت بهینه را در انتقال رطوبت ایجاد می کند و بنابراین در آب و هوایی که تعرق بدن زیاد است، رطویت بدن را به هوای آزاد انتقال می دهد. این شرایط در جایی که پوست خشک است رطوبت محیط را به بدن انتقال می دهد. این نوع پارچه احساس بهتری را ایجاد کرده و درضمن به همین دلیل مانع تجمع باکتری ها در محیط مرطوب لباس می شود.

 

خواص ایجاد شده در پارچه ضد امواج الکترومغناطیس به دلیل حضور ترکیبات نفره 

 نقره پوشش داده شده بر روی الیاف به کار رفته در بافت پارچه ضد امواج الکترومغناطیس خواص ضد عفونی‌کننده یا آنتی‌باکتریال دارند. لذا پوشش دادن الیاف پارچه‌ها با نانوذرات نقره علاوه بر ایجاد خواض ضد امواج الکترومغناطیسی، موجب ایجاد خواص ضد عفونی‌کنندگی در پارچه‌ها می‌شود. بدین ترتیب، باکتری‌ها و قارچ‌ها امکان رشد و تکثیر نمی‌یابند. 

 

روش شست و شوی پارچه ضد امواج الکترومغناطیس

 الیاف فلزی موجود در پارچه ضد امواج الکترومغناطیس باعث می شود تا پس از برخورد امواج با این پوشش، منعکس می گردند به همین دلیل لازم است جهت شستشو لباس های دوخته شده با پارچه های ضد امواج موارد زیر را جهت حفظ عمر و دوام پارچه رعایت نمود:

پارچه ها قابل شستشو بوده و جهت شستشو در آب ولرم با شوینده ملایم مثل شامپو های غیر اسیدی خیسانیده و پس از شستشو آبکشی نمایید. همچنین از شوینده های قوی نظیر وایتکس نباید استفاده شود. پس از آبکشی نباید پارچه را فشرد و لازم است آب آن به صورت آزاد خشک گردد. همچنین از شستشو در ماشین لباسشویی و اتوی داغ پرهیز نموده و از اتوی بخار غیر تماسی استفاده شود. به دلیل وجود درصد بالای الیاف فلزی نقره جهت بالا بردن راندمان خاصیت ضد امواج، ممکن است در محیط هایی با رطوبت بالا و یا  در شرایط تعریق زیاد بدن، نقره به صورت طبیعی کدر شود. به همین دلیل بهتر است لباس ضد امواج را با آستر دوخته و یا از پارچه به عنوان آستر لباس استفاده شود.

 

حفاظت از نوزادان و کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

در بخش آموزش مادران باردار در مبحث حفاظت از جنین در دوران بارداری و حتی قبل از اقدام به بارداری مطالبی را مطرح کردیم. این مقاله لزوم مراقبت و حفاظت از کودکان پس از تولد تا دوران نوجوانی را مطرح می کند.

 

میزان جذب امواج الکترومغناطیسی در مغز کودکان بیش از بزرگسالان است.

مدل سازی جذب امواج تلفن همراه در یک مقاله جدید منتشر شده درمجله IEEE ، نشان می دهند که میزان جذب امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تلفن همراه در کودکان نسبت به  بزرگسالان بیشتر است. مقادیر بیشینه جذب انرژی ویژه (SAR) امواج الکترومغناطیسی؛ در ارزیابی ایمنی تلفن همراه در بافت سر کودکان به میزان 78٪ بیشتر از نرخ جذب انرژی ویژه در مدل سر انسان بالغ است.

در شرایطی که والدین به هنگام مکالمه با تلفن همراه کودک خود را در آغوش دارند، انرژی امواج الکترومغناطیسی تابیده شده به سر و پوست صورت کودک به میزان قابل توجهی بالا است. کودکان افراد بزرگسال کوچک شده نیستند. این به معنای آن است که مشخصه های بافت اندام های مختلف بویژه مغز آن ها با بزرگسالان یکسان نیست. لذا لازم است در برابر آلودگی های امواج الکترومغناطیسی حفاظت شوند.

 

آسیب پذیری کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

یکی دیگر از عواملی که باعث آسیب پذیری بیشتر کودکان نبست به بزرگسالان می شود، روند رشد و تکامل اندام ها و سیستم عصبی آن ها است. میزان آسیب پذیری کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی در طول دوران رشد متفاوت است. در روزهای اولیه تولد با توجه به ساختار نازک و تکامل نیافته سیستم استخوانی بویژه استخوان جمجمه، بدن و مغز نوزادان، امواج الکترومغناطیسی بسیاری را جذب می کند. کودکان نسل فعلی و آتی از ابتدای زندگی دائما در معرض امواج الکترومغناطیسی محیطی هستند. بنابراین لازم است به منظور حفظ سلامتشان، از آنها در برابر امواج الکترومغناطیسی حفاظت شود.

 

منابع پرتوگیری کودکان از امواج الکترومغناطیسی

 

در ارزیابی نقش پرتوگیری محیطی در رشد بیماری‌های دوران کودکی، این نکته حـائز اهمیـت اسـت کـه نـوع پـرتـوگیـری کـودکـان از منـابع مختلف امواج الکترومغناطیسی، نسبت به دوران بزرگسالی متفاوت است. نوزادان و کودکان نوپا، بیشتر در معرض پرتوگیری از وسایل خانه و محل مراقبت روزانه مثل مهدکودک هستند. اگرچه تنها درصد کمی از کودکان در نزدیکی خطوط فشار قوی زندگی می کنند، اما اغلب آنها در معرض سطوح پایین تری از امواج پیرامون خطوط توزیع و انتقال برق هستند. باطری تلفن­های همراه نیز منبع میدان ELF در اطراف آن می­باشند. از دیگـر منـابـع امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی در مـحـیـط کـه کـودکـان در مـعـرض آن­هـا هستند، ارتباطات هوشمند منازل، مانیتورهای قرار داده‌شده در تخت خواب کودکان، تلفن‌های بی‌سیم، تلفن همراه و مودم های بی سیم مجاور کودک است. 

 در دوران پیش از نوجوانی (9 تا 12 سالگی)، منابع امواج الکترومغناطیسی، شامل منابع موجود در مدرسه، استفاده از تلفن همراه، کنسول های بازی و سایر تجهیزات الکترونیکی می­باشد که منجر به افزایش میزان پرتوگیری می­گردد. لذا عمل به توصیه­های حفاظت فردی در راستای به­ کارگیری صحیح تکنولوژی در سبک زندگی سالم به منظور جلوگیری از وقوع مخاطرات ناشی از امواج الکترومغناطیسی حائز اهمیت است.

 

حفاظت کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

 

راه های حفاظت کودکان از زمان تولد تا دوران نوجوانی به شرح زیر است:

 • مراقبت والدین به هنگام استفاده از تجهیزات الکترونیکی در نزدیکی کودکان و پرهیز از مکالمات طولانی مدت با تلفن همراه در کنار آنها

 • خارج کردن دستگاه های الکترونیکی از محل استراحت کودکان و موقعیت دهی مناسب به تخت خواب آنها به دور از وسایل برقی منزل

 • این به هیچ وجه درست نیست که کودکان یک تلفن همراه مخصوص خودشان داشته باشند. مغز کودکان در حال رشد است و اثر امواج تلفن همراه بر آن بیشتر است. بهتر است کودکان جز در موارد ضروری با تلفن همراه خود صحبت نکنند. هر چه ابزارهای الکترونیکی دیرتر در اختیار آن ها قرار بگیرد ریسک مخاطرات سلامت کمتری  در طول دوران زندگی خود خواهند داشت.

 • حذف دستگاه مانیتور کودک به دلیل ارسال و دریافت مداوم امواج الکترومغناطیسی فرکانس بالا که باعث مخاطرات بر سلامت کودک و والدین می شود.

 • استفاده از لباس نوزاد ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My Shield به منظور حفظ اندام ها و سر کودک پس از تولد

 • استفاده از پشه بند ضد امواج مای شیلد My Shield برای نوزادان و کودکان به ویژه در محیط هایی که سطوح آلودگی امواج از 500 میکروات بر متر مربع بیشتر است.

 • مدیریت مدت زمان استفاده از تجهیزات الکترونیکی، کنسول های بازی بی سیم برای کودکان و نوجوانان

 • حذف گجت های پوشیدنی غیر ضروری از زندگی روزمره آنها مانند ساعت های هوشمند و …

 • خارج کردن تجهیزات الکترونیکی بی سیم از اتاق کودک مانند تلفن و مودم بی سیم

 • حذف مودم های وای فای و تجهیزات هوشمند از مدارس و مهد کودک ها

 • استفاده از کاور مودم Wi-Fi  به منظور کاهش امواج الکترومغناطیسی محیط زندگی

 • حذف تلفن بی سیم و جایگیزینی تلفن های معمولی در سبک زندگی روزمره

عضویت شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا در پیمان بین المللی امواج الکترومغناطیسی (International EMF Alliance)

اعضای پیمان بین المللی امواج الکترومغناطیسی (International EMF Alliance) در واقع گروهی هستند که هدف آنها آگاهی بخشی به عموم افراد پیرامون اثرات مضر فیزیکی و روانی استفاده از تلفن های همراه، Wi-Fi، تجهیزات کامپیوتری بی سیم، تلفن های بی سیم، استفاده بیش از حد از تجهیزات الکترونیکی و  همچنین دکل های مخابراتی مجاور منازل مسکونی است.
برای این منظور این گروه ابتدا خانه های خود را در برابر امواج الکترومغناطیسی ایمن می کنند و پس از آن به طور فعال با مقامات قانونی داخلی و محلی، نهاد های غیر انتفاعی، اساتید دانشگاه ها و … همکاری می نمایند.
این جنبش معتقد است که باید اقداماتی جهت حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی از آسیب پذیرترین افراد مانند کودکان، بانوان باردار، افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری های مزمن، افراد مبتلا به سرطان، حیوانات خانگی و افرادی که حساسیت الکتریکی دارند؛ بعمل آید.
بیش از 100 گروه مرتبط از 24 کشور عضو این پیمان هستند و پیشنهاد این گروه آن است تا سایرین نیز به این معاهده بپیوند و یا با نزدیکترین گروه جهت دریافت اطلاعات ارتیاط بگیرند. این گروه معتقد است با اگاهی بخشی به افراد، چشم اندازی از شهری را میتوان متصور شد که در آن شهروندان آگاه جهت ایجاد محیطی زندگی سالم و با کیفیت تلاش می کنند.

http://manhattanneighbors.org/website-lists/

لباس بارداری ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield

لباس بارداری ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield چیست و چه فوایدی دارد؟

در دنیای امروزی با پیشرفت های تکنولوژیکی و صنایع ارتباطی آلاینده های نوین و ورود آن به محیط پیرامون انسان ها روبه افزایش است. گسترش زیرساخت های ارتباطی و صنایع الکترونیکی منجر به افزایش نوعی از این آلاینده ها به نام آلودگی امواج الکترومغناطیس شده است. منابع متعدد امواج الکترومغناطیسی در پیرامون ما وجود دارند که ما و نسل های آینده مان را مورد پرتودهی قرار می دهند. منابعی مانند تلفن همراه، تلفن‌های بی‌سیم، مودم‌های وای فای منازل شخصی و همسایگان، لپ تاپ، تبلت، گجت های پوشیدنی، سیستم های هوشمند، آنتن های زیر ساخت های مخابراتی و … امواج الکترومغناطیسی از خود ساطع می کنند. میزان اثرپذیری افراد از امواج الکترومغناطیسی یکسان نبوده چرا که افراد حسایت های متفاوتی را دارند. در این میان برخی از افراد مانند کودکان و نوجوانان، نوزادان، افراد میان سال، بیماران و به طور ویژه مادران باردار به عنوان اقشار بحرانی محسوب می شوند. دوران بارداری دورانی حساس و تاثیرگذار در رشد جنین است و قرار گرفتن مداوم مادر در معرض امواج، مستقیما بر رشد مغزی جنین تاثیر می‌گذارد. آثار این امواج بعد از تولد مشهود خواهد بود که از جمله عوارض آن می‌توان به مشکلات برقراری ارتباط، مشکلات یادگیری و حافظه و مشکلات رفتاری اشاره کرد. ازاین‌رو، توسعه راهکارها و تولید محصولاتی که به نوعی بتواند گامی در جهت کاهش سطوح آلودگی امواج الکترومغناطیس بردارد، می‌تواند نقش چشمگیری در کنترل مخاطرات سلامت افراد را به ارمغان آورد.

شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا به عنوان یکی از مراکز فعال در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان کلینیک امواج، مفتخر است که توانسته است تنوعی از لباس بارداری ضد امواج مای شیلد MyShield را به مادران باردار عرضه نماید. لباس بارداری ضد امواج مای شیلد MyShield با ایجاد سپر محافظ، از جنین در برابر امواج الکترومغناطیسی حفاظت می نماید.

مکانیزم اثر لباس بارداری ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield 

لباس بارداری ضد امواج مای شیلد MyShield در واقع از سرشانه تا زیر شکم مادر را پوشش داده و از جنین محافظت می نماید. در حالی که گن های ضد امواج تنها به پوشاندن شکم اکتفا کرده و منجر به نفوذ امواج و تجمع آن در بدن مادر می شود.

انواع لباس بارداری ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield 

لباس بارداری ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield  دارای مدل های متعددی است که به چندی از آنها در این بخش اشاره می شود:

 

سارافون بارداری ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد MyShield 

سارافون بارداری ضد امواج برای آن دسته از بانوان و خانم هایی است که علاوه بر خاصیت ضد امواج به دنبال طرح و مدل هستند.

سارافون بارداری ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد MyShield  دارای سیستم محافظتی از هر دو سمت جلو و پشت است. بنابراین می توان آن را با اطمینان خاطر پوشید.

در طراحی دور این لباس به گونه ای است که می توانید آن را در سایز کمر دلخواه در موقع بارداری تغییر دهید. در سمت راست این لباس زیپی به طول 54 سانتی متر قرار دارد که از زیر بغل تا انتهای آن کشیده شده است. سهولت در پوشیدن و خارج کردن سارافون بارداری ضد امواج از دلایل قرار دادن این زیپ می باشد.

 

تیشرت بارداری ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد MyShield    

تیشرت بارداری ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد MyShield  به منظور حفاظت و ایمنی جنین توسط کلینیک_امواج ارائه شده است. ترکیب الیاف فلزی به همراه خاصیت ضد قارچ و ضد باکتریایی محصول، با ایجاد سپر در برابر امواج الکترومغناطیسی از قسمت شانه تا زیر شکم مادر را به طور کامل پوشش داده و از جنین محافظت می کند. توصیه می شود بانوان یک ماه قبل از اقدام به بارداری به منظور حفاظت در برابر آسیب های ناشی از امواج الکترومغناطیس از این محصول  استفاده نمایند.

تست کارایی حفاظتی لباس بارداری (پارچه) ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield 

لباس بارداری (پارچه) ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield  برپایه الیاف پلی استری بوده که توسط ذرات نقره با تکنیکی خاص پوشش داده شده است.  نتایج ارزیابی در آزمایشگاه های داخلی حاکی از کارایی حفاظتی این محصول تا 99 درصد تضعیف ارائه شده است.  

راهکارهای حفاظتی مادران باردار در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی

سلام،

اگر باردار هستید یا قصد اقدام به بارداری دارید، لطفا چند لحظه تامل کنید و با ما همراه باشید.

به نظر شما آیا امواج الکترومغناطیس بر بارداری و سلامت جنین تأثیرگذار است؟

لزوم و روش های حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی برای مادران باردار چیست؟

پیشرفت تکنولوژی و عرضه تجهیزات الکترونیکی نوین همراه با توسعه صنایع ارتباطی منجر به افزایش میزان آلودگی امواج الکترومغناطیسی در محیط زیست شده است. تحقیقات گسترده ­ای به‌منظور بررسی اثرات ناشی از آلودگی امواج الکترومغناطیسی و بافت بیولوژیک به خصوص در دوران بارداری و بر روی جنین صورت گرفته است. میزان اثر پذیری از امواج الکترومغناطیسی در هر فرد متفاوت است و علاوه بر فاکتورهای مربوط به امواج الکترومغناطیسی، عواملی چون سن، وزن، جثه افراد و … می تواند بر آن تاثیرگذار باشد.

 

اثرات آلودگی امواج الکترومغناطیسی بر جنین

 

 محققان معتقدند مواجهه مادران باردار با امواج الکترومغناطیسی منجر به اختلال در رشد مغز جنین، نقص رشد، نقص تکامل مغز، اختلالات یادگیری، بیش فعالی و اختلالات رفتاری در دوران کودکی می شود. بنابراین حفاظت از کودکان در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی از دوران جنینی تا پس از آن حائز اهمیت است.

 

اقدامات حفاظتی لازم قبل از اقدام به بارداری و در طی آن در برابر امواج الکترومغناطیسی

 

در این بخش اقدامات حفاظتی لازم قبل از دوران بارداری و حین آن جهت حفاظت جنین در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی مطرح می شود. خوشبختانه امروزه پیشرفت های صنعت نساجی پوشش هایی را عرضه داشته که در واقع امکان حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی برای اقشار خاص مانند مادران باردار، جنین و همچنین آقایان فراهم آورده است.

حفاظت در برابر آلودگی ناشی از امواج الکترومغناطیسی از زمان قبل از اقدام به بارداری؛ به دلیل اثرات منفی امواج بر روی کیفیت، کمیت، مورفولوژی و میزان تحرک اسپرم ها؛ حائز اهمیت می­باشد. ازآنجایی‌که مواجهه با این امواج در آقایان منجر به عقیمی موقت می‌شود، بهتر است دو ماه قبل از اقدام به بارداری همگام با به‌کارگیری اقدامات حفاظت فردی، از پوشش های ضد امواج از جمله لباس‌های زیر ضد امواج الکترومغناطیسی جهت حفاظت از ناحیه تناسلی و لباس های بارداری ضد امواج الکترومغناطیسی برای حفاظت از رحم استفاده شود.

          لباس های زیر ضد امواج

 

خانم‌های باردار و روند اثرپذیری جنین از امواج الکترومغناطیسی

 

در دوران جنینی، پرتوگیری جنین، ناشی از مواجهه مادر با منابع امواج الکترومغناطیسی محل زندگی و کار است. لذا لازم است مطالعات پژوهشی بر روی توزیع جذب انرژی ویژه و دما در دوران بارداری، متمرکز شود و تا زمانی که شواهد قطعی ارائه نشده است مادران باردار باید مراقبت های بیشتری به منظور حفاظت جنین خود به عمل آورند. با توجه به اینکه گردش خون در جنین، جدا از گردش خون مادر است، اما گرمای تولید­شده ناشی از مواجهه با امواج الکترومغناطیسی تا حد زیادی از طریق جفت منتقل می­شود. افزایش زیاد دما در طــول بــارداری می­تواند باعث مرگ و سقط جنین شود.

 

اقدامات حفاظتی در برابر امواج الکترومغناطیسی در دوران باداری

 

سوالات متعددی برای مادران باردار مطرح می شود که هدف ما پاسخ دادن به آنها و راهنمایی مادران عزیز است. سوالاتی از قبیل "آیا اینترنت گوشی برای جنین ضرر دارد؟"، " کارایی حفاظتی لباس های ضد امواج به چه صورت است؟"، " فاصله ایمن تلفن همراه از بدن مادر باردار چقدر است؟" و … . پس اگر باردار هستید لازم است به­ منظور جلوگیری از اثرات مخرب امواج الکترومغناطیسی بر جنین، اقدامات حفاظتی زیر را انجام دهید:

 • تنها در شرایط اضطرار از تلفن همراه استفاده نموده و مدت زمان مکالمه با تلفن همراه را کاهش داده و در سایر مواقع آن را در حالت پرواز قرار دهید. در صورت امکان پیام کوتاه ارسال نمایید.
 • از تلفن ثابت به منظور مکالمات خود استفاده نمایید.
 • به منظور مکالمه با تلفن همراه از بلندگوی دستگاه یا هندزفری (ترجیحا هندزفری لوله ای) استفاده نمایید. تلفن همراه باید در دورترین فاصله ممکن نسبت به شما قرار گیرد.
 • اگر از هدست استفاده نمی کنید وقتی شماره می گیرید اجازه دهید اول تلفن همراه تان وصل و ارتباط با طرف مقابل برقرار شود سپس آن را روی گوش تان قرار دهید در این صورت تحت اشعه مضر کمتری قرار می گیرید.
 • درگاه های ارتباطی مانند اتصالات Wi-Fi، بلوتوث و دیتای گوشی را در موارد غیر ضروری غیر فعال کنید.
 • استفاده از اینترنت خط برای جنین مخاطره آفرین است چرا که به دلیل تغییرات میزان آنتن دهی امکان مواجهه با امواج بیشتر بوده لذا در صورت نیاز به مودم بی سیم متصل شوید.
 • از قرار دادن تلفن همراه در مجاورت بدن، جیب پیراهن و به خصوص در نواحی شکم خودداری کنید. قرار دادن تلفن همراه در مجاورت سر و بدن به هنگام خواب نیز مخاطره آفرین است. لذا به هنگام شارژ آن را در فاصله ای دورتر از بدن خود قرار دهید.
 • در روزهای ابری و نواحی مرطوب از تلفن همراه تا حد امکان کمتر استفاده کنید.
 • از پوشاندن آنتن تلفن همراه و قراردادن آن در پوشش های فلزی خودداری کنید.
 • از تلفن همراه در فضاهایی که آنتن دهی کافی ندارد استفاده نکنید. استفاده از تلفن همراه در وسایل نقلیه و آسانسور به دلیل بدنه فلزی، محبوس شدن امواج  و تغییرات میزان آنتن دهی منجر به افزایش میزان پرتوگیری می شود.
 • تلفن بی سیم را از زندگی روزمره خود حذف نمایید و از تلفن های معمولی استفاده کنید.  استفاده از تلفن بی سم معادل آن است که یک دکل مخابراتی داخل منزل شما در حال انتشار امواج الکترومغناطیسی است.
 • مودم های بی سیم را در دورترین نقطه منزل نسبت به نشینمن و اتاق خواب قرار دهید و بهتر است از پوشش های ضد امواج الکترومغناطیسی مانند کاور Wi-Fi ضد امواج جهت پوشاندن مودم و کاهش شدت و دفع امواج مضر مودم استفاده نمایید.
 • به هنگام استفاده از لپ تاپ آن را بر روی پا قرار ندهید و فاصله 20 سانتی متری از بدن را رعایت نموده و از پوشش های ضد امواج الکترومغناطیسی جهت پوشش دهی شکم استفاده نمایید.
 • از لپ تاپ و گوشی در حال شارژ استفاده نکنید.
 • به منظور اتصال به اینترنت از کابل LAN استفاده نمایید.
 • منابع امواج الکترومغناطیسی را از محل خواب و استراحت خود دور نمایید و از اتصال دائمی لوازم برقی به پریز خود داری نمایید چرا که حتی اگر از آن ها استفاده نکنید، میدان های الکتریکی اطراف این دستگاه ها می تواند مخاطره افرین باشد.
 • شدت میدان های الکترومغناطیسی اطراف سشوار، ماشین لباسشویی و… بسیار زیاد است. لذا لازم است تمام افراد از خشک کردن مو با استفاده از سشوار اجتناب نمایند
 • تا جایی که ممکن است برنامه های کاربردی تلفن همراه، موسیقی و ویدئو را به صورت آفلاین اجرا نمایید.
 • از گجت های همراه و تجهیزات جانبی کامپیوتر بی سیم خودداری نمایید.
 • کنسول های بازی بی سیم یکی از منابع آلودگی امواج الکترومغناطیسی هستند که لازم است از آنها دوری شود.
 •  امواج بالای موبایل آسیب جدی به سلولهای در حال شکل گیری و دی ان ای وارد می نماید بهتر است خانم های باردار در طول ایام بارداری تلفن همراه و سایر تجهیزات الکترونیکی را از خود دور نگه داشته خصوصا در هنگام زنگ خوردن تلفن همراه یا برقرار شدن تماس که بیشترین میزان موج ارسال می شود، در نزدیکی بدن آنها نباشد و در ایام بارداری در مناطق کم موج شهری بوده و یا از لباس های محافظ ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My shield برای خانم های باردار استفاده نمایند.

                                                                                                  لباس بارداری ضد امواج

 

لباس بارداری ضد امواج از طریق منعکس کردن امواج الکترومغناطیسی، از آسیب پذیری جنین در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی جلوگیری می نماید.

 

 • لازم است آقایان 3 ماه قبل از اقدام به بارداری از لباس زیر ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My Shield به منظور حفظ اندام تناسلی و به دنبال آن کیفیت اسپرم و مورفولوژی آن به همراه رعایت نکات ایمنی جهت استفاده از تجهیزات الکترونیکی، استفاده نمایند.

تهیه کننده: ساحل ربیعی، کارشناس ارشد حفاظت و ایمنی پرتویی

رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield

رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield  


کلید واژه ها : رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس، امواج الکترومغناطیس، آلودگی امواج الکترومغناطیس، کلینیک امواج
شاید واژه رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس به گوشتان خورده باشد. در ادامه این متن به یکی از تولیدات دانش بنیان تحت عنوان رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield پرداخته می شود. امروزه آلاینده های نوین در دنیا رو به افزایش بوده و این امر سبب بروز مشکلاتی در زندگی افراد شده است. گسترش زیرساخت های ارتباطی و صنایع منجر به افزایش نوعی از این آلاینده ها به نام آلودگی  امواج الکترومغناطیس شده است. منابعی مانند تلفن همراه، تلفن‌های بی‌سیم، مودم‌های وای فای منازل شخصی و همسایگان، آنتن های بی تی اس و … امواج الکترومغناطیسی از خود ساطع می کنند. نتایج مطالعات پژوهشگران و دانشمندان حاکی از آن است که  امواج الکترومغناطیس حتی در سطوح کم می‌تواند تأثیرات مخربی بر سلامت انسان داشته و در برخی موارد روند شیوع و گسترش بیماری ها را تسریع می کنند. ازاین‌رو، توسعه راهکارها و تولید محصولاتی که به نوعی بتواند گامی در جهت کاهش سطوح آلودگی امواج الکترومغناطیس بردارد، می‌تواند نقش چشمگیری در کنترل مخاطرات سلامت افراد را به ارمغان آورد.
شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا به عنوان یکی از مراکز فعال در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان کلینیک امواج، مفتخر است که توانسته برای اولین بار رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield  را با همکاری کارخانه رنگ و رزین الوان به صورت مشترک در داخل کشور تولید نماید. در واقع استفاده از رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس بر روی سطوح ساختمانی، باعث کاهش شدت آلودگی امواج الکترومغناطیس شده و از این رو محیطی ایمن در برابر آن را فراهم می آورد.


مشخصات رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield  


رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield  دارای مشخصه های شیمیایی و فیزیکی یک رنگ ایده آل است. این محصول با محیط زیست سازگاری داشته و در برابر آلودگی های امواج الکترومغناطیسی در فرکانس های بالا (RF) و یا میدان های الکتریکی در فرکانس های پایین (ELF) کارایی حفاظتی بالایی دارد. هر یک کیلوگرم رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس قابلیت پوشش دهی 5 تا 7 متر مربع را دارا است.

کاربرد رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield


 یکی از راه های نفوذ امواج الکترومغناطیسی منتشر شده از منابع خارج ساختمان (مانند آنتن های بی تی اس و  دکل های مخابراتی)  دیوارهای ساختمان هستند. رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield  در واقع با قابلیت پوشش دهی دیوارهای داخلی و خارجی، می تواند نقش موثری را جهت کاهش شدت آلودگی امواج الکترومغناطیس ایفا نماید. از رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس می توان برای پوشش دهی سقف و کف اتاق ها استفاده نمود. پس از اعمال رنگ ضد امواج بر روی سطوح ساختمانی، استفاده از پوشش های رنگی و کاغذی معمولی به سادگی امکان پذیر است.
از رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیسی می توان برای محافظت کل ساختمان، منازل مسکونی، اتاق خواب، اتاق کودک، اتاق نشیمن و همچنین ساختمان های اداری، مراکز آموزشی و سایر نواحی استفاده نمود.

تست کارایی حفاظتی رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield  


رنگ نانویی ضد امواج الکترومغناطیس مای شیلد MyShield  برپایه ترکیبات کربنی تولید شده و در تست های مختلف موفقیت چشمگیری داشته است. بررسی کارایی حفاظتی کامپوزیت ابتدا به روش Indoor توسط دستگاه های اندازه گیری شدت میدان مورد آزمون قرار گرفته و سپس محصول در آزمایشگاه های ایزوله اندازه گیری شیلدینگ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اتاق آنتن دانشگاه تهران و مرکز تحقیقات آفاق در دانشگاه علم و صنعت و همچنین آزمایشگاه SIMT در شانگهای چین مورد ارزیابی واقع شده است. نتایج ارزیابی کارایی شیلدینگ این محصول را تا 99 درصد تضعیف بیان کرده است.

حضور شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا (کلینیک امواج) درنمایشگاه دائمی فناوری نانوتکنولوژی ایران در چین (INCC) واقع در پارک صنعتی سوچو

حضور شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا (کلینیک امواج) درنمایشگاه دائمی فناوری نانوتکنولوژی ایران در چین (INCC) واقع در پارک صنعتی سوچو

حضور شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا (کلینیک امواج) درنمایشگاه دائمی فناوری نانوتکنولوژی ایران در چین (INCC) واقع در پارک صنعتی سوچو


هفت شرکت ایرانی فعال در حوزه‌ی فناوری‌ نانو محصولات و توانمندی خود را در نمایشگاه فناوری‌ نانو شانگهای در چین عرضه کردند. با توجه به اهمیت آلودگی امواج الکترومغناطیس و ایمن سازی ساختمان ها در برابر این آلودگی نوین، شرکت سلامت سینا نیز تحت عنوان کلینیک امواج (Wavesclinic) در میان این هفت شرکت قرار داشت و به ارائه رنگ نانویی ضد امواج با برند تجاری مای شیلد (my shield) پرداخت.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هفت شرکت فناور ایرانی نانو محصولات و توانمندی خود را در نمایشگاه فناوری‌ نانوی شانگهای در چین عرضه کردند. این شرکت‌ها روز چهارشنبه 26 اردیبهشت در نشستی که با حضور شرکت‌های چینی در پاویون ملی ایران در شهر شانگهای برگزار شد، توانمندی‌ها و محصولات خود را برای طرف چینی عرضه و معرفی نمودند تا فرصت‌های همکاری مشترک میان طرفین شناسایی شود.

این نمایشگاه با هدف توسعه همکاری بین ایران و چین در زمینه فناوری نانو برگزار شده است و با توجه به اینکه محصولات ضد امواج الکترومغناطیس کلینیک امواج بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان خارجی قرار گرفت، امید می رود که از این پس فضای بهتری در عرصه صادرات این محصولات ایجاد شود.

این سومین حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه نانو شانگهای است. این نمایشگاه در سالیان گذشته، با توجه به تمرکز بر فناوری نانو بازدید کننده‌های بسیاری از سراسر چین پذیرا بوده ‌است. گفتنی است حضور شرکت‌های فناور ایرانی در سال‌های قبل در این نمایشگاه موجب عقد قرارداد تجاری میان این شرکت‌ها و شرکت‌های علاقه‌مند چینی شده‌است.

حضور شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا (کلینیک امواج) درنمایشگاه دائمی فناوری نانوتکنولوژی ایران در چین (INCC) واقع در پارک صنعتی سوچو

حضور شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا در بیست ویکمین دوره از رویداد بین المللی نمایشگاه ایران هلث، 29 خرداد الی 1 تیر 97

حضور شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا در بیست ویکمین دوره از رویداد بین المللی نمایشگاه ایران هلث

بیست ویکمین دوره از رویداد بین المللی نمایشگاه ایران هلث، در زمینه تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، دارویی و خدمات مرتبط با بخش سلامت از 29 خرداد الی 1 تیر 97 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار گردید. شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا تحت عنوان کلینیک امواج به عنوان یکی از پیشگامان سلامت در عرصه ایمن سازی در برابر آلودگی های الکترومغناطیسی با نام تجاری مای شیلد (My Shield) در حوزه ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیس، مورد استقبال پژوهشگران، تولیدکنندگان، فروشندگان و فعالان حوزه سلامت قرار گرفت.

نمایشگاه بین المللی ایران هلث، با 18 سال سابقه، به عنوان دومین رخداد بزرگ در حوزه تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، دارویی و خدمات سلامت در منطقه است که بصورت سالانه در حوزه سلامت و با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران و همکاری شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اردیبهشت ماه هر سال در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد و سالانه بیش از 20000 نفر از این نمایشگاه بازدید به عمل می آورند. این نمایشگاه فرصتی را فراهم می آورد تا فعالان این حوزه بتوانند ارتباط بهتری با مدیران بیمارستان ها و مراکز درمانی در سطح کشور برقرار کنند. به نمایش گذاشتن توانمندی های صنعت سلامت ایران، رونمایی از فناوری های روز دنیا، ارتقای توریسم درمانی، حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان نخبه و ارتباط با مراکز درمانی و آموزشی، از جمله اهداف مدنظر جهت برگزاری نمایشگاه است.

امروزه با توجه به افزایش روزافزون ابزارهای دیجیتال، ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کلینیک امواج به عنوان جامع ترین مرکز خدمات رسانی در این حوزه با حضور در این نمایشگاه و همچنین شرکت در نشست های تجاری و کنفرانس ها و برنامه های جانبی، علاوه بر ارتقاء سطح دانش و آگاهی تولیدکنندگان و پژوهشگران، بستر مناسبی جهت آشنایی، تعامل و توسعه فعالان حوزه سلامت فراهم آورد.

http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/08/photo_2018-07-04_12-57-58.jpg

حضور شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا در اولین نمایشگاه تخصصی بین المللی سلامت ایمنی و محیط زیست، ساختمان، ساخت و ساز و عملیات عمرانی

حضور شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا در اولین نمایشگاه تخصصی بین المللی سلامت ایمنی و محیط زیست، ساختمان، ساخت و ساز و عملیات عمرانی

حضور شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا در اولین نمایشگاه تخصصی بین المللی سلامت ایمنی و محیط زیست، ساختمان، ساخت و ساز و عملیات عمرانی

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

5 تا 7 اسفند ماه

بازدید دکتر ملک زاده و همراهانشان از غرفه شرکت دانش بنیان سلامت سینا در دومین کنگره نوآوری و فناوری سلامت

بازدید دکتر ملک زاده و همراهانشان از غرفه شرکت دانش بنیان سلامت سینا در دومین کنگره نوآوری و فناوری سلامت

دومین کنگره نوآوری و فناوری سلامت در تاریخ 24 بهمن ماه 1396با همکاری دانشگاه شهیدبهشتی و دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا به عنوان واحد فناور در حوزه همایش در این کنگره شرکت داشت و به معرفی خدمات و محصولات خود در حوزه سلامت پرداخت که مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.

دکتر ملک زاده معاونت محترم وزیر در بازدید از این غرفه ضمن ابراز علاقه مندی به خدمات و محصولات ارائه شده از طرف شرکت سلامت سینا، به اهمیت لزوم ترویج سبک زندگی سالم در جامعه تاکید داشتند.

ایرنا – جلوگیری ازنفوذ امواج به منزل با رنگ و برچسب نانویی توسط شرکت دانش بنیان صورت گرفت؛ جلوگیری ازنفوذ امواج به منزل با رنگ و برچسب نانویی

جلوگیری ازنفوذ امواج به منزل با رنگ و برچسب نانویی توسط شرکت دانش بنیان صورت گرفت؛ جلوگیری ازنفوذ امواج به منزل با رنگ و برچسب نانویی

تهران-ایرنا-یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف موفق به تولید محصولاتی شامل رنگ و برچسب های نانویی ضدامواج برای جلوگیری از ورود امواج مخرب به منازل و بناهای تجاری شده است.

[جلوگیری ازنفوذ امواج به منزل با رنگ و برچسب نانویی]

محققان این شرکت دانش بنیان از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با ثبت 5 اختراع در زمینه مقاوم سازی ساختمان ها در برابر امواج توانسته اند محصولاتی جدید را با هدف ارتقای سلامت جامعه به بازار عرضه کنند. این شرکت که همچنین در زمینه تولید منسوجات و پوشاک ضدامواج نیز فعالیت می کند، با حضور محققان و دانش آموختگانی از دانشگاه های صنعتی شریف، امیرکبیر، تهران و کاشان در رشته های مختلف نانوشیمی، نانوفناوری، نانوالکترونیک، فیزیک هسته ای گرایش بهداشت امواج و دیگر رشته های مرتبط شکل گرفته و یکی از اعضای هیات مدیره عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف است. مدیر روابط عمومی شرکت دانش بنیان سلامت سینا روز سه شنبه در مورد تاریخچه فعالیت های آن به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این شرکت سه سال قبل فعالیت کارآفرینی خود را به عنوان یک شرکت دانش بنیان در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف آغاز کرد و از یک ماه قبل در پارک علم و فناوری دانشگاه شریف مستقر است.

*12 سال پشتوانه علمی برای رسیدن به محصول

دکتر ندا حیدری افزود: از نظر تحقیقاتی و پشتوانه علمی 12 سال در این زمینه کار شده است و امروز به خدمات و محصولات ارائه راهکار های ایمن سازی در برابر امواج دست یافته ایم.

«این راهکارها شامل خدمات شیلدینگ (سپرسازی) امواج الکترومغناطیس همچنین پایش میزان آلودگی امواج محیطی است و توانسته ایم در ارائه محصولات ثبت اختراع شده در دو دسته محافظ های فردی شامل انواع منسوجات و پارچه های ضدامواج و حفاظت محیط شامل رنگ های ضد امواج، برچسب شیشه، کاغذ دیواری و دیوارپوش های ضدامواج به تولید صنعتی دست یابیم». مدیر تحقیق و توسعه این شرکت نیز گفت: از چند سال قبل آلودگی های الکترومغناطیسی در اطراف ما افزایش یافته، کار ما این است که افراد و محیط را در برابر این امواج سالم سازی کنیم.

دکتر علی صدیقی افزود: مکانیزم کار اینطور است که از پوشش های ضد امواج برای وارد نشدن امواج به بدن استفاده کرده ایم و همین فناوری در لباس های ما آنها را به یک سپر تبدیل کرده و به این ترتیب 99 درصد امواج دفع می شود.

وی گفت: در محصولات پوشاک، ما از الیاف فلزی استفاده کرده ایم و فلز نقره که در بعضی از این محصولات به کار رفته خاصیت کشسانی بالایی دارد که باعث راحتی بیشتر پارچه بافته شده خواهد شد.

صدیقی در مورد رنگ های ضدامواج نیز گفت: رنگ نانویی ضد امواج یکی از راهکارهای پیشگیری از آسیب امواج الکترومغناطیس بوده و می‌ توان از آن روی سطوح ساختمانی با لایه‌های نازک تر استفاده کرد و شدت ورود امواج الکترومغناطیس خارجی را کاهش داد.

صدیقی یادآور شد: ما تلفیقی از خدمت و محصول را ارائه می دهیم؛ مثلا اگر کسی برای جلوگیری از نفوذ امواج به داخل منزل خود مراجعه کند ابتدا کارشناس شدت امواج محیطی را اندازه گیری کرده و بعد با توجه به منابع امواج و جهت ورود موج راهکارهای کاهش شدت امواج را ارائه می دهند.

***هدف؛ ارتقای سلامت خانواده و جامعه

حیدری در مورد فروش محصولات توضیح داد: فروش محصولات از سه سال قبل آغاز شد و امروز در مرحله توسعه محصولات هستیم و بسته به نیاز جامعه مجموعه از محصولات ضد امواج را ارئه می دهیم؛ مثلا با توجه به آسیب پذیری ویژه نوزادان تازه متولد شده، مجموعه لباس نوزاد را به تازگی به سبد محصولات خود اضافه کرده ایم، یا پد سینه را به تازگی معرفی کرده ایم زیرا بر اساس تحقیقات انجام شده امواج در احتمال ابتلا به سرطان سینه نیز نقش دارند.

مدیر روابط عمومی این شرکت در مورد نمایندگی های آن گفت: ما در اصفهان، شیراز و مشهد نمایندگی داریم و به دلیل این که استفاده از این محصولات به خدمات و آموزش هایی نیاز دارد، فروش محصولات باید از طرف شرکت و یا نمایندگی هایی باشد که آموزش کامل دیده اند.

هدف این مجموعه ارتقای سطح سلامت خانوار است به همین دلیل آموزش های لازم به خانم های باردار ارائه می شود همچنین با همکاری خوبی که با سازمان ملی یونسکو داریم دانش آموزان منتخب مدارس نیز در این رابطه آموزش های لازم را برای ارتقای سبک زندگی سالم می بینند.

حیدری در مورد قیمت این لباس ها توضیح داد: سه مدل مختلف در لباس ها داریم؛ مدل هایی که الیاف فلزی دیگری به غیر از نقره به کار رفته ارزان تر هستند ولی لباس هایی که الیاف نقره ای در آنها به کار رفته است، کمی گران تر هستند؛ به این دلیل که فلز نقره قابلیت نازک شدن دارد که بافت پارچه را بسیار نرم و راحت می کند. البته هر سه محصول خاصیت بازتاب امواج را دارد. ولی در الیاف نقره بافت پارچه نرم و راحت تر و همچنین به دلیل خواص نقره این محصول ضدقارچ و باکتری است.

وی در مورد مراحل تولید این لباس ها گفت: پیش از رسیدن به فروش حدود 12 سال گروهی متشکل از 6 کارشناس در واحد تحقیق و توسعه و 4 نفر هم در بخش های اداری و مدیریت کار می کردند، اکنون به بلوغ دانش فنی رسیده و روی فروش و تجاری سازی متمرکز شده ایم. همچنین تاکنون برای 5 محصول شامل رنگ نانویی ضدامواج، پنل گچی ضدامواج، برچسب شیشه ضدامواج، کاغذدیواری ضدامواج و دیوارپوش ضدامواج موفق به ثبت اختراع شده ایم.

***مشکلات شرکت های دانش بنیان

حیدری در مورد مشکلات شرکت های دانش بنیان نیز گفت: حمایت برای مجوزهای دانش بنیان شدن حدود 1 سال طول کشید که زمان نسبتا زیاد و روند دشواری داشت بعد از آن تسهیلاتی که قرار بود داده شود به اندازه ای که انتظار داشتیم نبود.

وی افزود: ضمن اینکه محصولات ما در دنیا جدید است و این مبحث را همزمان با کشورهای پیشرفته داریم در کشور پیاده می کنیم به همین دلیل استانداردها و ضوابط قانونی هنوز برای آن وجود ندارد و بدون ضوابط قانونی به دشواری می توان مهندسی را مجاب به استفاده از این مواد در کار خود کرد؛ در حالی که در دنیا ساختمان سبز در برابر امواج موضوعی جاافتاده است و در بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا این موضوع یکی از موضوعات اصولی است که خریداران هنگام خرید منزل به آن توجه می کنند.

صدیقی نیز گفت: مشکل دیگر قول بعضی از نهادها در مورد قرار گرفتن محصولات پوشاک در رده تجهیزات پزشکی بود که بیش از 2 سال وقت صرف آن کردیم ولی در نهایت گفتند این لباس ها جزء تجهیزات پزشکی نیست.

خبرنگار: منصوره شوشتری انتشار: گلشن


لینک خبر

سخنرانی جناب آقای دکتر نظری در نشست تخصصی ارتقا و آگاهی بخشی در حوزه سرطان در محل کمیسیون یونسکو

سخنرانی جناب آقای دکتر نظری رئیس هیئت مدیره شرکت سلامت سینا در نشست تخصصی ارتقا و آگاهی بخشی در حوزه سرطان در محل کمیسیون یونسکو

نشست تخصصی با عنوان ((ارتقا آگاهی بخشی در حوزه سرطان)) در تاریخ 14 بهمن 1396 با حضور جمعی از اساتید صاحب نظر در حوزه سرطان و توسط کمیسیون ملی یونسکو با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و کرسی تاریخ طب سنتی یونسکو در فرهنگستان علوم پزشکی ایران برگزار گردید.

در این نشست مدیران ارشد شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا حضور داشتند و جناب آقای دکتر محمدرضا نظری رئیس هیئت مدیره نیز سخنرانی را در حوزه عوارض امواج الکترومغناطیس ایراد فرمودند.

سخنرانی دکتر علی زینلی و حضور شرکت دانش بنیان سلامت سینا در همایش پویش ملی مبارزه با سرطان با حضور جمعی از پزشکان و متخصصان این حوزه در شیراز

سخنرانی دکتر علی زینلی و حضور شرکت دانش بنیان سلامت سینا در همایش پویش ملی مبارزه با سرطان با حضور جمعی از پزشکان و متخصصان این حوزه در شیراز

همایش پویش ملی مبارزه با سرطان با حضور جمعی از پزشکان و متخصصان این حوزه در شیراز آغاز به کار کرد. رویکرد این همایش پرداختن به اهمیت سرطان، برنامه ها و در نهایت اهدافی است که افراد و مسئولان باید در زمینه سرطان در نظر داشته باشند. نکته مهم این است که در صورتی می توانیم درمقابل این بیماری موفق باشیم که هر کس در زمینه مراقبت های فردی اقدامات لازم را انجام دهد همچنین مراقبت هایی نیز توسط جامعه و سیاست گذاران انجام شود.

شرکت دانش بنیان سلامت سینا نیز با نگاهی که در زمینه ارتقا سلامت جامعه دارد همچون گذشته سعی در حضور فعال و کمک به برگزاری هرچه مفیدتر این همایش ها نموده است. در این راستا جناب آقای دکتر علی زینلی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان سلامت سینا با سخنرانی در بخش افتتاحیه همایش پویش ملی مبارزه با سرطان اهدافی را در زمینه ارتقا سلامت جامعه مطرح نمودند. سخنرانی ایشان در روز دوم همایش در میان جمعی از پزشکان استان فارس نیز شایان توجه است.

برگزاری کارگاه آموزش ایمن سازی در برابر امواج برای مادران باردار در محل بیمارستان آتیه

برگزاری کارگاه آموزش ایمن سازی در برابر امواج برای مادران باردار در محل بیمارستان آتیه توسط شرکت سلامت سینا

روز پنجشنبه 21 دی 1396 دوره آموزشی ایمن سازی در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیس با رویکرد آموزش مادران باردار در جهت حفظ سلامت جنین و ارتقا سطح سلامت جامعه در بیمارستان آتیه تهران و با همکاری شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا برگزار شد.

در این جلسه در رابطه با تاثیر امواج الکترومغناطیس بر سلامت انسان و اهمیت به کارگیری راهکارهای محافظتی در دوران بارداری و توصیه هایی لازم برای حفظ هرچه بیشتر سلامت مادر و جنین به شرکت کنندگان ارائه شد. همچنین محصولات و امکانات موجود در کشور در زمینه ایمن سازی در برابر امواج از جمله لباس بارداری، لباس نوزاد، لباس زیر آقایان، کاور وای فای، رنگ، برچسب شیشه و کاغذ دیواری ضدامواج معرفی شدند که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت. با توجه به استقبال مخاطبین قرار است این مبحث در برنامه آموزشی مادران باردار قرارگیرد و این دوره ها در ماه های بعد نیز برگزار خواهند شد.

برگزاری کارگاه آموزش ایمن سازی در برابر امواج برای مادران باردار در محل بیمارستان بهمن

برگزاری کارگاه آموزش ایمن سازی در برابر امواج برای مادران باردار در محل بیمارستان بهمن

روز شنبه 19 دی 1396 دوره آموزشی ایمن سازی در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیس با رویکرد آموزش مادران باردار در جهت حفظ سلامت جنین و ارتقا سطح سلامت جامعه در بیمارستان بهمن تهران و با همکاری شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا برگزار شد.

در این جلسه در رابطه با تاثیر امواج الکترومغناطیس بر سلامت انسان و اهمیت به کارگیری راهکارهای محافظتی در دوران بارداری و توصیه هایی لازم برای حفظ هرچه بیشتر سلامت مادر و جنین به شرکت کنندگان ارائه شد. همچنین محصولات و امکانات موجود در کشور در زمینه ایمن سازی در برابر امواج از جمله لباس بارداری، لباس نوزاد، لباس زیر آقایان، کاور وای فای، رنگ، برچسب شیشه و کاغذ دیواری ضدامواج معرفی شدند که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت. با توجه به استقبال مخاطبین قرار است این مبحث در برنامه آموزشی مادران باردار قرارگیرد و این دوره ها در ماه های بعد نیز برگزار خواهند شد.

برگزای دوره آموزشی ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی برای مادران باردار در مرکز مشاوره و خدمات مامایى سلامت مادران

راهکارهای حفاظتی مادران باردار در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی

در روز سه شنبه 12 دی 1396 دوره آموزشی ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی برای مادران باردار در مرکز مشاوره و خدمات مامایى سلامت مادران برگزار شد.

مرکز مشاوره و خدمات مامایى سلامت مادران به مدیریت سرکار خانم دکتر روستا (www.iranbirth.com) در گذشته با توجه به اهمیت عوارض امواج الکترومغناطیس در ایام بارداری، اقدام به سنجش میزان امواج الکترومغناطیس و کاهش این امواج تا حد مجاز نموده است.

همچنین در این مرکز با همکاری شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا در هنگام آموزش خانم های باردار نکات ایمنی استفاده از دستگاه های مولد امواج الکترومغناطیسی و راهکارهای عملی کاهش عوارض آن نیز آموزش داده می شود.

در این راستا روز سه شنبه 12 دی ماه 1396 با حضور مدیر آموزش شرکت سلامت سینا در مرکز سلامت مادران کلاس آموزشی ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیس برگزار شد که با استقبال شرکت کنندگان همراه بود.

برگزاری کارگاه زیست بوم دانش بنیان در حوزه نانو به منظور انتقال تربیات یک کارافرین موفقاف دکتر زینلی مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا

برگزاری کارگاه زیست بوم دانش بنیان در حوزه نانو به منظور انتقال تربیات یک کارافرین موفقاف دکتر زینلی مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا

روز چهارشنبه مورخ 27 دی ماه سال 96 دکتر علی زینلی عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا با برگزاری کارگاه زیست بوم دانش بنیان در حوزه نانو، ماحصل تجربیات کارآفرینی خود را در اختیار حضار گذاشت. این جلسه با محوریت مراحل ثبت شرکت دانش بنیان، نحوه استقرار در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، مراحل اخذ تاییدیه و مجوز، الزامات شرکت های دانش بنیان نوپا و صنعتی، چارت سازمانی شرکت های دانش بنیان، مزایا و معافیت های شرکت های دانش بنیان و دشواری ها و همچنین حوزه های جذاب سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان برگزار شد.

برگزاری دوره آموزشی ایمن سازی دربرابر آلودگی امواج الکترومغناطیس با رویکرد آموزش پرسنل بیمارستان در جهت حفظ سلامت خود و بیماران و ارتقا سطح سلامت جامعه در بیمارستان بهمن تهران توسط شرکت سلامت سینا

برگزاری دوره آموزشی ایمن سازی دربرابر آلودگی امواج الکترومغناطیس با رویکرد آموزش پرسنل بیمارستان در جهت حفظ سلامت خود و بیماران و ارتقا سطح سلامت جامعه در بیمارستان بهمن تهران توسط شرکت سلامت سینا

روز شنبه 2 دی 1396 دوره آموزشی ایمن سازی در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیس با رویکرد آموزش پرسنل بیمارستان در جهت حفظ سلامت خود و بیماران و ارتقا سطح سلامت جامعه در بیمارستان بهمن تهران و با همکاری شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا برگزار شد.

در این جلسه در رابطه با تاثیر امواج الکترومغناطیس بر سلامت انسان، اهمیت به کارگیری راهکارهای حفاظتی، توصیه هایی لازم برای حفظ هرچه بیشتر سلامت پرسنل و بیماران و تاثیر این امواج در روند بهبود بیماری به شرکت کنندگان اطلاعاتی ارائه شد. همچنین محصولات و امکانات موجود در کشور در زمینه ایمن سازی در برابر امواج از جمله لباس بارداری، لباس نوزاد، لباس زیر آقایان، کاور وای فای، رنگ، برچسب شیشه و کاغذ دیواری ضدامواج معرفی شدند که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت. با توجه به استقبال مخاطبین قرار است این مبحث در برنامه آموزشی پرسنل قرارگیرد و این دوره ها در ماه های بعد نیز برگزار خواهند شد.

حضور شرکت توسعه فناوریهای نوین سلامت سینا در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار در محل نمایشگاههای بین المللی تهران

حضور شرکت توسعه فناوریهای نوین سلامت سینا در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار در محل نمایشگاههای بین المللی تهران

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار به عنوان بزرگترین رویداد پژوهشی و فناوری کشور، سالانه با حضور جمع زیادی از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و شرکت‌های توانمند داخلی برپا می‌شود، فرصت بسیار مغتنمی است تا فعالین این حوزه دستاوردها و خدمات خود را در معرض بازدید استادان، دانشجویان سرمایه‌گذاران و دست‌اندرکاران و متخصصان این عرصه قرار دهند.

همچنین با در نظر گرفتن روند تقاضای بازارها و سمت و سوی رشد این عرصه، فعالیت‌ها و نوآوری‌های آتی خود را معرفی نمایند.

شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا ضمن حضور در این نمایشگاه، محصولات و خدمات خود را به علاقمندان عرضه نمود.

بازدید دانشجویان رشته نانو تکنولوژی دانشگاه کاشان از شرکت دانش بنیان سلامت سینا

بازدید دانشجویان دانشگاه کاشان از شرکت سلامت سینا

در بازدیدی که دانشجویان رشته نانو تکنولوژی به سرپرستی آقای دکتر قریشی عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه کاشان از شرکت دانش بنیان سلامت سینا بعمل آمد، در راستای کارآفرینی و تجارب و موفق مجموعه سینا توضیحاتی ارائه گردید.

همچنین در این بازدید که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت، به سوالات دانشجویان در مورد محصولات پیشرفته نانویی و اثرات مخرب امواج بر بافت های بدن و راهکارهای مقابله با آن توضیحاتی ارائه شد.

حضور شرکت سلامت سینا در نمایشگاه بین المللی محیط زیست، انرژی های تجدیدپذیر، بهره وری و صرفه جویی انرژی

حضور شرکت سلامت سینا در نمایشگاه محیط زیست

شرکت سلامت سینا در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود، در تاریخ 2-5 اسفند ماه 1396 در نمایشگاه بین المللی محیط زیست، انرژی های تجدیدپذیر، بهره وری و صرفه جویی انرژی شرکت کرد.

این نمایشگاه برای معرفی شرکت های فعال در حوزه محیط زیست برگزار شده بود که حضور شرکت سلامت سینا مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت.

Page 1 of 41234