حساسیت های الکترومغناطیسی (EHS)

حساسیت های الکترومغناطیسی (EHS)

حساسیت های الکترومغناطیسی (EHS)

حساسیت الکترومغناطیسی (EHS) حالتی است که در سال 1932 در اکثر کشورها در سراسر جهان مانند اروپا، کانادا و شوروی نام گذاری شد. بیماری ماکروویو، سندرم پیری زودرس، سندرم موج رادیویی، سندرم بی حوصلگی و… اصطلاحات دیگری برای حساسیت های الکترومغناطیسی هستند.

با توجه به بالا رفتن آلودگی امواج الکترومغناطیس در پیرامون افراد جوامع مختلف، آمار افراد مبتلا به این نوع حساسیت به سرعت رو به افزایش است. افراد مبتلا به حساسیت الکترومغناطیسی (EHS)، به هنگام قرار گیری در مکان هایی با میزان آلودگی بالا، بدنشان آلودگی امواج الکترومغناطیس را به طور کامل درک می کند.

علائم حساسیت الکترومغناطیسی (EHS)

 • سر درد (تنش در دو طرف سر)
 • فشار قلب و احساس خفگی در قفسه سینه
 • وزوز کردن گوش
 • خستگی مفرط
 • جوش های پوستی
 • مشکلات حافظه و تمرکز
 • اختلالات خواب
 • اضطراب و تنش درون بدن
 • سرگیجه و حالت تهوع

طبق گزارشات اعلام شده تقریبا 000 /300 نفر در سوئد دچار EHS هستند. میلیون ها نفر در سراسر جهان مبتلا به این علائم هستند، البته نمی دانند که امواج ماکروویو و آلودگی های الکتریکی باعث آن ها می شود.

حساسیت های الکترومغناطیس (EHS) مانند آلرژی هستند. یک واکنش نسبت به آلودگی EMF است، که تنها راه درمان آن کاهش قرار گیری در معرض امواج می باشد. پر شدن محیط خانه و محل کار از امواج الکترومغناطیس، فضاهای مجازی و… باعث شده حتی برخی از افراد شغلشان را از دست بدهند.

در حال حاضر بسیاری از صنایع وابسته به تکنولوژی هستند. بنابراین برای کاهش حساسیت های الکترومغناطیسی (EHS) مورد توجه صنعتگران برای ساخت تجهیزات الکترونیکی برای کاهش آلودگی EMF قرار گرفته است.

شرکت دانش بنیان سلامت سینا واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، با بهره گیری از تکنولوژی و علم روز دنیا، محصولاتی مانند برچسب شیشه ی ضد امواج، رنگ و کاغذ دیواری ضد امواج، کاور وای فای، پرده ی ضد امواج، لباس بارداری ضد امواج و را برای سلامت جامعه در محیط خانه و کار و کاهش حساسیت های الکترومغناطیسیEHS(پیشنهاد می کند.

منابع:

www.emfanalysis.com

 

 

برگزیده جشنواره ملی صد

جشنواره ملی صد

شرکت دانش بنیان سلامت سینا در تاریخ 5 لغایت 7 آذر ماه سال 1397 در "جشنواره ملی صد"، نخستین جشنواره نوآوری ها و اختراعات در زمینه های مختلف در سالن ساپکو شرکت نمود.

اهداف این جشنواره تقدیر از اختراعات پژوهشگران شرکت های دانش بنیان، برای تجاری نمودن نتایج تحقیقات خود و ارائه ی محصولاتی در این زمینه بود.

 شرکت سلامت سینا با ارائه ی محصولات مختلف ضد امواج الکترومغناطیس در جشنواره شرکت نمود. در کنار رونمایی از محصولات جدید شرکت های مختلف، برگزاری کارگاه هایی برای تسهیل مسیر ایده پردازی تا تجاری سازی برگزار شد.

 

جناب آقای دکتر علی زینلی، مدیر عامل شرکت دانش بنیان سلامت سینا، با برگزاری 2 کارگاه آموزشی تحت عنوان تجاری سازی ایده ها و فرهنگ کارآفرینی، با تیم اجرایی جشنواره همکاری نمود.

همچنین شرکت دانش بنیان سلامت سینا مفتخر به کسب تندیس اختراع برتر از این نمایشگاه شد.

آنالیز (EHS)

آنالیز (EHS)

آنالیز (EHS تحلیل شرایط مختلف افراد دارای حساسیت های الکترومغناطیس (EHS) در برابر آلودگی EMF

آنالیز (EHS) خون

 • قند خون افراد EHS پس از 30 دقیقه قرار گیری در معرض امواج الکترومغناطیس افزایش می یابد.
 • قرارگیری افراد EHS در معرض امواج ماکروویو، اکسیداسیون استرس مولکولی را افزایش می دهد.

آنالیز (EHS) مغز و سیستم عصبی

 • واکنش سریع سیستم عصبی مرکزی.
 • میزان قند موجود در مغز توسط اشعه های موبایل به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.
 • تجزیه و تحلیل الکتروکاردیوگرام مغزی اشکال زیادی در آلفا-ریتم به وجود می آورد.

آنالیز(EHS) قلب

 • فشار خون افراد EHS پس از قرار گیری در معرض آلودگی امواج الکترومغناطیس در زمان خواب هم کاهش نمی یابد.
 • هنگام قرار گیری افراد EHS در معرض آلودگی امواج الکترومغناطیس، فشار خون شریانی بسیار بالا می باشد.
 • همچنین افراد EHS هنگام قرار گیری در معرض تلفن های بی سیم، ضربان قلبشان افزایش می یابد.

آنالیز (EHS) هورمونی

پس از قرار گیری افراد EHS در معرض آلودگی EMF تنظیم هورمونی به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.

 • کاهش ملاتونین
 • کاهش سروتونین
 • افزایش کورتیزول
 • افزایش آدرنالین
 • کاهش سرم تستسترون
 • کاهش سرم پروژسترون
 • نوسانات شدید دوپامین
 • کاهش ACTH پلاسما
 • کاهش هورمون های T3  و T4 تیروئید

طبق تحقیقات دکتر دیتریچ کلینگهارت، فهرستی از نشانگرهای زیستی را که در اثر آلودگی امواج الکترومغناطیس تغییر می کنند. این تغییرات عبارتند از:

 • افزایش  TGF-Beta 1 (نشانگر التهاب)
 • افزایش MMP-9 (نشانگر التهاب)
 • افزایش مس (نشانگر التهاب)
 • اختلال هورمونی
 • انحطاط عصب های انتقال دهنده

شرکت دانش بنیان سلامت سینا واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با ارائه ی محصولات مختلف ضد امواج الکترومغناطیس مانند پرده ضد امواج، کاغذ دیواری و رنگ ضد امواج، برچسب شیشه ی ضد امواج الکترومغناطیس، انواع منسوجات ضد امواج مانند لباس بارداری و لباس زیر و… پوششی ایمن در برابر امواج الکترومغناطیس در منزل و محیط کار را فراهم می نماید.

منابع:

www.emfanalysis.com

 

 

 

پارچه های ضد اشعه

پارچه های ضد اشعه

پارچه های ضد اشعه

پارچه های ضد اشعه نمونه ای از پیشرفت تکنولوژی در صنعت نساجی است. در این مقاله به چرایی استفاده از پارچه های ضد اشعه در شرایط گوناگون را پرداخته ایم. بنابراین موارد زیر را بررسی می کنیم:

 1. لباس های ضد اشعه برای محافظت از جنین و بارداری ایمن
 2. پارچه های ضد اشعه برای نوزادان و کودکان
 3. ویژگی پارچه های ضد اشعه
 1. لباس های ضد اشعه برای محافظت از جینن و بارداری ایمن

امواج الکترومغناطیس به راحتی از شکم مادر عبور می کنند و مشکلاتی همچون سقط جنین، مرگ جنین، آسم و… را برای جنین  بوجود می آورند. برای کاهش مشکلات ذکر شده، استفاده از لباس های ضد اشعه برای محافظت از جنین و بارداری ایمن پیشنهاد می شود.

 1. پارچه های ضد اشعه برای نوزادان و کودکان

استفاده از پارچه های ضد اشعه برای نوزادان و کودکان، به منظور جلوگیری از حساسیت ها و بیماری های ناشی از امواج الکترومغناطیس است. بیماری هایی همچون اوتیسم، سرطان مغز، اختلالات یادگیری، آلزایمر، آسم و… نمونه ای بارز از تاثیر امواج الکترومغناطیس بر سلامت نوزادان و کودکان است.

تمام اندام ها به ویژه سر نوزادان بعد از تولد در حال رشد است. بنابراین خطر بیشتری نوزادان و کودکان را تهدید می کند. استفاده از پارچه های ضد اشعه برای نوزادان و کودکان در محصولاتی همچون لباس های ضد اشعه، کلاه ضد اشعه، پشه بند های ضد اشعه و… سلامتی آن ها را در برابر اشعه تا مرز 99/99 درصد حفظ می کند.

 1. ویژگی پارچه های ضد اشعه

پارچه های ضد امواج معمولا دارای دو لایه هستند. یک لایه با ساختار پنبه ای که می توان رنگ دلخواه را به آن اعمال کرد.

لایه ی دیگر با داشتن الیاف های نقره اشعه ها را تا مرز  99/99 درصد از بین می برد.پارچه های ضد اشعه ی دارای الیاف نقره، راندمان 60-52 دسی بل امواج را محافظت می کنند. همچنین الیاف نقره دارای خاصیت ضد میکروبی هستند. به همین منظور در شاخه ی پزشکی مورد استقبال قرار گرفته اند.

پارچه های ضد اشعه موجود در شرکت دانش بنیان سلامت سینا، واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف محصولات متفاوتی را با پارچه های ضد اشعه ارائه می دهد. لباس بارداری ضد اشعه، لباس نوزاد و کلاه ضد اشعه، پشه بند ضد اشعه، رنگ و کاغذ دیواری ضد اشعه، کاور وای فای و… نمونه ای از این محصولات هستند.

منابع:

https://bit.ly/2qTLTAi

 

 

 

لباس های ضد اشعه و لباس زیر ضد اشعه

لباس زیر ضد اشعه

لباس های ضد اشعه و لباس زیر ضد اشعه

در این مقاله به بررسی لباس ضد اشعه و نوع خاصی از آن، لباس زیر ضد اشعه و چرایی استفاده از آن می پردازیم.

امروزه با افزایش میدان های الکترومغناطیس حساسیت های الکترومغناطیسی (EHS) به شدت افزایش یافته است. علت آن وابستگی به دستگاه های بی سیم و تلفن همراه و … است که در دو دهه گذشته به میزان غیرقابل پیش بینی افزایش یافته است. بنابراین استفاده از لباس های ضد اشعه و لباس زیر ضد اشعه برای جلوگیری از آسیب اشعه ها بر اندام های مختلف، به ویژه اندام های تناسلی راه کار مناسبی است.

بیماری های خطرناک ناشی از اشعه ها

لباس های ضد اشعه و لباس زیر ضد اشعه برای جلوگیری از اثرات منفی اشعه ها و بروز بیماری مختلف استفاده می شوند. اشعه های منتشر شده از منابع گوناگون و اثرگذاری آن ها به بدن باعث بروز بیماری های متعددی مانند از دست دادن قدرت باروری، سقط جنین، کاهش کیفیت و کمیت اسپرم، آسیب به سیستم عصبی و غدد درون ریز، مشکلات قلبی-عروقی، سرطان ها و… می شوند.

همچنین درنوزادان و کودکان، بیماری هایی همچون اوتیسم، اختلالات خواب و رفتاری، افسردگی، مشکلات یادگیری و… را به بار می آورند.

مشکلات عمده درلباس های ضد اشعه و لباس زیر ضد اشعه

برای کاهش اثرات خطرناک اشعه های EMR  و EMF، استفاده از لباس های ضد اشعه و لباس زیر ضد اشعه پیشنهاد خوبی است. مناطق حساسی از بدن مانند سر و اندام تناسلی باید از اثرات امواج الکترومغناطیس محفوظ بمانند.

مشکلات عمده ای که بر لباس های ضد اشعه وارد است سنگین بودن، سخت و گران بودن آن ها است. همچنین برخی از آن ها با داشتن لایه های مختلف، مشکلاتی مانند عدم عبور مرور هوا، سفتی پارچه، سنگین بودن آنها و… را دارند. این موارد باعث آزار شخص می شوند. عدم توانایی عبور هوا باعث رشد میکروب ها در آن ناحیه می شود.

خواص لباس های ضد اشعه و لباس زیر ضد اشعه دارای الیاف نقره

این لباس ها با داشتن موادی درمقیاس نانو، خواص ضد امواج الکترومغناطیس را تولید می کنند.

لباس زیر های ضد اشعه باید توانایی کنترل رطوبت را داشته باشند. هرچه رطوبت بیشتر شود میزان باکتری و بوی نامطبوع افزایش می یابد. بنابراین انتخاب نوع پارچه برای لباس زیرهای ضد اشعه بسیار حائز اهمیت است.

لباس زیرهای ضد اشعه امروزی خواص دفع امواج الکترومغناطیس، کنترل رطوبت و ضد میکروبی را ایجاد می کنند. این لباس ها سازگاری بالایی با پوست بدن دارند.

یک لایه بودن و وجود الیاف های نقره موجود در پارچه ی لباس زیر های ضد اشعه، باعث می شود که هوا به راحتی از آن ها عبور کند و سازگاری بالایی با محیط زیست داشته باشند.

شرکت دانش بنیان سلامت سینا، واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با به کار گیری علم روز دنیا در زمینه ی دفع اشعه های مضر، محصولاتی همچون برچسب شیشه ی ضد امواج، کاغذ دیواری و رنگ ضد امواج الکترومغناطیس، پرده ضد امواج، پشه بند ضد امواج الکترومغناطیس، منسوجات ضد امواج مانند لباس زیر ضد اشعه را برای داشتن جامعه ای سالم پیشنهاد می دهد.

منابع:

http://bit.do/eBbKR

 

رنگ ضد امواج الکترومغناطیس

رنگ ضد امواج

رنگ ضد امواج الکترومغناطیس

رنگ ضد امواج الکترومغناطیس، نمونه ای از محصولات مختلف برای حفظ سلامتی انسان ها در برابر امواج الکترومغناطیس است. در این مقاله به بررسی موارد زیر می پردازیم:

 • منابع منتشر کننده ی امواج الکترومغناطیس در محدوده فرکانس رادیویی
 • قدرت رنگ ضد امواج الکترومغناطیس
 • دو راه کار مهم برای افزایش قدرت رنگ های ضد امواج الکترومغناطیس
 • صفحه های اتصال
 • نوارهای اتصال دهنده سطوح

میدان های الکترومغناطیسی از زمان تولد جهان وجود داشته اند. میدان های الکترومغناطیسی طبیعی شامل نور خورشید، نور مادون قرمز و نور ماوراء بنفش هستند. زمین دارای میدان مغناطیسی است که می توان از آن برای پیدا کردن جهت با قطب نما استفاده کرد.

منابع منتشر کننده ی امواج الکترومغناطیس در محدوده فرکانس رادیویی

 • سیم برق الکتریکی با جریان متناوب پشت دیوارها
 • یخچال و تلویزیون
 • توستر و کتری
 • پتوهای الکتریکی
 • موبایل و مودم
 • لپ تاپ و تبلت
 • چراغ های رومیزی و…

قدرت رنگ ضد امواج الکترومغناطیس

رنگ ضد امواج الکترومغناطیس Y SHIELD، مبتنی بر کربن است. استفاده از رنگ ضد امواج الکترومغناطیس، سلامتی انسان در برابر امواج الکتریکی و الکترومغناطیسی افزایش می دهد.  فرکانس های رادیویی منتشر شده توسط منابع مختلف داخل خانه و محیط کار و…، همچنین امواج  وارد شده از محیط بیرون به داخل توسط رنگ های ضد امواج مسدود می شود.  

این رنگ کاملا زیست پذیر و بدون بو است. 1 لیتر رنگ ضد امواج توانایی پوشش 81 فوت مربع را دارد.

موبایل داخل اتاق پوشش داده شده توسط رنگ ضد امواج الکترومغناطیس، نمی تواند به راحتی با برج های تقویت کننده و حتی امواج الکتریکی روترها برای اتصال به اینترنت وصل شود.

دو راه کار مهم برای افزایش قدرت رنگ های ضد امواج الکترومغناطیس

 • صفحه های اتصال و عملکرد آن ها

به منظور افزایش و دائمی بودن خاصیت رنگ ضد امواج الکترومغناطیس در برابر امواج الکتریکی و الکترومغناطیسی، استفاده از صفحه های اتصال به عنوان یک مانع برای جریان های الکتریکی متناوب پیشنهاد می شود.

صفحه های اتصال دارای پوششی پلاستیکی و سفید رنگ هستند. ابتدا پایه ی آن بر یک خروجی نصب شده و صفحه ی اتصال مکمل، به روی آن قرار می گیرد. بعد از نصب صفحه اتصال رنگ پوششی به روی دیوار ها، کف ها و… اعمال می گردد.

 • نوارهای اتصال دهنده سطوح

برای استفاده از رنگ های ضد امواج الکترومغناطیس برای دو سطح مجاور هم، از نوارهای پوششی هدایتی نیز استفاده می شود. قبل از اعمال رنگ به دیوار یا کف، نوارهای پوششی هدایتی اتصال می یابند. این نوار رسانا سطوح مجزا را به زمین متصل می کند.

 بعد از اتصال نوارها به روی سطوح مورد نظر، رنگ پوششی ضد امواج الکترومغناطیس اعمال می شود.

خوشبختانه، رنگ ضد امواج الکترومغناطیس و نوار و صفحه های اتصال دهنده با همت دانشمندان ایرانی، در کشور ایران موجود می باشد. شرکت دانش بنیان سلامت سینا با ارائه ی رنگ ضد امواج و همچنین محصولات ضد امواج الکترومغناطیس متنوع مانند منسوجات ضد امواج، کاغذ دیواری و برچسب شیشه ی ضد امواج و… توانایی افزایش ایمنی 99/99 درصدی در برابر امواج الکترومغناطیس را دارد.

منابع:

 

http://www.slt.co/products/RFShieldingPaint/

https://betterearthing.com.au/earthing-and-emf-emr-explained/

 

 

 

امواج الکترومغناطیس و آسم

امواج الکترومغناطیس و آسم

امواج الکترومغناطیس و آسم

امواج الکترومغناطیس با پیشرفت روزانه ی تکنولوژی دارای میزان و قدرت بیشتری در اطراف می شوند. امواج الکترومغناطیس دیده نمی شوند. بنابراین درک آسیب امواج الکترومغناطیس بر بدن انسان پایین است.

امواج الکترومغناطیس و آسم رابطه ی مستقیمی با هم دارند. بیماری های دیگری از جمله آلزایمر، پارکینسون، سرکوب سیستم ایمنی بدن، سرطان، اوتیسم، بیماری های چشمی و… توسط امواج الکترومغناطیس به وجود آمده و تشدید می شوند. امواج الکترومغناطیس و آسم به شرح زیر در این مقاله بررسی می شود:

 • آسم چیست؟
 • امواج الکترومغناطیس و آسم از دوران جنینی
 • اثر امواج الکترومغناطیس بر سلول های بافت ریه
 • راه کارهایی برای جلوگیری از امواج الکترومغناطیس در محیط زندگی
 • حفظ سلامتی با استفاده از محصولات ضد امواج

آسم چیست؟

عدم توانایی برای تنفس راحت و صحیح را "آسم" می گویند. مختل شدن عملکرد سلول های بافت ریه باعث بروز این بیماری می شود.

رابطه ی امواج الکترومغناطیس وآسم از دوران جنینی

امواج الکترومغناطیس با اثرگذاری بر جنین، مشکلات و بیماری های زیادی را از جنینی تا بزرگسالی به همراه دارند. این امواج با اثر بر توالی DNA و تغییرات ژنتیکی، رشد صحیح بافت های مختلف از جمله ریه را مختل می کنند که نتیجه ی آن بیماری آسم است.

مادران بارداری که روزانه، ساعت ها در معرض امواج الکترومغناطیس هستند، فرزندشان نسبت به سایر کودکان سه برابر بیشتر در خطر ابتلا به آسم می باشد. از هر 33 درصد زنان باردار در معرض میدان های الکتریکی و الکترومغناطیس، دارای 13 درصد کودکان مبتلا به آسم هستند.

اثر امواج الکترومغناطیس بر سلول های بافت ریه

امواج الکترومغناطیس بر نفوذ پذیری غشای تمام سلول های بدن، از جمله لایه های بافت های زیرین مانند ریه ها در بروز آسم دخالت می کنند. اتصال سلول های بافت مخاطی ریه ها مختل می شود که باعث تشدید در نشت مایع و تراکم و انقباض، در اثر امواج الکترومغناطیس است.

حفظ سلامتی با استفاده از محصولات ضد امواج

پس از اندازه گیری میزان آلودگی امواج الکترومغناطیس با تکنیک های خاص توسط متخصصین این حوزه راه کار های مختلفی از جمله موارد زیر پیشنهاد می شوند:

شرکت دانش بنیان سلامت سینا، واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف تمامی محصولات ذکر شده در بالا را برای حفظ سلامتی شما ارائه می دهد.

منابع:

https://www.webmd.com/asthma/news/20110801/electromagnetic-fields-linked-asthma-kids#1

http://www.ecopolitan.com/Asthma-Triggers-and-Electrical–EMF-Pollution

 

 

 

 

 

 

اثر امواج الکترومغناطیس بر پوست

اثر امواج الکترومغناطیس بر پوست

اثر امواج الکترومغناطیس بر پوست

اثر امواج الکترومغناطیس بر پوست یکی از شایع ترین مشکلات امروزی است. بسیاری از افراد هنگام استفاده از وسایل شخصی مانند موبایل، لپ تاپ، تبلت و سایر وسایل هوشمندی که در اطرافشان است، متوجه بروز حساسیت های پوستی می شوند، اما علت بروز آن را نمی دانند.

امواج الکترومغناطیس در عدم تعادل کلسیم پوست

مشکلاتی مانند خارش، سوزش، جوش، قرمزی و التهاب پوستی، احساس گرما و… نشان دهنده ی عدم تعادل کلسیم پوست در اثر امواج الکترومغناطیس بر پوست و سلول های پوستی است.

امواج الکترومغناطیس و هیستامین و ملاتونین موجود در پوست

امواج الکترومغناطیس عملکرد هیستامین و ملاتونین سلول های پوستی را مختل می کنند. نازکی لایه خارجی پوست و کاهش اثر مقاومتی در برابر واکنش های پوستی به ترتیب نتیجه ی این اختلال هستند.

اختلال عملکرد ویتامین D در اثر امواج الکترومغناطیس

ویتامین D نقشی محافظتی را برای پوست ایفا می کند که استفاده از کرم های ضد آفتاب و دستکش، باعث می شود مقدار مورد نیاز بدن از طریق نور خورشید تامین نشود. کاهش ویتامین D در پوست، باعث جذب بیشتر و راحت تر امواج الکترومغناطیس به بدن می شود.

اثر امواج الکترومغناطیس بر پوست موارد زیر را به همراه دارد:

 • افزایش رشد سلول های پایه ی پوستی مانند کارسینوم که منجر به سرطان پوست می شود.
 • اختلال در توزیع کلاژن و پیری زودرس پوست.
 • جدا کردن کلاژن موجود در لایه ی میانی پوست.
 • تضعیف لایه ی خارجی پوست و… .

شرکت دانش بنیان سلامت سینا با ارائه ی محصولات مختلف ضد امواج الکترومغناطیس مانندرنگ و کاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیس، پرده ضد امواج، منسوجات ضد امواج الکترومغناطیس،کاور وای فای، برچسب شیشه ی ضد امواج و محیطی امن در خانه و محیط کار، در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیس را تضمین می کند.

منابع:

https://www.linkedin.com/pulse/emf-skin-rashes-elizabeth-plourde

 

اثر امواج الکترومغناطیس بر واکنش های اکسیژنی سلول ها (ROS)

تاثیر امواج الکترومغناطیس بر انواع واکنش های اکسیژنی (ROS)

 اثر امواج الکترومغناطیس بر واکنش های اکسیژنی سلول ها (ROS)

اثر امواج الکترومغناطیس بر واکنش های اکسیژنی سلول ها (ROS) بسیار منفی و خطرناک است. در این مقاله به توضیح ROS و چگونگی اثر امواج بر عملکرد آن می پردازیم.

ROS (گونه های فعال اکسیژن) مولکول های بسیار کوچک و واکنش پذیر هستند. واکنش های اکسیژنی در ناحیه ی بیرونی خود رادیکال های آزاد بسیار فعال دارند.

واکنش های اکسیژنی در سطح پایین، وظیفه ی پیام رسانی ثانویه برای بیان ژن، تکثیر سلولی، و سایر واکنش های درون سلولی است. از سوی دیگر مقادیر بالای ROS، می تواند به غشای فسفولیپید ها حمله کند، عملکرد میتوکندری را مختل کند و باعث آسیب به پروتئین ها، چربی،DNA  و RNA شود. به طور کلی چرخه ی فعالیت سلول را مختل می کند.

تولید و حذف ROS

 1. تولید ROS

ROS از فرآیندهای آنزیمی و غیر آنزیمی تولید می شود. منبع اصلی تولید ROS، زنجیره های حمل و نقل الکترونی(ETC) موجود در میتوکندری ها هستند. وظیفه ی میتوکندری، تولید اکسید کننده های گلوکز، لیپیدها، اسید های آمینه و  ETC، تولید ATP (انرژی سلولی) است.

 به عبارتی وظیفه ی اکسیژن رسانی به سلول را به عهده دارد. در طی سنتز ATP، الکترون ها می توانند از زنجیره حمل و نقل جدا شوند و با انواع ترکیبات آزاد اکسیژنی (O2-  ) واکنش نشان دهند.

اختلال در عملکرد میتوکندری، باعث تولید مقدار زیادی ROS می شود که تولید و رشد سلول های سرطانی را به دنبال دارد. از طرفی در طول تنفس سلولی مدام (O2-) تولید می شود.

 1. حذف ROS

ROS در تسهیل سم زدایی توسط مولکول های غیر آنزیمی و آنزیم های آنتی اکسیدانی نقش بسزایی دارد.

در اکثر موجودات زنده سیستم دفاع آنتی اکسیدانی برای محافظت از سلول ها و مولکول های غیر آنزیمی وجود دارد. این سلول ها با کاهش ضایعات سلولی مانند دی سولفید پروتئین های سیتوپلاسمی از سلول محافظت می کنند.

میدان های الکترومغناطیس و اثرشان بر ROS

امواج الکترومغناطیس منتشر شده از منابع گوناگون در اطراف ما، به مرور زمان اثرات فاجعه باری بر جای می گذارند. آسیب به واکنش های اکسیژنی، نمونه ای از اثرات منفی امواج الکترومغناطیس است.

اثرات مخرب امواج الکترومغناطیس به نوع سلولی که در معرض امواج است، مدت زمان قرار گیری در برابر امواج الکترومغناطیس، جهت تابش امواج به سلول ها و… بستگی دارد.

امواج الکترومغناطیس باعث افزایش ROS می شوند. اختلال عملکرد سلول باعث رشد سلول های سرطانی، اختلال در عملکرد سلول های عصبی، سلول های مخاطی و آمینوتک می شود.

طبق مطالعات انجام شده توسط فنگ و همکارانش نشان داده شد که میدان های الکترومغناطیس با قدرت 50 هرتزی، به مدت 15 تا 60 دقیقه باعث اختلال عملکرد ROS میتوکندری می شوند.

امواج الکترومغناطیس با شدت کم، کراتینوسیت های انسانی، فیبروبلاست های پوستی و نوتروفیل ها را کاهش می دهند.

امواج الکترومغناطیس با قدرت 850 مگا هرتز، میزانROS  را در اسپرم انسان افزایش می دهد. این افزایش واکنش های اکسیژنی باعث مرگ اسپرم و ناباروری مردان می شود.

منابع:

Wang, Huizhen, and Xin Zhang. "Magnetic fields and reactive oxygen species." International journal of molecular sciences18.10 (2017): 2175.

 

راهکارهای حفاظتی مادران باردار در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی

سلام،

 • اگر باردار هستید یا قصد اقدام به بارداری دارید، لطفا چند لحظه تامل کنید و با ما همراه باشید.
 • به نظر شما آیا امواج الکترومغناطیس بر بارداری و سلامت جنین تأثیرگذار است؟
 • لزوم و روش های حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی برای مادران باردار چیست؟

  

http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/07/001.jpg

پیشرفت تکنولوژی و عرضه تجهیزات الکترونیکی نوین همراه با توسعه صنایع ارتباطی، منجر به افزایش میزان آلودگی امواج الکترومغناطیسی در محیط زیست شده است.

اثرات مهلک امواج الکترومغناطیس بر جنین در دوران بارداری توسط دانشمندان در سراسر دنیا اثبات شده است. میزان اثر پذیری از امواج الکترومغناطیسی در هر فرد متفاوت است و علاوه بر فاکتورهای مربوط به امواج الکترومغناطیسی، عواملی چون سن، وزن، جثه افراد و می تواند بر آن تاثیرگذار باشد. در این مقاله به شرح موارد ذیل می پردازیم:

 1. اثرات آلودگی امواج الکترومغناطیسی بر جنین
 2. اقدامات حفاظتی لازم قبل و در دوران بارداری در برابر امواج الکترومغناطیسی
 3. اثر پذیری مادران باردار و جنین از امواج الکترومغناطیس
 4. اقدامات حفاظتی در برابر امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری
 1. اثرات آلودگی امواج الکترومغناطیسی بر جنین

محققان معتقدند اثرات امواج الکترومغناطیس بر جنین منجر به تومورهای مغزی، سرطان مغز، اختلال در رشد مغز جنین، نقص رشد، نقص تکامل مغز، اختلالات یادگیری، بیش فعالی و اختلالات رفتاری در دوران کودکی می شود. بنابراین حفاظت از کودکان در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی از دوران جنینی تا پس از آن حائز اهمیت است.

 1. اقدامات حفاظتی لازم قبل و در دوران بارداری در برابر امواج الکترومغناطیسی

در این بخش اقدامات حفاظتی لازم قبل از دوران بارداری و حین آن، جهت حفاظت جنین در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی مطرح می شود. لباس های ضد امواج الکترومغناطیس برای مادران باردار و لباس زیر آقایان، نمونه ای از پیشرفت صنعت نساجی است.

 • آیا می دانید آلودگی امواج الکترومغناطیس باعث پایین آمدن کیفیت، کمیت، مورفولوژی و میزان تحرک اسپرم و در نتیجه منجر به عقیمی موقت می شود؟

راه حل پیشنهادی:استفاده از لباس زیر های ضد امواج الکترومغناطیس برای حفاظت از ناحیه تناسلی، و لباس های بارداری ضد امواج برای محافظت از رحم، 3 ماه قبل از اقدام به بارداری است.

همچنین پیشنهاد می کنیم برای بالا بردن ایمنی در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیس، به رعایت نکاتی ساده که در انتهای مقاله قرار داده ایم، مطالعه ای داشته باشید.

http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/07/002.jpg

 1. اثر پذیری مادران باردار و جنین از امواج الکترومغناطیس
 • پرتوگیری  جنین: در دوران جنینی، پرتوگیری جنین، ناشی از مواجهه مادر با منابع امواج الکترومغناطیسی موجود در محل زندگی و کار است.
 • علت مرگ و سقط جنین: می دانیم که گردش خون جنین، از سیستم گردش خون مادر جدا است. اما باتوجه به گرمایی که امواج الکترومغناطیس تولید می کنند، خطراتی مادر و جنین را تهدید می کند. این گرما از طریق جفت که رابط مادر و جنین است، بین آن ها منتقل می شود و باعث مرگ و سقط جنین می شود.
 1. اقدامات حفاظتی در برابر امواج الکترومغناطیسی در دوران باداری

ما در اینجا، پاسخ سوالاتی مهم و نگران کننده ای همچون " آیا اینترنت گوشی برای جنین ضرر دارد؟"، "کارایی لباس های ضد امواج  چگونه است؟"، " فاصله ایمن موبایل از بدن مادر باردار چقدر است؟" و … را قرار داده ایم:

 1. لطفا فقط در مواقع اضطراری از تلفن همراه استفاده کنید، تا می توانید زمان مکالمه را کاهش دهید و ارسال پیامک را جایگزین مکالمه کنید. در اکثر اوقات موبایل خود را در حالت پرواز قرار دهید.
 2. تلفن همراه را در دورترین فاصله ی ممکن از خود قرار دهید. هنگام مکالمه از بلندگوی دستگاه یا هندزفری(ترجیحاً هوا لوله) استفاده نمایید.

اگر از هندزفری استفاده نمی کنید، برای کاهش ضرر اشعه ها، اجازه دهید که تماس برقرار شود بعد موبایل را به روی گوشتان قرار دهید.

 1. لطفا اتصالاتی مانند بلوتوث، Wi-Fi، دیتای گوشی و… را در مواقع غیر ضروری غیرفعال کنید.
 2. اینترنت تلفن همراه به شدت به جنین آسیب می رساند. باید بدانیم که میزان آنتن دهی مواجهه با امواج الکترومغناطیس را بیشتر می کند، لذا در صورت نیاز از مودم های سیم دار و کابل LAN استفاده کنیم.
 3. در روزهای ابری و مکان های مرطوب از تلفن همراه تا حد امکان کمتر استفاده کنیم.
 4. از پوشاندن تلفن همراه و قرار دادن آن در قاب های فلزی جدا خودداری کنید.
 5. از تلفن همراه در فضاهایی که آنتن دهی کافی ندارد استفاده نکنید. استفاده از تلفن همراه در وسایل نقلیه و آسانسور به دلیل بدنه فلزی، محبوس شدن امواج  و تغییرات میزان آنتن دهی منجر به افزایش میزان پرتوگیری می شود.
 6. آیا می دانید استفاده از تلفن بی سیم معادل آن است که یک دکل مخابراتی داخل منزل شما در حال انتشار امواج الکترومغناطیسی است؟! پس تلفن بی سیم را از زندگی روزمره خود حذف نمایید و از تلفن های معمولی و سیم دار استفاده کنید.
 7. مودم های بی سیم را در دورترین نقطه منزل نسبت به جایگاه نشستن و اتاق خواب قرار دهید. بهتر است از پوشش های ضد امواج الکترومغناطیسی مانند کاور Wi-Fi جهت پوشاندن مودم برای کاهش شدت و دفع امواج مضر مودم استفاده نمایید.
 8. لطفا هنگام استفاده از لپ تاپ آن را بر روی پا قرار ندهید. پیشنهاد می کنیم فاصله 20 سانتی متری از بدن را رعایت نموده و از پوشش های ضد امواج الکترومغناطیسی جهت پوشش دهی شکم استفاده کنید.
 9. از لپ تاپ و گوشی در حال شارژ استفاده نکنید.
 10. منابع امواج الکترومغناطیسی را از محل خواب و استراحت خود دور نمایید و از اتصال دائمی لوازم برقی به پریز خودداری نمایید زیرا در مواقعی که مورد استفاده قرار نمی گیرند هم میدان های الکتریکی اطراف این دستگاه ها می تواند بسیار خطرناک  باشد.
 11. شدت میدان های الکترومغناطیسی اطراف سشوار، ماشین لباسشویی و بسیار زیاد است. لذا لازم است تمام افراد از خشک کردن مو با استفاده از سشوار اجتناب نمایند
 12. تا جایی که ممکن است برنامه های کاربردی تلفن همراه، موسیقی و ویدئو را به صورت آفلاین اجرا نمایید.
 13. از گجت های همراه، کنسول های بازی و تجهیزات جانبی کامپیوتر بی سیم مانند ساعت های هوشمند جداً خودداری نمایید.
 14. شدت امواج موبایل آسیب جدی به سلول های در حال شکل گیری و DNA وارد می نماید. در دوران بارداری تلفن همراه و سایر تجهیزات الکترونیکی را از خود دور نگهدارید، خصوصا در هنگام زنگ خوردن تلفن همراه یا برقرار شدن تماس، زیرا بیشترین میزان موج در این زمان ارسال می شود، همچنین برای حفاظت بیشتر از لباس های محافظ ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My shield برای خانم های باردار استفاده نمایند.

http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/07/003.jpg

 1. لباس بارداری ضد امواج از طریق منعکس کردن امواج الکترومغناطیسی، از آسیب پذیری جنین در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی جلوگیری می نماید. در شکل زیر به وضوح نحوه ی اثر امواج بر جنین را نشان می دهد.

http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/07/004.jpg

 1. لازم است آقایان 3 ماه قبل از اقدام به بارداری از لباس زیر ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My Shield ، به منظور حفظ اندام تناسلی و به دنبال آن کیفیت اسپرم و مورفولوژی آن، به همراه رعایت نکات ایمنی جهت استفاده از تجهیزات الکترونیکی، استفاده نمایند.

شما می توانید با رعایت نکات فوق اثر امواج الکترومغناطیس بر بارداری و جنین را تا 99/99 درصد کاهش دهید.

 

 

لباس ضد اشعه

لباس ضد اشعه

لباس ضداشعه

منابع تولید کننده امواج الکترومغناطیس اطراف ما روزانه افزایش می یابند. این اشعه ها به مرور زمان با انباشته شدن در بدن بیماری ها و مشکلات فراوانی را به بار می آورند. استفاده از لباس ضد اشعه می تواند از این انباشتگی جلوگیری کند.

استفاده از لباس های مقاوم و محافظ در برابر اشعه ها مخصوصا برای شغل های خاص مانند پرسنل نظامی، پرسنل بخش رادیولوژی، پزشکان و دندانپزشکان که در معرض اشعه ایکس و دیگر امواج الکترومغناطیس هستند بسیار حائز اهمیت است. همچنین تولید کنندگان دستگاه های اشعه ساز در سراسر دنیا، روزانه برای کاهش میزان انتشار اشعه ها در تلاش هستند.

خطرات تهدید کننده اشعه ها برای تکنسین های برخی از مشاغل

به طور معمول تکنسین های دندانپزشکی هنگام مواجهه با اشعه از اتاق خارج می شوند. ولی این عملکرد نمی تواند مانع از نفوذ اشعه ها به بدنشان شود. زیرا اشعه های الکترومغناطیس به راحتی از دیوارهای چوبی و بتنی بدون کاهش در قدرتشان عبور می کنند.

همچنین هنگام نگهداری فیلم برای عکس از دندان کودکان یا افراد دیگر مجبور می شوند که به طور مستقیم کنار بیمار در معرض اشعه باشند. این عمل روزانه بارها و بارها تکرار می شود. لباس ضد اشعه، بدین منظور مورد توجه قرار گرفته است.

ویژگی لباس ضد اشعه

لباس ضد اشعه دارای الیاف هایی درون بافت خود است. این الیاف ها با تکنیک های خاص شیمیایی وارد پارچه می شوند و لباس را در برابر اشعه ها مقاوم می سازند.

استفاده از عناصر مختلف برای مقاوم سازی لباس ها در برابر اشعه انجام شده است. به طور کلی عناصر ردیف ششم جدول تناوبی هستند. سرب، طلا، جیوه، پلاتین و… از جمله این عناصر هستند. از مقاوم ترین عناصر برای مقابله با اشعه ها در ساخت لباس ضد اشعه استفاده می شود.

ویژگی های لباس های ضد اشعه

از ویژگی مهم لباس ضد اشعه، سبک بودن، منعطف بودن، مقاومت تابشی در کل لباس، و ماندگاری بالا در خاصیت ضد اشعه بودن و… است.

شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با ارائه ی انواع منسوجات ضد اشعه و امواج الکترومغناطیس مانند لباس های بارداری ضد امواج برای محافظت از مادر و جنین در طول بارداری، لباس کودک ضداشعه، لباس زیر و توانسته تا99.99 درصد از ورود اشعه های مضر به بدن جلوگیری کند.

علاوه بر منسوجات برای افزایش سلامتی محصولات ضد امواج الکترومغناطیس دیگری مانند کاغذ دیواری ضد امواج، پرده و رنگ ضد امواج الکترومغناطیس، کاور وای فای، پشه بند ضد امواج الکترومغناطیس و … را نیز ارائه می دهد.

منابع:

Jensen, Steven D. "Radiation resistant clothing." U.S. Patent Application No.

 

حفاظت از نوزادان و کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

ما در اینجا مطالبی برای مراقبت و حفاظت از کودکان پس از تولد را تا دوران نوجوانی، به تکمیل مطالب آموزشی که برای افرادی که قصد بارداری دارند و یا باردار هستند قرار داده ایم.

http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/07/001.jpg

 

 • آیا می دانید میزان جذب امواج الکترومغناطیسی در مغز کودکان بیش از بزرگسالان است؟

مدل سازی جذب امواج تلفن همراه در یک مقاله جدید منتشر شده درمجله IEEE ، نشان می دهند که میزان جذب امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تلفن همراه در کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر است. مقادیر بیشینه جذب انرژی ویژه(SAR)  امواج الکترومغناطیسی؛ در ارزیابی ایمنی تلفن همراه در بافت سر کودکان به میزان ٪ 78 بیشتر از نرخ جذب انرژی ویژه در مدل سر انسان بالغ است. این یعنی فاجعه.

بدانید که کودکان،افراد بزرگسال کوچک شده نیستند. مکالمه با تلفن همراه و آغوش کشیدن کودک به طور همزمان، انرژی امواج الکترومغناطیس را به میزان قابل توجه ای به سر و پوست کودک می رساند.

بافت اندام های مختلف کودکان، به ویژه مغز آن ها نسبت به بزرگسالان بسیار آسیب پذیرتر است. پس در حفظ ایمنی آن ها بکوشید نه … .

 • آسیب پذیری کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

دلایل آسیب پذیری کودکان در برابر امواج الکترومغناطیس نسبت به بزرگسالان موارد زیر می باشند:

 • ادامه دار بودن روند رشد و تکامل اندام ها و سیستم عصبی کودکان.
 • نازک بودن ساختار استخوانی بدن کودکان به ویژه جمجمه و مغز آن ها.

کودکان نسل فعلی و آتی از ابتدای زندگی دائما در معرض امواج الکترومغناطیسی محیطی هستند. بنابراین نیازمند محافظت بیشتری در برابر امواج الکترومغناطیس می باشند.

 • منابع پرتوگیری کودکان از امواج الکترومغناطیسی

از منابع منتشر کننده امواج الکترومغناطیس در محدوده فرکانس رادیویی که کودکان در معرض آن ها هستند می توان به تلفن های بی سیم، تلفن همراه، مودم های بی سیم، مانیتورهای قرار داده شده در تخت خواب کودکان و… اشاره نمود.

در دوران پیش از نوجوانی (9 تا 12 سالگی)، منابع امواج الکترومغناطیسی، شامل منابع موجود در مدرسه، استفاده از تلفن همراه، کنسول های بازی و سایر تجهیزات الکترونیکی می­ باشد که منجر به افزایش میزان پرتوگیری می­گردد.

متاسفانه، تقریبا این منابع در همه جا حضور وجود دارند و راه فراری از آن ها وجود ندارد. لذا عمل به توصیه های حفاظت فردی در به کارگیری صحیح تکنولوژی برای سبک زندگی سالم، به منظور جلوگیری از وقوع مخاطرات ناشی از امواج الکترومغناطیسی حائز اهمیت است.

 • حفاظت کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

در اینجا، نکاتی ساده را در اختیارتان قرار می دهیم تا بتوانیم در حفظ سلامتی شما و فرزندانتان در برابر امواج الکترومغناطیس سهمی داشته باشیم:

 1. از مکالمات طولانی مدت با تلفن همراه در کنار فرزندانتان به شدت خودداری کنید.
 2. خارج کردن وسایل الکترونیکی از اتاق خواب کودکان و قرار دادن تخت خواب آن ها در مکانی مناسب و دور از وسایل برقی گام بزرگی برای حفظ سلامتی آن ها است.
 3.  با توجه به ادامه دار بودن رشد مغزی کودکان، فقط در مواقع ضروری با تلفن همراه مکالمه داشته باشند. هرچه ابزارهای الکترونیکی مانند موبایل دیرتر در اختیار کودکان قرار بگیرد، ریسک مخاطرات سلامت کمتری در طول دوران زندگی خود خواهند داشت.
 4. دستگاه های مانیتوری کوچک مانند لپ تاپ و تبلت و… به دلیل ارسال و دریافت مداوم امواج الکترومغناطیس با فرکانس بالا، سلامت شما و فرزندتان را به شدت تهدید می کند. پس سعی در حذف یا کاهش استفاده از دستگاه ها کنید.
 5.  استفاده از لباس نوزاد ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My Shield  به منظور حفظ اندام ها و به خصوص سر کودک پس از تولد پیشنهادی فوق العاده برای کودک تازه متولد شده است. 
 6. استفاده از پشه بند ضد امواج مای شیلد My Shield برای نوزادان و کودکان به ویژه در محیط هایی که سطوح آلودگی امواج از 500 میکروات بر متر مربع بیشتر است.
 7. مدیریت مدت زمان استفاده از تجهیزات الکترونیکی، کنسول های بازی بی سیم برای کودکان و نوجوانان.
 8. حذف گجت های پوشیدنی غیر ضروری از زندگی روزمره آن ها مانند ساعت های هوشمند و … .
 9. حذف مودم های وای فای و استفاده از کاور مودم Wi-Fi به منظور کاهش آلودگی امواج الکترومغناطیس در محیط و همچنین تجهیزات هوشمند از مدارس و مهد کودک ها.
 10.  استفاده از کاور مودم Wi-Fi  به منظور کاهش امواج الکترومغناطیسی محیط زندگی.
 11. حذف تلفن بی سیم و جایگزینی تلفن های معمولی در سبک زندگی روزمره.
 12. خارج کردن تجهیزات الکترونیکی بی سیم از اتاق کودک مانند تلفن و مودم بی سیم.

 

امواج الکترومغناطیس منتشر شده از ماکروویو

امواج الکترومغناطیس منتشر شده از ماکروویو

مقدار امواج الکترومغناطیس منتشر شده از ماکروویو

مقدار امواج الکترومغناطیس منتشر شده از ماکروویو در محدوده رادیویی با قدرت 300 مگاهرتز تا 3 گیگا هرتز هستند. انرژی جذب شده در محدوده ی استاندارد (SAR) ماکروویو برای انسان، وات بر کیلوگرم بافت انسانی می باشد. آسیب های بسیار جدی از امواج الکترومغناطیس ماکروویو به سلول ها و بافت های بدن انسانی وارد می شود.

تمام وسایل برقی مانند ماکروویو، میدان الکترومغناطیسی با قدرت 60 هرتز را تولید می کنند. در این مقاله مباحث زیر مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • نشت امواج الکترومغناطیس ماکروویو
 • امواج الکترومغناطیس ماکروویو و آب مروارید
 • اثر امواج ماکروویو بر غذا
 • امواج الکترومغناطیس ماکروویو و اثر آن بر شیر مادر

نشت امواج الکترومغناطیس ماکروویو

مقدار امواج الکترومغناطیس منتشر شده از ماکروویو به حدی خطرناک هستند که سازمان غذا و داروی جهانی (FDA)، مقدار مشخصی برای تولید کنندگان در نظر می گیرد. انرژی امواج الکترومغناطیس درون ماکروویو برابر با 45/2 میلیارد هرتز است. مطالعات نشان داده که فرکانس های بالای 10 هرتز به طور مستقیم سلول و بافت های انسانی را دچار آسیب های جدی می کند.

امواج الکترومغناطیس ماکروویو و آب مروارید

مقدار امواج الکترومغناطیس منتشر شده از ماکروویو آسیب های جبران ناپذیری به چشم وارد می کنند. نداشتن رگ های خونی برای انتقال گرما و سلول های استرس بر خلاف دیگر بافت های انسانی، چشم ها را بسیار آسیب پذیر می کند.

در اوایل سال 1950 مطالعات Hirsch  و  Parkerدر رابطه با آب مروارید و ماکروویو انجام شد. طبق تحقیقات انجام شده کارگران در معرض تابش امواج الکترومغناطیس ماکروویو دچار بیماری چشمی آب مروارید بودند.

اثر امواج  ماکروویو بر غذا

امواج الکترومغناطیس ماکروویو قطبیت نیروهای متناوب ماکروویو را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهند. این اتفاق باعث بوجود آمدن اصطکاک شدیدی در آب موجود در غذا می شود و مولکول های آب دچار ارتعاش و حرکت شدیدی می شوند.

امواج الکترومغناطیس پیوند های شیمیایی و مولکولی را از هم جدا می کند همچنین باعث جدا شدن اتم ها می شود که باعث به هم خوردن ساختار های بیوشیمایی مواد غذایی مورد نیاز بدن نیز می شود.

طبق تحقیقات هانس هارتل دانشمند سوئیسی به روی خون افرادی که غذای پخته شده در ماکروویو را خورده اند، نشان داد که مواد مغذی در خونشان وجود ندارد و مولکول های غذا تجزیه شده اند. هنگامی که امواج الکترومغناطیس ماکروویو مولکول های غذا را از بین می برند، ترکیبات مضر جدیدی (ترکیبات رادیولیتیک) بوجود می آیند. این ترکیبات به روش های مختلفی به روی بدن آسیب می رسانند.

مصرف سبزیجات پخته شده در ماکروویو اثرات زیر را به دنبال دارد:

 • سطح کلسترول به سرعت افزایش می باید.
 • هموگلوبین به شدت کاهش می یابد.
 • کاهش شدید لنفوسیت ها (سلول های سفید خون) را به دنبال دارد.
 • افزایش استرس (افزایش لکوسیت ها: افزایش این سلول می تواند مسمومیت ها و آسیب های سلولی زیادی را به دنبال داشته باشد.)

امواج الکترومغناطیس ماکروویو و اثر آن بر شیر مادر

طبق آزمایشات انجام شده در سال 1992 به روی شیر مادرانی که در معرض امواج الکترومغناطیس ماکروویو قرار دارند نشان داده شد که:

 • امواج الکترومغناطیس باعث کاهش فعالیت لیزوزیم (باعث افزایش ایمنی بدن در برابر میکروب های مهاجم می شود) می شوند.
 • سطح ترشح آنتی بادی های کلید به شدت کاهش می یابد.
 • آنتی بادی های  ایمنوگلوبین A با گرم شدن شیرناشی از امواج الکترومغناطیس ماکروویو، قدرت خود را تا 96 درصد در برابر باکتری های مهاجم از دست می دهد.

همچنین طبق مطالعات انجام شده در مجله پزشکی The Lancet، نشان داده شد که قرار گیری 10 دقیقه ای نوزادان در برابر امواج الکترومغناطیس ماکروویو، باعث تغییر در ساختار اسید آمینه می شود که اختلالات عملکردی، ایمنی و ساختاری را به وجود می آرود.

با توجه به تحقیقات گسترده شرکت دانش بنیان سلامت سینا واقع در پارک علم و فن آوری شریف، همگام با دانشمندان برجسته دنیا در کشورهای پیشرفته و مطرح، با استفاده از محصولات مختلف با روش هایی ساده مانند رنگ و پرده ی ضد امواج الکترومغناطیس، کاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیس، کاور وای فای، منسوجات ضد امواج الکترومغناطیس مانند لباس زیر آقایان و تی شرت های بارداری و . به راحتی می توان فضایی امن در خانه و محیط کار برای افزایش سلامتی خود و خانوادتان داشته باشید.

منابع:

https://bit.ly/29X9dqj

 

آنچه والدین باید در رابطه با نکات ایمنی دستگاه های الکترونیکی بدانند!

 • پژوهش های علمی موجود در رابطه با مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی چه نظراتی دارد؟
 • شما به عنوان والدین کودکان، مسئولیت های سنگینی جهت رشد، تعالی، حفظ سلامت و ایمنی آنها به گردن دارید. با گسترش تکنولوژی و تجهیزات بی سیم، میزان مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی روز به روز در حال افزایش است.

  نتایج مطالعات پژوهشگران حاکی از مخاطرات بیولوژیکی متعددی است که در اثر مواجهه انسان و به ویژه اقشار حساس مانند کودکان، مادران باردار و  با امواج الکترومغناطیسی مشاهده شده است (برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا مراجعه نمایید).

  بنابراین لازم است با راهکارهای ساده حفاظتی و تغییر در سبک زندگی، میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را کاهش داده و به کودکان روش استفاده و مدیریت صحیح از ابزارهای الکترونیکی را آموزش دهیم. 

  1. آیا می دانید بدن کودکان امواج الکترومغناطیسی بیشتری را جذب می کنند؟
  • تحقیقات نشان می دهد که مغز، چشم و مغز استخوان کودکان از سه تا ده برابر امواج الکترومغناطیسی بیشتری را نسبت به بزرگسالان جذب می کنند. بافت نازک جمجمه و محتوای آب بیشتر اندام ها باعث افزایش میزان جذب امواج الکترومغناطیسی می شود.
  1. آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی، امواج الکترومغناطیسی فرکانس  رادیویی  را  به عنوان کلاس  2B، با احتمال سرطان زایی برای انسان دسته بندی کرده است.
  • استفاده بیش از حد از تلفن های همراه و تلفن بی سیم با افزایش تومورهای مغزی مرتبط است. این خطر برای کسانی که استفاده از تلفن همراه را در سنین زیر 20 سالگی آغاز کردند، تهدید بزرگتری محسوب می شود.
  1. در سال 2016 موسسه ملی علوم بهداشت محیط، برنامه ملی سم شناسی، یافته هایی مبنی بر افزایش تومورهای مغزی (گلیوم) را منتشر کرده است.
  • نتایج این تحقیقات حاکی از افزایش ضوایع تومورال در قلب، مغز و همچنین افزایش آسیب بر DNA  در موش های تحت امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تلفن همراه است.
  1. امواج الکترومغناطیسی در سطوح بسیار پایین منجر به تغییرات در فعالیت مغزی می شود.
  • در سال 2011، محققان NIH دریافتند متابولیسم گلوکز در مغز به دلیل استفاده از تلفن همراه دچار تغییرات می شود.
  1. تحقیقات پزشکی در سال 2011 حاکی از افزایش بیش فعالی و مشکلات حافظه در کودکی در اثر مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری بوده است.
  2. مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری با اختلالات عصبی و نقص های مادرزادی در نوزاد حیوانات نیز مرتبط است.  
  • نتایج مطالعات پژوهشگران حاکی از آسیب دیدن سیستم تولید مثل، اختلال در روند توسعه و رشد مغز نوزاد، ناهنجاری های سیستم عصبی و بیش فعالی در اثر مواجهه جنین با امواج الکترومغناطیسی در رحم مادر است.
  1. نتایج تحقیقات در دانشگاه ییل در سال 2011 افزایش بیش فعالی و مشکلات حافظه را در کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری با امواج الکترومغناطیس مواجه شده اند، گزارش کرده است.
  • محققین این پژوهش به بانوان باردار توصیه اکید می کنند تا از مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری؛ با به کار بردن راهکارهای ساده و مدیریت دستگاه های الکترونیکی خود، اجتناب نمایند.
  1. کشورها در سراسر جهان اقدامات احتیاطی متعددی را برای حفاظت از کودکان انجام داده اند.
  • بلژیک، فرانسه، استرالیا، روسیه، انگلستان، هند، فنلاند، ترکیه، کانادا و اتحادیه اروپا مقررات سخت گیرانه ای را جهت کاهش مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی اعمال نموده اند.

  دفترچه راهنمای تجهیزات الکترونیکی خودتان را به دقت مطالعه کنید.

  مطالعه راهنمای کاربر وسایل الکترونیکی اغلب نکات ایمنی مفیدی را ارائه می نماید. برای مثال در دفترچه راهنمای لپ تاپ برند سامسونگ اقدامات احتیاطی در هنگام اتصال 3G و همچنین فاصله ایمن از شکم بانوان باردار یا نوجوانان مطرح شده است.

  "حدود پرتوگیری از امواج الکترومغناطیسی مطرح شده در توصیه شورای مشورتی بهداشت و حفاظت از محیط زیست کودکان مریلند 2017… اذعان داشته است که: "روتر Wi-Fi  را خاموش نموده و  از کابل شبکه (LAN) به عنوان یک روش قابل اعتماد و ایمن جهت استفاده ازاینترنت بدون هر گونه مواجهه با امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی؛ استفاده نمایید".

  خطر ابتلا به سرطان در کودکان در اثر مواجهه با امواج الکترومغناطیسی

  خطر ابتلا به سرطان؛ به دلیل افزایش نفوذ و میزان جذب امواج الکترومغناطیسی ناشی از تجهیزات بی سیم تلفن همراه در مغز، در کودکان بیشتر است.

  • آیا استفاده از تجهیزات که از طریق کابل با یکدیگر ارتباط دارند می تواند موثر واقع شود؟

  تغییرات ساده در استفاده از ابزارهای الکترونیکی روزانه مانند اتصال تجهیزات جانبی کامپیوتر با استفاده از کابل یا قرار دادن دستگاه های الکترونیکی در حالت پرواز در شرایط غیر ضروری، نقش موثری در کاهش میزان مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی دارد.

  از آنجا که بحث پرتوگیری فرایندی تجمعی است، کودکان نسل امروز از ابتدای تولد و یا حتی قبل از آن در معرض امواج الکترومغناطیس هستند. بنابراین تغییرات کوچک در استفاده از تکنولوژی، می تواند ریسک ابتلا به سرطان و سایر بیماری ها را در آنها کاهش دهد.

  • چرا استفاده از این تجهیزات توسط نهادهای قانونی مرتبط مجاز اعلام شده است؟

  دستگاه های بی سیم قبل از ورود به بازار فروش به طور کافی به لحاظ مسائل بهداشتی و مخاطرات بیولوژیکی مورد ارزیابی قرار نگرفته اند. امواج الکترومغناطیسی همانند دارو، غذا یا مواد شیمیایی نیستند و عوارض طولانی مدت آن توسط هیچ نهادی حتی , FDA EPA مورد ارزیابی قرار نگرفته است. 

  • آیا نهادهای قانونی مرتبط در این زمینه مسئولیتی را بر عهده دارند؟

  FCC حدود پرتوگیری از امواج الکترومغناطیسی را مطرح نموده است. این استانداردها به لحاظ اثرات بیولوژیکی را در نظر نگرفته و نارسایی های قابل توجهی دارد. پژوهشگران معتقدند تصور این امر که این استانداردها ضامن سلامت و ایمنی افراد است، امری کاملا غلط می باشد.

   آکادمی پزشکی اطفال آمریکا درخواست دارد تا محدودیت های قانونی سخت گیرانه تری برای حفاظت کودکان اعمال شده و سرمایه گذاری برای تحقیقات گسترده تر به منظور بررسی های دقیق اثرات بیولوژیکی بر روی امواج الکترومغناطیس اجرا شود.

  لازم به ذکر است ایجاد قوانینی که بر روی سلامت کودکان متمرکز شود، ممکن است چندین سال طول بکشد. بنابراین والدین باید برای اطمینان از حفظ ایمنی کودکان در برابر امواج در خانه و در مدرسه، اقدامات زیر را انجام دهند.

  "مخاطرات سلامت ناشی از تجهیزات الکترونیکی را به شرح زیرکاهش دهید"

  1. تجهیزات الکترونیکی را دور از کودک و اتاق خواب وی نگه دارید.
  2. تجهیزات الکترونیکی مانند لپ تاپ و تبلت را روی میز قرار دهید، نه در تماس با بدن.
  3. از کابل LAN برای ارتباط با اینترنت استفاده کنید.
  4. از تجهیزات بی سیم تا حد ممکن استفاده نکنید و دستگاه های جانبی مانند پرینتر، پروژکتور را به طور مستقیم به سیستم متصل کنید.
  5.  از تلفن های سیمی به جای تلفن بی سیم استفاده کنید.

  تا جایی که ممکن است اتصال تجهیزات جانبی کامپیوتر و لپ تاپ و همچنین ارتباط سایر تجهیزات الکترونیکی با اینترنت، از طریق کابل های استاندارد صورت گیرد. این امر به سادگی امکان پذیر بوده و میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی فرد را کاهش می دهد. برای دستگاه های الکترونیکی کوچکتر مانند تبلت، موبایل و آداپتورهایی موجود است که امکان اتصال به مودم را فراهم می نمایند.

  توصیه های ایمنی آکادمی اطفال امریکا برای خانواده ها:

  • به هنگام مکالمه با تلفن همراه از اسپیکر یا هندزفری استفاده نمایید. همچنین تا حد امکان مدت مکالمه را کاهش دهید.
  • از قرار دادن تلفن همراه در جیب شلوار، پیراهن یا خودداری نمایید.
  • برای کاهش امواج الکترومغناطیس، هنگام مشاهده فیلم; ابتدا آن را دانلود کرده و دستگاه را به حالت پرواز قرار دهید.
  • از برقراری ارتباط در وسایل نقلیه و آسانسور خودداری کنید.

   در این شرایط سیگنال های ارسالی و دریافتی توسط بدنه فلزی به دام افتاده و میزان پرتوگیری به شدت افزایش می یابد.

  • در شرایط آنتن دهی کم از برقراری ارتباط خودداری کنید.

   در این مورد شدت سیگنال ارسالی جهت تشخیص نزدیکترین آنتن توسط سیستم کنترلی خودکار تلفن همراه افزایش یافته و میزان پرتوگیری به دنبال آن بیشتر خواهد شد.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  توصیه هایی برای کاهش اثرات امواج الکترومغناطیس ناشی از تلفن همراه و مودم وای فای

  توصیه هایی برای کاهش اثرات امواج الکترومغناطیس ناشی از تلفن همراه و مودم وای فای

  توصیه هایی برای کاهش اثرات امواج الکترومغناطیس ناشی از تلفن همراه و مودم وای فای

  • جمع آوری 19 نکته ی ساده ی زیر کمک بزرگی است برای کاهش اثرات امواج الکترومغناطیس و حفظ سلامتی شما در برابر آن ها.
  1. مدت زمان مکالمه‌تان را کاهش دهید.
  2. کودکان فقط در مواقع ضروری از تلفن همراه استفاده کنند.
  3. تحت هیچ شرایطی تلفن همراه را در جیب شلوار و یا روی کمر بندتان قرار ندهید.
  4. حتما پس از برقراری ارتباط تلفن همراه را در مجاورت گوش خود بگذارید.
  5. تلفن همراه‌تان را داخل پوشش‌های فلزی قرار ندهید و جلوی آنتن آن را نپوشانید.
  6. تلفن همراهی با میزان SAR پایین بخرید.
  7. از اسپیکر، پخش صدا یا هدست های ایمن (هوا_لوله) به هنگام مکالمه استفاده کنید.
  8. تلفن همراه را در منزل بر روی تلفن ثابت دایورت کنید.
  9. لطفا افراد دارای بیماری های خاص و خانم های باردار تلفن همراه را از خود دور نگه دارند.
  10. از تلفن همراه در بیمارستان تا حد ممکن استفاده نشود چرا که بر روی تجهیزات بیمارستان اثر می گذارد.
  11. تلفن همراه را در جیب پیراهن قرار ندهید چرا که باعث ایجاد اثرات مخرب بر ریتم قلب می شود.
  12. تا حد امکان از وای فای بجای دیتا گوشی برای اتصال تلفن همراه خود به اینترنت استفاده کنید.
  13. استفاده از تلفن همراه در آسانسور و وسیله نقلیه (به علت فلزی بودن بدنه خودرو) را به حداقل میزان ممکن برسانید.
  14. سعی شود از پیام یا تلفن ثابت به جای تماس استفاده شود.
  15. تا جایی که ممکن است گوشی هوشمند، لپ‌تاپ، تبلت و دیگر دستگاه‌های ارتباطی را نزدیک به بدن خود نگاه ندارید به‌خصوص در مواقعی که می‌خواهید بخوابید.
  16. به‌ هنگام خواب این وسایل به‌خصوص مودم خود را خاموش کنید.
  17. از استفاده و نگه‌داشتن مودم وای ‌فای خود در اتاق خواب به ‌شدت پرهیز کنید.
  18. از کاور وایفای ضد امواج استفاده کنید.

  http://nanosina.com/wp-content/uploads/2017/05/wifi-protection-001.jpg

   

  1. به هنگامی که میزان آنتن دهی تلفن همراه کم است، از این ابزار استفاده نکنید (در روز های ابری نیز میزان پوشش دهی شبکه سلولی تلفن همراه کاهش می یابد).

   

  چگونه پرتوگیری از تجهیزات بی سیم را در خانه کاهش دهیم؟

  چگونه پرتوگیری از تجهیزات بی سیم را در خانه کاهش دهیم؟

  • در اینجا 9 راهکار کوتاه و ساده را برای استفاده ایمن از تجهیزات بی سیم به شما ارائه می دهیم:

   

  1. استفاده از تلفن های سیمی بجای تلفن های بی سیم را پیشنهاد می کنیم.

   

  http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/11/Image-1.jpg

   

  1. منابع تابشگر امواج بسیاری در اطراف شما هستند، با افزایش فاصله سعی کنید میزان ریسک مخاطرات سلامت خود را کاهش دهید.
  2. حالت پرواز تلفن همراه خود را فعال کنید و بلوتوث و وای فای آن را در زمان های غیر ضروری خاموش کنید.
  3. تا حد امکان اتصالات سیمی را جایگزین ارتباطات بی سیم کنید.
  • خاموش کردن مودم وای فای در منزل.
  • استفاده از تلفن سیمی به جای بی سیم.
  • استفاده از دستگاه های بازی با سیم.
  • عدم استفاده از سخت افزارهای بدون سیم.
  1. به هیچ عنوان از تجهیزات ارتباطی بی سیم داخل وسیله نقلیه استفاده نکنید. پوشش فلزی اتومبیل میزان پرتوگیری راننده را نیز افزایش می دهد. این امر در رابطه با مکالمه با تلفن همراه نیز صادق است چرا که هنگام ارتباط با نزدیکترین آنتن، به ویژه در نواحی که میزان پوشش دهی شبکه کاهش می یابد، منجر به افزایش پرتوگیری می گردد.
  2. بزرگسالان به هنگام استفاده از تلفن همراه باید سعی کنند به هنگام مکالمات خود از بلندگو و هندزفری استفاده کنند. بهترین نوع از هندزفری، نوع شلنگی (هوا-لوله) می باشد که به منظور کاهش پرتوگیری از لوله ی هوا برای انتقال صوت استفاده می کنند. کودکان تنها در موارد ضروری اجازه استفاده از تلفن همراه را خواهند داشت.

  http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/10/HTB1R2orHpXXXXbrXpXXq6xXFXXXn.jpg

  1. از قرار دادن تلفن همراه در مجاورت محل خواب و در زیر سر، جداً خود داری کنید. بسیاری از تلویزیون های جدید، سیستم های رایانه ای و بازی های امروزی، حتی در حالت خاموش نیز از خود امواج الکترومغناطیس ساطع می کنند. لذا باید از محل خواب دور باشند چرا که امواج آنها می تواند بر روند خواب انسان تاثیرگذار باشد.
  2. سعی کنید مودم وای فای را به دورترین محل ممکن از خودتان انتقال داده و از کاور وای فای ضد امواج و کابل LAN برای اتصال به اینترنت استفاده کنید تا بتوانید سطح مضر سیگنال های آن را کاهش دهید.

  http://nanosina.com/wp-content/uploads/2017/05/wifi-protection-001.jpg

  1. دستورالعمل تجهیزات الکترونیکی خود را برای آگاهی از فاصله ایمن و محل مناسب آن به دقت مطالعه کنید و در صورت قرار دادن تلفن همراه داخل یا در مجاورت بانوان باردار، آن را در حالت پرواز و سایر دسترسی های آن به تجهیزات بی سیم را غیر فعال کنید.

   

   

  اثر امواج الکترومغناطیس بر فعالیت میتوکندری و تکثیر سلول های سرطانی

  امواج الکترومغناطیس و تاثیرآن ها بر فعالیت میتوکندری و تکثیر سلول های سرطانی

  اثرامواج الکترومغناطیس بر فعالیت میتوکندری و تکثیر سلول های سرطانی

  میدان های الکترومغناطیس از منابع طبیعی و وسایل مورد استفاده انسان ها در دنیای امروزه رو به افزایش هستند. منابع طبیعی مانند زمین و خورشید و تکنولوژی مدرن مانند موبایل، لپ تاپ، تبلت، وای فای، برج مخابرات و تلفن همراه و… . این منابع دارای فرکانسی پایین با قدرت زیاد در انتشار امواج الکترومغناطیس هستند. در این مقاله به شرح اثر امواج الکترومغناطیس بر فعالیت میتوکندری و تکثیر سلول های سرطانی می پردازیم.

  مطالعات اپیدمیولوژیکی رابطه مستقیم امواج الکترومغناطیس با فرکانس پایین و بروز سرطان را به اثبات رسانده است. امواج رادیویی مانع از گسترش سلولی می شوند.

  میدان های الکترومغناطیس به روی عملکردهای بیولوژیکی مانند بیان ژن، تنظیم فعالیت سلول ها و تمایز سلولی اثر گذار هستند. همچنین نفوذپذیری سلول ها را نسبت به یون ها تغییر می دهند.

  امواج الکترومغناطیس بر تعداد زیادی از مکانیسم های سلولی و مولکولی مانند مورفولوژی غشا سلولی، فعالیت کیناز، انتشار کلسیم، مسیرهای سلولی و فعالیت میتوکندری و … اثر گذار است.

  قرار گرفتن طولانی مدت در معرض امواج الکترومغناطیس با قدرت 50 هرتز و 12 مگاوات، تکثیر سلولی به شدت کاهش می یابد و تنفس سلولی زیاد می شود. فعالیت میتوکندری در سطح پروتئین ها نیز کاهش می یابد. اثر امواج الکترومغناطیس بر فعالیت میتوکندری و تکثیر سلول های سرطانی به این گونه افزایش می یابد.

  پتانسیل غشای میتوکندری

  پتانسیل غشای میتوکندری یک پارامتر مهم در عملکرد میتوکندری برای حمل و نقل الکترون است.

  وقتی سلول ها در معرض امواج الکترومغناطیس قرار می گیرند، فعالیت پتانسیل غشای میتوکندری دچار اختلال می شود. سلول ها با قرار گیری در معرض امواج الکترومغناطیس نیازشان به ATP افزایش می یابد. با اختلال بوجود آمده در غشای میتوکندری، سلول ها توانایی لازم برای تامین ATP را از دست می دهند.

  همچنین افزایش فعالیت میتوکندری باعث افزایش رونویسیmRNA  و بیان پروتئین های زنجیره ی تنفسی شود، که نیاز به ATP برای تامین تنفس را زیاد می کند.

  افزایش فعالیت تنفسی، باعث رشد تومور های سرطانی می شود. اختلال عملکرد میتوکندری و پتانسیل غشای آن مرگ سلولی را به دنبال دارد. مهار شدن سلول های سرطانی به دنبال افزایش تنفس سلولی، و عدم انرژی لازم میتوکندری برای تامین انرژی، با مرگ سلول مواجه می شود. که این عمل باعث بزرگ شدن تومورهای سرطانی است.

  برای کاهش اثر امواج الکترومغناطیس بر فعالیت میتوکندری و تکثیر سلول های سرطانی شرکت دانش بنیان سلامت سینا واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، با ارائه ی محصولات ضد امواج مانند کاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیس، رنگ  ضد امواج الکترومغنایس، پرده ضد امواج الکترومغناطیس، برچسب شیشه ی ضد امواج، لباس بارداری ضد امواج الکترومغناطیس و … توانایی کاهش امواج الکترومغناطیس تا 99/99 درصد را دارا می باشد. بنابراین با استفاده از این محصولات می توانید محیط کار و خانه خود را در برابر امواج الکترومغناطیس ایمن کنید.

  منابع:

  Destefanis, Michele, et al. "Extremely low frequency electromagnetic fields affect proliferation and mitochondrial activity of human cancer cell lines." International journal of radiation biology 91.12 (2015)

   

   

  خطرات امواج الکترومغناطیس در MRI

  امواج الکترومغناطیس MRI

  خطرات امواج الکترومغناطیس  در MRI

  MRI به معنای تصویر برداری تشدید مغناطیسی است. امواج الکترومغناطیس درMRI دارای قدرت بسیار بالایی هستند. خطرات امواج الکترومغناطیس درMRI نگرانی تیم پزشکی و افراد متقاضی آن است.

  امواج الکترومغناطیس از منابع طبیعی مانند خورشید، رعد و برق و… هر روزه به بدن ما وارد می شوند. از منابع تولید کننده ی امواج الکترومغناطیس می توان به موبایل، تبلت، دکل های مخابراتی، دستگاه های برقی موجود در خانه و محیط کار و… اشاره نمود.

  فرکانس امواج الکترومغناطیس منتشر شده توسط این دستگاه ها، در محدوده ای بسیار قوی است که سلامت انسان ها و سایر موجودات زنده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

  بسیاری از مشاغل مانند ارگان های نظامی، مهندسین برق، دندانپزشکان، پزشک و تکنسین رادیولوژی روزانه در مقادیر زیادی از امواج الکترومغناطیسی قرار دارند.

  با توجه به پیشرفت تکنولوژی در علم پزشکی، روزانه بر تعداد مرکز های پزشکی و قدرت میدان های الکترومغناطیس دستگاه ها مانند اسکنرها افزوده می شود. MRI دارای میدان های الکترومغناطیس با قدرت بسیار زیادی در فرکانس رادیویی هستند. قدرت این میدان از 100 کیلوهرتز تا 300 گیگا هرتز افزایش می یابد.  

  خطرات امواج الکترومغناطیس  در MRI و بیماری های ناشی از آن

   قرار گیری بلند مدت در معرض امواج الکترومغناطیس MRI، احساس سردرد، سرگیجه، مشکلات حاد حافظه، افزایش فشار خون، اختلال در اکسیژن رسانی، اختلال در تنفس، مشکلات عصبی، تضعیف سیستم ایمنی بدن و… را به دنبال دارد.

  برای جلوگیری از اثرات بیولوژیکی امواج الکترومغناطیس MRI، برای کارکنان اتاق های ضد امواج الکترومغناطیس با داشتن روزنه ای برای دیدن بیمار وجود دارد. باید بدانیم هنگامی که دستگاه خاموش می شود نیز امواج الکترومغناطیس منتشر می شوند. بنابراین قرار گیری روزانه در برابر این امواج بدون شک مشکلات بسیار حادی را برای آن ها به وجود می آورد.

  از خطرات امواج الکترومغناطیس در MRI جذب امواج میدان های الکترومغناطیس استاتیک، و میدان شار مغناطیسی، در بدن بیمار و پزشک است. انرژی امواج الکترومغناطیس در محدوده ی رادیویی باعث بالا رفتن دمای بافت های بدن می شود. میزان انرژی امواج به حدی زیاد است که به مرور زمان دستگاه MRI را خراب می کند.

  منابع:

   

  بایدها و نبایدها در مورد استفاده از مودم وای فای

  باید ها و نباید هایی الزامی برای استفاده از مودم وای فای:

  بایدها:

  1. در صورت روشن بودن مودم وای فای، از کاور وای فای ضد امواج الکترومغناطیس استفاده کنید.

  http://nanosina.com/wp-content/uploads/2017/05/wifi-protection-001.jpg

  1. بسیاری از مودم های اینترنت امکان تنظیم، مدیریت شدت سیگنال­ ها، خاموش و روشن کردن اینترنت و وای-فای را در اختیار قرار می­ دهد.
  2. در محیط خانه برای استفاده از مودم و اتصال به اینترنت حتما از کابل و سیم استفاده شود.

  برای افزایش ایمنی خود حتما به نکات زیر توجه کنید:

  نبایدها:

  1. بدون استفاده از سیم و کابل هرگز از مودم وای فای استفاده نکنید.
  2. در مواقعی که به وای فای نیاز ندارید، حتما دستگاه را خاموش کنید، مخصوصا به هنگام خواب.
  3. اگر دستگاه مودم دکمه ی روشن-خاموش ندارد، دستگاه را از برق خارج کنید.
  4. بی دلیل دستگاه را روشن نگذارید و با مدیریت صحیح زمان از اینترنت استفاده کنید.

   

  بایدها و نبایدها در مورد استفاده از تبلت و لپ تاپ

  امواج الکترومغناطیس لپ تاپ

  بایدها و نباید ها برای استفاده ایمن از تبلت و لپ تاپ

  بایدها:

  1. از تبلت و لپ تاب با استفاده از اتصالات کابلی به اینترنت استفاده کنید.
  2. وای-فای خاموش و گوشی را در حالت پرواز یا آفلاین قرار دهید.
  3. از برنامه ها به صورت آفلاین استفاده کنید ( ابتدا برنامه، ویدیو، آهنگ و… را دانلود کرده، بعد از آن اینترنت دستگاه خود را خاموش کرده و یا به حالت پرواز درآورید).

  نبایدها:

  1. اگر دسترسی به کابل اینترنت دارید، به هیچ وجه از وای فای استفاده نکنید.
  2. به هیچ وجه هنگام استفاده از لپ تاپ و تبلت، دستگاه را روی بدن خود مانند پاها قرار ندهید.
  3. هنگامی که برای شارژ باتری، دستگاه خود را به برق متصل کردید، تحت هیچ شرایطی از آن استفاده نکنید. در این هنگام شدت امواج الکترومغناطیس بسیار شدید است.

  بایدها و نبایدها در مورد استفاده از ابزار بی سیم

  توصیه هایی برای کاهش اثرات امواج الکترومغناطیس ناشی از تلفن همراه و مودم وای فای

  باید ها و نباید های استفاده از ابزار بی سیم

  بایدها

  1. دستگاه هایی را بخرید که برای اتصال دارای سیم و کابل هستند.
  2. در مواقعی که به دستگاه نیازی ندارید حتما آن را خاموش کنید.
  3. از ماوس های سیم دار استفاده کنید.
  4. لطفا به هیچ عنوان از ساعت های هوشمند، عینک های وای فای، دست بندهای تناسب اندام و… استفاده نکنید.
  5. از سیستم های سیم داری استفاده کنید که دکمه روشن و خاموش داشته باشند.
  6. از کنسول بازی های سیم دار استفاده کنید و در غیر این صورت، سعی کنید محدودیت و مدیریت زمان استفاده از دستگاه خوبی داشته باشید.
  7.  مانیتور­های دیجیتال کودک را با مشابه­ های آنالوگ جایگزین کنید.

  نبایدها

  1. از وسیله های بی سیم مانند ماوس ها، تلفن ها، مودم و … استفاده نکنید.
  2. استفاده از وسایل هوشمند متصل به بدن را ممنوع کنید.
  3. هنگامی که از دستگاه ها استفاده نمی کنید حتما دستگاه (مانند کنسول های بازی) را خاموش کنید، زیرا این دستگاه ها به میزان غیر قابل باوری از خود اشعه ساطع می کنند.
  4. استفاده از مودم ها، بلندگو، تلفن و… بی سیم به هیچ عنوان استفاده نکنید.
  5. از مانیتورهای دیجیتال بی سیم استفاده نکنید.

  بایدها و نبایدها در مورد استفاده از وسایل الکترونیکی

  توصیه هایی برای کاهش اثرات امواج الکترومغناطیس ناشی از تلفن همراه و مودم وای فای

  بایدها و نبایدها در مورد استفاده از وسایل الکترونیکی

  باید ها

  • در مکان هایی بخوابید که مولد های میدان های الکترومغناطیس در نزدیکی شما نباشد.
  • از ساعت های زنگ دار داری باتری استفاده نکنید.
  • از دستگاه های بی سیم الکترونیکی استفاده نکنید.
  • هنگامی که از دستگاه های سیم دار استفاده نمی کنید، حتما آن ها را از برق خارج کنید.
  • از انواع پوشش های ضد امواج الکترومغناطیس برای بالا بردن ایمنی خود در خانه و محیط کار و… استفاده کنید.

  نبایدها

  • شارژهای تلفن، انواع سیم های رابط، دستگاه های الکترونیکی و… را از اتاق خواب خود دور کنید.
  • در اتاق هایی استراحت کنید که از اشعه هایی نظیر وای فای همسایگان در امان باشید.
  • از وسایل الکترونیکی متصل به برق اصلا استفاده نکنید.
  • دستگاه را از برق خارج کرده، بعد استفاده کنید.

  بایدها و نبایدها در مورد استفاده از چاپگرها

  باید ها و نباید های استفاده از چاپ گرها

  امروزه چاپ گرها در منازل مسکونی رسوخ پیدا کرده اند. این نوع از دستگاه ها منبع بزرگی از انتشار امواج الکترومغناطیس در اطراف ما هستند. سیگنال امواج الکترومغناطیس این دستگاه ها برای انسان و سایر موجودات زنده بسیار خطرناک است.

  ما در این مقاله کوتاه، باید ها و نباید هایی ساده و کاربردی برای استفاده ی ایمن از این دستگاه را به شما پیشنهاد می کنیم:

  بایدها:

  1. استفاده از کابل برای اتصال به زمین.
  2. در صورتی­که مجبور به استفاده از چاپگر وای-فای باشید، عملکرد وای فای را به پایین ترین تنظیمات انتقال دهید.
  3. خرید چاپ گر غیر وای فای.

  نبایدها:

  1. هرگز از چاپ گر بی سیم در محیط کار خود استفاده نکنید.
  2. چاپ گر های بی سیم به طور مداوم از خود، امواج الکترومغناطیس در محدوده ماکروویو ساطع می کنند. استفاده از پوشش های ضد امواج که توانایی جذب اشعه های مضر را دارند بسیار مناسب است.

  بایدها و نبایدها در مورد استفاده از تلفن خانگی

  بایدها و نبایدهای استفاده از تلفن خانگی

  استفاده صحیح از تلفن های خانگی دارای شرایطی است که اینجا به شرح آن می پردازیم.

  بایدها:

  1. به هیچ عنوان از تلفن های بی سیم استفاده نکنید.
  2. حفظ اشتراک تلفن ثابت.
  3. از تلفن های سیم دار استفاده کنید و برای تمام مکان هایی که به تلفن نیاز دارند، سیم کشی را انجام دهید.

  نبایدها:

  1. یکی از منابع انتشار اشعه در محدوده ی ماکروویو، تلفن های بی سیم هستند. لطفا از تلفن های بی سیم استفاده نکنید.
  2. اگر از تلفن های بی سیم استفاده می کنید، آن را از مکان هایی مانند اتاق خواب خود به دورترین مکان ممکن منتقل کنید.

   

  بایدها و نبایدها در مورد استفاده از تلفن همراه

  بایدها و نبایدها در مورد استفاده از تلفن همراه

  بایدها:

  1. برای برقراری ارتباط از هندزفری و هدست استفاده کنید.
  2. هنگامی که موبایل را در جیب خود قرار می دهید، آن را خاموش کنید.
  3. برای تماس های طولانی از تلفن های سیمی استفاده کنید.
  4. در مواقعی که به موبایل نیازی ندارید پیشنهاد می کنیم وای فای دستگاه را خاموش و موبایل را به حالت پرواز بگذارید.
  5. در ماک نهایی مانند خودرو، آسانسور، قطار، هواپیما و… موبایلتان را خاموش کنید.

  نبایدها:

  1. در مواقعی که آنتن دهی ضعیف است، به علت افزایش انتشار امواج از موبایل، به هیچ وجه استفاده نکنید.
  2. هرگز موبایل را در سینه بند و جیب خود قرار ندهید.
  3. هنگام خواب موبایلتان را نزدیک سر قرار ندهید.

   

  راه کارهای حفاظتی مدارس در برابر امواج الکترومغناطیس

  راه کارهای حفاظتی مدارس در برابر امواج الکترومغناطیس

  فرزندان ما در سنین حساس خود، زمان بسیار زیادی را در محیط های آموزشی همچون مدارس می گذرانند. امروزه بسیاری از دانش آموزان دارای وسایل شخصی الکترونیکی همچون موبایل، لپ تاپ، تبلت، ساعت های هوشمند و… هستند. شناخت و آموزش خطرات ناشی از اشعه های وسایل را در این مقاله مورد بررسی قرار داده ایم:

  مورد توجه مسئولین:

  1. آگاه کردن کارمندان، والدین و دانش آموزان از قوانین و سیاست های مربوط به وای فای و دستگاه های بی سیم.
  2. استفاده از تلفن های سیمی به جای تلفن بی سیم.
  3. اطمینان از عدم تابش امواج الکترومغناطیس از مولدهای امواج خارج از ساختمان به وسیله پایش میزان آلودگی امواج

  http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/08/Andaaze-Giri-Amvaaj-01.jpg

  1. پس از اندازه گیری میزان آلودگی امواج الکترومغناطیس تهدید کننده دانش آموزان، استفاده از محصولات ضد امواج برای ساختمان ها و بالا بردن ایمنی 99/99 درصدی.
  2. در دسترس قرار دادن کامپیوتر ها برای استفاده دانش آموزان به جای وسایل بی سیم.
  3. اطمینان از وجود زیرساخت های تمام سیمی اینترنت در ساختمان های جدید (اگر دسترسی به اینترنت مورد نیاز است).
  4. توصیه به افراد درباره قرار دادن گوشی خود روی حالت پرواز و یا خاموش کردن وای فای.
  5. عدم استفاده از وسایلی مانند مایکروویو در مدارس.

  معلمان بدانند:

  1. محدود کردن استفاده از وای فای در محیط مدرسه و استفاده از وسایل سیمی به جای آن ها.
  2. خاموش کردن گوشی های همراه و یا قرار دادن روی حالت پرواز در مواقعی که از آنها استفاده نمی کنند.
  3. دور نگه داشتن تلفن های متصل به وای فای از کودکان.
  4. دستگاه های بی سیمی که برای آموزش استفاده می شوند باید روی حالت پرواز باشند.
  5. خودداری در استفاده از اجاق مایکروویو در حضور دانش آموزان.

  دانش آموزان عزیز:

  1. برای استفاده از دستگاه های بی سیم و وای فای در مدارس مدیریت زمان داشته باشید.
  2. تلفن های همراهتان را خاموش کنید. قرار دادن موبایل در حالت هواپیما، هنگامی که مدت زمان طولانی را در مدرسه سپری می کنید پیشنهاد خوبی است.

  والدین در منزل:

  1. اطمینان از عدم تابش امواج الکترومغناطیس از مولدهای امواج خارج و داخل از ساختمان به وسیله پایش میزان آلودگی امواج.

  http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/09/Andaaze-Giri-Amvaaj.png

  1. استفاده از تلفن ثابت سیم دار به جای تلفن های بی سیم در منزل.
  2. محدودیت در استفاده از وای فای و دور نگه داشتن آن از محل استراحت کودکان.
  3. استفاده از کاور وای فای بر مودم.

  http://nanosina.com/wp-content/uploads/2017/05/wifi-protection-001.jpg

  1. لطفا از ماکروویو استفاده نکنید.
  2. زمان بندی و محدودیت در استفاده از اینترنت تلفن همراه، بلوتوث و… .
  3. استفاده از تلفن همراه را به حداقل برسانید.
  4. استفاده از کنسول های بازی سیم دار به جای انواع بی سیم آن.
  5. خاموش کردن وسایل الکترونیکی در شب و مواقع استراحت.

   

  توصیه هایی برای کاهش اثرات امواج مایکرویو

  توصیه هایی برای کاهش اثرات امواج مایکرویو

  توصیه هایی برای کاهش اثرات امواج مایکرویو

  ماکروویو دارای اشعه هایی با قدرت بسیار بالا و خطرناک برای بدن انسان و موجودات زنده اطرافمان است. به منظور کاهش اثررات منفی امواج ماکروویو، رعایت نکات زیر را پیشنهاد می کنیم:

  1. به هنگام استفاده از ماکروویو در مجاورت دستگاه نمانید.
  2. کودکان خود را از دستگاه دور نگه دارید.
  3. در صورت خرابی دستگاه حتما به فرد متخصص مراجعه کنید.
  4. پس از هر بار تعمیر میزان نشتی دستگاه باید مجدد ارزیابی شده و با استاندارد ها مطابقت داده شود.
  5. استفاده از مایکرویو تا حد ممکن کاهش دهید.

   

  آیا انتشار امواج الکترومغناطیس مشکل بزرگی محسوب می شود؟

  خطرات امواج الکترومغناطیس

  آیا انتشار امواج الکترومغناطیس مشکل بزرگی محسوب می شود؟

  میدان های الکترومغناطیس از آغاز دنیا وجود داشته اند. منابع اصلی مانند خورشید و زمین هستند. تا زمانی که بشریت به تکنولوژی برق دست نیافته بود، ارتباطات رادیویی وجود نداشت. امروزه با وجود برق و دستگاه ها و وسایل بی شماری که با برق در محدوده فرکانس رادیویی فعالیت میکنند، امواج الکترومغناطیس مانند یک دنیای نامرئی در اطراف ما قرار دارد. به دلیل فراوانی و خطرات ناشی از انتشار امواج الکترومغناطیس در دنیای پیرامون ما، این مسئله مورد توجه دانشمندان در سراسر دنیا قرار گرفته است. در این مقاله به شرح موضوعات زیر می پردازیم:

  1. فرکانس های امواج الکترومغناطیس
  2. امواج الکترومغناطیس در مکان های مختلفی بوجود می آیند مانند:
  3. خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیس
  4. چرا امواج الکترومغناطیس خطرناک هستند؟
  5. از بارزترین علائم و عوارض امواج الکترومغناطیس
  6. راه کارهایی برای کاهش امواج الکترومغناطیس در خانه
  1. فرکانس های امواج الکترومغناطیس
  • تابش هایی با فرکانس پایین: این نوع از تابش ها دارای فرکانسی پایین تراز نور مرئی هستند که تابش غیر یونیزان نام دارند.
  •  منابع این نوع از امواج : بلوتوث، وای فای، ماکروویو، تلفن همراه، رایانه ها، خطوط برق و MRI… هستند.
  • تابش هایی با فرکانس بالا: تابش هایی یونیزان با فرکانس بالاتر از نور مرئی هستند. از مهم ترین امواج با این خصوصیات می توان به اشعه ایکس، گاما و فرابنفش اشاره کرد.
  1. امواج الکترومغناطیس در مکان های مختلفی به وجود می آیند مانند:
  • طبق قانون ماکسول در اطراف جریان های الکتریکی.
  • هنگامی که اتم ها شکل مختلفی از انرژی را دریافت می کنند، مثلا به صورت گرمای ناشی از امواج الکترومغناطیس. الکترون ها در اتم ها برانگیخته می شوند و میدان الکترومغناطیس دیگری را به وجود می آورند. مانند فعالیت کلروفیل گیاه هنگامی که نور خورشید را دریافت می کند تا دی اکسید کربن را به گلوکز تبدیل کند.
  • هنگامی که واکنش های هسته ای رخ می دهد، مانند واکنش های خورشیدی.

  این امواج الکترومغناطیس در محدوده هایی مفید قرار دارند که برای بدن انسان ضرری ندارند.

  1. خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیس

  فرکانس: فرکانس های بالا از امواج الکترومغناطیس انرژی بیشتری را حمل می کنند که بسیار خطرناک است.

  تراکم قدرت: متوسط انرژی امواج الکترومغناطیس در یک منطقه یا حجم مشخص است.

  قدرت: میدان های الکترومغناطیس و الکتریکی دارای قدرت زیادی هستند.

  مدت زمان قرارگرفتن در معرض امواج الکترومغناطیس: هرچه قدرت، فرکانس امواج الکترومغناطیس و زمان قرار گیری در معرض امواج الکترومغناطیس بیشتر باشد خطرات بیشتری سلامت موجودات زنده را تهدید می کند.

  1. چرا امواج الکترومغناطیس خطرناک هستند؟

  بدن انسان دارای یک سیستم الکترومغناطیس پیچیده است. به عنوان مثال سیستم عصبی انسان و فعالیت قلب نیز بر پایه میدان های الکترومغناطیس است. همچنین میتوکندری و آنزیم های کبدی بر پایه ی هدایت الکتریکی و انرژی نوری عمل می کنند.

  میدان های الکترومغناطیس طبیعی مانند زمین و خورشید، دارای ریتم بیولوژیکی کاملا سازگار با بدن انسان هستند. سیگنال های مغناطیسی بدن انسان نسبت به منابع بی شماری که در اطراف ما قرار دارند بسیار ضعیف هستند. بنابراین امواج الکترومغناطیس ناشی از منابع متعددی که در اطراف ما قرار دارد باعث اختلال در مغز و قلب و میتوکندری و… می شوند.

  1. از بارزترین علائم و عوارض امواج الکترومغناطیس

   اختلال در چرخه خواب و بیداری، اضطراب مزمن، افسردگی، مه مغزی(اختلال مغزی ناشی در کمبود حافظه، یادگیری و حس ابهام و …)، سرگیجه، اختلال HPA (اختلالی مربوط به غدد فوق کلیوی و ایجاد خستگی در افراد)، به هم ریختگی هورمون ها، ابتلا به انواع سرطان و… از بارزترین مشکلات ناشی از امواج الکترومغناطیس هستند.

  1. راه کارهایی برای کاهش امواج الکترومغناطیس در خانه:
  • استفاده از محصولات ضد امواج الکترومغناطیس مانند رنگ، کاغذ دیواری، پرده و منسوجات ضد امواج الکترومغناطیس.
  • استفاده از پشه بند ضد امواج الکترومغناطیس در اطراف تخت خواب.
  • استفاده از سیم های رابط به جای وای فای برای اتصال به اینترنت و همچنین استفاده از کاور ضد امواج الکترومغناطیس برای مودم.
  • خاموش کردن وای فای در مواقعی که به آن نیازی نیست به عنوان مثال هنگام خواب
  • قرار دادن تلفن همراه در حالت هواپیما در مواقعی که به آن نیازی نیست.
  • اطمینان از سیم کشی صحیح ساختمان برای به حداقل رساندن انتشار امواج الکترومغناطیس.
  • استفاده از محافظ های جذب امواج الکترومغناطیس برای لپ تاپ، مودم، موبایل و سایر دستگاه های برقی.
  • استفاده از رژیم غذایی مفید مانند خوردن مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان برای کاهش استرس های اکسیداتیو ناشی از امواج الکترومغناطیس.

  شرکت دانش بنیان سلامت سینا، با توانایی اندازه گیری میزان آلودگی امواج الکترومغناطیس در خانه و محیط کار و و ارائه ی  محصولات ضد امواج الکترومغناطیس مانند پرده ضد امواج، رنگ  وکاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیس، منسوجات متنوع ضد امواج وتوانایی کاهش آلودگی امواج الکترومغناطیس را تا 99.99 درصد دارا است.

  منابع:

  https://bit.ly/2xwxNZX

   

   

  امواج الکترومغناطیس منتشر شده از موبایل و بیماری های چشم

  امواج الکترومغناطیس منتشر شده از موبایل و رابطه ی آن با بیماری های چشم

  امواج الکترومغناطیس منتشر شده از موبایل و بیماری های چشم

  • آیا برای مدت زمان طولانی از تلفن همراه و رایانه استفاده می کنید؟

  امواج الکترومغناطیس منتشر شده از موبایل و بیماری های چشم مدت ها است که مورد توجه دانشمندان در سراسر دنیا قرار گرفته است. امواج الکترومغناطیس از منابع متعددی مانند موبایل، لپ تاپ، وسایل برقی و… منتشر می شوند. استفاده از موبایل و رایانه ها چشم ها را درگیر می کند.

  امواج الکترومغناطیس منتشر شده از موبایل و بیماری های چشم

  امواج الکترومغناطیس منتشر شده از موبایل و بیماری های چشم مانند درد و سوزش در چشم ها، فشار در ناحیه ی پشت چشم ها، فشار داخل چشم ها، بینایی بد، آب مروارید و… مشکلات بسیار حادی را برای چشم ها به وجود می آورند.

  هنگامی که امواج الکترومغناطیس به بدن نفوذ می کنند، مقداری از آن ها جذب شده و ایجاد حرارت می کنند. علت این گرما هدایت یونی است که توسط امواج الکترومغناطیس در بدن به وجود می آید. این پدیده باعث به وجود آمدن بیماری "آب مروارید" می شود. هر چه مدت زمان قرار گیری در معرض امواج الکترومغناطیس بیشتر باشد، بیماری ها با شدت بیشتری چشم ها را تهدید می کنند.

  • امواج الکترومغناطیس و سرطان ملونوما

  در سال 2001، دانشمندی آلمانی رابطه ی تشعشعات تلفن همراه و سرطان چشم را پیدا کرد. تحقیقات خود را به روی نوع خاصی از سرطان چشم به نام ملونوما انجام داد. این نوع از سرطان چشم باعث ایجاد تومور در عنبیه و شبکیه چشم می شود. طبق تحقیقات این دانشمند، افرادی که به طور منظم از تلفن همراه استفاده می کنند 3 برابر نسبت به افراد دیگر در خطر ابتلا به این نوع از سرطان هستند.

  امواج الکترومغناطیس با اثر بر سلول های ملانوسیتی موجود در لایه ی رنگی چشم، باعث رشد و تقسیم با سرعت زیادی نسبت حالت معمول می شوند. افرادی که دچار مشکلات ژنتیکی هستند نسبت به افراد سالم، خطر بیشتری را متحمل می شوند. بنابراین امواج ساطع شده از موبایل، به مرور زمان می تواند سرطان ملونوما را به وجود آورند.

  طبق بررسی های دکتر جرج کارلو در سال 2010، امواج الکترومغناطیس ساطع شده از موبایل علاوه بر سرطان ملانوم می توانند باعث ایجاد سرطان مغز نیز شوند.

  • امواج الکترومغناطیس و آزمایشات انجام شده به روی خرگوش

   کوجیما و همکارانش با بررسی اثر حرارتی امواج ماکروویو به روی چشم خرگوش به نتایج مهمی دست پیدا کردند. چشم خرگوش را به مدت 60-20 دقیقه در معرض تابش قرار دادند. نتایج نشان داد که با کاهش تقسیم سلولی، با التهاب شبکیه چشم و قرنیه، پراکندگی نور در قسمت جلویی چشم را افزایش داد. همچنین به هنگام خواب حرکات سریع چشم را به وجود می آورد. هدف از این مطالعه، بررسی امواج الکترومغناطیس رادیویی بر عملکرد بینایی و انکسار نور چشم انسان بود.

  شرکت سلامت سینا با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا با ارائه ی محصولاتی در برابر امواج الکترومغناطیس مانند کاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیس، رنگ ضد امواج و پرده ی ضد امواج، کاور ضد امواج الکترومغناطیس وای فای، منسوجات ضد امواج الکترومغناطیس و… توانایی اندازه گیری آلودگی امواج الکترومغناطیس مکان های مختلف را دارد و با مشاوره تخصصی، آلودگی ناشی از امواج الکترومغناطیس را 99/99 درصد کاهش می دهد.

  منابع:

  Kafi, Siddig Tawer, et al. "Effects of RF Radiation Emitted from Cellphones on Human Eye Function (Vision Acuity/Refraction)." Journal of Electrical Engineering 3 (2015): 128-133.

  امواج الکترومغناطیس لپ تاپ

  امواج الکترومغناطیس لپ تاپ

  امواج الکترومغناطیس لپ تاپ

  امواج الکترومغناطیس لپ تاپ، زمانی که به بدن نزدیک هستند، بیشترین خطر را برای سلامت انسان دارند. امواج الکترومغناطیس از منابع گوناگونی منتشر می شوند که لپ تاپ یکی از منابع اصلی انتشار امواج الکترومغناطیس به شمار می آید.

  این روزها استفاده از لپ تاپ به دلیل حمل و نقل آسان و سبک وزن بودنش، جایگزین رایانه ی بزرگ رومیزی شده است. همچنین با داشتن آنتن هایی برای اتصال به اینترنت از طریق وای فای و برج های انتقال اطلاعاتی، استفاده کاربران از این نوع رایانه ها را افزایش داده است.

  از مهم ترین دلایل خطرات استفاده از این دستگاه می توان به تماس مستقیم آن با بدن به هنگام کار و بازی با آن اشاره نمود. لپ تاپ ها معمولا بر روی پاها و لگن قرار داده می شوند. اتصال فیزیکی آن با بدن، صدمات بیشتری از امواج الکترومغناطیس ساطع شده از این منبع را به بار می آورد.

  میدان های الکترومغناطیس لپ تاپ

  میدان های الکترومغناطیس لپ تاپ سه نوع مختلف را شامل می شود که در زیر به شرح آن ها می پردازیم:

  • تابش امواج الکترومغناطیس با فرکانس های بسیار پایین(ELF): ایجاد شده توسط سیم کشی برق و تجهیزات.
  • تابش در محدوده فرکانس رادیویی(RF): ایجاد شده توسط فناوری های بی سیم مانند بلوتوث، وای فای، تلفن های بی سیم و… .
  • تابش های رادیو حرارتی: این نوع از تابش ها با افزایش درجه حرارت محسوس می شوند مانند وقتی که از یک دستگاه برای مدت زمان طولانی استفاده می شود.

  خطرات ناشی از میدان الکترومغناطیس منتشر شده از لپ تاپ

  امواج الکترومغناطیس ناشی از لپ تاپ در فاصله ی نزدیک باعث تکه تکه شدن DNA، تحریک پوستی و سرطان ها می شود. طبق این مطالعه نشان داده شد که استفاده 4 ساعت در روز از این دستگاه تغییرات قابل توجهی در دستگاه تولید مثل مردان مانند کاهش تعداد اسپرم و ناباروری را ایجاد می کند.

  نکات ایمنی برای استفاده از لپ تاپ

  با توجه به مشکلات ذکر شده برای افزایش ایمنی در برابر میدان های الکترومغناطیس لپ تاپ رعایت نکات زیر پیشنهاد می شود:

  • محدود کردن زمان: با محدود کردن ساعات کاری می توان آسیب های ناشی از جریان های الکتریکی و مغناطیسی را به حداقل رساند.
  • فضا سازی: انرژی امواج الکترومغناطیس با افزایش فاصله کاهش می یابد. ایجاد فاصله به اندازه یک قدم از لپ تاپ، می تواند 80 درصد از قدرت میدان الکترومغناطیس را کاهش دهد.
  •  جداکردن لپ تاپ از برق: هنگامی که از لپ تاپ استفاده می کنید، ارتباط آن را با برق قطع کنید. هنگام اتصال لپ تاب با برق میدان های الکترومغناطیسی ناشی از جریان الکتریکی، با قدرت 100 برابر اطراف آن ایجاد می شود.
  • استفاده از پوشش های محافظ: استفاده از پوشش های ضد امواج الکترومغناطیس که به صورت فیزیکی در زیر و یا به صورت یک صفحه به روی سطح لپ تاپ می چسبند می تواند ایمنی شما را در برابر امواج الکترومغناطیس به میزان زیادی افزایش دهد.

  شرکت سلامت سینا با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا با ارائه ی محصولاتی در برابر امواج الکترومغناطیس مانند کاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیس، رنگ ضد امواج و پرده ی ضد امواج، کاور ضد امواج الکترومغناطیس وای فای، منسوجات ضد امواج الکترومغناطیس و توانایی اندازه گیری آلودگی امواج الکترومغناطیس مکان های مختلف را دارد و با مشاوره تخصصی، آلودگی ناشی از امواج الکترومغناطیس را 99.99 درصد کاهش می دهد.

  منابع:

  https://www.thehealthyhomeeconomist.com/avoiding-emf-exposure-laptops-notebooks/

   

   

  برگزاری سمینار آموزشی ایمن سازی ساختمان در برابر امواج در شرکت عمران شهر جدید اندیشه

  شرکت عمران شهرهای جدید

  روز دوشنبه 30 مهر 1397 دوره آموزشی ساختمان سازی با رویکرد استفاده از فناوری های نوین در جهت توسعه پایدار در شرکت عمران شهرهای جدید شهر اندیشه برگزار شد. این دوره توسط شرکت دانش بنیان توسعه فناوری های نوین سلامت سینا با همکاری شرکت عمران شهر جدید اندیشه برنامه ریزی شد.

  در این سمینار شهردار، اعضای شورای شهر، اعضای دفتر نظام مهندسی، اعضای شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، کارکنان اداره مخابرات، کارکنان اداره برق و جمعی از پیمانکاران محترم حضور داشتند. هدف از برگزاری این دوره آشنایی شرکت کنندگان با مصالح جدید و تکنیک های نوین در جهت بکارگیری آنها در پروژه های ساختمانی جدید بود. یکی از موضوعات اصلی این دوره تاثیر امواج الکترومغناطیس  بر سلامت انسان و اهمیت به کارگیری راهکارهای محافظتی در جهت ایمن سازی ساختمان ها در برابر این امواج اعم از منازل و محیط کار بوده است.

  در این سمینار نکاتی نیز در مورد حفاظت فردی در برابر امواج به شرکت کنندگان توضیح داده شد که مورد استقبال قرار گرفت.

  امواج الکترومغناطیس و بیماری ADHD

  امواج الکترومغناطیس و بیماری ADHD

  امواج الکترومغناطیس و بیماری ADHD

  امواج الکترومغناطیس و بیماری ADHD رابطه ی مستقیمی با هم دارند.ADHD  یک مشکل ذهنی و رفتاری است که حدود 10 درصد از کودکان مدرسه را تحت تاثیر قرار می دهد، در حالی که پسران 30 درصد بیشتر از دختران آسیب می بینند. طبق مطالعات انجام شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا، اختلال نقص توجه یا بیش فعالی یکی از شایع ترین اختلالات روان شناختی در کودکان است. در این مقاله به بررسی مباحث زیر می پردازیم:

  1. علائم بیماری ADHD
  2. انواع ADHD
  3. نشانه های رفتاری مبتلایان به ADHD
  4. امواج الکترومغناطیس و بیماری ADHD
  5. علائم بیش فعالی
  6. علائم تحریک پذیری
  1. علائم بیماری ADHD

  علائم ADHD شامل عدم توانایی تمرکز، کمبود عدم توجه، اختلالات خواب، بیش فعالی(حرکات بیش از حد که به محیط مربوط نمی شوند)، تکانشگری (اعمال شتاب زده که بدون فکر اتفاق می افتد) است. این مشکلات برای نوجوانان و بزرگسالان نیز می تواند به وجود بیاید.

  1. انواع ADHD

  امواج الکترومغناطیس و بیماری ADHD  را می توان بدین صورت تعریف نمود. سه نوع ADHD تشخیص داده شده است. نوع اول بی توجهی است (کودک دارای مشکلات زیاد و مشکل برای تمرکز است )، نوع دوم بیش فعالی بیش از حد، نوع سوم که ترکیبی از دو نوع ذکر شده می باشد و ADHD ترکیبی نام دارد.

  1. نشانه های رفتاری مبتلایان به ADHD

  کودکان مبتلا به ADHD بیش فعال هستند و تمرکز بسیار پایینی دارند. آن ها از آن چه که برایشان انتظار می رود، درک دارند، اما هنوز کار به پایان نرسیده، توانایی خود در نشستن و تمرکز کردن را از دست می دهند و توانایی ادامه دادن کار را ندارند.

  1. امواج الکترومغناطیس و بیماری ADHD

  امروزه امواج الکترومغناطیس و بیماریADHD  دنیای بشریت را تهدید می کند. انسان ها ساعت های بسیار زیادی را در طول روز و حتی هنگام خواب در معرض دستگاه های مولد امواج الکترومغناطیس می گذرانند.

  علائم بیماری ADHD و حساسیت های ناشی از امواج الکترومغناطیس بسیار مشابه هستند. همچنین مشاهده شده که امواج الکترومغناطیس باعث تشدید بیماریADHD  می شود.

  در سال 2008، محققان تحقیقات خود را به روی 13000 جوان در مورد استفاده از تلفن همراه قبل و بعد از بارداری و بررسی مسائل رفتاری آن ها انجام دادند. مطالعات نشان داد که 80 درصد از مشکلات جوانان برای مسائل رفتاری، عاطفی و بیش فعالی خود از قبل از تولد و در دوران جنینی از امواج الکترمغناطیس آسیب دیده اند.

  کمبود حافظه، اختلال در یادگیری، عقب ماندگی ذهنی، اوتیسم، اختلالات توجه ای، کم شنوایی و… از جمله مشکلات اپی ژنتیک (وابسته به محیط خارجی) و ژنتیکی ناشی از امواج الکترومغناطیس هستند.

  دکتر هیو تیلور، استاد پزشکی و رئیس بخش زنان و زایمان، یک مطالعه در سال 2012   تاثیر قرار گرفتن تلفن همراه در بارداری را بررسی کرد " قرار گرفتن در معرض تابش امواج الکترومغناطیس در دوران بارداری بر رشد سلول های مغز جنین  باعث بیش فعالی می شود ".

  1. علائم بیش فعالی:
  • بی قرار بودن و پیچ و تاب خوردن به دور خود.
  • صحبت کردن بیش از حد در زمان نامناسب.
  • معمولا در حال دویدن و بالا رفتن هستند.
  • قادر به شرکت در فالیت های آرام نیستند.
  • پیوسته در حال حرکت هستند.
  • غالبا در حال لمس و دست زدن به اشیا هستند.
  1. علائم تحریک پذیری:
  • درگیر شدن در گفتگوها
  • بروز دادن واکنش های بد در کلاس درس و محیط کار و خانه
  • شروع به کار قبل از دستورالعمل
  • ایجاد مزاحمت برای افرادی که به کارهای دیگری مشغول هستند.
  • تصمیم گیری های تکان دهنده
  • عدم توانایی ایستادن در صف و انتظار
  • لمس کردن وسایل دیگران و…

  امروزه منابع مولد امواج الکترومغناطیس رو به فزونی می باشد. افزایش امواج الکترومغناطیس باعث افزایش بیماری های متعدد مانند ADHD، سرطان، اوتیسم، اختلالات سیستم ایمنی بدن، کمبود حافظه و مشکلات حافظه و… می شود.

  بیماری ها به مراتب باعث کاهش پویایی افراد و به دنبال آن جامعه می شوند که از جهت های مختلف برای دولت و کشور هزینه های زیادی را در بر دارد.

  با توجه به فعالیت منحصر به فرد شرکت هایی خاص در سراسر دنیا از جمله شرکت دانش بنیان سلامت سینا واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در کشور ایران، با ارائه ی مشاوره ومحصولات مختلف از جمله منسوجات ضد امواج الکترومغناطیس، رنگ و کاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیس، کاور وای فای، صفحه اتصال ضد امواج و به راحتی می توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

  منابع:

  http://www.emfsolutions.ca/health_adhd.php

  https://www.kyutec.net/emf-radiation-effect-childrens-adhd/

   

   

   

  دستگاه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس رادیویی  با آنالیزور HF35 C

  دستگاه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس رادیویی  با آنالیزور HF35 C

  دستگاه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس رادیویی  با آنالیزور HF35 C

  دستگاه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس رادیویی با آنالیزورHF35 C  توانایی اندازه گیری امواج RF  و HF با رنج فرکانس 800 مگاهرتز تا 2.5 گیگا هرتز را دارد. با استفاده از این دستگاه امواج الکترومغناطیس در فرکانس های بالا و پایین به راحتی قابل اندازه گیری هستند. با توجه به دستورالعمل ها و مقادیر توصیه شده " روش های اندازه گیری زیست شناختی ساختمان" برای به وجود آمدن محیطی امن در برابر امواج الکترومغناطیس توصیه می شود.

  علاوه بر خصوصیات اصلی، توانایی تجزیه تحلیل صوتی برای منابع مختلف فرکانس های HF را دارا می باشد. رادیو موبایل (GSM, UMTS/G3)، تلفن های بی سیم، بلوتوث با نمایش مقدار حداکثر و متوسط. این دستگاه دارای یک آنتن مکانیکی است که امواج الکترومغناطیس هدایت شده  از منابع مختلف را به راحتی اندازه می گیرد.

  ویژگی ها HF35C :

  ویژگی های دستگاه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس رادیویی با آنالیزور HF35 C  به شرح زیر می باشد:

  • محدوده فرکانس: 800 مگاهرتز – 2.7 گیگاهرتز
  • محدوده اندازه گیری: قدرت چگالی 1999 0.1 میکرووات بر متر مربع
  • سنسور: آنتن دوره ای لگاریتمی
  • تجزیه و تحلیل صوتی: شناسایی منابع پرتوهای پالسی (رادیوی تلفن همراه(GSM, UMTS/G3)، تلفن های بی سیم، بلوتوث، رادار کنترل هواپیما) با استفاده از یک سیگنال صوتی متناسب با فرکانس مدولاسیون
  • منبع تغذیه الکتریکی: باتری 9 میلی لیتر منگنز قلیایی، زمان کار متوسط 6 تا 7 ساعت. نشانگر، خودکار خاموش.
  • درجه سیگنال: نمایش مقدار حداکثر و همچنین مقدار میانگین (قابل تعویض)
  • وزن: 0.49 کیلوگرم

  منابع امواج الکترومغناطیس قابل اندازه گیری با HF35C :

  دستگاه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس رادیویی با آنالیزورHF35 C ، شرایط مختلف امواج را از منابع زیر به راحتی اندازه گیری می کند:

  • موبایل
  • برج های تلفن همراه
  • برج های مخابراتی
  • وای فای
  • بلوتوث
  • مایکروویو
  • تلفن های بی سیم
  • مانیتورهای کوچک (لپ تاپ، تبلت و…)
  • دستگاه های بازی بی سیم ( ایکس باکس، پلی استیشن و…)
  • دستگاه های پخش موسیقی و فیلم
  • هشدار دهنده های بی سیم
  • تلویزیون و سایر دستگاه های الکتریکی

  خوشبختانه در حال حاضر در کشور ایران، شرکت دانش بنیان سلامت سینا با داشتن دستگاه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس رادیویی با آنالیزورHF35 C ، توانایی انجام اندازه گیری آلودگی امواج الکترومغناطیس را دارد. بنابراین با سنجش تخصصی میزان آلودگی اطراف شما راه کارهای ساده و محصولاتی از جمله رنگ و کاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیس، منسوجات ضد امواج الکترومغناطیس،