امواج الکترومغناطیس و اثرات آن بر جنین

امواج الکترومغناطیس و اثرات آن بر جنین

امواج الکترومغناطیس و اثرات آن بر جنین را در این مقاله بررسی می کنیم. امواج الکترومغناطیسی تابش های غیر یونیزان در محدوده رادیویی هستند. تلفن های همراه با انتقال امواج رادیویی از طریق یک شبکه از آنتن های ثابت با هم ارتباط برقرار می کنند.

امواج الکترومغناطیس دارای اثر گرمایشی دی الکتریک هستند. هر ماده دی الکتریک مانند بافت زنده، بوسیله چرخش مولکول های قطبی القا شده توسط میدان های الکترومغناطیس گرم می شوند. این افزایش به مرور زمان بسیار خطر ساز است.

میدان های الکترومغناطیسی بر سلول های جسمی و بنیادی یا همان DNA جنین تاثیر گذاشته و احتمال مبتلا شدن به پوکی استخوان، سرطان خون و مغز، اوتیسم و… را در آن ها افزایش می دهد.

میدان های الکترومغناطیسی بطور کلی باعث شیوع بیماری های عصبی، بیماری های مغزی مانند آلزایمر، بیماری های قلبی، سرطان خون، تومورهای مغزی و… می شوند. امواج رادیویی ساطع شده از تلفن همراه، در نزدیک سلول هایی از مغز که در تماس با آن ها هستند باعث افزایش متابولیسم گلوکز می شوند. امواج الکترومغناطیس و اثرات بر جنین می توان به اختلال عملکرد عروق قلبی اشاره کرد.

امواج الکترومغناطیس و اثرات آن بر رشد مغزی جنین

امواج الکترومغناطیس و اثرات آن بر جنین به گونه های متفاوتی صورت میگیرد. به علت رشد سیستم عصبی جنین، جذب انرژی بیشتر در بافت سر، آسیب پذیری بالای مغز جنین را بروز می دهد. نتایج نشان داد که رشد مغز نوزاد کم می شود. این اختلال شکل گیری ناقص سلول های عصبی را بدنبال دارد. با توجه به اینکه رشد مغزی به خوبی صورت نگرفته است، مشکلات متعددی را در نوزادی و بزرگسالی به بار می آورد.

امواج الکترومغناطیس و اثر آن بر عواطف کودک

امواج الکترومغناطیس و اثرات آن بر جنین، مشکلات عاطفی کودکان را در آینده بدنبال دارد. در واقع این کودکان در کنترل عواطف خود دچار اختلال می شوند.

امواج الکترومغناطیس و حساس ترین زمان در بارداری

امواج الکترومغناطیس در هفته ی پانزدهم بارداری بالاترین آسیب را به جنین وارد می کنند. اگر جنین در این مدت در معرض اشعه قرار بگیرد ممکن است دچار عقب ماندگی ذهنی شود. قرار گیری در معرض امواج الکترومغناطیس ترشح ملاتونین را دچار اختلال می کند. چرخه خواب و بیداری جنین با این اختلال دچار مشکلات عمیقی می شود.                                                            

مادرانی که در طول بارداری خود بیشتر از تلفن همراه استفاده می کنند فرزند آن ها پس از تولد،  دچار بیش فعالی و استرس مزمن در رفتار خود می شود. مادرانی که جنین خود را کمتر در معرض امواج قرار می دهند، در آینده فرزند آن ها دارای مهارت بیشتری است.

شرکت دانش بنیان سلامت سینا واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، امواج الکترومغناطیس و اثرات آن بر جنین را مورد بررسی قرار داده است. بنابراین برای محافظت از جنین شما لباس های بارداری ضد امواج را پیشنهاد می دهد تا 9/99 درصد جنین را در برابر امواج محافظت کنید. در کنار لباس های بارداری، به منظور حفظ ایمنی بیشتر در خانه و محیط کار می توانید از سایر محصولات پوششی ساختمانی مانند رنگ و کاغذ دیواری ضد امواج، برچسب شیشه ی ضد امواج، کاور وای فای و… استفاده نمایید.

 

منبع:

Bhat, M.A. and Kumar, V., 2013. Calculation of SAR and measurement of temperature change of human head due to the mobile phone waves at frequencies 900 MHz and 1800 MHz. Advances in Physics Theories and Applications16(2013).