ارتباط مستقیم 7191 مرگ بر اثر سرطان با امواج ناشی از تلفن های همراه

ارتباط مستقیم 7191 مرگ بر اثر سرطان با امواج ناشی از تلفن های همراه با توجه به مطالعه انجام شده توسط محققان برزیلی، تابش الکترومغناطیسی ساطع شده از آنتن های تلفن همراه با ابتلا به برخی از انواع سرطان مرتبط است. این مطالعه یک ارتباط مستقیم بین مرگ ناشی از سرطان در Belo Horizonte، سومین شهر بزرگ با آنتن های شبکه تلفن همراه، را نشان می دهد. این گزارش در سایت Science Hoje، پورتال خبری جامعه ی علوم پشرفته ی برزیل (Sociedad Brasileña para el Progreso de la Ciencia.)، منتشر شده است. این تحقیق توسط دانشمندان در دانشگاه فدرال Minas Gerais (UFMG) انجام شده است. با توجه به بررسی های دکتر Adilza Condessa Dode، محقق UFMG و هماهنگ کننده این مطالعه، قرار گیری مزمن کاربران در معرض تابش الکترومغناطیسی منتشر شده توسط دستگاه و آنتن تلفن همراه میتواند خطرناکتر از آن باشد که در سایر پژوهش ها به آن اشاره می کنند.

بر اساس این مطالعه، بیش از 81 درصد از افرادی که در Belo Horizonte توسط انواع خاصی از سرطان می میرند در فاصله ی کمتر از 500 متر از 300 آنتن تلفن همراه شناسایی شده در شهر زندگی می کنند. مطالعه ی دانشمندان بین سال های 1996 و 2006 در Belo Horizonte نشان داد که در مجموع 4924 قربانی در فاصله ی 500 متر و 7191 قربانی در فاصله ی 1000 متر از آنتن های تلفن همراه زندگی میکردند که بر اثر انواع سرطان مانند تومور در پروستات، سینه، ریه، کلیه ها و کبد که ممکن است توسط تابش الکترومغناطیسی ایجاد شوند، جان باختند. ملاحظه میکنیم که حدود 80 درصد از این قربانیان در 500 متر ی یکی از این 300 دکل محل زندگی می کردند.

بر اساس برآوردهای محقق، سطح تابش محلی توسط آنتن ها در 300 گیگاهرتز مطابق با قانون برزیل در سال 2009 در نظر گرفته شده است. که نشان می دهد حتی همین میزان نیز برای افرادی که در نزدیکی آنتن ها زندگی می کنند خطرناک است. همچنین این محقق تاکید می کند که امواج ساطع شده از آنتن های خود دستگاه تلفن همراه هم میتواند خطرناک باشد. به گفته ی این محقق ” امواج ساطع شده از دستگاههای موبایل پیوسته بود و جهت انتشار امواج توسط آنتنهایشان به سمت مغز می باشد”. به گفته ی این محقق، نتایج این تحقیقات نشان داد که محدودیت های انتشار برای تابش الکترومغناطیسی بر معیارهای سلامت مبتنی نبوده، بلکه تنها بر اساس معیارهای صنعتی، اقتصادی و تکنولوژیکی وضع شده اند. بنابراین پیشنهاد میکند که تا زمان اصلاح قوانین، کاربران تلفن های همراه در مواقع لزوم از آنها استفاده کرده و حتی الامکان از پیامک به جای صحبت برای برقراری ارتباط استفاده کنند. و در مواقع صحبت تلفن همراه را دور از بدن خود قرار دهند. همچنین استفاده ی تلفن همراه توسط کودکان در محل هایی مانند مدرسه باید ممنوع اعلام شود.

منبع:
  1. http://spanish.peopledaily.com.cn/31614/7059105.html
  2. http://whyfry.org/

ترجمه: خانم دکتر عبادی واحد تحقیق و توسعه ی شرکت توسعه سلامت سینا