استفاده از تلفن های بیسیم دیجیتال و عوارض آن بر سلامت

استفاده از تلفن های بیسیم دیجیتال و عوارض آن بر سلامت در طول دهه گذشته، همزمان با افزایش گزارشات اعلام شده از عوارضی مانند سردرد، سرگیجه، تپش قلب و اختلالات گوارشی با قرارگیری در معرض میدانهای الکترومغناطیسی (EMF)، بحث های فراوانی مبنی بر اینکه که آیا تابش های ناشی از دستگاه های بی سیم مانند تلفن همراه و بی سیم می تواند منجر به مشکلات سلامتی اعم از بی خوابی تا سرطان شود، انجام شده است.

در سال 2010 دکتر هاواس، نتایج بررسی خود را در مورد اثرات قرارگیری در مقابل EMF بر روی سیگنال ضربان قلب را در مجله اروپایی انکولوژی چاپ کرد که نشان میداد که برخی EMF ناشی از تلفن های بی سیم می تواند تاثیر منفی بر عملکرد قلب داشته باشد. هاواس و همکارانش با مطالعه ی فشار خون و ضربان قلب 25 فرد سالم در شرایط عادی و سپس در حالت قرارگیری آنها در معرض امواج تلفن های بیسیم قرار گرفتند مشاهده شد که 10 نفر از این 25 نفر علائم قابلی تشخیصی نشان ندادند، 10 نفر علائمی مانند افزایش ضربان قلب، آریتمی (ضربان قلب نامنظم، تپش قلب)، و یا اختلالات دیگر در ضربان قلبشان ثبت شد. 4 مورد آنها 2 ثانیه بعد از قرارگیری دچار تاکی کاردی و ظربان قلب شدید و طولانی مدت شدند و ضربان قلب در یک مورد به سه برابر میزان عادی خودش رسید1.

تلفن های بیسیم دیجیتال این در حالیست که بسیاری از مردم در مورد عوارض ناشی از تلفن های همراه نگران هستند ولی تقریبا تلفن های دیجیتال بیسیم را نسبت به موبایل ها کم خطرتر تلقی می کنند.در حالی که با اطلاع از نحوه ی کارکرد آنها می توان تاثیر بد آنها نسبت به سلامتی را درک کرد.

همه ی تلفن های بیسیم دیجیتال، پالسهای مشابهی را (تقریبا 1.8 GHz) از خود ساطع می کنند. فرستنده های مربوط به این تلفن ها وقتی به برق وصل باشند فارغ از اینکه تلفن در حال استفاده باشد یا نه بطور 24 ساعت از خود تشعشع ساطع می کنند. مطالعات لنارت هاردل نشان می دهد که استفاده ی مرتب از تلفن های بیسیم به مدت بیش از 5 سال خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. در واقع یک تلفن بیسیم دقیقا مانند موبایلی است که دکل آن در خانه ی شما قرار دارد. بر خلاف تلفن های همراه، تلفن بی سیم دیجیتال در توان ثابتی کار می کنند. با نزدیکی به ایستگاه، تلفن همراه توان خود را به پایین ترین سطح ممکن می رساند که این توان به مراتب می تواند بسیار پایین تر از توان تلفن های بی سیم باشد. بنابراین پالس تلفن های بی سیم می تواند به مراتب مضرتر از موبایل باشد.

همچنین قابل تذکر است که استفاده از گوشی های بیسیم به خصوص در ساختمان ها، میتواند حتی بیش از 100 برابر مضر تر از تلفن های همراه باشد. دلیل این امر فرکانس پالس می باشد. تلفن های بیسیم در 100 هرتز و موبایلها در 217 هرتز پالس می دهند، هرچقدر فرکانس پالس دهی کمتر باشد اثرات بیولوژیکی آن بیشتر می شود. قرارگیری فرکانس پالس تلفن های بیسیم در محدوده ی ELF ( فرکانسهای بسیار پایین) نگرانی ها را در مورد اثرات بیولوژیکی آن افزایش می دهد. دکتر فون کلیتزینگ یکی از محققان حوزه ی فیزیک پزشکی نتایج تحقیقات خود را بر روی اثرات سلامتی تلفن های بیسیم گزارش داده است. تحقیقات ایشان بر روی نمونه های خونی گرفته شده از کودکانی که در نزدیکی تلفن های بیسیم بوده اند نشان داد که گلبولهای قرمز خون آنها به خوبی به مرحله ی نهایی رشد خود برسند و علائم فیزیکی آن به صورت بی میلی و یا پرخاشگری، رنگ پریدگی، بی خوابی و غیره میتواند نمایان شود و البته در صورت حذف این تلفن ها از محیط زندگی علائم برطرف میشوند.

در همین راستا برخی از شرکت های سازنده نیز اخیرا درپی وجود شواهد کافی از اثرات سلامتی این تلفن ها اقداماتی در جهت تولید گوشی های تلفن بیسیم با میزان خطر کمتر نموده اند. به عنوان مثال، برخی از شرکت های سازنده ی تلفن های بیسیم هم اکنون در انگلیس بعضی از انواع مدل گوشی ها با عنوان تلفن هایی با انتشار کمتر تولید می کنند که فقط موقع استفاده شروع به ارسال و دریافت امواج می کنند. شرکت Orchid هم اکنون نسل سوم تلفن های دیجیتال بیسیم خود را تولید می کند که مزایای آن نسبت به سایر مدلها به شرح زیر می باشند:

  1. زمانی که تلفن در حال استفاده نیست هیچ امواج مایکروویوی از گوشه و پایه ی فرستنده ی آن منتشر نمی شود. و بعد از تمام شدن تماس گوشی و پایه ی فرستنده بدون نیاز به قراردادن گوشی روی پایه اش، در حالت خواب قرار می گیرند.
  2. گوشی و پایه ی آن قدرت امواج منتشر شده را بنا به نزدیکی یا دوری گوشی از پایه تنظیم می کنند بطوریکه میزان کاهش آن می تواند تا 75% باشد.

در سالهای اخیر دادخواست های زیادی از طرف فعالان زیست محیطی و محققان این حوزه مبنی بر ممنوعیت استفاده از نسل اول تلفن های همراه بیسیم ارائه شده است. که از جمله ی آنها می توان به دادخواست ارائه شده به مسئولان دولتی در سال 2008، درخواست گروهی از فیزیکدانان فرایبورگ در سال 2002 و … اشاره کرد.

با توجه به اینکه استفاده از تلفن های بیسیم در کشور ما فراگیر می باشد و با توجه به مطالب بالا میزان تاثیر مخرب آن بر سلامت حتی در مواردی می تواند به مراتب بیشتر از تلفن های همراه باشد. به علاوه با در نظر داشتن این نکته که این تلفن ها به فاصله ی 300متر از پایه خود (پایه ای که گوشی بر روی آن قرار می-گیرد) قابلیت استفاده دارند به این نتیجه می رسیم که استفاده از این تلفنها نه تنها برای افراد خانه بلکه برای سایر ساکنین در شعاع 300 متری نیز می تواند خطر آفرین باشد. ورود و همه گیر شدن تکنولوژیهای جدید تر ( تلفن های بیسیم با قدرت تابش کمتر) به کشور ما در کوتاه مدت امری بعید به نظر می رسد. لذا توصیه می شود که آگاهی های لازم در مورد مضرات استفاده از این تلفن ها به عموم مردم داده شود و حتی الامکان بتوان آنرا با گوشی های سیم دار جایگزین کرد.

منابع:

  1. Havas M, Marrongelle J, et al. Provocation study using heart rate variability shows microwave radiation from 2.4 GHz cordless phone affects autonomic nervous system. Eur. J. Oncol. Library Vol. 5, 2010.
  2. http://www.heartmdinstitute.com
  3. http://www.tetrawatch.net

گردآوری و ترجمه: خانم دکتر عبادی واحد تحقیق و توسعه ی شرکت توسعه سلامت سینا