امواج الکترومغناطیس و بیماری ADHD

امواج الکترومغناطیس و بیماری ADHD

ADHD یک مشکل ذهنی و رفتاری است که حدود 10 درصد از کودکان مدرسه را تحت تاثیر قرار می دهد، در حالی که پسران 30 درصد بیشتر از دختران آسیب می بینند. طبق مطالعات انجام شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا، اختلال نقص توجه یا بیش فعالی یکی از شایع ترین اختلالات روان شناختی در کودکان است.

علائم بیماری ADHD

علائم ADHD شامل عدم توانایی تمرکز، کمبود عدم توجه، بیش فعالی(حرکات بیش از حد که به محیط مربوط نمی شوند)، تکانشگری (اعمال شتاب زده که بدون فکر اتفاق می افتد) است. این مشکلات می تواند برای نوجوانان و بزرگسالان نیز می تواند بوجود بیاید. کمبود توجه باعث بوجود آمدن مشکلات فراوانی در مدرسه و محیط کار و خانه می شود. همچنین اختلالات خواب را نیز بوجود می آورد.

انواع ADHD

سه نوع ADHD تشخیص داده شده است. نوع اول بی توجهی است(کودک دارای مشکلات زیاد و مشکل برای تمرکز است )، نوع دوم بیش فعالی بیش از حد، نوع سوم که ترکیبی از دو نوع اول است و ADHD ترکیبی نام دارد.

نشانه های رفتاری مبتلایان به ADHD

کودکان مبتلا به ADHD بدون توجه به عمل، بیش فعال هستند و تمرکز بسیار پایینی دارند. آن ها از آن چه که برایشان انتظار می رود، درک دارند، اما هنوز به پایان نرسیده است توانایی خود در نشستن و تمرکز کردن را از دست می دهند و توانایی ادامه دادن کار را ندارند.

امواج الکترومغناطیس و بیماری ADHD

امروزه انسان ها ساعت های بسیار زیادی را در روز و حتی هنگام خواب در معرض دستگاه های مولد امواج الکترومغناطیس می گذرانند. امواج الکترومغناطیس ساطع شده در اطراف انسان ها حساسیت بیماری های بسیار زیادی را باعث می شوند. مردم پس از استفاده طولانی مدت موبایل، لپ تاپ، تبلت و… دچار احساس غم و ناراحتی، خستگی و عدم تمرکز، مشکلات حافظه و… می شوند.

علائم بیماری ADHD و حساسیت های ناشی از امواج الکترومغناطیس بسیار مشابه هستند. همچنین مشاهده شده که امواج الکترومغناطیس باعث تشدید بیماری ADHD  می شود.

در سال 2008، محققان تحقیقات خود را به روی 13000 جوان در مورد استفاده از تلفن همراه قبل و بعد از بارداری و بررسی مسائل رفتاری آن ها انجام دادند. مطالعات نشان داد که 80 درصد از مشکلات جوانان برای مشکلات رفتاری، عاطفی و بیش فعالی خود از قبل از تولد و در دوران جنینی از امواج الکترمغناطیس آسیب دیده اند.

کمبود حافظه، اختلال در یادگیری، عقب ماندگی ذهنی، اوتیسم، اختلالات توجه ای، کم شنوایی و… از جمله مشکلات اپی ژنتیک (وابسته به محیط خارجی) و ژنتیکی ناشی از امواج الکترومغناطیس هستند.

دکتر هیو تیلور، استاد پزشکی و رئیس بخش زنان و زایمان، یک مطالعه در سال 2012تاثیر قرار گرفتن تلفن همراه در بارداری را بررسی کرد " قرار گرفتن در معرض تابش امواج الکترومغناطیس در دوران بارداری بر رشد سلول های مغز جنین باعث بیش فعالی می شود ".

علائم بیش فعالی:

 • بی قرار بودن و پیچ و تاب خوردن به دور خود.
 • صحبت کردن بیش از حد در زمان نامناسب.
 • معمولا در حال دویدن و بالا رفتن هستند.
 • قادر به شرکت در فعالیت های آرام نیستند.
 • پیوسته در حال حرکت هستند.
 • غالبا در حال لمس و دست زدن به اشیا هستند.

علائم تحریک پذیری:

 • درگیر شدن در گفتگوها
 • بروز دادن واکنش های بد در کلاس درس و محیط کار و خانه
 • شروع به کار قبل از دستورالعمل
 • ایجاد مزاحمت برای افرادی که به کارهای دیگری مشغول هستند.
 • تصمیم گیری های تکان دهنده
 • عدم توانایی ایستادن در صف و انتظار
 • لمس کردن وسایل دیگران و…

امروزه منابع مولد امواج الکترومغناطیس رو به فزونی می باشد. افزایش امواج الکترومغناطیس باعث افزایش بیماری های متعدد مانند ADHD، سرطان، اوتیسم، اختلالات سیستم ایمنی بدن، کمبود حافظه و مشکلات حافظه و… می شود.

بیماری ها به مراتب باعث کاهش پویایی افراد و به دنبال آن جامعه می شوند که از جهت های مختلف برای دولت و کشور هزینه های زیادی را در بر دارد.

با توجه به فعالیت منحصر به فرد شرکت هایی خاص در سراسر دنیا از جمله شرکت دانش بنیان سلامت سینا واقع در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در کشور ایران، با ارائه ی مشاوره و محصولات مختلف از جمله منسوجات ضد امواج الکترومغناطیس، رنگ و کاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیس، کاور وای فای، صفحه اتصال ضد امواج و… به راحتی می توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

 

منابع:

 

http://www.emfsolutions.ca/health_adhd.php

https://www.kyutec.net/emf-radiation-effect-childrens-adhd/