جلوگیری از مضرات وای فای

امواج وایفای طبق نتایج ارائه شده توسط موسسه تحقیقاتی سرطان شناسی سازمان بهداشت جهانی، در دسته B2 با احتمال سرطان زایی قرار می گیرند. تحقیات اخیر نیز مخاطرات بر سلامت بسیاری را ناشی از مواجه با اماوج الکترومغناطیسی تایید نموده اند.

بنابراین امواج ساطع شده از مودم های وای فای، دستگاه های الکترونیکی، دکل های و زیرساخت های مخابراتی، لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه و … برای افراد مخاطره آفرین است.

 

اثرات امواج وای فای بر انسان

یکی از مضرات امواج وای فای ایجاد اختلال در حافظه، قدرت عملکرد، یادگیری و تاثیر پذیری فعالیت های مغزی و به دنبال آن مخاطرات جدی بر سلامت است.

امواج وای فای می تواند بر قدرت باروری مردان تاثیرگذار بوده و می تواند اختلالاتی را حین رشد جنین و پس از تولد در نوزاد ایجاد نماید.

ایجاد اختلال در رشد و نمو کودکان یکی از پیامدهای مواجهه با امواج وای فای است. در اثر مواجهه دائم کودکان در سیستم رشد آنها اختلال ایجاد می شود. امواج وای فای می توانند در روند سنتز پروتئین های ساختاری اختلال ایجاد کنند.

تاثیرپذیری کودکان و نوزادان به دلیل جمجمه نازک و محتوی آب بافت بیشتر و سیستم بدنی در حال رشد در برابر امواج وای فای نسبت به بزرگسالان 5 برابر آسیب پذیر تر است.

اثر پذیری اندام های بحرانی مانند قلب از امواج الکترومغناطیسی بی تاثیر نیست. امواج وای فای می تواند بر نرخ ضربان قلب و عملکرد پمپاز خون توسط آن تاثیر گذار باشد.

 افراد دارای ضربان ساز مصنوعی قلب در مقابل امواج وای فای اثرپذیری بیشتری دارند. همچنین تاثیرات منفی آن بر فشار خون مشاهده شده است.

توسعه سرطان ها و برخی از بیماری ها تحت تاثیر امواج وای فای به اثبات رسیده است. نتایج تحقیقات حاکی از افزایش احتمال ابتلا به سرطان هایی چون تیروئید و مغز است.

ایجاد اختلال در چرخه خواب، خستگی، سرگیجه، حالت تهوع و برخی حالات ناخوشایند نیز در اثر مواجهه با امواج وای فای حتی در سطوح کم مشاهده شده است.

دوران بارداری یکی از حساس ترین مراحل زندگی بانوان است. اثر پذیری جنین از امواج الکترومغناطیسی (امواج وای فای) اجتناب ناپذیر است و می تواند مخاطرات جدی از جمله اختلالات تنفسی، چاقی و نقایص ساختاری در کودکان ایجاد نماید.

 

اثرات امواج وای فای بر گیاهان و جانوران

اختلال در رشد گیاهان یکی دیگر از پیامد ها و مضرات امواج وای فای است. کاهش رشد گیاهان مجاور مودم های وای فای توسط پژوهشگران به اثبات رسیده است. جانوران، پرندگان نیز در معرض اختلالات ناشی از امواج وای فای قرار دارند.

 

راهکار جلوگیری از مضرات امواج وای فای

حذف این تجهیزات از زندگی امروزی امری معقول نیست. بنابراین اولین مرحله جهت حفظ سلامت خود و خانواده رعایت اصول احتیاطی و اصلاح سبک زندگی همگام با بهره وری از تکنولوژی است. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.