شکم بند (گِن) بارداری ضد امواج

شکم بند (گِن) بارداری ضد امواج آیا می تواند فاکتورهای حفاظتی را برای جنین فراهم نماید؟

این مطلب برای خانم های باردار و افرادی که قصد اقدام به بارداری دارند، حائز اهمیت است.

نگرانی آسیب پذیری جنین از عوامل خارجی برای هر مادر باردار وجود دارد.

یکی از این عوامل خارجی امواج الکترومغناطیسی ناشی از گسترش زیر ساخت های ارتباطی است.

بنابراین جهت کاهش این نگرانی کلینیک امواج مقالاتی را ارائه نموده است که می تواند برای مادران باردار تامل برانگیز باشد.

در این مقاله نیز به بررسی تاثیرات شکم بند (گن) بارداری ضد امواج و عملکرد حفاظتی آن می پردازیم.

 

شکم بند (گِن) بارداری ضد امواج

اغلب مادران باردار از گن های بارداری برای حفظ شکم خود استفاده می کنند. امروزه شکم بند ها و گن هایی در بازار موجود است که ظاهرا از شکم مادر در برابر امواج الکترومغناطیسی محافظت می کند. اصلاحا به آنها شکم بند (گِن) بارداری ضد امواج می گویند.

اما این سوال مطرح است که:

آیا شکم بند (گِن) بارداری ضد امواج می تواند از جنین در برابر امواج الکترومغناطیسی محافظت کند؟

استفاده از لباس راحت و آزاد خصوصا از ماه های سوم بارداری به بعد برای مادر باردار لازم و ضروری است. لباس نباید به بدن مادر و شکم او فشار بیاورد و لازم است سایز مناسبی داشته باشد.

لباس هایی که برای خانم باردار تهیه می شود باید به راحتی قابل تعویض بوده و برای جابجایی و نشست و برخاست وی مشکلی ایجاد نکند.

جنس پارچه مورد استفاده برای لباس بارداری و لباس زیر باید به گونه ای باشد که بتواند تبادل حرارتی مناسبی را فراهم آورد. با توجه به حساسیت و تغییرات هورمونی بالا در دوران بارداری پیشنهاد می شود از البسه (به خصوص لباس زیر) با الیاف کتان استفاده شود.

انتخاب لباس زیر مخصوص بارداری از جنس الیاف طبیعی برای خانم‌های باردار لازم است. لباس بارداری باید راحت و آزاد باشد. لباس تنگ احساس آرامش را از مادر می‌گیرد و این ناآرامی بر روی جنین تاثیرگذار خواهد بود. فشار لباس روی شکم باعث افزایش دمای بدن و تعرق زیاد نیز می‌شود که به این طریق آب بدن از دست می‌رود. گن بارداری فقط در موارد خاص برای خانم‌های بارداری که کمردرد یا واریس دارند تجویز می‌شود. توصیه اکید در اکثر موارد این است که مادران به دلیل فشاری که گن بر روی جنین وارد می نماید به هیچ عنوان از آن استفاده نکنند. مدتی است که شکم بند (گِن) بارداری ضد امواج برای استفاده بانوان باردار به فروش می رسد. هدف از استفاده از گن ضد امواج در واقع باید حفاظت جنین باشد، اما شکم بند ضد امواج کارایی حفاظتی مناسبی ندارد.

امواج غیریونیزان الکترومغناطیسی (رادیو فرکانس و مایکروویو) به دلیل داشتن طول موج بلند، توانایی ورود به بدن از ناحیه بالای شکم و حتی زیر لگن را نیز دارند.

 با توجه به مدولاسیون امواج ساطع شده از تلفن همراه، اینترنت، تلفن بی سیم و بسیاری دیگر از منابع تابش الکترومغناطیس و ورود آنها به بدن، لازم است که بدن خانم باردار از گردن تا بالای ران پا توسط لباس ضد امواج الکترومغناطیس (لینک به تی شرت) پوشانده شود. در این شرایط می توان ادعا کرد که این تابش ها نمی توانند اثر قابل ملاحظه ای روی جنین و نوزاد داشته باشدبنابراین شکم بند (گِن) بارداری ضد امواج نمی تواند به طور کامل از برهمکنش امواج با جنین جلوگیری کند.

از سوی دیگر قرارگیری طولانی مدت در معرض امواج الکترومغناطیس باعث کاهش تولید ملاتونین در بدن می شود. کاهش مِلاتونین اثر مستقیم روی خطر ابتلا به سرطان سینه دارد. لباس های بارداری ضد امواج  با پوشش بافت سینه در برابر امواج الکترومغناطیس تا حد زیادی از خطر ابتلا به سرطان سینه نیز ممانعت به عمل می آورند. 

 

مدولاسیون امواج الکترومغناطیسی بر بدن مادر باردار

اگر بدن یک مادر باردار را در نظر بگیریم که تحت تابش امواج الکترومغناطیسی واقع شده است، مُدولاسیون امواج الکترومغناطیسی در بدن مادر در حالت عادی به شکل زیر خواهد بود.

در عکس زیر مادر باردار گن بارداری ضد امواج الکترومغناطیس را استفاده کرده است. مُدولاسیون امواج تابیده شده بر بدن او به صورت زیر است.

همانطور که مشاهده می شود گن بارداری ضد امواج می تواند از ورود امواج از بالای ران تا شکم جلوگیری کند اما نمی تواند سینه و بافت های بالای شکم را پوشش دهد. امواج این توانایی را دارند که از بالا به داخل نفوذ می کنند. در این حالت امواج می توانند به جنین هم آسیب برسانند. باید توجه داشت که امواج ورود کرده در برخورد با سطح داخلی گن می توانند دوباره به داخل برگردند و آسیب آنها دو چندان شود. بنابراین استفاده از پوششی که بتواند بخش شانه تا بالای ران ها را پوشش دهد جهت حفظ جنین پیشنهاد می شود.

همانطور که مشاهده می شود این لباس ها با ایزوله کردن کامل بدن مادر به صورت 360 درجه، مانع از ورود این امواج به بدن و آسیب به مادر و جنین می شود.

پارچه های ضد امواج الکترومغناطیسی که در تهیه البسه ضد امواج الکترومغناطیسی به کار می روند دارای گواهی های تایید آزمایشگاه های معتبر داخلی و خارجی می باشد. ساختار پارچه به گونه ای است که می تواند به خوبی رطوبت را انتقال دهد. در ساختار الیاف تنسل کانال هایی وجود دارد که می تواند به راحتی رطوبت را جذب کند و به محیط بیرون انتقال دهد. در این شرایط پارچه یک حالت بهینه را در انتقال رطوبت ایجاد می کند. این نوع پارچه احساس بهتری را ایجاد کرده و درضمن به همین دلیل مانع تجمع باکتری ها در محیط مرطوب لباس می شود.

 نقره پوشش داده شده بر روی الیاف به کار رفته در بافت پارچه ضد امواج الکترومغناطیس خواص ضد عفونی‌کننده یا آنتی‌باکتریال دارند. لذا پوشش دادن الیاف پارچه‌ها با نانوذرات نقره علاوه بر ایجاد خواض ضد امواج الکترومغناطیسی، موجب ایجاد خواص ضد عفونی‌کنندگی در پارچه‌ها می‌شود. بدین ترتیب، باکتری‌ها و قارچ‌ها امکان رشد و تکثیر نمی‌یابند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.