فناوری بی سیم، اقدامات احتیاطی، عوارض

وسایل سیم دار را با دستگاه های بی سیم جایگزین کنید. • تلفن های همراه را روی خط تلفن ثابت انتقال دهید. • از اتصالات سیم دار plug-in برای ماوس، چاپگر، اینترنت، بازی، مودم و … استفاده کنید. دستگاه بی سیم را خاموش کنید. ایمن بخوابید. • کامپیوترها، تبلت ها و گوشی های تلفن را حداقل یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید. • در کنار تبلت، تلفن همراه یا لپ تاپ نخوابید. فاصله دستگاه های بیسیم را از خود و دیگران به حداکثر برسانید. • با دور شدن از منبع تابش میزان تشعشعات کاهش می یابد. • وسایل بی سیم را در/روی دامن، سینه بند و جیب خود نگه ندارید. تشعشعات برای اسپرم ها مضر بوده و با سرطان پستان در ارتباط هستند. • از هدست و یا بلندگو استفاده کنید، به طوری که دستگاه بیشترین فاصله را از سر و بدن داشته باشد. محافظت از کودکان • کودکان به شدت آسیب پذیر هستند و به جز موارد ضروری نباید از تلفن همراه استفاده کنند. • اگر کودک شما برای بازی از تلفن همراه یا دیگر وسیله های بی سیم استفاده می کند، تنظیمات زیر را روی وسیله حتما انجام دهید، حالت پرواز: روشن، وای-فای: خاموش، بلوتوث: خاموش. • هنگامی که کودکی را در دامان یا آغوش خود دارید از تلفن همراه استفاده نکنید. تلفن همراه را در وسیله نقلیه خاموش کنید. • تلفن های همراه، در هنگام حرکت تابش بیشتری ساطع می کنند و اثر مخرب بر رانندگان دارند. در طول سفر و به دلیل جنس فلزی خودرو، تابش های منطقه گرم (hot zone) نیز انتشار می یابند.

تابش سیستم های بی سیم به مغز آسیب می رساند

950617_4_2 قرارگیری قبل از تولد در معرض اشعه های تلفن همراه سبب افزایش آسیب به مغز و سلول ها می شود.

چگونه سیستم بی سیم بر سلامت کودکان اثر می گذارد؟

اطلاعات و تحقیقات انجام شده نشان می دهد که تشعشعات مایکروویو سیستم های بی سیم بر رشد و توسعه مغز جنین، سیستم ایمنی بدن و عملکرد تولید مثل تاثیر می گذارد. حتی مقادیر بسیار کم تابش نیز بر سوخت و ساز بدن و فعالیت های الکتریکی و عملکرد مغز اثر می گذارد. محققان دانشگاه ییل نشان دادند زمانی که موش های باردار در معرض تشعشعات تلفن همراه قرار می گیرند، فرزندان آن ها دچار اختلال در حافظه، بیش فعالی و تغییر عملکرد مغز می شوند. چنین مطالعاتی هرچند ناقص، دلیل بر تاثیرات منفی بی سیم ها بر رشد مغز است.

دستگاه تولید مثل

مطالعات متعدد نشان می دهد که قرارگیری طولانی مدت در معرض امواج ابزار الکترونیکی بی سیم سبب تغییر در کمیت و کیفیت اسپرم ها، تغییر و آسیب به DNA، بیضه و تخمدان می شود.

بیضه های آسیب دیده در اثر تشعشعات 950617_4_3 قرارگیری طولانی مدت در معرض تشعشعات وای-فای حجم بیضه ها را کم می کند.

حمایت های جهانی دولتی

بیش از بیست کشور از جمله، فرانسه، بلژیک، اسرائیل و همچنین اتحادیه اروپا سیاست هایی را مبنی بر “کاهش قرارگیری کودکان در معرض امواج” اعمال کرده اند که بر اساس آن به تلفن های همراه، لپ تاپ ها، دکل های مخابراتی و وای-فای ها در مدارس توجه دارند و نکته مهم را سلامت عمومی افراد به ویژه کودکان می دانند.

قرارگیری در معرض تابش های بی سیم

دستگاه های بی سیم مثل تبلت، لپ-تاپ، کنسول های بازی، مانیتورهای کودکان و مودم های وای-فای همه از وسایل منتشرکننده مایکروویو بی سیم هستندکه مانند تلفن همراه تشعشع امواج دارند. کودکان، زنان باردار و مردانی که قصد پدر شدن دارند، آسیب-پذیرتر هستند.

مغز و جمجمه کودکان بیش از ده برابر نسبت به بزرگسالان تحت تاثیر امواج قرار می گیرد.

950617_4_4 کودکان زیر 6 سال، ده برابر بیش از بزرگسالان تحت تاثیر اثرات امواج قرار می گیرند. تحقیقات آناتومی، جذب نور را توسط بدن انسان تایید می کند.

افزایش خطر ابتلا به سرطان


950617_4_5آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی تابش های فرکانس رادیویی دستگاه های بی سیم را از نظر سرطان زایی در رده 2B دسته بندی کرده اند. شواهد از سال 2011 تاکنون رو به افزایش بوده و نشان داده که تلفن های همراه و بی سیم به-عنوان یک عامل سرطان زای احتمالی برای سرطان مغز شناخته می شوند. کسانی که در سنین جوانی بیشتر در معرض تشعشعات هستند، تا هشت برابر بیشتر به سرطان مغز مبتلا می شوند.ترجمه و تدوین: واحد تحقیق و توسعه شرکت توسعه سلامت سینا گردآورنده: خانم دکتر نعیمه مظفری