مضرات امواج بلوتوث

مضرات امواج بلوتوث از جمله مواردی است که به دلیل توسعه روز افزون این تکنولوژی باید اطلاع رسانی شود. در حال حاضر دستگاه های متعددی از جمله:

هدست‌های تلفن همراه، لوازم جانبی کامپیوتر مانند صفحه کلید، نشانگر، چاپگر، گجت های دیجیتال شخصی، پخش کننده‌های موسیقی شخصی، GPS، کنسول های بازی و همچنین دستگاه‌های مختلف پزشکی از تکنولوژی بلوتوث بهره می برند.

 

نظرات علمی پیرامون مضرات امواج بلوتوث

نتایج تحقیقات علمی موجود پیرامون مضرات امواج بلوتوث اطلاعات ضد و نقیضی را به ارمغان آورده است. ممکن است منافع اقتصادی صنعت با بیان حقاق علمی موجود به خطر بیفتد. سالانه مبالغ بالایی جهت حفظ منافع صنایع به مصرف می رسد که می تواند نتایج تحقیقات علمی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 

امواج بلوتوث و مضرات آن

تکنولوژی بلوتوث از فرکانسی از امواج الکترومغناطیسی بهره می برد که فر مایکرویو جهت پخت غذا از آن استفاده می کند. شاید با خواندن این جمله بگویید شدت امواج مایکرویو با امواج ارسالی توسط بلوتوث قابل قیاس نیست. اما باید در پاسخ به این موضوع گفت امواج الکترومغناطیسی حتی در سطوح کم می تواند باعث ایجاد اختلال در سیستم بیولوژیکی بدن شود. بنابراین مضرات امواج بلوتوث هنوز به قوه خود باقی است. هدست های بلوتوث دلیل آنکه در کنار سر و مغز قرار می گیرند، بسیار خطرناک هستند. چرا که مدام سیگنال هایی را جهت ارتباط، ارسال و دریافت می کنند (حتی اگر تماسی برقرار نشود).

مکالمه با هدست بلوتوث میزان امواج تابشیِ تلفن همراه به بدن را افزایش می دهد. گجت های پوشیدنی در تماس مستقیم با بدن قرار دارند و بدن را در معرض مضرات امواج بلوتوث قرار می دهند. تحقیقات نشان داده است "باروری در مردانی که هنگام صحبت کردن از طریق بلوتوث، تلفن‌های همراه را در جیب شلوار قرار می‌دهند کاهش یافته است". همچنین میدان‌های الکترومغناطیسی با فرکانس بالا می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود و فرآیندهای بیولوژیکی بدن را تحت تاثیر قرار دهد. مواجهه با میدان‌های الکترومغناطیس با فرکانس بالا از یک تلفن همراه یا هدست بلوتوث به مدت 2 ساعت، می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به سلول و DNA آن وارد کند.

 

مضرات امواج بلوتوث در اتومبیل

یکی دیگر از مضرات امواج بلوتوث، به هنگام پخش موسیقی از طریق آن در اتومبیل است. بدنه فلزی اتومبیل امواج الکترومغناطیسی را در فضای خود مانند یک قفس فارادی به دام می اندازد و باعث افزایش پرتوگیری می گردد.

 

مضرات امواج بلوتوث در نسخه های گوناگون

سوال: آیا مضرات امواج بلوتوث در نسخه های پایین تر آن کمتر است؟

پاسخ به این سوال خیر است. مضرات امواج بلوتوث به هیچ وجه ربطی به نسخه آن ندارد. در واقع نسخه های جدیدتر فقط در سرعت انتقال داده متفاوت هستند و با پیشرفت تکنولوژی بهبود می یابند. شایان ذکر است که فرستنده‌های بلوتوث کلاس 3 که از توان کمتری جهت ارتباط بهره می برند، ممکن است مخاطرات کمتری داشته باشند اما مضرات امواج بلوتوث همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.