پارچه ضد امواج الکترومغناطیس

با پیشرفت تکنولوژی و صنعت نساجی پارچه های متنوعی به بازار عرضه شده اند که دارای خواص ویژه ای می باشند. یکی از این نوآوری ها پارچه ضد امواج الکترومغناطیس است که حاوی ترکیبی از رشته های الیاف سلولوزی اکالیپتوس یا پنبه و نقره می باشد. مکانیزم عملکردی این پارچه به گونه ای است که امواج الکترومغناطیسی در بازه فرکانسی 10 مگاهرتز تا 8 گیگاهرتز را منعکس نموده و با ایجاد سپر از بدن فرد محافظت می کند. ترکیب نقره به همراه رشته های پنبه سبب بهبود کارایی حفاظتی و ایجاد خواص ضد باکتریایی شده است.

 

کاربرد پارچه های ضد امواج الکترومغناطیس

ترکیبات موجود در بافت این پارچه همراه با خواص ضد باکتریایی و میکروبی به گونه ای است که می تواند در تولید پوشاک ضد امواج مانند لباس های بارداری ضد امواج، لباس زیر آقایان و بانوان ضد امواج، لباس ضد امواج برای کودکان و نوزادان و همچنین کارکنان با منابع امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی مورد استفاده واقع شود. مکانیزم عملکرد این پارچه در لباس بارداری ضد امواج به گونه ای است که با ایجاد سپر در برابر امواج الکترومغناطیسی به صورت 360 درجه از بدن مادر و همجنین جنین داخل شکم محافظت می کند.

 

خواص پارچه های ضد امواج الکترومغناطیس

  • ضد امواج الکترومغناطیس

  • ضد باکتری و میکروب

  • ضد قارچ و ضد بو

  • ضد الکتریسیته ساکن

  • دسته بندی محصول: گروه B، (قابلیت تماس مستقیم با پوست بدن)

  • عناصر تشکیل دهنده پارچه ضد امواج الکترومغناطیس: حدود 60 % (7%+_تلورانس) الیاف اکالیپتوس یا پنبه و حدود 40 % (7%+_تلورانس) الیاف نقره برای ایجاد سپر محافظ امواج 

 

سایر مشخصات پارچه ضد امواج الکترومغناطیس

قیمت: هرمتر مربعمعادل یک متر در یک متر پارچه و یا یک متر مربع از پارچه عرض یک و نیم متری معادل خواهد بود با 70 در 150 سانتیمتر) 240  هزارتومان 

عرض پارچه:  یک و نیم متر

وزن مخصوص پارچه: 165  گرم بر متر مربع

 

رنگ: خاکستری نقره ای

محدوده فرکانسی ایزوله کننده: 10  مگاهرتز تا 8 گیگا هرتز

راندمان ایزوله: 50  تا 55 دسیبل

میزان هدایت سطحی:  5 اهم بر اینچ

مواد تشکیل دهنده: الیاف نقره و پنبه یا TENCEL 

 

 در مورد پارچه های: TENCEL

تنسل (لیوسل) الیافی است که از چوب درخت اکالیپتوس یا پنبه با استفاده از تکنولوژی نانو ساخته شده است که به دلیل سلولزی بودن آن، بسیار به الیاف پنبه شبیه بوده و دارای سطحی به مراتب صاف تر از تمامی نخ ها می باشد. به همین دلیل حس نرمی خاص و درخشندگی بسیار بالایی را در پارچه ایجاد می کند.
در هنگام شستشوی پارچه تنسل، سطح صاف الیاف، مانع برجای ماندن پسماند آهک روی منسوجات شده و در نتیجه درخشندگی آن حفظ می شود. بعد از چندین بار شستشو پارچه تنسل همچنان شفاف بوده و رنگ خود و ساختار پارچه را حفظ می نماید. این در حالیست که در مورد دیگر الیاف اینچنین نبوده و بعد از قرار گرفتن در معرض فرسایش و چندین بار شستشو ساختار پارچه قابل تشخیص نخواهدبود.

ساختار پارچه به گونه ای است که می تواند به خوبی رطوبت را انتقال دهد. در ساختار الیاف تنسل کانال هایی وجود دارد که می تواند به راحتی رطوبت را جذب کند و به محیط بیرون انتقال دهد. در این شرایط پارچه یک حالت بهینه را در انتقال رطوبت ایجاد می کند و بنابراین در آب و هوایی که تعرق بدن زیاد است، رطویت بدن را به هوای آزاد انتقال می دهد. این شرایط در جایی که پوست خشک است رطوبت محیط را به بدن انتقال می دهد. این نوع پارچه احساس بهتری را ایجاد کرده و درضمن به همین دلیل مانع تجمع باکتری ها در محیط مرطوب لباس می شود.

 

خواص ایجاد شده در پارچه ضد امواج الکترومغناطیس به دلیل حضور ترکیبات نفره 

 نقره پوشش داده شده بر روی الیاف به کار رفته در بافت پارچه ضد امواج الکترومغناطیس خواص ضد عفونی‌کننده یا آنتی‌باکتریال دارند. لذا پوشش دادن الیاف پارچه‌ها با نانوذرات نقره علاوه بر ایجاد خواض ضد امواج الکترومغناطیسی، موجب ایجاد خواص ضد عفونی‌کنندگی در پارچه‌ها می‌شود. بدین ترتیب، باکتری‌ها و قارچ‌ها امکان رشد و تکثیر نمی‌یابند. 

 

روش شست و شوی پارچه ضد امواج الکترومغناطیس

 الیاف فلزی موجود در پارچه ضد امواج الکترومغناطیس باعث می شود تا پس از برخورد امواج با این پوشش، منعکس می گردند به همین دلیل لازم است جهت شستشو لباس های دوخته شده با پارچه های ضد امواج موارد زیر را جهت حفظ عمر و دوام پارچه رعایت نمود:

پارچه ها قابل شستشو بوده و جهت شستشو در آب ولرم با شوینده ملایم مثل شامپو های غیر اسیدی خیسانیده و پس از شستشو آبکشی نمایید. همچنین از شوینده های قوی نظیر وایتکس نباید استفاده شود. پس از آبکشی نباید پارچه را فشرد و لازم است آب آن به صورت آزاد خشک گردد. همچنین از شستشو در ماشین لباسشویی و اتوی داغ پرهیز نموده و از اتوی بخار غیر تماسی استفاده شود. به دلیل وجود درصد بالای الیاف فلزی نقره جهت بالا بردن راندمان خاصیت ضد امواج، ممکن است در محیط هایی با رطوبت بالا و یا  در شرایط تعریق زیاد بدن، نقره به صورت طبیعی کدر شود. به همین دلیل بهتر است لباس ضد امواج را با آستر دوخته و یا از پارچه به عنوان آستر لباس استفاده شود.