بررسی پیامدهای بیولوژیکی امواج الکترومغناطیس

پیامدهای بیولوژیکی امواج رادیویی با ارگان های بدن عبارتند از: اعصاب –گردش خون – سیستم تناسلی و غدد درون ریز.

نمونه ای از پیامدهای بیولوژیکی در انسان

– گروهی از محققان متوجه شدند، افرادی که به الکتریسیته حساسیت شدید دارند، علائمی از جمله سردرد نسبت به گوشی موبایل نشان می دهند. آنها همچنین متوجه شدند افرادی که نزدیک دکل های مخابراتی تلفن های همراه زندگی می کنند، شکایات عمده در مورد سیستم گردش خون داشته اند و علاوه بر آن، اختلال خواب، کج خلقی، افسردگی، تاری دید، مشکلات تمرکز، تهوع، بی اشتهایی، سردرد و سرگیجه هم گزارش شده است.

سردرد

– پس از خاموش کردن پخش فرستنده موج، افزایش دفع متالونین در افراد داوطلب مشاهده می شود.

– از آنجایی که تلفن همراه بسیار نزدیک به گوش کاربر است، پوست، گوش میانی، عصب حلزونی و لوب تمپورال می توانند انرژی امواج رادیویی را جذب کنند و تاثیراتی را می تواند داشته باشد.

همچنین به دلیل افزایش دما مایع میانی می تواند پیام های عصبی را به سلول های دریافت کننده القا کند. از جمله سرگیجه، پریدن و دودو زدن چشم (nystagmus). سرگیجه یکی از عوامل اصلی شاکیان تلفن همراه است و نزدیکی تلفن همراه به چشم انسان، این سوال را به همراه دارد که آیا روی بینایی تاثیر دارد؟

– خطر افزایش افسردگی به دلیل EMF بالای 1MGz  با فاصله 150 متر از خطوط برق بیش از 9000 مورد افسردگی نشان می دهد که 60 مورد آنها به خود کشی در بزرگسالان منجر شده است. EMF ناشی از خطوط برق در 400 متری، امکان قرار گیری در معرض هوای آلوده را افزایش داده سبب 200 تا 400 مورد سرطان ریه، 2 تا 6 مورد لوسمی، 17 مورد سرطان پوست غیر ملانوم و سایر بیماری ها می شود.

– سیستم غدد درون ریز: یک گروه تحقیقاتی تاثیر قرارگیری در معرض موج 900MHz بر روی استروئید (کورتیزول و تستسترون) و غده هیپوفیز (غده تیروئید، هورمون رشد، پرولاکتین و adrenocorticotropin) در هورمون های مردانه را مورد بررسی قرار داد. پرتوگیری هر روز به مدت یک ماه انجام شد و هورمون ها با نمونه گیری خون پیش از پرتوگیری، در اواسط پرتوگیری و در انتها انجام شد. هیچ تغییری در مقدار هورمون ها مشاهده نشد.

– تاثیر EMF بر روی قلب انسان و فشار خون: طی مطالعات انجام شده بر روی MRI، فشار شریانی به وضوح افزایش می یابد. قرار گیری مادر در معرض امواج کوتاه (12.27MHz) سبب کم شدن وزن کودکِ متولد شده می گردد.ترجمه و تدوین: واحد تحقیق و توسعه شرکت توسعه سلامت سینا گردآورنده: آقای مهندس سینا رهنمایی