کاور موبایل ضد امواج

کاور موبایل ضد امواج

کاور موبایل ضد امواج و کارایی آن موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. 

با توجه به تبلیغاتی که کاربران در رابطه با کاور موبایل ضد امواج می شنوند، لازم است در رابطه با کارایی حفاظتی آن اطلاعاتی کسب کنند. 

در دنیای مدرن امروز تقریبا می توان گفت که همه افراد دارای موبایل هستند. گسترش این تکنولوژی در جوامع، نگرانی های را در مورد مخاطرات بر سلامت، بین افراد ایجاد کرده است. اخیرا تبلیغات متعددی در رابطه با کاور ضد امواج موبایل مطرح شده است که برای کاربران می تواند جذاب باشد. تمام این تبلیغات و وب سایت های ارائه دهنده کاورهای ضد امواج موبایل، اظهار دارند شواهد علمی عملکرد حفاظتی آن را تایید می کنند. 

گزارشات موجود درباره کاور موبایل ضد امواج

گزارش FTC (Federal Trade Commission)  نشان می دهد که شواهد علمی در رابطه با کارایی کاور موبایل ضد امواج وجود ندارد. این کمیسیون بیان می کند که کاور موبایل ضد امواج نه تنها باعث کاهش امواج مضر نمی شود، بلکه باعث افزایش میزان امواج ارسال شده توسط موبایل می شوند. 

مطالعاتی توسط آزمایشگاه تحقیقاتی EME و آزمایشگاه های تحقیقاتی موتورولا در فلوریدا در رابطه با 9 محصول ضد امواج موبایل صورت گرفته است.

  • از این 9 مورد کاور ضد امواج موبایل، 5 مورد ادعا دارند که با مسدود کردن 99 درصد امواج می توانند عملکرد حفاظتی مطلوبی داشته باشند.
  • 4 مورد کاور ضد امواج موبایل دیگر ادعا دارند که با ارسال سیگنال معکوس در فرکانس مشابه می توانند از کاربران در برابر امواج مضر موبایل حفاظت کنند.   

نتایج مطالعات مذکور نشان می دهد که کاور موبایل ضد امواج توانایی کاهش میزان امواج موبایل را ندارد.کاور موبایل ضد امواج حتی باعث افزایش میزان پرتوگیری سر و مغز افراد می شود. 

تحقیقات پونگ نشان می دهد که کاور ضد امواج موبایل تا حدی آنتن تلفن همراه را مسدود نموده و این باعث می شود که دستگاه برای ارسال سیگنال کار سخت تری انجام دهد.

با توجه به خلل های موجود در مقررات FCC، تلفن همراهی که در کنار بدن قرار گرفته و توسط یک مانع آنتن آن پوشش داده می شود، کاربر را در معرض سطوح بالاتری از امواج قرار می دهد. لذا به منظور کاهش میزان مواجهه با امواج موبایل لازم است اقدامات دیگری انجام داد. برای مثال:

  • کاهش تعداد مکالمات و زمان آن، ارسال پیام کوتاه
  • استفاده از هندزفری یا بلندگو جهت مکالمه (ترجیحا استفاده از هندزفری های هوا-لوله)
  • اجتناب از برقراری تماس در شرایط نامناسب آنتن دهی و وسایل نقلیه

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با حفاظت خود در برابر امواج الکترومغناطیس به اینجا مراجعه نمایید.

 به نقل از:  National Center for Health Research