حفاظت فردی در برابر امواج الکترومغناطیس

 از زبان دکتر داویس رئیس موسسه Ehtrust

تلفن همراه از فرکانس های مایکرویو به منظور برقراری ارتباط استفاده می کند (فرکانسی نزدیک فرکانس فر مایکرویو ولی در توان کمتر). امروزه بیش از دوازده کشور استفاده از تلفن های همراه توسط کودکان را محدود کرده است و همچنین توصیه های پیشگیرانه مربوط به استفاده از آنها را برای بزرگسالان مطرح می کند.

دکتر داوییس می گوید: تنها در موارد اضطراری مکالمه، تلفن همراه می تواند در کنار سر قرار بگیرد. در سایر شرایط لازم است تلفن همراه با فاصله از بدن قرار گرفته و به منظور مکالمه از بلندگو و هدست استفاده شود. برای استفاده از اینترنت لازم است از کابل شبکه استفاده شود. مردم نباید منتظر باشند تا مقامات دولتی نسبت به سلامت آنها اقدام کنند بلکه با اصلاح سبک زندگی باید جهت حفظ امنیت و ایمنی خود و خانواده شان اقدام کنند.

 

اقدامات شخصی

 • برای کاهش میزان امواج جذب شده در مغز از یک هدست یا بلندگو استفاده کنید.

 • پرتوگیری شما به صورت نمایی با افزایش فاصله از تلفن همراه کاهش می یابد. وقتی با بلندگوی تلفن صحبت می کنید آن را از گردن دور نگه دارید و مطمان شوید با این کار تلفن همراه در نزدیکی فرد دیگری به ویژه کودک یا نوزاد قرار نگیرد.

 • تلفن های همراه نباید در نزدیکی بدن قرار گیرند. قرار دادن تلفن همراه در جیب شلوار یا پیراهن امری خطرناک است. از قرار دادن تلفن همراه بر روی کمربند خودداری کنید. همچنین سعی کنید آن را در کوله و یا کیف دستی خود قرار دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

 • توجه کنید که هنگامی که سیگنال دریافتی توسط گوشی شما ضعیف است نباید تماس برقرار کنید. چرا که در این حالت سیستم خودکار تلفن همراه شما سیگنال قوی تری را برای شناسایی نزدیکترین آنتن ارسال می کند. این شرایط شامل وسایل نقلیه و آسانسور نیز می شود. در وسایل نقلیه از مکالمات تلفنی بپرهیزید. بدنه فلزی این اجسام امواج را درون خود محبوس می نماید و میزان مواجهه شما با امواج را افزایش می دهد.

 • به جای برقراری تماس صوتی از ارسال پیام استفاده کنید. تلفن همراه به هنگام ارسال پیام متنی سیگنال ضعیف تری را نسبت به تماس تلفنی ارسال می کند.

 • از قرار دادن لپ تاپ یا تبلت بر روی پا و در کنار شکم بویژه در دوران بارداری خودداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

 • مانیتورهای کودک یکی از دستگاه هایی است که محیط پیرامون کودک را آلوده می کند.

 • به جای استفاده از تلفن بی سیم، از تلفن ثابت استفاده کنید. تلفن بی سیم از فرکانس های رادیویی به منظور ارتباط استفاده می کنند و مدام در حال تابش امواج هستند.

 • اطفال خود را در مورد این مسئله آموزش دهید. کودکان و نوجوانان و بقیه افراد نباید تلفن همراه را به هنگام استراحت زیر بالش یا کنار تخت قرار دهند.

 • زنان باردار باید تلفن همراه خود را از شکم خود دور کنند. مادرانی که به تازگی وضع حمل نموده اند نیز باید نوزادان خود را از امواج تلفن همراه محافظت کنند. در حالی که کودک را در آغوش دارید از تلفن همراه برای هیچ کاری استفاده نکنید.  مغز در حال رشد جنین یا کودک حساسیت بیشتری نسبت به امواج الکترومغناطیسی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

 • مردان، به ویژه کسانی که قصد پدرشدن دارند، نباید تلفن های همراه خود را در جیب شلوار قرار دهند و قبل از اقدام به بارداری باید توصیه های ایمنی را رعایت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

 • مراقب پوشش های محافظ ضد امواج که برای دستگاه های الکترنیکی طراحی شده اند و ادعای کاهش مضرات امواج را دارند، باشید. چرا که این پوشش ها می توانند در کیفیت اتصال به آنتن تاثیر گذار باشند. در این شرایط گوشی تلفن همراه سیگنال قوی تری را ارسال می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

 • از استفاده از تلفن همراه به هنگام رانندگی خود داری کنید. علاوه بر ایجاد اختلال در تمرکز به هنگام رانندگی، امواج ساطع شده از آن قدرت عملکرد سریع افراد را کاهش می دهد.

 • دستورالعمل ابزارهای الکترونیکی خود را بخوانید. فاصله ایمن دستگاه از بدن داخل آن اغلب درج شده است. اگر در فاصله کمتری از آنچه توسط تولید کننده ارائه شده است قرار بگیرید، قطعا آسیب خواهید دید.

 • در صورت امکان، از طریق کابل شبکه با مودم ارتباط برقرار کنید. سیستم های بی سیم را به هنگام شب و یا در شرایط غیرضروری غیر فعال کنید.

 • هنگامی که دستگاه های دیجیتال را با اتصالات سیمی به اینترنت وصل می کنید، به یاد داشته باشید که Wi-Fi و بلوتوث را خاموش کنید. (حتی اگر شما از یک اتصال سیمی استفاده می کنید، اگر آنتن های Wi-Fi روشن باشد، دستگاه با ارسال سیگنال، مودم های بی سیم اطراف را جست و جو می کند)

 

اقدامات سیاسی

بیش از دوازده کشور استفاده از تلفن های همراه توسط کودکان را محدود نموده و مواجهه مستقیم سر و بدن بزرگسالان با امواج را مخاطره آمیز قلمداد کرده است. در ایالات متحده، کمیسیون ارتباطات فدرال FCC مسئول صدور قوانین پیرامون تلفن های همراه است. سازمان غذا و دارو آمریکا FDA ادعا می کند که تلفن های همراه قبل از ورود به بازار مورد ارزیابی قرار نمی گیرند مگر آنکه دستگاه خطرناک باشد. در حالی که FDA اجاق مایکرویو که در توان بالاتری نسب به تلفن همراه کار می کنند یا هر وسیله ای که امواج رادیویی را در توان بالا ارسال می کنند برای افرادی که دارای ضربان ساز مصنوعی قلب هستند محدود کرده است. چرا که  نشت این امواج می تواند بر عملکرد صحیح این دستگاه ها و تحریک ماهیچه های قلب و همچنین ایجاد مخاطرات سلامت بر سایر افراد نقش موثری داشت باشد.

دکتر داویس می گوید:

ما از مقامات محلی و بین المللی و بخش خصوصی درخواست داریم تا:

 • برچسب های هشدار دهنده در مورد نحوه استفاده صحیح و ایمن از تلفن های همراه را در اختیار کاربران قرار دهند.

 • لازم است تلفن های همراه با اسپیکر ها یا گوشی های تلفنی به فروش برسند.

 • افزایش آگاهی عمومی در مورد میزان جذب امواج الکترومغناطیس در افراد به ویژه در اقشار خاص و راهکارهای کاهش مواجهه با امواج الکترومغناطیس

 • انجام یک بررسی عمده و تجدید نظر در استانداردهای ایمنی، با استفاده از نتایج مطالعات علمی

 • توسعه توصیه های خاص پیرامون راهکارهای کاهش مواجهه مستقیم با امواج ناشی از تلفن همراه

 • انجام یک مطالعه ملی پیرامون میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی و توسعه نظارت بر کاربران تلفن همراه با ایجاد دسترسی به پرونده های صدور صورت حساب آنها

 • الزامات اجرای ارزایابی های ایمنی دستگاه های الکترونیکی قبل از ورود به بازار

 

به نقل از :

http://www.creationsmagazine.com/2018/07/17/howto-protect-yourself-and-your-family-by-devra-davis-ph-d/