50 نکته قابل توجه جهت حفظ ایمنی در برابر امواج الکترومغناطیسی

مروری بر تلفن های همراه و مخاطرات تکنولوژی بی سیم

 

1. انسان موجودی الکترومغناطیسی است.

مکانیزم های بیولوژیکی بدن شما اساسا الکترومغناطیسی است. بنابراین بدن در برابر امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از منابع خارجی مصنوعی آسیب پذیر است. مغز، قلب و سیستم عصبی اصلی ترین اندام هایی هستند که بر مبنای امواج الکترومغناطیسی فعالیت می کنند، اما هر سلول نیز دارای بار الکتریکی بوده و عملکرد اجزاء بر مبنای انتقال الکتریسیته و الکترون استوار است.

 

2. ریتم طبیعی بدن چیست؟

حفظ هماهنگی تمامی سیستم ها برای عملکرد مطلوب بدن، مطابقت با عوامل خارجی و داخلی یک نیاز مبرم بدن به منظور حفظ تعادل بیولوژیکی است. بنابراین عوامل خارجی مانند امواج الکترومغناطیسی می توانند این ریتم را بر هم زند.

 

3.  لزوم کاهش مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در فرکانس های مخاطره آمیز.

مواجهه با منابع مصنوعی امواج الکترومغناطیسی عملکرد بدن را مختل می کند. لذا لازم است مواجهه با میدان های الکتریکی، میدان مغناطیسی، هارمونیک های فرکانسی، امواج فرکانس رادیویی، مایکروویو و پرتوهای یونیزاسیون مانند اشعه ایکس و … کاهش یابد.

گروه های تحقیقاتی متعددی در حال جمع آوری شواهد علمی مخاطرات بر سلامت ناشی از مواجهه کوتاه مدت و طولانی مدت با میدان های الکترومغناطیسی حتی در سطوح بسیار کم (که قابلیت افزایش دما در بدن  را ندارند) و اثرات امواج الکترومغناطیسی در فرکانس های بیولوژیکی هستند.

 

4. ریسک بالای آسیب پذیری کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی.

کودکان، نوزادان و جنین در مواجهه با میدان های الکترومغناطیسی آسیب پذیر هستند. محتوای آب بافت ها و اندام ها، جثه کوچک، سیستم عصبی در حال تکامل و همچنین استخوان نازک جمجه میزان جذب امواج در بدن کودکان را افزایش می دهد.

http://yon.ir/3XYcG

 

5. مولکول DNA یک آنتن فراکتال است و به انواع میدان الکترومغناطیسی پاسخ می دهد.

DNA با ساختار کویل های مغناطیسی، به شدت به میدان های الکترومغناطیسی فرکانس پایین، رادیویی و تابش یونیزان حساس است. دو ویژگی ساختاری آنتن های فراکتال، هدایت الکتریکی منجر به واکنش پذیری DNA نسبت به میدان های الکترومغناطیسی خارجی می شود. در نتیجه، خطرات بالقوه برای نسل های آینده انسان در حال حاضر به دلیل مواجهه بدن  با میدان های الکترومغناطیسی ساخت دست بشر مشهود است.

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/09553002.2011.538130

گزارش مهمی توسط محققین اروپایی در حوزه اثرات بیولوژیکی میدان های الکترومغناطیسی تحت عنوان "The Reflex Report " در 12 موسسه علمی در 7 کشور تهیه شده است. این گزارش آسیب های ژنتیکی طولانی مدت در خون و مغز کاربران تلفن همراه و دیگر منابع میدان های الکترومغناطیسی را تایید کرده  است. تصاویری از این گزارش (در زیر) نشان داده شده است که نشان می دهد اختلالات DNA در دو سناریو پرتوگیری از 1600 تصویربرداری قفسه سینه با اشعه ایکس در دوز 5/0 گری (قابلیت یونیزه نمودن اتم ها و سرطان زایی) و 24 ساعت مواجهه با امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه (عدم توانایی یونیزه نمودن اتم ها) نتایج مشابهی را در بر دارد.

 

 

6. ایجاد اختلال در باروری در اثر مواجهه با میدان های الکترومغناطیسی.

مطالعات پژوهشگران تأثیرات جدی بر اسپرم و باروری را در اثر مواجهه با امواج تلفن همراه تایید کرده است. به عنوان مثال، در نتیجه انتشار یافته یکی از مطالعات در مجله Fertility and Sterility  (شماره89) در سال 2008 توسط آگراویل و همکارانش از کلینیک کلولند، تعداد اسپرم با افزایش مدت زمان استفاده از تلفن همراه کاهش یافته است. در گروهی از مردان که مدت زمان بیشتری از تلفن همراه استفاده کرده بودند، حدود یک سوم از اسپرم ها در مدت زمان 4 ساعت استفاده از تلفن همراه از بین رفته و 50 درصد از اسپرم های باقی مانده تحرک و مورفولوژی خود را از دست داده بودند.

 https://www.holisticprimarycare.net/topics/topics-h-n/mens-health/1139-male-infertility-linked-to-cell-phone-emf-exposure-)

http://yon.ir/CGJSj

 

7. تلفن های همراه باعث ایجاد ضوایع تومورال می شوند.

تمام مطالعات موردی غیروابسته به مقامات دولتی که بر روی ایجاد تومورهای مغزی متمرکز شده است، افزایش خطر (معمولا خطر دو برابر) ایجاد تومور مغزی پس از 10 سال استفاده بیش از حد از تلفن همراه را نشان می دهد. نتایج پژوهش Interphone  ، بیان می کند که افزایش خطر ابتلا به تومور مغزی کاربرانی را که حتی مدت زمان کمی از تلفن همراه استفاده می کنند،  تهدید می کند.

http://electromagnetichealth.org/electromagnetic-health-blog/cellphones-cause-brain-tumors-says-new-report-by-international-emf-collaborative/

 

8. پژوهشگران پروژه Interphone   به کابران تلفن همراه هشدار جدی دادند.

"در حالی که مطالعات بیشتری بر روی اثرات امواج الکترومغناطیسی لازم است، نشانه های افزایش خطر (از نوع گلیوما – یک شکل ویژه از تومور مغزی خطرناک) در کاربران بالغ در پروژه Interphone  و مطالعات دیگران نگران کننده است. حتی یک ریسک کوچک در فرد در نهایت می تواند به تعداد قابل توجهی از تومور منجر شود و به یک مسئله مهم بهداشت عمومی تبدیل شود. " قابل توجه است که با وجود اینکه بیش از شش سال از زمان مطالعه Interphone  می گذرد، تقریبا 50٪ از داده ها، از جمله داده های مربوط به خطر نروماتیک صوتی و تومورهای بزاق که نزدیکترین محل به تلفن همراهی که در برابر گوش قرار دارد هستند، منتشر نشده است. با توجه به عدم انتشار این اطلاعات، به دنبال گزارش Cardis / Sadetzki در تاریخ 31 می 2011، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی (IARC)، امواج رادیویی ساطع شده از تلفن همراه را به عنوان کلاس   B "2: احتمال سرطان زایی" طبقه بندی کرد.

 

9. گزارش مطالعات انجمن ملی سلامت  اثرات امواج الکترومغناطیسی بر متابولیسم مغز را در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا.

یافته های این تحقیق نشان می دهد که امواج تلفن همراه باعث افزایش سرعت متابولیسم گلوکز به عنوان نشانگر فعالیت مغز؛ حتی در سطوح کم امواج الکترومغناطیسی فرکانس مایکروویو؛ می شود. این امر باعث ایجاد این نگرانی می شود که ممکن است این مکانیسم مرتبط با توسعه سرطان باشد. همچنین این مطالعات تاثیرات مهم نورولوژیکی را نیز تایید می کند.

 

10. استفاده از تلفن های همراه با توسعه سرطان های متعدد در ارتباط است.

 در ماه مه 2011، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی (IARC)، رادیوی تلفن همراه را به عنوان کلاس     B " 2 : احتمال سرطان زایی" طبقه بندی کرده است. مطالعات علمی نشان دهنده رابطه بین استفاده طولانی مدت از تلفن های همراه و افزایش خطر ابتلا به سرطان هایی از جمله: گلیوما، نوروم های صوتی، مننژیم ها، تومورهای غدد بزاقی، سرطان های چشم، سرطان های بیضه و لوسمی است. 

  http://electromagnetichealth.org/electromagnetic-health-blog/iarc-rf-carc/

 

11. از تلفن ثابت به منظور برقراری ارتباط استفاده کنید.

از تلفن های سیمی ثابت به جای تلفن همراه یا بی سیم استفاده کنید. برقراری ارتباط از طریق کامپیوتر شخصی (مانند Skype) که با کابل LAN  به مودم متصل شده است می تواند گزینه مناسبی جهت حفظ ایمنی شما در مکالمات باشد.

 

12. از یک بلندگو تلفن همراه یا هدست استفاده کنید.

در شرایط اضطرار، در مدت زمان کوتاه، مکالمه خود را پایان دهید و همیشه از  بلندگو، هدست یا هدست های هوا لوله استفاده کنید. گوشی های جدیدی به بازار عرضه شده اند که به تلفن همراه متصل شده و با ایجاد فاصله از آن، ریسک مخاطرات مربوطه را کاهش می دهد.

 www.EMFSafetyStore.com

 

13. از هدست های سیمی استفاده کنید.

از هدست بلوتوثی استفاده نکنید چرا که به طور غیر ضرور میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را افزایش می دهد. استفاده از هدست های شلنگی که از یک لوله و هوا جهت انتقال صوت استفاده می کند،  حتی از هندزفری های معمولی نیز ایمن تر است.

 

14. تلفن همراه نباید در طول شبانه روز در مجاورت بدن قرار گیرند.

هرگز تلفن همراه یا تبلت را مستقیما کنار سر یا بدن خود قرار ندهید. از این ابزار فقط در مواقع ضروری (نه برای تفریح) استفاده کنید. قرار گرفتن تلفن همراه در مجاورت بدن در طول شب با تغییر در سطح ملاتونین منجر به ایجاد اختلال در چرخه طبیعی خواب فرد می شود.

 

15. مغز کودکان، امواج الکترومغناطیسی بشتری را جذب می کند.

سیستم ایمنی و عصبی کودکان در حال شکل گیری و رشد سریع بوده و محتوای آب بافت های بدن کودکان امواج الکترومغناطیسی را به میزان پنج برابر بیشتر از بزرگسالان جذب می کند بنابراین ریسک ایجاد ضوایع تومورال مغزی در آن ها بالا است. افرادی که از سنین کودکی و نوجوانی از تلفن های همراه استفاده می کنند، ریسک بالایی در ابتلا به سرطان مغز دارند.

 

  • کودکان انرژی بیشتری را از تلفن همراه جذب می کنند.
  • ضوایع تومورال در بخش میانی مغز مرگبارتر از بخش های جانبی است و با توجه به میزان نفوذ امواج بیشتر به نواحی داخلی مغز در کودکان، ریسک اثر پذیری بالاتری را دارند.
  • سلول های کودکان سریع تر از بزرگسالان رشد می کنند.
  • سیستم ایمنی کودکان به اندازه بزرگسالان توسعه نیافته است.
  • کودکان مدت زمان بیشتری را در طول عمر خود در معرض امواج الکترومغناطیسی هستند.

http://yon.ir/BsKJG

 

16. اثرات روانی تلفن همراه بر کودکان.

پروفسور وارگو محقق در زمینه اثرا امواج الکترمغناطیسی اذهان داشت: "دستگاه های تلفن همراه می توانند احساس وابستگی روانی را در کودکان ایجاد کنند." در مقاله ای که در مجلات علمی (2012) توسط پروفسور جان وارگو و همکاران منتشر شده است، اثراتی چون انحراف، انزوا، بیش فعالی، عدم توانایی تمرکز بر وظایف پیچیده و بلند مدت و احساس اضطراب شدید را گزارش کرده است. "

http://www.ehhi.org/cell-phones.php/

 

17. نهاد های قانونی دولتی خواستار حفاظت از کودکان و افراد آسیب پذیرتر در برابر امواج الکترومغناطیسی هستند.

توجه داشته باشید که دولت های سراسر جهان اقداماتی راجهت حفاظت از کودکان انجام می دهند: آلمان، کانادا، روسیه، سوئیس، انگلستان و فنلاند هشدارهایی را با تأکید ویژه بر کودکان ارائه نموده اند. دولت فرانسه فروش تلفن همراه به کودکان را ممنوع نموده و استفاده از آن در مدارس ممنوع است. تولید کنندگان فرانسوی موظف اند تلفن های همراهی را برای دانش آموزان ایجاد کنند که تنها قابلیت ارسال پیام را دارا باشد. مقامات ارشد پزشکی انگلستان بیان کرده اند که کودکان و نوجوانان زیر 16 تنها در شرایط اضطرار از تلفن همراه استفاده نموده و مدت زمان مکالمات خود را کاهش دهند. مقامات روسیه اذعان داشتند کودکان زیر 18 سال نباید از تلفن های همراه استفاده کنند. وزارت مخابرات در هند توصیه می کند کودکان، زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری های قلبی محدودیت استفاده از تلفن های همراه را جدی بگیرند. کره جنوبی می گوید: "تلفن های همراه ممکن است به فضای مطالعه در مدارس آسیب برسانند و می توانند باعث ایجاد خطرات بهداشتی برای بچه ها شود. مطلوب است که دانش آموزان از استفاده از تلفن های همراه در مدارس منع شود. پارلمان اروپا رسما توصیه می کند که مودم های بی سیم از مدارس، مهد کودک ها، مراکز بازنشستگی و بیمارستان ها برداشته شود و شورای اروپا اخیرا خواستار کاهش شدید میدان الکترومغناطیسی محیطی شده است. بزرگترین منطقه در هند، راجستان، در حال حاضر نصب برج های سلولی را در نزدیکی مدارس و مراکز درمانی ممنوع کرده است و بر چالش قانونی صنعت بی سیم غالب شده است.

هیچ نهاد دولتی فدرال در ایالات متحده اقداماتی را برای محافظت از سلامت عمومی افراد در برابر امواج الکترومغناطیسی انجام نداده است. با این حال اخیرا، سه عضو مجلس نمایندگان، درخواست شکل گیری تحقیقات بیشتر در این حوزه را مطرح کرده اند.

متاسفانه سلامت عمومی افراد قربانی مزایای اقتصادی در دولت ایالات متحده شده است. شاید این سوال مطرح شود که چرا یک رویکرد مسئول و پایدار برای ارزیابی و نظارت بر تکنولوژی بی سیم استفاده نشده است. تنها علت این امر که دانشمندان و پزشکان به آن اشاره کرده اند، اثرگذاری منافع خاص و ملاحظات اقتصادی بر مقامات دولتی است که منجر به نادیده گرفتن اثرات امواج الکترومغناطیسی بر سلامت جامعه شده است.

 

18. استفاده از تلفن همراه در اتومبیل، قطار و آسانسور میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را افزایش می دهد.

استفاده از تلفن همراه در اتومبیل، آسانسور، قطار، هواپیما و دیگر وسایل نقلیه فلزی به دلیل به دام افتادن سیگنال ها و ارسال توان بیشتر جهت برقراری ارتباط، میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را افزایش می دهد.

 

19. مقدار " (SAR)نرخ جذب ویژه" تنها یکی از مخاطرات ناشی از تلفن همراه را بررسی می کند و ایمنی تلفن همراه را تضمین نمی نماید.

این فاکتور در واقع میزان حرارت ایجاد شده در بافت مغز را ناشی از تلفن همراه واقع شده در کنار گوش بررسی می کند. در وافع نرخ افزایش حرارت در بافت مغزی را از طریق شبیه سازی کامپیوتری در یک فانتوم پلکسی گلاس در ابعاد 180 سانتی متر و در وزن 200 پوند در مدت زمان 6 دقیقه مورد ارزیابی قرار می دهد. این اندازه گیری بسیار محدود است زیرا تنها مقایسه اثرات گرمایی دستگاه ها را نسبت به هم و تنها در یک وضعیت بررسی می کند که به هیچ وجه ایمن نیست. جنبه های دیگری از مخاطرات تلفن همراه مانند شدت سیگنال های ارسالی، مدولاسیون پالسی سیگنال، فرکانس، دامنه و میدان مغناطیسی باتری و نوع ویژگی های فنی شبکه را در نظر نمی گیرد.

https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/11/05/Top-Safe-Cell-Phones-That-Arent-Safe.aspx

 

20. مشاهده افزایش نفوذپذیری سد خونی مغز در مقادیر SAR کمتر از حدود ارائه شده در استاندارد.

میزان نفوذپذیری در بافت سد خونی مغزی و مرگ سلول های عصبی در موش ها در SAR=0.012 W/kg اتفاق افتاده است در حالی که حد مجاز مطرح شده در استانداردهای FCC، SAR=1.6 W/kg می باشد.

http://portal.research.lu.se/portal/files/4849052/623822.pdf

 

21. از کابلLAN  جهت اتصال به اینترنت استفاده کنید.

تا جایی که امکان دارد از کابل LAN جهت اتصال به اینترنت در تمامی نقاط منزل استفاده نمایید. گاها برقراری اتصالات سیمی در سراسر خانه امکان پذیر نیست لذا در این شرایط از مودم های ترکیبی استفاده نمایید.

 

22. شدت سیگنال های منتشر شده از مودم های وای فای حدود 2000 تا 8000 میکروات بر متر مربع است.

موسسه بیولوژی اکولوژی آمریکا حدود پیشگیرانه ای را در خطوط راهنمای ارزیابی ساختمان در رابطه با شدت مجاز امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی برای اتاق خواب به شرح زیر مطرح کرده است:

  • بی خطر: کمتر از μW / m² 1/0
  • کم خطر: μW / m² 1-10/0
  • خطرناک: μW / m² 10-1000
  • بسیار خطرناک: بیشتر از μW / m² 1000

روزانه افراد در معرض امواج الکترومغناطیسی غیر قابل کنترل بسیاری ناشی از روترهای وای فای، تلفن های بی سیم، تلفن های همراه، دکل های مخابراتی و روترهای وای فای منازل مجاور و … قرار می گیرند که این مقدار همچنان در حال افزایش است.

 

23. سطح امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی محیطی به شدت در حال افزایش است.

شدت میدان های الکترومغناطیسی در محیط در سال 2000 حدود 30 میکروات بر متر مربع ابوده است حال آنکه در سال 2009 این مقدار به 6000 میکروات بر متر مربع افزایش یافته است. بیانیه علمی صادر شده Seletun توسط دانشمندان بین المللی در فوریه 2011، دولت های جهانی را برای کاهش آلاینده های محیطی در زمینه میدان های الکترومغناطیسی در جهت سلامت عمومی ترغیب کرده است.

http://www.emfsafetystore.com/

 

24. حساسیت الکتریکی.

از مجموع جمعیت 6،6 میلیارد نفر در جهان تا لحظه ثبت این گزارش، برآورد شده است که 2.3 میلیارد (35٪) نسبتا حساس و 200 میلیون (3٪) حساسایت الکتریکی بالایی دارند. طبق گفته هنری لای، استاد تحقیقاتی در دانشگاه واشنگتن، میدان های الکتریکی و مغناطیسی فرکانس رادیویی، فرکانس مایکرویو و فرکانس پایین دارای اثرات بیولوژیکی قابل توجهی هستند. اثرات سلولی و مولکولی، اثرات بر سیستم عصبی، نفوذ پذیری سد خونی مغز، تغییرات عملکرد سیستم قلب و عروق، اثرات سیستم ایمنی، اثرات هورمونی و متابولیکی، تغییرات متابولیسم کلسیم، افزایش پاسخ استرس پروتئین و اثرات ژنتیکی و .. از جمله اثرات مواجهه با امواج الکترومغناطیسی است. وب سایت پزشکی سان فرانسیسکو مقاله ای از سیندی سایگه، سردبیر گزارشBioinitiative تحت عنوان "پرتوگیری از امواج رادیویی و مایکرویو: بحران سلامت محیطی در حال رشد"منتشر کرده است که اثرات شناخته شده مواجهه با میدان های الکترومغناطیسی را شامل تغییرات در عملکرد غشای سلولی، تغییرات عمده در متابولیسم کلسیم و برقراری ارتباط، تکثیر سلولی، فعال شدن پروتنوکوژن ها، فعال سازی پروتئین شوک حرارتی HSP به صورت گرمایی و مرگ سلولی توصیف می کند. سایر اثرات گزارش شده شامل انحرافات کروموزومی، افزایش تولید رادیکال های آزاد، پیری زودرس، تغییرات عملکردی مغز مانند از دست دادن حافظه، اختلال یادگیری، سردرد و خستگی، اختلالات خواب، ناباروری، کاهش در ترشح ملاتونین و سرطان می باشد.          

http://tinyurl.com/3mvyqyu

 

25. حساسیت الکتریکی در برابر امواج الکترومغناطیس.

گرچه اثرات میدان‌ های الکترومغناطیسی بر بدن انسان شناخته شده است،‌ افرادی که خود را حساس به امواج الکترومغناطیسی می‌خوانند،‌ می‌گویند که میدان‌ ها یا پرتوهای الکترومغناطیسی غیر یونیزه‌ کنند مانند امواج رادیو و تلویزیونی حتی بسیار پایین‌ تر از حد استاندارد های تعیین‌شده بین‌المللی ایمنی در آنها واکنش ایجاد می‌کند. علائمی که این افراد گزارش می‌کنند معمولا غیراختصاصی است؛ به این معنا که این علائم ممکن است در بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات دیگر هم رخ دهد.

 

26. محل نصب دکل های مخابراتی.

سایت هایی وجود دارند که محل نصب دکل های مخابراتی را که مجوز قانونی دارند بر روی نقشه شهری نشان می دهند. از طریق انها می توانید دکل های مجاور را شناسایی کنید.

 

27. غیر فعال کردن اتصالان بی سیم کامپیوتر های شخصی.

مطمان شوید که اتصالات درگاه های ارتباطی بی سیم کامپیوتر شما مانند اتصال به مودم بی سیم، بلوتوث و … غیر فعال است. چرا که در غیر این صورت دستگاه مدام به دنبال سیگنال های الکتریکی است. مودم های بی سیم را تنها در صورت نیاز فعال کنید. در صورت استفاده از مودم های هیبریدی از غیر فعال بودن اینترنت بی سیم رایانه شخصی به هنگام استفاده از کابل شبکه اطمینان حاصل نمایید. در طول شب مودم ها را غیر فعال نمایید.

 

28. استفاده از iPads ممنوع.

iPads شرکت اپل تنها از طریق سیگنال های 3 G و یا Wi-Fi به اینترنت متصل شده و امکان استفاده از کابل شبکه برای آنها امکان پذیر نیست. جالب است بدانید شدت امواج الکترمغناطیسی در نزدیکی آنها به به حدود میزان 2500 میکرووات بر مترمربع است.

 

29. از تجهیزات جانبی سیمی برای کامپیوتر استفاده نمایید.

برخی از محصولات هستند که امکان اتصال بی سیم و سیمی را برای دستگاه شما فراهم می آورند. لذا لاز است از اتصالات غیر ضرور بی سیم خودداری نمایید.

 

30. مودم های بی سیم.

مودم های Wi-Fi را به منظور تجربه خواب راحت در طول شب غیرفعال کنید. در صورتی که در طول روز مودم های بی سیم فعال هستند حتما از کاور Wi-fi ضد امواج الکترومغناطیسی به منظور کاهش سطوح مضر امواج استفاده نمایید.

http://yon.ir/TzuRM+

 

31. امواج الکترومغناطیسی و بارداری.

عموما بانوان باردار در استفاده از تجهیزات الکترونیکی نگرانی هایی دارند. اما باید بدانند با رعایت راهکارهای ایمنی جهت مدیریت منابع شخصی (http://yon.ir/er9Qv+ می توانند خود و جنین را از آسیب حفظ نمایند. سایر منابع امواج مانند دکل های مخابراتی و مودم های و تجیهیزات بی سیم همسایگان نیز بر این امر تاثیرگذار است. لذا لازم است محل استراحت آنها ارزیابی شده  و عاری از آلاینده های بیش از حد امواج الکترومغناطیسی بوده و همچنین استفاده از البسه ضد امواج بارداری توصیه می شود(http://yon.ir/PcMsW+). افزایش مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری منجر به گسترش اختلالات اوتیستیک در کودکان می شود. پژوهشگران معتقدند برخی از اختلالات رفتاری در بزرگسالی ناشی از مواجهه با امواج الکترمغناطیسی در دوران جنینی است.

http://tinyurl.com/3pujavs

 

32. "نه" به دستگاه های مانیتور کودک.

این دستگاه که در فاصله کمی نسبت به کودک قرار می گیرد و به دلیل وجود آنتن های گیرنده و فرستنده تعبیه شده که امواج الکترمغناطیسی را منتشر می کنند، برای کودکان و حتی والدین آنها مخاطره آفرین است. سیگنال های ارسال شده توسط این دستگاه همانند سیگنال های تلفن همراه، تلفن بی سیم و … است.

 

33. اتاق خواب ایمن در برابر امواج الکترومغناطیسی ایجاد نمایید.

تلاش کنید که میزان آلودگی امواج الکترومغناطیسی اتاق خواب را کاهش دهید. بنابراین لازم است منابع تابش امواج الکترومغناطیسی مانند مودم ها و تلفن های بی سیم و تلفن همراه را از اتاق خواب خارج نمایید. همچنین سر خود را نزدیک به پریز یا محل عبور سیم کشی های برق قرار ندهید و سایر وسایل را از برق جدا کنید. امواج الکترومغناطیسی می توانند بر روند چرخه خواب تاثیرگذار باشد.  قرار دادن فیوز در مسیر سیم کشی اتاق خواب می تواند خواب آرامی را برای شما به ارمغان بیاورد.

 

34. استفاده از زمین الکتریکی می تواند سودمند باشد.

هنگامی که بدن در تماس با زمین قرار می گیرد، بارهای الکتریکی از طریق آن به زمین انتقال می یابد  و باعث تثبیت سیستم الکتریکی بدن می شود. تحقیقات به طور فزاینده ای نشان می دهد که زمین کردن بدن بسیاری از ریتم های طبیعی و سیستم بدن را تعدیل می کند. مچ بند دست، زانو و کمربند و الکترودهایی که در مصارف پزشکی که به زمین متصل می شود و بدن بیمار ار محافظت می کند.  

www.EarthingInstitute.net

 

35. پشه بند ضد امواج الکترومغناطیسی.

افرادی که نسبت به امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی حساسیت دارند، ممکن است تمایل داشته باشند از یک پوشش با مش بندی فلزی جهت محافظت در برابر امواج الکترومغناطیسی استفاده نمایند. این پوشش ها فرد را در برابر امواج ساطع شده از برج های سلولی، Wi-Fi و …. محافظت می کند و باعث می شود خواب راحتی را تجربه نماید. بازدهی عملکرد این محصول به میزان 99% است. شایان ذکر است که نباید از لپ تاپ و تلفن همراه در زیر این پوشش استفاده نمود.

www.emfsafetystore.com

http://yon.ir/laXp6+

 

36. فلزات موجود در محیط می توانند باعث بازتاب یا تمرکز شدت امواج الکترومغناطیسی در محیط شوند.

لذا آگاهی از اشیا فلزی در محیط بسیار حائز اهمیت است. قاب فلزی پنجره، صندلی، کابینت های فلزی و … و همچنین ایملنت های فلزی داخل بدن و دندان می تواند میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را افزایش داده و نقاط متمرکز پرتویی را ایجاد نماید.

 

37. رانندگی.

همانطور که مطرح شد استفاده از تلفن همراه در وسایل نقیله می تواند منجر به افزایش میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی شود. این امر می تواند منجر به ایجاد اختلالات عملکردی ذهن و واکنش پذیری افراد به موقعیت به دلیل مواجهه با امواج الکترومغناطیسی و حواس پرتی شود.

 

38. استراتژی هتل.

در هتل های مجهز به امکانات Wi-Fi در مورد افراد حساس به امواج الکترومغناطیسی لازم است اقداماتی صورت گیرد. یکی از ساده ترین راهکار ها انتخاب اتاق خود دور از محل تجهیزات مودم بی سیم است.  

 

39. خطوط هوایی.

از برقراری تماس با تلفن همراه داخل هواپیما خود داری نمایید. چرا که میزان پرتوگیری به دلیل تغییرات آنتن دهی و همچنین قفس فلزی ایجاد شده توسط بدنه وسیله افزایش می یابد. همچنین می تواند بر روی تجهیزات الکترونیکی هواپیما نیز تاثیر گذار باشد.

 

40. از تجمع در مکان هایی که Wi-Fi رایگان دارند خود داری کنید.

سعی کنید از نواحی که بدون آلودگی امواج هستند، به منظور تفریح استفاده کنید. کمی به بدن خود استراحت دهید تا به میزان کمتری با امواج الکترومغناطیسی مواجه شود.

 

41.  تلفن های سیمی را مجدد وصل نمایید.

اگر تلفن های بی سیم را جایگزین تلفن های سیمی قدیمی کرده اید، لازم است رویکرد خودتان را عوض کنید. وجود تلفن بی سیم در خانه به معنای حضور یک دکل مخابراتی است که به طور مداوم در حال انتشار امواج الکترومغناطیسی و پرتودهی افراد است.

 

42. لامپ های فلورسنت.

امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی، تابش فرابنفش و هارمونیک های فرکانسی از جمله مواردی است که از این لامپ ها ساطع شده و محیط پیرامون افراد را آلوده می کند. شواهد قابل استنادی موجود است که رابطه بین سرطان پوست و پرتوهای فرابنفش را تایید می نماید. این لامپ ها (CFL)حاوی جیوه هستند و باید به عنوان زباله سمی دفع شوند. استفاده از این لامپ ها در یک اتاق می تواند افراد نواحی دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. لذا استفاده از لامپ های رشته ای به منظور حفظ سلامت افراد حساس و سایرین توصیه می شود.

 

43. کنتورهای هوشمند.

اثرات بیولوژیکی حاد بسیاری برای افرادی که از کنتورهای هوشمند استفاده می کنند به ثبت رسیده است. این ابزارها به نوعی حکم درآمد زایی را برای مقامات دولتی به همراه داشته و توسعه دهندگان آن فاکتورهای ایمنی مربوطه را در نظر نمی گیرند. افراد بیمار یا با حساسیت الکتریکی باید مانع از ورود این ابزارها به داخل منزل خود شوند.

www.EMFSafetyStore.com

 

44.  بحث در مورد اثرات حرارتی و غیر حرارتی امواج الکترومغناطیسی.

مسئله اصلی این است که نگرانی در رابطه با امواج ساتع شده از تلفن های همراه، تلفن های بی سیم، روتر های بی سیم، دکل های مخابراتی، هارمونیک های فرکانسی و یا دستگاه های هوشمند روز به روز در حال افزایش است. موضوع مورد توجه این است که صنعت مخابرات و دولت به راحتی اثرات بیولوژی غیر حرارتی ثابت شده حتی در سطوح کم را در نظر نمی گیرند.  لذا استانداردها نیز از این موضوع مستثنی نخواهند بود.

 

45. عدم اعتنا به اخبار متناقض.

رسانه های عمومی گاها اطلاعات غلطی را پیرامون اثرات امواج الکترومغناطیسی ارائه می دهند که ممکن است ناشی از اجبار جهت حمایت از صنایع باشد. در حالی که نتایج مطالعات پژوهشگران متناقض این اطلاعات است و اثرات بیولوژیکی متعددی را حتی در سطح پایین امواج الکترومغناطیسی مطرح می کند.

 

46.  ارزیابی امواج الکترومغناطیسی محیط.

به منظور اطمینان از سطوح آلودگی امواج محیطی می توانید شدت میدان های الکترومغناطیسی را ارزیابی نمایید. برای این منظور می توانید با کارشناسان ایمن سازی در برابر امواج الکترومغناطیسی ارتباط برقرار نموده و با آنها مشورت نمایید.

http://yon.ir/ie8r6+

 

47. کتاب های منتشر شده پیرامون راهکارهای حفاظتی در برابر امواج الکترومغناطیسی را مطالعه نمایید.

این کتاب ها اگر از سوی محققین غیر وابسته به مقامات دولتی انتشار یافته باشد، قابل استناد است.

 

48. لازم است استفاده از مودم های بی سیم در مدارس ممنوع شود.

اثر پذیری کودکان از امواج الکترومغناطیسی به دلیل شاخصه های بدنی آنها نسبت به بزرگسالان بیشتر است. از این رو مقامات دولتی کشورهای گوناگون استفاده از این تجهیزات را در مدارس ممنوع اعلام کرده اند.

 

49. حقیقتی در رابطه با سیگار.

همانطور که روزگاری اثرات سیگار بر سلامتی به دلیل منافع اقتصادی کتمان می شد و سال ها بعد حقایق برملا شد، در رابطه با امواج الکترومغناطیسی و اثرات بیولوژیکی آن نیز همین اتفاق خواهد افتاد.

 

50. نتایج مطالعات محققین را بررسی نموده و مصاحبه های آنها را گوش دهید.

از مشکلاتی که گریبان گیر افراد دارای سندروم های ناشی از امواج الکترومغناطیسی آگاه شوید و به دنبال یافتن راهکارهای حفاظتی باشید.

http://yon.ir/BLoej+

 

به نقل از

http://manhattanneighbors.org/50-emf-safety-tips/