آنچه والدین باید در رابطه با نکات ایمنی دستگاه های الکترونیکی بدانند!

 • پژوهش های علمی موجود در رابطه با مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی چه نظراتی دارد؟
 • شما به عنوان والدین کودکان، مسئولیت های سنگینی جهت رشد، تعالی، حفظ سلامت و ایمنی آنها به گردن دارید. با گسترش تکنولوژی و تجهیزات بی سیم، میزان مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی روز به روز در حال افزایش است.

  نتایج مطالعات پژوهشگران حاکی از مخاطرات بیولوژیکی متعددی است که در اثر مواجهه انسان و به ویژه اقشار حساس مانند کودکان، مادران باردار و  با امواج الکترومغناطیسی مشاهده شده است (برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا مراجعه نمایید).

  بنابراین لازم است با راهکارهای ساده حفاظتی و تغییر در سبک زندگی، میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را کاهش داده و به کودکان روش استفاده و مدیریت صحیح از ابزارهای الکترونیکی را آموزش دهیم. 

  1. آیا می دانید بدن کودکان امواج الکترومغناطیسی بیشتری را جذب می کنند؟
  • تحقیقات نشان می دهد که مغز، چشم و مغز استخوان کودکان از سه تا ده برابر امواج الکترومغناطیسی بیشتری را نسبت به بزرگسالان جذب می کنند. بافت نازک جمجمه و محتوای آب بیشتر اندام ها باعث افزایش میزان جذب امواج الکترومغناطیسی می شود.
  1. آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی، امواج الکترومغناطیسی فرکانس  رادیویی  را  به عنوان کلاس  2B، با احتمال سرطان زایی برای انسان دسته بندی کرده است.
  • استفاده بیش از حد از تلفن های همراه و تلفن بی سیم با افزایش تومورهای مغزی مرتبط است. این خطر برای کسانی که استفاده از تلفن همراه را در سنین زیر 20 سالگی آغاز کردند، تهدید بزرگتری محسوب می شود.
  1. در سال 2016 موسسه ملی علوم بهداشت محیط، برنامه ملی سم شناسی، یافته هایی مبنی بر افزایش تومورهای مغزی (گلیوم) را منتشر کرده است.
  • نتایج این تحقیقات حاکی از افزایش ضوایع تومورال در قلب، مغز و همچنین افزایش آسیب بر DNA  در موش های تحت امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تلفن همراه است.
  1. امواج الکترومغناطیسی در سطوح بسیار پایین منجر به تغییرات در فعالیت مغزی می شود.
  • در سال 2011، محققان NIH دریافتند متابولیسم گلوکز در مغز به دلیل استفاده از تلفن همراه دچار تغییرات می شود.
  1. تحقیقات پزشکی در سال 2011 حاکی از افزایش بیش فعالی و مشکلات حافظه در کودکی در اثر مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری بوده است.
  2. مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری با اختلالات عصبی و نقص های مادرزادی در نوزاد حیوانات نیز مرتبط است.  
  • نتایج مطالعات پژوهشگران حاکی از آسیب دیدن سیستم تولید مثل، اختلال در روند توسعه و رشد مغز نوزاد، ناهنجاری های سیستم عصبی و بیش فعالی در اثر مواجهه جنین با امواج الکترومغناطیسی در رحم مادر است.
  1. نتایج تحقیقات در دانشگاه ییل در سال 2011 افزایش بیش فعالی و مشکلات حافظه را در کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری با امواج الکترومغناطیس مواجه شده اند، گزارش کرده است.
  • محققین این پژوهش به بانوان باردار توصیه اکید می کنند تا از مواجهه با امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری؛ با به کار بردن راهکارهای ساده و مدیریت دستگاه های الکترونیکی خود، اجتناب نمایند.
  1. کشورها در سراسر جهان اقدامات احتیاطی متعددی را برای حفاظت از کودکان انجام داده اند.
  • بلژیک، فرانسه، استرالیا، روسیه، انگلستان، هند، فنلاند، ترکیه، کانادا و اتحادیه اروپا مقررات سخت گیرانه ای را جهت کاهش مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی اعمال نموده اند.

  دفترچه راهنمای تجهیزات الکترونیکی خودتان را به دقت مطالعه کنید.

  مطالعه راهنمای کاربر وسایل الکترونیکی اغلب نکات ایمنی مفیدی را ارائه می نماید. برای مثال در دفترچه راهنمای لپ تاپ برند سامسونگ اقدامات احتیاطی در هنگام اتصال 3G و همچنین فاصله ایمن از شکم بانوان باردار یا نوجوانان مطرح شده است.

  "حدود پرتوگیری از امواج الکترومغناطیسی مطرح شده در توصیه شورای مشورتی بهداشت و حفاظت از محیط زیست کودکان مریلند 2017… اذعان داشته است که: "روتر Wi-Fi  را خاموش نموده و  از کابل شبکه (LAN) به عنوان یک روش قابل اعتماد و ایمن جهت استفاده ازاینترنت بدون هر گونه مواجهه با امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی؛ استفاده نمایید".

  خطر ابتلا به سرطان در کودکان در اثر مواجهه با امواج الکترومغناطیسی

  خطر ابتلا به سرطان؛ به دلیل افزایش نفوذ و میزان جذب امواج الکترومغناطیسی ناشی از تجهیزات بی سیم تلفن همراه در مغز، در کودکان بیشتر است.

  • آیا استفاده از تجهیزات که از طریق کابل با یکدیگر ارتباط دارند می تواند موثر واقع شود؟

  تغییرات ساده در استفاده از ابزارهای الکترونیکی روزانه مانند اتصال تجهیزات جانبی کامپیوتر با استفاده از کابل یا قرار دادن دستگاه های الکترونیکی در حالت پرواز در شرایط غیر ضروری، نقش موثری در کاهش میزان مواجهه کودکان با امواج الکترومغناطیسی دارد.

  از آنجا که بحث پرتوگیری فرایندی تجمعی است، کودکان نسل امروز از ابتدای تولد و یا حتی قبل از آن در معرض امواج الکترومغناطیس هستند. بنابراین تغییرات کوچک در استفاده از تکنولوژی، می تواند ریسک ابتلا به سرطان و سایر بیماری ها را در آنها کاهش دهد.

  • چرا استفاده از این تجهیزات توسط نهادهای قانونی مرتبط مجاز اعلام شده است؟

  دستگاه های بی سیم قبل از ورود به بازار فروش به طور کافی به لحاظ مسائل بهداشتی و مخاطرات بیولوژیکی مورد ارزیابی قرار نگرفته اند. امواج الکترومغناطیسی همانند دارو، غذا یا مواد شیمیایی نیستند و عوارض طولانی مدت آن توسط هیچ نهادی حتی , FDA EPA مورد ارزیابی قرار نگرفته است. 

  • آیا نهادهای قانونی مرتبط در این زمینه مسئولیتی را بر عهده دارند؟

  FCC حدود پرتوگیری از امواج الکترومغناطیسی را مطرح نموده است. این استانداردها به لحاظ اثرات بیولوژیکی را در نظر نگرفته و نارسایی های قابل توجهی دارد. پژوهشگران معتقدند تصور این امر که این استانداردها ضامن سلامت و ایمنی افراد است، امری کاملا غلط می باشد.

   آکادمی پزشکی اطفال آمریکا درخواست دارد تا محدودیت های قانونی سخت گیرانه تری برای حفاظت کودکان اعمال شده و سرمایه گذاری برای تحقیقات گسترده تر به منظور بررسی های دقیق اثرات بیولوژیکی بر روی امواج الکترومغناطیس اجرا شود.

  لازم به ذکر است ایجاد قوانینی که بر روی سلامت کودکان متمرکز شود، ممکن است چندین سال طول بکشد. بنابراین والدین باید برای اطمینان از حفظ ایمنی کودکان در برابر امواج در خانه و در مدرسه، اقدامات زیر را انجام دهند.

  "مخاطرات سلامت ناشی از تجهیزات الکترونیکی را به شرح زیرکاهش دهید"

  1. تجهیزات الکترونیکی را دور از کودک و اتاق خواب وی نگه دارید.
  2. تجهیزات الکترونیکی مانند لپ تاپ و تبلت را روی میز قرار دهید، نه در تماس با بدن.
  3. از کابل LAN برای ارتباط با اینترنت استفاده کنید.
  4. از تجهیزات بی سیم تا حد ممکن استفاده نکنید و دستگاه های جانبی مانند پرینتر، پروژکتور را به طور مستقیم به سیستم متصل کنید.
  5.  از تلفن های سیمی به جای تلفن بی سیم استفاده کنید.

  تا جایی که ممکن است اتصال تجهیزات جانبی کامپیوتر و لپ تاپ و همچنین ارتباط سایر تجهیزات الکترونیکی با اینترنت، از طریق کابل های استاندارد صورت گیرد. این امر به سادگی امکان پذیر بوده و میزان مواجهه با امواج الکترومغناطیسی فرد را کاهش می دهد. برای دستگاه های الکترونیکی کوچکتر مانند تبلت، موبایل و آداپتورهایی موجود است که امکان اتصال به مودم را فراهم می نمایند.

  توصیه های ایمنی آکادمی اطفال امریکا برای خانواده ها:

  • به هنگام مکالمه با تلفن همراه از اسپیکر یا هندزفری استفاده نمایید. همچنین تا حد امکان مدت مکالمه را کاهش دهید.
  • از قرار دادن تلفن همراه در جیب شلوار، پیراهن یا خودداری نمایید.
  • برای کاهش امواج الکترومغناطیس، هنگام مشاهده فیلم; ابتدا آن را دانلود کرده و دستگاه را به حالت پرواز قرار دهید.
  • از برقراری ارتباط در وسایل نقلیه و آسانسور خودداری کنید.

   در این شرایط سیگنال های ارسالی و دریافتی توسط بدنه فلزی به دام افتاده و میزان پرتوگیری به شدت افزایش می یابد.

  • در شرایط آنتن دهی کم از برقراری ارتباط خودداری کنید.

   در این مورد شدت سیگنال ارسالی جهت تشخیص نزدیکترین آنتن توسط سیستم کنترلی خودکار تلفن همراه افزایش یافته و میزان پرتوگیری به دنبال آن بیشتر خواهد شد.