حفاظت از نوزادان و کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

در بخش آموزش مادران باردار در مبحث حفاظت از جنین در دوران بارداری و حتی قبل از اقدام به بارداری مطالبی را مطرح کردیم. این مقاله لزوم مراقبت و حفاظت از کودکان پس از تولد تا دوران نوجوانی را مطرح می کند.

 

میزان جذب امواج الکترومغناطیسی در مغز کودکان بیش از بزرگسالان است.

مدل سازی جذب امواج تلفن همراه در یک مقاله جدید منتشر شده درمجله IEEE ، نشان می دهند که میزان جذب امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تلفن همراه در کودکان نسبت به  بزرگسالان بیشتر است. مقادیر بیشینه جذب انرژی ویژه (SAR) امواج الکترومغناطیسی؛ در ارزیابی ایمنی تلفن همراه در بافت سر کودکان به میزان 78٪ بیشتر از نرخ جذب انرژی ویژه در مدل سر انسان بالغ است.

در شرایطی که والدین به هنگام مکالمه با تلفن همراه کودک خود را در آغوش دارند، انرژی امواج الکترومغناطیسی تابیده شده به سر و پوست صورت کودک به میزان قابل توجهی بالا است. کودکان افراد بزرگسال کوچک شده نیستند. این به معنای آن است که مشخصه های بافت اندام های مختلف بویژه مغز آن ها با بزرگسالان یکسان نیست. لذا لازم است در برابر آلودگی های امواج الکترومغناطیسی حفاظت شوند.

 

آسیب پذیری کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

یکی دیگر از عواملی که باعث آسیب پذیری بیشتر کودکان نبست به بزرگسالان می شود، روند رشد و تکامل اندام ها و سیستم عصبی آن ها است. میزان آسیب پذیری کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی در طول دوران رشد متفاوت است. در روزهای اولیه تولد با توجه به ساختار نازک و تکامل نیافته سیستم استخوانی بویژه استخوان جمجمه، بدن و مغز نوزادان، امواج الکترومغناطیسی بسیاری را جذب می کند. کودکان نسل فعلی و آتی از ابتدای زندگی دائما در معرض امواج الکترومغناطیسی محیطی هستند. بنابراین لازم است به منظور حفظ سلامتشان، از آنها در برابر امواج الکترومغناطیسی حفاظت شود.

 

منابع پرتوگیری کودکان از امواج الکترومغناطیسی

 

در ارزیابی نقش پرتوگیری محیطی در رشد بیماری‌های دوران کودکی، این نکته حـائز اهمیـت اسـت کـه نـوع پـرتـوگیـری کـودکـان از منـابع مختلف امواج الکترومغناطیسی، نسبت به دوران بزرگسالی متفاوت است. نوزادان و کودکان نوپا، بیشتر در معرض پرتوگیری از وسایل خانه و محل مراقبت روزانه مثل مهدکودک هستند. اگرچه تنها درصد کمی از کودکان در نزدیکی خطوط فشار قوی زندگی می کنند، اما اغلب آنها در معرض سطوح پایین تری از امواج پیرامون خطوط توزیع و انتقال برق هستند. باطری تلفن­های همراه نیز منبع میدان ELF در اطراف آن می­باشند. از دیگـر منـابـع امواج الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی در مـحـیـط کـه کـودکـان در مـعـرض آن­هـا هستند، ارتباطات هوشمند منازل، مانیتورهای قرار داده‌شده در تخت خواب کودکان، تلفن‌های بی‌سیم، تلفن همراه و مودم های بی سیم مجاور کودک است. 

 در دوران پیش از نوجوانی (9 تا 12 سالگی)، منابع امواج الکترومغناطیسی، شامل منابع موجود در مدرسه، استفاده از تلفن همراه، کنسول های بازی و سایر تجهیزات الکترونیکی می­باشد که منجر به افزایش میزان پرتوگیری می­گردد. لذا عمل به توصیه­های حفاظت فردی در راستای به­ کارگیری صحیح تکنولوژی در سبک زندگی سالم به منظور جلوگیری از وقوع مخاطرات ناشی از امواج الکترومغناطیسی حائز اهمیت است.

 

حفاظت کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

 

راه های حفاظت کودکان از زمان تولد تا دوران نوجوانی به شرح زیر است:

 • مراقبت والدین به هنگام استفاده از تجهیزات الکترونیکی در نزدیکی کودکان و پرهیز از مکالمات طولانی مدت با تلفن همراه در کنار آنها

 • خارج کردن دستگاه های الکترونیکی از محل استراحت کودکان و موقعیت دهی مناسب به تخت خواب آنها به دور از وسایل برقی منزل

 • این به هیچ وجه درست نیست که کودکان یک تلفن همراه مخصوص خودشان داشته باشند. مغز کودکان در حال رشد است و اثر امواج تلفن همراه بر آن بیشتر است. بهتر است کودکان جز در موارد ضروری با تلفن همراه خود صحبت نکنند. هر چه ابزارهای الکترونیکی دیرتر در اختیار آن ها قرار بگیرد ریسک مخاطرات سلامت کمتری  در طول دوران زندگی خود خواهند داشت.

 • حذف دستگاه مانیتور کودک به دلیل ارسال و دریافت مداوم امواج الکترومغناطیسی فرکانس بالا که باعث مخاطرات بر سلامت کودک و والدین می شود.

 • استفاده از لباس نوزاد ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My Shield به منظور حفظ اندام ها و سر کودک پس از تولد

 • استفاده از پشه بند ضد امواج مای شیلد My Shield برای نوزادان و کودکان به ویژه در محیط هایی که سطوح آلودگی امواج از 500 میکروات بر متر مربع بیشتر است.

 • مدیریت مدت زمان استفاده از تجهیزات الکترونیکی، کنسول های بازی بی سیم برای کودکان و نوجوانان

 • حذف گجت های پوشیدنی غیر ضروری از زندگی روزمره آنها مانند ساعت های هوشمند و …

 • خارج کردن تجهیزات الکترونیکی بی سیم از اتاق کودک مانند تلفن و مودم بی سیم

 • حذف مودم های وای فای و تجهیزات هوشمند از مدارس و مهد کودک ها

 • استفاده از کاور مودم Wi-Fi  به منظور کاهش امواج الکترومغناطیسی محیط زندگی

 • حذف تلفن بی سیم و جایگیزینی تلفن های معمولی در سبک زندگی روزمره