حفاظت از نوزادان و کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

ما در اینجا مطالبی برای مراقبت و حفاظت از کودکان پس از تولد را تا دوران نوجوانی، به تکمیل مطالب آموزشی که برای افرادی که قصد بارداری دارند و یا باردار هستند قرار داده ایم.

http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/07/001.jpg

 

 • آیا می دانید میزان جذب امواج الکترومغناطیسی در مغز کودکان بیش از بزرگسالان است؟

مدل سازی جذب امواج تلفن همراه در یک مقاله جدید منتشر شده درمجله IEEE ، نشان می دهند که میزان جذب امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تلفن همراه در کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر است. مقادیر بیشینه جذب انرژی ویژه(SAR)  امواج الکترومغناطیسی؛ در ارزیابی ایمنی تلفن همراه در بافت سر کودکان به میزان ٪ 78 بیشتر از نرخ جذب انرژی ویژه در مدل سر انسان بالغ است. این یعنی فاجعه.

بدانید که کودکان،افراد بزرگسال کوچک شده نیستند. مکالمه با تلفن همراه و آغوش کشیدن کودک به طور همزمان، انرژی امواج الکترومغناطیس را به میزان قابل توجه ای به سر و پوست کودک می رساند.

بافت اندام های مختلف کودکان، به ویژه مغز آن ها نسبت به بزرگسالان بسیار آسیب پذیرتر است. پس در حفظ ایمنی آن ها بکوشید نه … .

 • آسیب پذیری کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

دلایل آسیب پذیری کودکان در برابر امواج الکترومغناطیس نسبت به بزرگسالان موارد زیر می باشند:

 • ادامه دار بودن روند رشد و تکامل اندام ها و سیستم عصبی کودکان.
 • نازک بودن ساختار استخوانی بدن کودکان به ویژه جمجمه و مغز آن ها.

کودکان نسل فعلی و آتی از ابتدای زندگی دائما در معرض امواج الکترومغناطیسی محیطی هستند. بنابراین نیازمند محافظت بیشتری در برابر امواج الکترومغناطیس می باشند.

 • منابع پرتوگیری کودکان از امواج الکترومغناطیسی

از منابع منتشر کننده امواج الکترومغناطیس در محدوده فرکانس رادیویی که کودکان در معرض آن ها هستند می توان به تلفن های بی سیم، تلفن همراه، مودم های بی سیم، مانیتورهای قرار داده شده در تخت خواب کودکان و… اشاره نمود.

در دوران پیش از نوجوانی (9 تا 12 سالگی)، منابع امواج الکترومغناطیسی، شامل منابع موجود در مدرسه، استفاده از تلفن همراه، کنسول های بازی و سایر تجهیزات الکترونیکی می­ باشد که منجر به افزایش میزان پرتوگیری می­گردد.

متاسفانه، تقریبا این منابع در همه جا حضور وجود دارند و راه فراری از آن ها وجود ندارد. لذا عمل به توصیه های حفاظت فردی در به کارگیری صحیح تکنولوژی برای سبک زندگی سالم، به منظور جلوگیری از وقوع مخاطرات ناشی از امواج الکترومغناطیسی حائز اهمیت است.

 • حفاظت کودکان در برابر امواج الکترومغناطیسی

در اینجا، نکاتی ساده را در اختیارتان قرار می دهیم تا بتوانیم در حفظ سلامتی شما و فرزندانتان در برابر امواج الکترومغناطیس سهمی داشته باشیم:

 1. از مکالمات طولانی مدت با تلفن همراه در کنار فرزندانتان به شدت خودداری کنید.
 2. خارج کردن وسایل الکترونیکی از اتاق خواب کودکان و قرار دادن تخت خواب آن ها در مکانی مناسب و دور از وسایل برقی گام بزرگی برای حفظ سلامتی آن ها است.
 3.  با توجه به ادامه دار بودن رشد مغزی کودکان، فقط در مواقع ضروری با تلفن همراه مکالمه داشته باشند. هرچه ابزارهای الکترونیکی مانند موبایل دیرتر در اختیار کودکان قرار بگیرد، ریسک مخاطرات سلامت کمتری در طول دوران زندگی خود خواهند داشت.
 4. دستگاه های مانیتوری کوچک مانند لپ تاپ و تبلت و… به دلیل ارسال و دریافت مداوم امواج الکترومغناطیس با فرکانس بالا، سلامت شما و فرزندتان را به شدت تهدید می کند. پس سعی در حذف یا کاهش استفاده از دستگاه ها کنید.
 5.  استفاده از لباس نوزاد ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My Shield  به منظور حفظ اندام ها و به خصوص سر کودک پس از تولد پیشنهادی فوق العاده برای کودک تازه متولد شده است. 
 6. استفاده از پشه بند ضد امواج مای شیلد My Shield برای نوزادان و کودکان به ویژه در محیط هایی که سطوح آلودگی امواج از 500 میکروات بر متر مربع بیشتر است.
 7. مدیریت مدت زمان استفاده از تجهیزات الکترونیکی، کنسول های بازی بی سیم برای کودکان و نوجوانان.
 8. حذف گجت های پوشیدنی غیر ضروری از زندگی روزمره آن ها مانند ساعت های هوشمند و … .
 9. حذف مودم های وای فای و استفاده از کاور مودم Wi-Fi به منظور کاهش آلودگی امواج الکترومغناطیس در محیط و همچنین تجهیزات هوشمند از مدارس و مهد کودک ها.
 10.  استفاده از کاور مودم Wi-Fi  به منظور کاهش امواج الکترومغناطیسی محیط زندگی.
 11. حذف تلفن بی سیم و جایگزینی تلفن های معمولی در سبک زندگی روزمره.
 12. خارج کردن تجهیزات الکترونیکی بی سیم از اتاق کودک مانند تلفن و مودم بی سیم.