راهکارهای حفاظتی مادران باردار در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی

سلام،

 • اگر باردار هستید یا قصد اقدام به بارداری دارید، لطفا چند لحظه تامل کنید و با ما همراه باشید.
 • به نظر شما آیا امواج الکترومغناطیس بر بارداری و سلامت جنین تأثیرگذار است؟
 • لزوم و روش های حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی برای مادران باردار چیست؟

  

http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/07/001.jpg

پیشرفت تکنولوژی و عرضه تجهیزات الکترونیکی نوین همراه با توسعه صنایع ارتباطی، منجر به افزایش میزان آلودگی امواج الکترومغناطیسی در محیط زیست شده است.

اثرات مهلک امواج الکترومغناطیس بر جنین در دوران بارداری توسط دانشمندان در سراسر دنیا اثبات شده است. میزان اثر پذیری از امواج الکترومغناطیسی در هر فرد متفاوت است و علاوه بر فاکتورهای مربوط به امواج الکترومغناطیسی، عواملی چون سن، وزن، جثه افراد و می تواند بر آن تاثیرگذار باشد. در این مقاله به شرح موارد ذیل می پردازیم:

 1. اثرات آلودگی امواج الکترومغناطیسی بر جنین
 2. اقدامات حفاظتی لازم قبل و در دوران بارداری در برابر امواج الکترومغناطیسی
 3. اثر پذیری مادران باردار و جنین از امواج الکترومغناطیس
 4. اقدامات حفاظتی در برابر امواج الکترومغناطیسی در دوران بارداری
 1. اثرات آلودگی امواج الکترومغناطیسی بر جنین

محققان معتقدند اثرات امواج الکترومغناطیس بر جنین منجر به تومورهای مغزی، سرطان مغز، اختلال در رشد مغز جنین، نقص رشد، نقص تکامل مغز، اختلالات یادگیری، بیش فعالی و اختلالات رفتاری در دوران کودکی می شود. بنابراین حفاظت از کودکان در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی از دوران جنینی تا پس از آن حائز اهمیت است.

 1. اقدامات حفاظتی لازم قبل و در دوران بارداری در برابر امواج الکترومغناطیسی

در این بخش اقدامات حفاظتی لازم قبل از دوران بارداری و حین آن، جهت حفاظت جنین در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی مطرح می شود. لباس های ضد امواج الکترومغناطیس برای مادران باردار و لباس زیر آقایان، نمونه ای از پیشرفت صنعت نساجی است.

 • آیا می دانید آلودگی امواج الکترومغناطیس باعث پایین آمدن کیفیت، کمیت، مورفولوژی و میزان تحرک اسپرم و در نتیجه منجر به عقیمی موقت می شود؟

راه حل پیشنهادی:استفاده از لباس زیر های ضد امواج الکترومغناطیس برای حفاظت از ناحیه تناسلی، و لباس های بارداری ضد امواج برای محافظت از رحم، 3 ماه قبل از اقدام به بارداری است.

همچنین پیشنهاد می کنیم برای بالا بردن ایمنی در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیس، به رعایت نکاتی ساده که در انتهای مقاله قرار داده ایم، مطالعه ای داشته باشید.

http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/07/002.jpg

 1. اثر پذیری مادران باردار و جنین از امواج الکترومغناطیس
 • پرتوگیری  جنین: در دوران جنینی، پرتوگیری جنین، ناشی از مواجهه مادر با منابع امواج الکترومغناطیسی موجود در محل زندگی و کار است.
 • علت مرگ و سقط جنین: می دانیم که گردش خون جنین، از سیستم گردش خون مادر جدا است. اما باتوجه به گرمایی که امواج الکترومغناطیس تولید می کنند، خطراتی مادر و جنین را تهدید می کند. این گرما از طریق جفت که رابط مادر و جنین است، بین آن ها منتقل می شود و باعث مرگ و سقط جنین می شود.
 1. اقدامات حفاظتی در برابر امواج الکترومغناطیسی در دوران باداری

ما در اینجا، پاسخ سوالاتی مهم و نگران کننده ای همچون " آیا اینترنت گوشی برای جنین ضرر دارد؟"، "کارایی لباس های ضد امواج  چگونه است؟"، " فاصله ایمن موبایل از بدن مادر باردار چقدر است؟" و … را قرار داده ایم:

 1. لطفا فقط در مواقع اضطراری از تلفن همراه استفاده کنید، تا می توانید زمان مکالمه را کاهش دهید و ارسال پیامک را جایگزین مکالمه کنید. در اکثر اوقات موبایل خود را در حالت پرواز قرار دهید.
 2. تلفن همراه را در دورترین فاصله ی ممکن از خود قرار دهید. هنگام مکالمه از بلندگوی دستگاه یا هندزفری(ترجیحاً هوا لوله) استفاده نمایید.

اگر از هندزفری استفاده نمی کنید، برای کاهش ضرر اشعه ها، اجازه دهید که تماس برقرار شود بعد موبایل را به روی گوشتان قرار دهید.

 1. لطفا اتصالاتی مانند بلوتوث، Wi-Fi، دیتای گوشی و… را در مواقع غیر ضروری غیرفعال کنید.
 2. اینترنت تلفن همراه به شدت به جنین آسیب می رساند. باید بدانیم که میزان آنتن دهی مواجهه با امواج الکترومغناطیس را بیشتر می کند، لذا در صورت نیاز از مودم های سیم دار و کابل LAN استفاده کنیم.
 3. در روزهای ابری و مکان های مرطوب از تلفن همراه تا حد امکان کمتر استفاده کنیم.
 4. از پوشاندن تلفن همراه و قرار دادن آن در قاب های فلزی جدا خودداری کنید.
 5. از تلفن همراه در فضاهایی که آنتن دهی کافی ندارد استفاده نکنید. استفاده از تلفن همراه در وسایل نقلیه و آسانسور به دلیل بدنه فلزی، محبوس شدن امواج  و تغییرات میزان آنتن دهی منجر به افزایش میزان پرتوگیری می شود.
 6. آیا می دانید استفاده از تلفن بی سیم معادل آن است که یک دکل مخابراتی داخل منزل شما در حال انتشار امواج الکترومغناطیسی است؟! پس تلفن بی سیم را از زندگی روزمره خود حذف نمایید و از تلفن های معمولی و سیم دار استفاده کنید.
 7. مودم های بی سیم را در دورترین نقطه منزل نسبت به جایگاه نشستن و اتاق خواب قرار دهید. بهتر است از پوشش های ضد امواج الکترومغناطیسی مانند کاور Wi-Fi جهت پوشاندن مودم برای کاهش شدت و دفع امواج مضر مودم استفاده نمایید.
 8. لطفا هنگام استفاده از لپ تاپ آن را بر روی پا قرار ندهید. پیشنهاد می کنیم فاصله 20 سانتی متری از بدن را رعایت نموده و از پوشش های ضد امواج الکترومغناطیسی جهت پوشش دهی شکم استفاده کنید.
 9. از لپ تاپ و گوشی در حال شارژ استفاده نکنید.
 10. منابع امواج الکترومغناطیسی را از محل خواب و استراحت خود دور نمایید و از اتصال دائمی لوازم برقی به پریز خودداری نمایید زیرا در مواقعی که مورد استفاده قرار نمی گیرند هم میدان های الکتریکی اطراف این دستگاه ها می تواند بسیار خطرناک  باشد.
 11. شدت میدان های الکترومغناطیسی اطراف سشوار، ماشین لباسشویی و بسیار زیاد است. لذا لازم است تمام افراد از خشک کردن مو با استفاده از سشوار اجتناب نمایند
 12. تا جایی که ممکن است برنامه های کاربردی تلفن همراه، موسیقی و ویدئو را به صورت آفلاین اجرا نمایید.
 13. از گجت های همراه، کنسول های بازی و تجهیزات جانبی کامپیوتر بی سیم مانند ساعت های هوشمند جداً خودداری نمایید.
 14. شدت امواج موبایل آسیب جدی به سلول های در حال شکل گیری و DNA وارد می نماید. در دوران بارداری تلفن همراه و سایر تجهیزات الکترونیکی را از خود دور نگهدارید، خصوصا در هنگام زنگ خوردن تلفن همراه یا برقرار شدن تماس، زیرا بیشترین میزان موج در این زمان ارسال می شود، همچنین برای حفاظت بیشتر از لباس های محافظ ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My shield برای خانم های باردار استفاده نمایند.

http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/07/003.jpg

 1. لباس بارداری ضد امواج از طریق منعکس کردن امواج الکترومغناطیسی، از آسیب پذیری جنین در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی جلوگیری می نماید. در شکل زیر به وضوح نحوه ی اثر امواج بر جنین را نشان می دهد.

http://nanosina.com/wp-content/uploads/2018/07/004.jpg

 1. لازم است آقایان 3 ماه قبل از اقدام به بارداری از لباس زیر ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My Shield ، به منظور حفظ اندام تناسلی و به دنبال آن کیفیت اسپرم و مورفولوژی آن، به همراه رعایت نکات ایمنی جهت استفاده از تجهیزات الکترونیکی، استفاده نمایند.

شما می توانید با رعایت نکات فوق اثر امواج الکترومغناطیس بر بارداری و جنین را تا 99/99 درصد کاهش دهید.