راهکارهای حفاظتی مادران باردار در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی

سلام،

اگر باردار هستید یا قصد اقدام به بارداری دارید، لطفا چند لحظه تامل کنید و با ما همراه باشید.

به نظر شما آیا امواج الکترومغناطیس بر بارداری و سلامت جنین تأثیرگذار است؟

لزوم و روش های حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی برای مادران باردار چیست؟

پیشرفت تکنولوژی و عرضه تجهیزات الکترونیکی نوین همراه با توسعه صنایع ارتباطی منجر به افزایش میزان آلودگی امواج الکترومغناطیسی در محیط زیست شده است. تحقیقات گسترده ­ای به‌منظور بررسی اثرات ناشی از آلودگی امواج الکترومغناطیسی و بافت بیولوژیک به خصوص در دوران بارداری و بر روی جنین صورت گرفته است. میزان اثر پذیری از امواج الکترومغناطیسی در هر فرد متفاوت است و علاوه بر فاکتورهای مربوط به امواج الکترومغناطیسی، عواملی چون سن، وزن، جثه افراد و … می تواند بر آن تاثیرگذار باشد.

 

اثرات آلودگی امواج الکترومغناطیسی بر جنین

 

 محققان معتقدند مواجهه مادران باردار با امواج الکترومغناطیسی منجر به اختلال در رشد مغز جنین، نقص رشد، نقص تکامل مغز، اختلالات یادگیری، بیش فعالی و اختلالات رفتاری در دوران کودکی می شود. بنابراین حفاظت از کودکان در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی از دوران جنینی تا پس از آن حائز اهمیت است.

 

اقدامات حفاظتی لازم قبل از اقدام به بارداری و در طی آن در برابر امواج الکترومغناطیسی

 

در این بخش اقدامات حفاظتی لازم قبل از دوران بارداری و حین آن جهت حفاظت جنین در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی مطرح می شود. خوشبختانه امروزه پیشرفت های صنعت نساجی پوشش هایی را عرضه داشته که در واقع امکان حفاظت در برابر امواج الکترومغناطیسی برای اقشار خاص مانند مادران باردار، جنین و همچنین آقایان فراهم آورده است.

حفاظت در برابر آلودگی ناشی از امواج الکترومغناطیسی از زمان قبل از اقدام به بارداری؛ به دلیل اثرات منفی امواج بر روی کیفیت، کمیت، مورفولوژی و میزان تحرک اسپرم ها؛ حائز اهمیت می­باشد. ازآنجایی‌که مواجهه با این امواج در آقایان منجر به عقیمی موقت می‌شود، بهتر است دو ماه قبل از اقدام به بارداری همگام با به‌کارگیری اقدامات حفاظت فردی، از پوشش های ضد امواج از جمله لباس‌های زیر ضد امواج الکترومغناطیسی جهت حفاظت از ناحیه تناسلی و لباس های بارداری ضد امواج الکترومغناطیسی برای حفاظت از رحم استفاده شود.

          لباس های زیر ضد امواج

 

خانم‌های باردار و روند اثرپذیری جنین از امواج الکترومغناطیسی

 

در دوران جنینی، پرتوگیری جنین، ناشی از مواجهه مادر با منابع امواج الکترومغناطیسی محل زندگی و کار است. لذا لازم است مطالعات پژوهشی بر روی توزیع جذب انرژی ویژه و دما در دوران بارداری، متمرکز شود و تا زمانی که شواهد قطعی ارائه نشده است مادران باردار باید مراقبت های بیشتری به منظور حفاظت جنین خود به عمل آورند. با توجه به اینکه گردش خون در جنین، جدا از گردش خون مادر است، اما گرمای تولید­شده ناشی از مواجهه با امواج الکترومغناطیسی تا حد زیادی از طریق جفت منتقل می­شود. افزایش زیاد دما در طــول بــارداری می­تواند باعث مرگ و سقط جنین شود.

 

اقدامات حفاظتی در برابر امواج الکترومغناطیسی در دوران باداری

 

سوالات متعددی برای مادران باردار مطرح می شود که هدف ما پاسخ دادن به آنها و راهنمایی مادران عزیز است. سوالاتی از قبیل "آیا اینترنت گوشی برای جنین ضرر دارد؟"، " کارایی حفاظتی لباس های ضد امواج به چه صورت است؟"، " فاصله ایمن تلفن همراه از بدن مادر باردار چقدر است؟" و … . پس اگر باردار هستید لازم است به­ منظور جلوگیری از اثرات مخرب امواج الکترومغناطیسی بر جنین، اقدامات حفاظتی زیر را انجام دهید:

 • تنها در شرایط اضطرار از تلفن همراه استفاده نموده و مدت زمان مکالمه با تلفن همراه را کاهش داده و در سایر مواقع آن را در حالت پرواز قرار دهید. در صورت امکان پیام کوتاه ارسال نمایید.
 • از تلفن ثابت به منظور مکالمات خود استفاده نمایید.
 • به منظور مکالمه با تلفن همراه از بلندگوی دستگاه یا هندزفری (ترجیحا هندزفری لوله ای) استفاده نمایید. تلفن همراه باید در دورترین فاصله ممکن نسبت به شما قرار گیرد.
 • اگر از هدست استفاده نمی کنید وقتی شماره می گیرید اجازه دهید اول تلفن همراه تان وصل و ارتباط با طرف مقابل برقرار شود سپس آن را روی گوش تان قرار دهید در این صورت تحت اشعه مضر کمتری قرار می گیرید.
 • درگاه های ارتباطی مانند اتصالات Wi-Fi، بلوتوث و دیتای گوشی را در موارد غیر ضروری غیر فعال کنید.
 • استفاده از اینترنت خط برای جنین مخاطره آفرین است چرا که به دلیل تغییرات میزان آنتن دهی امکان مواجهه با امواج بیشتر بوده لذا در صورت نیاز به مودم بی سیم متصل شوید.
 • از قرار دادن تلفن همراه در مجاورت بدن، جیب پیراهن و به خصوص در نواحی شکم خودداری کنید. قرار دادن تلفن همراه در مجاورت سر و بدن به هنگام خواب نیز مخاطره آفرین است. لذا به هنگام شارژ آن را در فاصله ای دورتر از بدن خود قرار دهید.
 • در روزهای ابری و نواحی مرطوب از تلفن همراه تا حد امکان کمتر استفاده کنید.
 • از پوشاندن آنتن تلفن همراه و قراردادن آن در پوشش های فلزی خودداری کنید.
 • از تلفن همراه در فضاهایی که آنتن دهی کافی ندارد استفاده نکنید. استفاده از تلفن همراه در وسایل نقلیه و آسانسور به دلیل بدنه فلزی، محبوس شدن امواج  و تغییرات میزان آنتن دهی منجر به افزایش میزان پرتوگیری می شود.
 • تلفن بی سیم را از زندگی روزمره خود حذف نمایید و از تلفن های معمولی استفاده کنید.  استفاده از تلفن بی سم معادل آن است که یک دکل مخابراتی داخل منزل شما در حال انتشار امواج الکترومغناطیسی است.
 • مودم های بی سیم را در دورترین نقطه منزل نسبت به نشینمن و اتاق خواب قرار دهید و بهتر است از پوشش های ضد امواج الکترومغناطیسی مانند کاور Wi-Fi ضد امواج جهت پوشاندن مودم و کاهش شدت و دفع امواج مضر مودم استفاده نمایید.
 • به هنگام استفاده از لپ تاپ آن را بر روی پا قرار ندهید و فاصله 20 سانتی متری از بدن را رعایت نموده و از پوشش های ضد امواج الکترومغناطیسی جهت پوشش دهی شکم استفاده نمایید.
 • از لپ تاپ و گوشی در حال شارژ استفاده نکنید.
 • به منظور اتصال به اینترنت از کابل LAN استفاده نمایید.
 • منابع امواج الکترومغناطیسی را از محل خواب و استراحت خود دور نمایید و از اتصال دائمی لوازم برقی به پریز خود داری نمایید چرا که حتی اگر از آن ها استفاده نکنید، میدان های الکتریکی اطراف این دستگاه ها می تواند مخاطره افرین باشد.
 • شدت میدان های الکترومغناطیسی اطراف سشوار، ماشین لباسشویی و… بسیار زیاد است. لذا لازم است تمام افراد از خشک کردن مو با استفاده از سشوار اجتناب نمایند
 • تا جایی که ممکن است برنامه های کاربردی تلفن همراه، موسیقی و ویدئو را به صورت آفلاین اجرا نمایید.
 • از گجت های همراه و تجهیزات جانبی کامپیوتر بی سیم خودداری نمایید.
 • کنسول های بازی بی سیم یکی از منابع آلودگی امواج الکترومغناطیسی هستند که لازم است از آنها دوری شود.
 •  امواج بالای موبایل آسیب جدی به سلولهای در حال شکل گیری و دی ان ای وارد می نماید بهتر است خانم های باردار در طول ایام بارداری تلفن همراه و سایر تجهیزات الکترونیکی را از خود دور نگه داشته خصوصا در هنگام زنگ خوردن تلفن همراه یا برقرار شدن تماس که بیشترین میزان موج ارسال می شود، در نزدیکی بدن آنها نباشد و در ایام بارداری در مناطق کم موج شهری بوده و یا از لباس های محافظ ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My shield برای خانم های باردار استفاده نمایند.

                                                                                                  لباس بارداری ضد امواج

 

لباس بارداری ضد امواج از طریق منعکس کردن امواج الکترومغناطیسی، از آسیب پذیری جنین در برابر آلودگی امواج الکترومغناطیسی جلوگیری می نماید.

 

 • لازم است آقایان 3 ماه قبل از اقدام به بارداری از لباس زیر ضد امواج الکترومغناطیسی مای شیلد My Shield به منظور حفظ اندام تناسلی و به دنبال آن کیفیت اسپرم و مورفولوژی آن به همراه رعایت نکات ایمنی جهت استفاده از تجهیزات الکترونیکی، استفاده نمایند.

تهیه کننده: ساحل ربیعی، کارشناس ارشد حفاظت و ایمنی پرتویی