توسعه فناوری های نوین سلامت سینا
توصیه های علمی برای استفاده از تلفن های همراه

پرتوهای ساطع شده از تلفن های همراه و گوشی های هوشمند، به اندازه ای که تولیدکنندگان آن ها ادعا می کنند بی خطر نیستند. از این رو، Arzetkeammer (انجمن پزشکی وین) بر آن شده تا در مورد اثرات مضر این دستگاه ها و دیدگاه های پزشکی موجود به عامه مردم اتریش اطلاعاتی ارائه دهد.

ده توصیه علمی برای استفاده ایمن تر از تلفن های همراه

  1. تا حد امکان تماس های تلفنی خود را کوتاه کنید، از تلفن های ثابت و پیامک استفاده کنید، کودکان و نوجوانان زیر ۱۶ سال تنها برای تماس های ضروری از تلفن همراه استفاده کنند.
  2. فاصله را رعایت کنید. در هنگام شماره گیری، تلفن را دور از بدن خود نگه دارید. حداقل فاصله بیان شده در راهنمای دستگاه را رعایت نمایید. از هدست و یا اسپیکر تلفن استفاده کنید.
  3. هنگام استفاده از هدست یا اسپیکر تلفن همراه، آن را نزدیک بدن خود قرار ندهید. زنان باردار باید تا حد امکان احتیاط نمایند. در صورتی که مردان تلفن همراه را در جیب شلوار خود قرار دهند، روی قدرت باروری آنها اثر خواهد داشت. افرادی که ایمپلنت های الکترونیکی (مثل دستگاه تنظیم ضربان قلب و پمپ انسولین و…) دارند باید فاصله مجاز با این دستگاه ها رارعایت نمایند. بهتر است تلفن همراه در جیب کت، جیب پشتی لباس یا در کیف دستی شخصی حمل شود.
  4. از تلفن همراه در وسایل نقلیه (مثل اتومبیل ، اتوبوس و قطار ) استفاده نکنید. در غیاب آنتن های خارجی، میزان تشعشعات در داخل وسایل نقلیه بسیار زیاد است. به علاوه بهتر است کاربران برای حفظ سلامت خود درون وسایل نقلیه از تلفن همراه استفاده نکنند.
  5. در هنگام رانندگی پیام ندهید. همواره، حواس پرتی در حین رانندگی عامل ایجاد خطر برای شما و دیگران است.
  6. تماس های تلفنی خود در منزل و محل کار را با استفاده از تلفن ثابت انجام دهید. از اینترنت خطوط ارتباطی تلفن ثابت (مثل ADSL، VDSL، فیبرهای نوری و …) پرتو ساطع نمی شود. این ابزارها سریع و ایمن هستند ولی باید از تشعشعات مربوط به DECT تلفن های ثابت، نقاط درسترس وای-فای و مودم های LET اجتناب کرد.
  7. در اغلب موارد به صورت آفلاین یا در حالت پرواز از گوشی خود استفاده کنید. برای گوش دادن به موسیقی، استفاده از دوربین، ساعت زنگدار، ماشین حساب و بازی های آفلاین نیازی به استفاده از اینترنت ندارید.
  8. اپلیکیشن های کمتر به معنی تشعشعات کمتر است. تعداد اپلیکیشن ها را به حداقل برسانید و برنامه های غیر ضروری را غیرفعال کنید. “Mobile services” و “Data network mode” را غیر فعال کنید و گوشی های هوشمند را به گوشی های همراه معمولی تغییر دهید. تا جایی که می توانید از محیط های دارای تشعشع و از تابش های غیر لازم محیط دوری کنید.
  9. از برقراری تماس تلفنی در محیط هایی که گیرنده ضعیف است (مثل آسانسور و زیرزمین و…) اجتناب کنید. در چنین مواردی تلفن همراه قدرت انتقال اطلاعات خود را افزایش می دهد. در هنگام استفاده از تلفن همراه در چنین محیط هایی از هدست یا بلندگو استفاده کنید.
  10. در صورت امکان تلفن های همراهی را خریداری کنید که مقدار SAR آن ها بسیار کم بوده و دارای آنتن خارجی هستند.