توسعه فناوری های نوین سلامت سینا
مضرات تشعشعات ماکروویو

مضرات تشعشعات ماکروویو 

طی ۱۰ سال گذشته استفاده از ماکروویو برای پختن، یخ‌زدایی و گرم کردن سریع غذا بسیار مرسوم و رایج شده است. اما متاسفانه باید گفت که استفاده از مایکروفر بی ضرر نیست. نکته بسیار حائز اهمیت این است که وسایل پیشرفته امروزی، اگر چه به ظاهر کارها را سریع کرده اند و موجب راحتی و آسایش ما شده اند، اما مضراتی نیز دارند. در این مطلب با برخی از مضرات مایکروفر آشنا می شویم.

  • کاهش مواد مغذی در غذاها با گرم کردن آن در ماکروویو

اگرچه هر نوع پخت‌وپزی مقداری از مواد مغذی غذاها را از بین می برد، اما استفاده کنندگان از مایکروفر باید مطلع باشند که پخت وپز غذا با مایکروفر نیز می تواند ارزش غذایی موادغذایی را کاهش دهد. درسال ۱۹۹۸ در دانشگاه اوزاکا طی تحقیقاتی که انجام گرفت مشخص شد که پختن موادی مانند گوشت و شیر در مایکروفر حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد ویتامین B12 آن را کم می کند. ویتامین B12 عنصری مهم برای تشکیل گلبول های قرمز خون می باشد و به حفظ سلامت سیستم اعصاب کمک می کند. بنابراین کسانی که به طور دائم از مایکروفر استفاده می کنند، باید ویتامین B12 مورد نیاز بدن خود را از راه های دیگر به دست آورند. همچنین پخت سبزیجات با آب در مایکروفر، ارزش غذایی آنها را ۷۴ تا ۹۷ درصد کاهش می دهد و اگر از آب برای پخت سبزیجات استفاده نشود، ارزش غذایی آنها بیشتر حفظ می شود.

 

  • کاهش ایمنی پخت غذا با برخی ظروف در ماکروویومضرات تشعشعات ماکروویو

به دلیل برخورد مستقیم اشعه مادون قرمز در مدت زمان بسیار کم به غذا و ظروف درون ماکروویو، ممکن است مشکلاتی برای برخی ظروف پیش آید. برخی از ظروف ممکن است ذوب شوند و یا آتش بگیرند. ظروفی که در تهیه آنها آهن و فلز به کار رفته است، از جمله مواردی می باشند که استفاده از آن در مایکروفر ممنوع است، زیرا ظروف فلزی به عنوان رسانای جریان الکتریکی عمل کرده و زمانی که گرم می شوند، ممکن است خطراتی را ایجاد کنند انواع ظرف های فلزی مانند انواع سینی، فویل های آْلومینیومی، ظروف با دستگیره های فلزی و … از جمله ظروفی هستند که استفاده آنها در مایکروفر بسیار خطرناک می باشد. توجه داشته باشید که قرار دادن ظروف بسیار سرد شیشه ای در مایکروفر ممنوع می باشد، زیرا ممکن است سبب ترک خوردن و یا شکستن کامل آن شود. از قرار دادن انواع کاغذ و موادی از این قبیل که ممکن است بر اثر تابش اشعه مادون قرمز آتش بگیرند، در مایکروفر خودداری کنید.

برخی اوقات مشاهده شده که برخی مایعات و موادغذایی درون مایکروفر با گرم شدن، منفجر گردیده و مشکلات متعددی را ایجاد کرده اند، مثلا زمانی که آب کمی بیشتر از نقطه جوش خود در داخل مایکروفر گرم شود، می تواند مانند بازکردن درب ظرف نوشابه و پخش شدن محتویات آن به اطراف، بترکد و مصرف کننده را بسوزاند. ظروف دربسته نیز می توانند در صورت گرم شدن بیش از حد در مایکروفر منفجر شوند. در این حالت علاوه بر انفجار ممکن است سوختگی های شدید دست و صورت نیز پیش آید. لازم به ذکر است که باید استفاده کنندگان مایکروفر از این مطالب آگاهی کافی را داشته باشند تا در حین استفاده از آن دچار مشکل نشوند. در صورتی که لامپ درون مایکروفر شکست، هرگز به آن دست نزنید، زیرا لامپ آن حاوی بریلیوم است و خطرناک می باشد. با دستکش یک بار مصرف، آن را بردارید

 

  • ابتلا به بیماری ها

گاهی مشاهده می شود برخی افراد از نوعی بیماری ناشناخته رنج می برند و پزشک علت آن را استفاده از مایکروفرو می داند و آنها با کنار گذاشتن مایکروفر، بهبود می یابند. برخی معتقدند استفاده از مایکروفر احتمال ابتلا به انواع سرطان را در افراد زیاد می کند. شاید علت اینکه برخی افراد مایکروفر را سرطان زا می دانند این باشد که می گویند برخی موادشیمیایی موجود در ظروف، در اثر حرارت مایکروفر وارد موادغذایی شده و موجب سرطان زا شدن غذا می شود. بنابراین استفاده کنندگان از مایکروفر باید از ظروف مخصوص مایکروفر برای گرم کردن یا پختن غذا استفاده کنند. افراد استفاده کننده از مایکروفرو باید بدانند که برخی اعضای بدن مانند چشم ها و بیضه ها در برابر تشعشات مایکروفر بسیار حساس می باشند و اگر فاصله کافی با مایکروفر روشن رعایت نشود، آسیب های جدی و برگشت ناپذیری به این اعضا می رسد.