توسعه فناوری های نوین سلامت سینا
نحوه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس

نحوه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس

میدان ­های الکترومغناطیسی به وسیله خطوط نیرو، سیم ­های برق و تجهیزات الکتریکی تولید می­ شود. میدان های الکترومغناطیس نامرئی هستند و قدرت عبور از تمام موانع را دارند. نحوه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس بر حسب هرتز (Hz) است.

لزوم استاندارد سازی منابع تشعشعات الکترومغناطیسی

سازمان بهداشت جهانی (WHO) چارچوبی را که برای استاندارد سازی تابش میدان ­های الکترومغناطیسی ترتیب داده به این صورت است: “با رشد تولید و انتقال برق، توسعه سیستم های مخابراتی جدید و پیشرفت های پزشکی و صنعتی، انسان ها بیش از پیش در معرض میدان های الکترومغناطیسی قرار می گیرند. نیاز به درک اثر میدان های الکترومغناطیسی بر سلامت انسان از مدت ها پیش احساس شده، اما اکنون به توسعه چارچوبی مشخص برای تضمین سلامتی عموم مردم نیاز داریم.”

نحوه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس طبق چارچوب پیشنهادی سازمان بهداشت جهانی، استانداردها در سه دسته جای می گیرند که یکی از آنها:

استاندارد پرتوگیری: که هدف آن حفاظت فرد است. به صورت حداکثر مقدار پرتوگیری کل یا قسمت های مختلف بدن تعیین می گردد.

مراجع اصلی این استانداردها در حال حاضر کمیسیون بین المللی حفاظت در برابر پرتوهای غیر­یونیزان (ICNIRP)، کمیته بین المللی ایمنی الکترومغناطیسی (ICES) و مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) و همچنین دیگر نهادهای استاندارد ملی در کشورهای مختلف هستند.

ارزیابی قرارگیری در میدان الکترومغناطیسی 

ناحیه قابل قبول: در این ناحیه مقدار میدان الکترومغناطیسی کمتر از حد مجاز، چه در مکان های شغلی و چه به‌ صورت عمومی است.

ناحیه شغلی: در این منطقه میدان الکترومغناطیسی کمتر از حد مجاز برای مکان شغلی است اما در مکان های عمومی از حد مجاز بیشتر است.

ناحیه خطر: در این منطقه سطح میدان الکترومغناطیسی برای هر دو نوع مواجهه از حد مجاز بیشتر است.

نحوه اندازه گیری امواج الکترومغناطیس با دستگاه های مختلف

تک جهته: تک جهته بدین معناست که سنسور تنها یک جهت از میدان را اندازه گیری می کند . به دلیل اینکه میدان مغناطیسی به صورت کروی منتشر می شود، باید سنسور را برای اطمینان از انداره­گیری میدان بچرخانیم تا حداکثر مقدار میدان را بیابیم .

دستگاه با سنسور سه جهته: قابلیت اندازه گیری میدان الکترومغناطیس را در سه جهت دارد. این بدین معناست که دستگاه میدان مغناطیسی را در تمام جهات کشف و دریافت می­ کند و بنابراین نیازی به زاویه دهی به دستگاه به سمت مورد نظر نیست.

شرکت توسعه فناوری های نوین سلامت سینا با استفاده از تجهیزات تخصصی اندازه ­گیری امواج و کارشناسان مجرب، امکان اندازه­ گیری امواج و پایش آلودگی­ های الکترومغناطیس را فراهم می کند. آشنایی با استانداردها و همگامی متخصصان و تجهیزات شرکت با علم روز، امکان تشخیص و جهت یابی دقیق محل نفوذ امواج الکترومغناطیس و منابع انتشار امواج آلوده­ کننده را فراهم آورده است.

شرکت سلامت سینا  قادر به شناسایی و اندازه ­گیری امواج ساطع شده از منابع زیر است:

  • اندازه گیری شدت و جهت پرتوهای تلفن‌های همراه و آنتن ها و دکل‌های بی تی اس و مخابراتی
  • شبکه‌های کامپیوتری بی‌سیم و مودم‌های اینترنت
  • Wi-Fi – WiMAX
  • اندازه گیری پرتوهای تلفن‌ های بی‌سیم
  • سیستم  بلوتوث (Bluetooth)
  • اندازه گیری امواج نشتی ماکروفر
  • سایر وسایل ارتباطی بی‌سیم تا فرکانس  GHz ۶