توسعه فناوری های نوین سلامت سینا
اثر میدان های الکترومغناطیس بر جنین

اثر میدان های الکترومغناطیس بر جنین

در این مقاله به اثر میدان های الکترومغناطیس بر جنین می پردازیم.  دکترDe-Kun Li  پژوهشگر ارشد در بخش تحقیقاتی Kaiser Permanente در کالیفرنیا، نشان داده است که قرار گرفتن جنین در معرض میدان های الکترومغناطیسی در رحم مادر با افزایش خطر ابتلا به چاقی در دوران کودکی مرتبط است. دکتر لی در مقاله ای که در Scientific Reports قرارداده شده است می نویسد ” مواجهه ی  جنین در بدن مادر با میدان های مغناطیسی در دوران بارداری ممکن است یک عامل جدید و ناشناخته ی بیماری همه گیر چاقی/ اضافه وزن در دوران کودکی در سراسر جهان باشد.

دلایل چاقی کودکان

” همچنین در سال ۲۰۱۱ نیز مقاله ای را منتشر کردند که ارتباط بین قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی در دوران جنینی و شیوع آسم در کودکان را نشان می دهد. مطالعه ی چاقی مانند مطالعه ی آسم یک برنامه ی آینده نگر است که هر دو در سال ۱۹۹۰ شروع شدند.

دلایل آسم کودکان

 دکتر لی در مطالعه ی خود میزان مواجهه­ ی زنان باردار با امواج الکترومغناطیسی در طول بارداری و ارتباط آن با سقط جنین را ارزیابی نموده است. نتایج مطالعات نشان داد که زنان بارداری که در معرض میدان هایی با شدت بیشتر از ۱۶میلی گاوس قرار داشتند احتمال سقط جنین در آنها بالاتر است. همچنین با ارزیابی وزن این کودکان تا سن ۱۳ سالگی اذعان داشت کودکانی که در دوران جنینی در معرض میدان های مغناطیسی بیش از ۲ میلی گاوس (۲۵/۰ میکروتسلا) حداقل ۱۰ درصد از روز (۴/۲ساعت) قرار داشتند، خطر ابتلا به چاقی در بین آنها در مقایسه با کسانی که در معرض میدان های ۵/۱ میلی گاوس یا کمتر قرار داشتند، نزدیک به دوبرابر افزایش یافته است.

این نتیجه از نظر آماری مهم و معنی دار است. همچنین با کنترل دقیق این کودکان که تا ۱۱سال، خطر ابتلا به آسم برای گروه های مختلف از سه برابر تا ۶ برابر افزایش یافته است.

چاقی و آسم در کدام کشور ها شیوع بیشتری یافته است؟

اثر میدان های الکترومغناطیس بر جنین توسط یک تیم تحقیقاتی در دانشکده ی پزشکی دانشگاه Yale به رهبری  Hugh Taylor نشان داد که موش هایی که در دوران جنینی در معرض میدان های با فرکانس بالای ناشی از تلفن های همراه قرار داشتند در دوران بزرگسالی دچار مشکلات عصبی و رفتاری می شوند.

دکتر لی عنوان کرده اند که ” ما نباید به هیچ عنوان اثرات جدی باالقوه ی مواجهه با امواج الکترومغناطیسی را نادیده بگیریم.”

در حال حاضر، چاقی مشکل حدود یک پنجم از کودکان آمریکایی و آسم شایع ترین بیماری مزمن دوران کودکی در بین آن هایی است که در دوران جنینی در معرض تابش امواج الکترومغناطیسی قرار داشته اند. اثر میدان های الکترومغناطیس بر جنین در حال بررسی های بیشتر توسط دانشمندان در سراسر دنیا است.

 منبع:    http://yon.ir/wKGvn